Γερμανία Γιορτές στη Νυρεμβέργη?

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εννοω τη νεα αδεια με λατινικους χαρακτηρες, δεν κοστιζει τιποτε αν θυμαμαι καλα και την παιρνεις αμεσως ζητωντας αλλαγη λογω φθορας (τη ζητας στη διευθυνση συγκοινωνιων της περιοχης σου):


πολυ καλη τιμη!με επιστροφη φανταζομαι?
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
λοιπον εψαξα η νυρεμβεργη δεν συγκαταλεγεται στις πολεις που χρειαζονται το αυτοκολλητο (για την πρασινη ζωνη).το αγνοεις.
καλυτερα να μεινεις ενα βραδυ στο ινζμπουργκ ψαξτο στο booking,εγω που εβαλα την ημερομηνια εχει δωματια και με 90ευρω μπορει και πιο φθηνα δες το λιγο.
εγω φευγω στις 19,αλλα δευτερα πρωι πρωι μας βλεπω να συναντιομαστε στην διευθυνση συγκοινωνιων για αλλαγη αδειας:haha:
επισης μην ξεχασεις να πας απο την ασφαλεια σου για την πρασινη καρτα.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
λοιπον εψαξα η νυρεμβεργη δεν συγκαταλεγεται στις πολεις που χρειαζονται το αυτοκολλητο (για την πρασινη ζωνη).το αγνοεις.
καλυτερα να μεινεις ενα βραδυ στο ινζμπουργκ ψαξτο στο booking,εγω που εβαλα την ημερομηνια εχει δωματια και με 90ευρω μπορει και πιο φθηνα δες το λιγο.
εγω φευγω στις 19,αλλα δευτερα πρωι πρωι μας βλεπω να συναντιομαστε στην διευθυνση συγκοινωνιων για αλλαγη αδειας:haha:
επισης μην ξεχασεις να πας απο την ασφαλεια σου για την πρασινη καρτα.

καλοοοοο....
Ντάνκε σεν παιδιά.
Samion ,με επιστροφή είναι η τιμή, πίστευε Θεό η γυναίκα που το κλεισα και μου κανε ό,τι καλύτερο μπορούσε.....ελπίζω να μη δήλωσε κάποιον 5χρονο , γιατί τη βάψαμε.
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
ανοιξε η αγορα της νυρεμβεργης το ειδα στισ ειδησεις
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.432
Likes
7.536
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
με τη λέξη αγορά εννοείς το φημισμένο κριστκιντλεσμαρκτ
28th November to 24th December 2008 - Christmas City Nuremberg - Official Site of the Christkindlesmarket

Markt Live - N
και το οποιο ...παζαρι του θειου βρεφους(σημ. σε ελευθερη αποδοση του ορου κριστκιντλεσμαρκτ) θα ειναι επισκέψιμο ως τις 24 Δεκεμβριου

και απο οτι εμαθα απο πρώτο χέρι σημερα...
γινόταν χαμός απο κόσμο....:haha:

οι ορδές των επισκεπτών απο ολη την υφήλιο
αρχισαν να επισκέπτονται την Νυρεμβέργη ήδη!
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
ναι αυτο εννοουσα και εγω αλλα δεν ηξερα την ονομασια της
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
παιδια καλησπερα.μου'καναν συγγενεις απο ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ προταση να παω τα ΧΡΙΣΤ/ΝΑ. Αφου το συζητησα με τη γυναικα μου ειπαμε ας ψαξουμε πρωτα για εισιτηρια και μετα ταυτοτητες και διαβατηρια για την μικρη μας. Πηρα σε μεγαλο πρακτορειο της πολης μου (Βεροια) και μου λεει: οτι πλεον τελος τα φθηνα εισιτηρια και ψαχνουμε μονον για ακριβα.Αναχωρηση 24/12 2*440 και για τη μικρη 330 ητοι 1210 ( aegean ) με επιστροφη 30/12 διοτι αν θελετε να επιστρεψετε 29/12 θα σας κοστισει αλλα αν θυμαμαι καλα 70 ευρω. Απαντησα οτι δε θα κολλησω στα 200-300 ευρω. Εδω πηρα αποφαση να μπω στο αεροπλανο για πρωτη μου φορα,τα λεφτα θα σκεφτω. Σκεφτηκα και το οδικο, αλλα νομιζω πως θα ειναι ταλαιπωρια με μικρο παιδι χειμωνιατικα.Και χασιμο χρονου (γυναικα εκπαιδευτικος=15 ημ.αδεια) αλλα εγω ελ.επαγγ.και δεν εχω τοσο χρονο στη διαθεση μου. Εσεις θα το ρισκαρατε οδικως για οκτω μερες? και αυτο το αεροπλανο δε λεει να χωνευτει παντως.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
παιδια καλησπερα.μου'καναν συγγενεις απο ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ προταση να παω τα ΧΡΙΣΤ/ΝΑ. Αφου το συζητησα με τη γυναικα μου ειπαμε ας ψαξουμε πρωτα για εισιτηρια και μετα ταυτοτητες και διαβατηρια για την μικρη μας. Πηρα σε μεγαλο πρακτορειο της πολης μου (Βεροια) και μου λεει: οτι πλεον τελος τα φθηνα εισιτηρια και ψαχνουμε μονον για ακριβα.Αναχωρηση 24/12 2*440 και για τη μικρη 330 ητοι 1210 ( aegean ) με επιστροφη 30/12 διοτι αν θελετε να επιστρεψετε 29/12 θα σας κοστισει αλλα αν θυμαμαι καλα 70 ευρω. Απαντησα οτι δε θα κολλησω στα 200-300 ευρω. Εδω πηρα αποφαση να μπω στο αεροπλανο για πρωτη μου φορα,τα λεφτα θα σκεφτω. Σκεφτηκα και το οδικο, αλλα νομιζω πως θα ειναι ταλαιπωρια με μικρο παιδι χειμωνιατικα.Και χασιμο χρονου (γυναικα εκπαιδευτικος=15 ημ.αδεια) αλλα εγω ελ.επαγγ.και δεν εχω τοσο χρονο στη διαθεση μου. Εσεις θα το ρισκαρατε οδικως για οκτω μερες? και αυτο το αεροπλανο δε λεει να χωνευτει παντως.
Φίλε ομοιδεάτη, αν δεν έχεις πρόβλημα στο οικονομικό. Αεροπλάνο και πάλι αεροπλάνο. Πάς πιο γρήγορα, πιο άνετα και πιο ξεκούραστα. Πόσο μάλλον εσύ που έχεις και παιδί. Να περάσεις καλά!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
24/12 2*440 και για τη μικρη 330 ητοι 1210 ( aegean ) με επιστροφη 30/12
Η TUI Θεσσ-Μοναχο 24-30/12/2008 μου βγάζει ?1031 για 2 ατομα + 1 παιδί
Welcome on board - cheap flights, great service
η ΤUI προσφέρει δωρεάν snacks, καφέ, αναψυκτικά, γλυκό, μαξιλάρι, μουσική. Το προσωπικό είναι αρκετά φιλικό (τα ίδια και η Aegean).

και φυσικά Μοναχο-Νυρ άλλα ?54 A/R
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...D%F5%F1%E5%EC%E2%DD%F1%E3%E7-2.html#post39510

Νομίζω ότι το αυτοκίνητο θα είναι πραγματικά ταλαιπωρία αυτό το καιρό. Ούτως η άλλως δεν είναι η διαδρομή που μετράει, στην προκειμένη περίπτωση αλλά ο προοσρισμός, σωστά;

Οσο για για το αεροπλάνο... δεν διαφέρει και πολύ απο το λεωφορείο ! Λίγο πιο άνετο είναι το αεροπλάνο. Απο ασφάλεια, αν υπολογιατεί η απόσταση και το ρίσκο, δεν υπάρχει σύγκριση. Ολα είναι μια απόφαση.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Δεν το συζητάμε ...thrylosveria.....σας ζηλέυω που θα πάτε άρχοντες με το αεροπλάνο, σε 2-3 ώρες στον προορισμό σας. Ουδεμία σύγκριση μπορεί να γίνει με πλοία και μανούρα οδήγησης.....βάλε και καμιά γκρίνια για το χιόνι....μέχρι να φτάσεις έχεις τσακωθεί 200 φορές.
Η χλιδή του αεροπλάνου είναι μοναδική.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Δεν το συζητάμε ...thrylosveria.....σας ζηλέυω που θα πάτε άρχοντες με το αεροπλάνο, σε 2-3 ώρες στον προορισμό σας. Ουδεμία σύγκριση μπορεί να γίνει με πλοία και μανούρα οδήγησης.....βάλε και καμιά γκρίνια για το χιόνι....μέχρι να φτάσεις έχεις τσακωθεί 200 φορές.
Η χλιδή του αεροπλάνου είναι μοναδική.
ετσι. Οσο δε για το αεροπλανο, μεχρι πριν λιγες μερες ηταν ενας ανασταλτικος παραγων για πολλα ταξιδια. Και ξαφνικα χωρις δευτερη σκεψη απαντησα θετικα στο να παω στη Νυρεμβεργη αεροπορικως. Ενταξει δε λεω πως ειμαι ανετος αλλα προσπαθησα και προς το παρον εχω πετυχει να μη το σκεφτομαι καθολου.Πιστευω πως θα ειναι πιο χλιδατο π.χ να πηγαινεις αεροπορικως στη Ζυριχη σε 2,5-3 ωρες απο το να πας οδικως οπως εγω σε 2 μερες. Να σου πω εχει την χαρη του το οδικο αλλα και πολλα μειονεκτηματα ειδικα οπως εγω με μικρο παιδι. Παντως συζυταμε οικογενειακως οδικο Ιταλια-Αυστρια για 7-8 μερες το Πασχα.Ιδωμεν.Ας κανουμε πρωτα αυτο και μετα βλεπουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.975
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom