Γερμανία Γιορτές στη Νυρεμβέργη?

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
βάζοντας μια ημερομηνία 26/12-2/1/2009
Welcome on board - cheap flights, great service
η TUI SKG-MUC βγάζει ?264 A/R. Είναι πια πολύ αργά για να κλείσεις οικονομικά για τις γιορτές. Κάπως πρέπει να βγάλουν κι αυτοί τα σπασμένα όταν προσφέρουν σε άλλες μέρες 30-50? την πτηση. Για Νυρεμβέργη η TUI ξεκινάει απο ΑΠΡ. Δεν έχει μείνει φαίνεται ικανοποιημένη απο πέρσι, και κατήργησε πολλά δρομολόγια το χειμώνα 2009 (Memmingen, Nuremberg, Hamburg).

Η Aegean πάλι για 23-30/12/2008 προσφέρει ?357 A/R.

Φυσικά θα πρέπει να υπολογίσεις, αν θέλεις αυτοκίνητο εκεί, και το κόστος ενοικίασης, αν πας με αεροπλάνο.

Πάντως το ταξίδι με το αυτοκίνητο είναι αρκετά κουραστικό νομίζω για να γλυτώσεις 200-300?. Εκτός φυσικά αν νομίζεις ότι μπορείς να απολαύσεις (και όχι να κουραστείς απο) τη διαδρομή.

Κάνε κάτι γρήγορα γιατί νομίζω ότι θα έχουν ανέβει και όλα τα άλλα μέσα, και δεν θα βρίσκεις ούτε στη μαυρη αγορά εισιτήριο (δεν θα υπάρχει διαθεσιμότητα καθόλου). :xalara:

Nα σας ρωτήσω, η aegean δε μου δείχνει δρομολόγια προς Νυρεμβέργη, πού το βρήκατε?
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.965
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Είναι προτιμότερη η διαδρομή Πάτρα - Βενετία. Φεύγεις βράδυ από Πάτρα, το πρωί το πλοίο πιάνει Ηγουμενίτσα και το επόμενο πρωί Βενετία. Απο εκεί μέσω Βερόνας - Ίνσμπουργκ - Μονάχου είσαι αργά το μεσημέρι στον προορισμό σου. Έχεις και διαθέσιμο χρόνο να δεις και λίγες ώρες την Βενετία αν θελήσεις. Εάν προτιμήσεις να φύγεις από Ηγουμενίτσα θα αναγκαστείς να κάνεις εκεί μία διανυκτέρευση μια και το πλοίο φεύγει πρωί. Εξ άλλου η τιμή του εισιτηρίου είναι η ίδια είτε από Πάτρα το πάρεις είτε από Ηγουμενίτσα. Προτίμησε εξωτερική καμπίνα παρά την διαφορά τιμής γιατί θα περάσετε αρκετές ώρες μέσα και στη εσωτερική θα ψυχοπλακωθείτε. Χιόνια μπορεί να συναντήσεις στην Αυστρία και καλό είναι να έχεις χειμερινά λάστιχα, πάντως οι δρόμοι καθαρίζονται αυτοστιγμεί. Τώρα επειδή έχω κάνει Χριστούγεννα πρίν μερικά χρόνια στην Νυρεμβέργη να σου πώ ότι είναι πανέμορφη πόλη και ιδίως το κέντρο της με τα παλιά κτίρια και η ατμόσφαιρα την ημέρα γιορταστική, με τα στολισμένα καταστήματα, τις υπαίθριες αγορές, το ζεστό κρασί και τα λουκάνικα στις υπαίθριες καντίνες, τις κωδωνοκρουσίες των εκκλησιών, αλλά από βραδυνή ζωή μην περιμένεις πολλά πράγματα. Μετά τις 9 οι δρόμοι αρχίζουν και ερημώνουν και στις 11 έχουν κλείσει τα πάντα και δεν κυκλοφορεί ψυχή (γιά τις μέρες των γιορτών μιλάμε πάντα).
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
η aegean δε μου δείχνει δρομολόγια προς Νυρεμβέργη, πού το βρήκατε?
Πράγματι δεν υπάρχουν δρομολόγια SKG-NUR το χειμώνα. Αναφερόμουνα πάντα σε SKG-MUC, είναι πολύ εύκολο να πας στη Νυρεμβέργη απο Μόναχο, και θα πάρεις εισιτήριο τρένου partner (πληρώνεις για περίπου 2 = ?27) και ισχύει για 5 άτομα για όλη τη Βαυαρία, μια πολύ καλή υπηρεσία των Βαυαρικών συγκοινωνιών.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.432
Likes
7.539
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Για Νυρεμβέργη χριστουγεννιατικα δεν εχει απευθειας πτήσεις.
Απευθειας εχει απο απρίλιο εως Οκτώβρη με LCC.


Υ.Γ.: συντομα θα ετοιμάσω φωτο-ιστορία από την Χριστουγεννιατικη Νυρεμβέργη :cool: με ...κατάλληλη μουσική υπόκρουση!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Η Νυρεμβέργη είναι υπέροχη. Και ακόμη πιο όμορφη τα Χριστούγεννα.Να περάσεις τέλειο.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Λοιπόν, δε βρήκα μέσω Βενετίας, με τις γραμμές που ήθελα, αλλά βρήκα μέσω Ανκόνας από Ηγουμ, πολύ καλλή τιμή πιστεύω.408 ευρώ , 4 άτομα συν αυτοκίνητο+καμπίνα.Καλή τιμή δεν είναι?
Το θέμα τώρα είναι το εξής : Φτάνουμε ανκόνα 12:30- 13:00 , αρκετά αργά για να κάνουμε το ταξίδι σε μία μέρα για Νυρεμβέργη.Θα μας πιάσει το βράδυ.
Έτσι, λοιπόν, σκέφτηκα να κάνουμε διανυκτέρευση στην Αυστρία. Υπολογίζω Ανκόνα - Ινζμπουργκ περίπου 7 ώρες οδήγηση? καλά τα λέω? Τόσο είναι?
Στο πού θα θελα τη βοήθειά σας, φαντάζομαι Ίνζμπουργκ , Ζάλτσμπουργκ θα να όλα κλειστά και απλησίαστα.
Πού προτείνετε να διανυκτερεύσουμε? πού να ψάξω, για να έχω πιθανότητες να βρώ κατάλυμμα ?

Σε ό,τι αφορά το αυτοκίνητο, τί χρειάζεται? εκτός από διπλώματα βεβαίως -βεβαίως.Κάτι είχα διαβάσει για ειδικά αυτοκόλλητα σήμανσης ? ή λέω πατάτα? για πείτε, γιατί είμαι άσχετη και ανέλαβα την όλη οργάνωση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ό,τι αφορά το αυτοκίνητο, τί χρειάζεται? εκτός από διπλώματα βεβαίως -βεβαίως.Κάτι είχα διαβάσει για ειδικά αυτοκόλλητα σήμανσης ? ή λέω πατάτα? για πείτε, γιατί είμαι άσχετη και ανέλαβα την όλη οργάνωση.
ξεκινα απο μετατροπη της αδειας κυκλοφοριας σε νεα στη διευθυνση συγκοινωνιων, αν δεν το εχεις ηδη κανει και φυσικα πρασινη καρτα. αυτοκολλητο μονο GR, αν εχεις παλιες πινακιδες που δεν το γραφουν.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
το αυτοκολλητο που λες για την γερμανια ειναι για τα κεντρα των μεγαλων πολεων και το βγαζεις εκει θα δω αν ειναι και η νυρεμβεργη μεσα σε αυτες.για τις ωρες που λες μπες στο viamichelin και δωσε την διαδρομη,γιατι 7 ωρες ειναι περιπου ανκονα-μοναχο και το ξερω οχι μονο απο αυτο σαιτ αλλα και απο φιλο που κανει την διαδρομη συχνα.δεν ξερω ποσο ειναι η νυρεμβεργη απο το μοναχο ομως.
οπωσδηποτε ενα καλο χαρτη εκτως αν εχεις gps οποτε εισαι ακομη καλυτερα.
αληθεια ποτε φευγεις?
η τιμη ειναι πολυ καλη για το πλοιο.
samion τι εννοεις την αδεια κυκλοφοριας σε νεα?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.432
Likes
7.539
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
δεν ξερω ποσο ειναι η νυρεμβεργη απο το μοναχο ομως.
γ

ειναι 170 χιλιομετρα
περιπου 1 ωρα και 45 λεπτά
η διαδρομή ολη ειναι αυτομπαν-δηλαδη αυτοκινητοδρομος με 3 λωριδες ανα κατευθυνση στο μεγαλύτερο κομμάτι του
αν κινηθει σε ωρες μη αιχμης ο δρομος θα ειναι αδειος
αλλιώς υπαρχει κινδυνος μποτιλιαρίσματος λογω μεγαλου ...φορτιου οχημάτων!
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Marikaki φευγω 20/12.
Samion , σόρυ αλλά ούτε εγώ καταλαβαίνω όταν λες ...την άδεια κυκλοφορίας σε καινούργια, μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες? από πότε ισχύει αυτό? πάω δηλ στο συγκοινωνιών και ζητάω τί? Να υποθέσω ότι θέλουν και μπικικίνια? Ελλάδα είμαστε.

Η όλη διαδρομή βγαίνει στις 9 1/2 ώρες σε ΚΣ.
Θέλω να διανυκτερεύσουμε Αυστρία.
Πού έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να βρώ κατάλυμα? Σε ποιά πόλη?
έχετε καμιά πρόταση?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.991
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom