Ζιμπάμπουε Νότια Αφρική Βουτιά στο…αφρικάνικο όνειρο (Ζιμπάμπουε & Ν.Αφρική)

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντουάν παρόλο που σε διαβάζω, δεν σε καλωσόρισα ακόμα!!!
Ο ρινόκερος ο μαύρος, για τον άσπρο δεν ξέρω, είναι μύωπας.
Βγήκαμε τότε στην Μομπάσα από το δρόμο μας και πήγαμε καταπάνω σ΄εναν ακίνητο στα 20 μέτρα -Μα που μα πας;;;-μη φοβάστε δεν βλέπει, μόνο μας ακούει.
Οι τοχογραφίες σε τι βάθος ήτανε μέσα στις σπηλιές. Δεν έχει λοιπόν μόνο η Ευρώπη
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Ωραία! Μύωπας αυτός, μύωπας κι εγώ, σίγουρα θα σκουντουφλούσαμε! :haha:
Είσαι πολύ τυχερός που είδες. Πότε έκανες το ατξίδι αυτό; Να δω αν είναι παλιά, κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα...

Οι τοιχογραφίες (μπήγαμε σε μία μόνο σπηλιά) ξεκινούσαν να διακρίνονται στα 5 μέτρα και μέσα απο τη νοητή είσοδο της σπηλιάς. Ήταν όμως ολοφάνερο ότι υπήρχαν και πιο έξω, αλλά πιθανότατα λόγω καιρού, βροχών και υγρασίας είχαν αλλοιωθεί.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.487
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Ωραία! Μύωπας αυτός, μύωπας κι εγώ, σίγουρα θα σκουντουφλούσαμε! :haha:
Είσαι πολύ τυχερός που είδες. Πότε έκανες το ατξίδι αυτό; Να δω αν είναι παλιά, κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα...

χαα τι ρωτάς;;;δεν είχες γεννηθεί:haha:

Οι τοιχογραφίες (μπήγαμε σε μία μόνο σπηλιά) ξεκινούσαν να διακρίνονται στα 5 μέτρα και μέσα απο τη νοητή είσοδο της σπηλιάς. Ήταν όμως ολοφάνερο ότι υπήρχαν και πιο έξω, αλλά πιθανότατα λόγω καιρού, βροχών και υγρασίας είχαν αλλοιωθεί.
έτσι είναι
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.273
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Μια ακόμα υπέροχη μέρα...Αυτό το αφρικανικό ηλιοβασίλεμα είναι το κάτι άλλο...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το ηλιοβασιλεμα ειναι ασυλληπτο!!!!!!!
Φετος το καλοκαιρι στα ορεινα της Σκυρου ειδα πολλες παρομοιες ισορροπουσες πετρες ,οι οποιες εφτιαχναν διαφορα σχηματα.
οι τοιχογραφιες πολυ ενδιαφερουσες
καλα παιδακι μου τι καιρο σας εκανε σε ολο το ταξιδι σας ..βροχη ακουω απο δω..κουβερτες απο κει...τι γινεται?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το ηλιοβασιλεμα ειναι ασυλληπτο!!!!!!!
Φετος το καλοκαιρι στα ορεινα της Σκυρου ειδα πολλες παρομοιες ισορροπουσες πετρες ,οι οποιες εφτιαχναν διαφορα σχηματα.
οι τοιχογραφιες πολυ ενδιαφερουσες
καλα παιδακι μου τι καιρο σας εκανε σε ολο το ταξιδι σας ..βροχη ακουω απο δω..κουβερτες απο κει...τι γινεται?
Είναι το ''αφρικάνικο ηλιοβασίλεμα'' που είπε και η pattyyy. Δεν ξέρω πως γίνεται να είναι τόσο διαφορετικό.

Η εποχή ήταν άνοιξη, οπότε ο καιρός σίγουρα δεν ήταν εγγυημένος. Στα νότια όταν πήγαμε όπως διάβασες έβρεχε, στα δυτικά απ'όπου ξεκινήσαμε έκανε πολύ ζέστη!
Οι κουβέρτες το πρωί χρειάζονταν (μη φανταστείς τίποτα χοντρές) γιατί σκέψου άνοιξη στην Ελλάδα, 5 το πρωί. Ετσι ήταν κι εκεί, χρειαζόταν κάτι για ζεστασιά... Γενικά ήταν πολύ ζέστη πάντως.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παλι καλα γιατι την Αφρικη την εχουμε συνδυασει με ζεστο κλιμα στο μυαλο μας ...τωρα δε λεει να πας κ να τουρτουριζεις

Σου απαγορευω να ξαναγραψεις ο,τιδηποτε εχει σχεση με κρυο-βροχη κ κουβερτα:bleh::bleh::haha:
 
  • Like
Reactions: GTS

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παλι καλα γιατι την Αφρικη την εχουμε συνδυασει με ζεστο κλιμα στο μυαλο μας ...τωρα δε λεει να πας κ να τουρτουριζεις

Σου απαγορευω να ξαναγραψεις ο,τιδηποτε εχει σχεση με κρυο-βροχη κ κουβερτα:bleh::bleh::haha:
Μου απαγορεύεις ή όχι, τέλειωσαν τα κρύα απ'ότι θυμάμαι.:D

Κρύο θα βρούμε στη Ν.Αφρική πάλι, στο Κέιπ Τάουν...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να σου πω σε ποιο γεωγραφικο πλατος ειναι το Κειπ Ταουν ?Δηλ εννοω ποιες ειναι οι αντιστοιχες περιοχες στο Βορειο Ημισφαιριο?Η Σκανδιναβια ενδεχομενως?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να σου πω σε ποιο γεωγραφικο πλατος ειναι το Κειπ Ταουν ?Δηλ εννοω ποιες ειναι οι αντιστοιχες περιοχες στο Βορειο Ημισφαιριο?Η Σκανδιναβια ενδεχομενως?
Μπα...αν και δεν είμαι ειδικός δε νομίζω...

Αλλά δεν ξέρω και τι παίζει ρόλο. Βασικά το πολύ κρύο δεν ήταν ακριβώς στο Κέιπ τάουν, ήταν νοτιότερα. Απαπαπα δεν ήμουν και κατάλληλα ντυμένος. Πάντως αν δείς σε σύγκριση με τον ισημερινό, είναι στην ίδια απόσταση με την Κρήτη ας πούμε. Τι να πώ, δεν έχω ιδεά για την αντιστοιχία. Καλό θα ήταν αν ήξερε κάποιος να μας πεί να μάθουμε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε φταίει τόσο το γεωγραφικό πλάτος (αντίστοιχο της Κρήτης όπως είπες) αλλά δύο άλλοι σημαντικοί παράγοντες: η ύπαρξη ωκεανού πάνω απ' τον οποίο μπορούν απρόσκοπτα να περάσουν κρύες μάζες απ' την Ανταρκτική η οποία βρίσκεται νότια της Αφρικής και η ύπαρξη του κρύου ρεύματος Μπενγκουέλα που ρέει με βόρεια κατεύθυνση κατά μήκος της δυτικής αφρικανικής ακτής μέχρι το ύψος της Αγκόλας.
Γενικά όλες οι ακτές που βρέχονται από ωκεανούς έχουν το εξής χαρακτηριστικό, όσες κοιτάζουν ανατολικά στο βόρειο ημισφαίριο και όσες κοιτάζουν δυτικά στο νότιο ημισφαίριο έχουν κρύο καιρό που δε δικαιολογείται απ' το γεωγραφικό τους πλάτος. Αυτό έχει να κάνει με τη ροή των θαλάσσιων ρευμάτων. Χαρακτηριστικά παραδείγματα παραλιακές πόλεις της Ναμίμπια, της Αγκόλα, του Περού και της Χιλής με εξαιρετικά κρύο καιρό σε πλάτη μέχρι και 10-15 μοίρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.546
Μηνύματα
899.847
Μέλη
39.261
Νεότερο μέλος
geormili

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom