Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.554
Μια μικρή βοήθεια αν έχει κάποιος άποψη.

Είμαι να διαλεγω μια εκ των παρακάτω
1. Οσακα Φουκουόκα και από εκεί Σινγκαπούρη ( χρόνος ανάμεσα στις πτήσεις 1:30 ώρα)

2. Οσακα Χανεντα Σιγκαπούρη (χρόνος ανάμεσα στις πτήσεις 1:20 λεπτά)

Τι στο καλό να προτιμήσω;

Υγ: Διαβάζω για αλλαγή Terminal με λεωφορείο ή τρένο και στα δύο αεροδρόμια. Το θέμα είναι προλαβαίνω σε αυτόν τον χρόνο; Ξαναπερναω security; Οι αποσκευές θα φτάσουν;
 
Last edited:

Turin

Member
Μηνύματα
50
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Σε συνεχεια του προηγουμενου post μου, σκεφτομουν να εκανα μια αλλαγη στο προγραμμα. Αντι για τη περιοχη Gifu (takayama, nakasendo trail κτλ), μηπως αφιερωναμε αυτες τις μερες στο Sapporo, εχει κανεις αποψη αν θα αξιζε περισσοτερο;
 

panost3

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα! Έχει κάνει κάποιος το Tateyama Kurobe Alpine route? Έχω μπερδευτεί με τις πολλές επιλογές εισιτηρίων που βλέπω στο official site.

Υπάρχει η δυνατότητα να πάρω κάποιο εισιτήριο και να κάνω κράτηση για συγκεκριμένη ημερομηνία online ή πρέπει όπωσδηποτε να κάνω την κράτηση ενώ είμαι ήδη στην Ιαπωνία? Είναι συγκεκριμένη η μέρα που θέλω να πραγματοποιήσω τη διαδρομή και φοβάμαι μήπως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα εάν δεν το κλείσω εκ των προτέρων.

Επίσης βγαίνει από χρόνο εάν ξεκινήσω το πρωί απο Kanazawa ή Takayama η θα ήταν καλύτερο να μείνω Toyama το προηγούμενο βράδυ?
 

astirpal

Member
Μηνύματα
61
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Mετραμε αντιστροφα για το ταξιδι μας...εκλεισα με etihad 12 νυχτες τελη Νοεμβρη. Το προγραμμα εχει ως εξης: αφιξη οσακα και 3 νυχτες εκει με μονοημερη χιροσιμα(δε θα παμε στο νησακι), 3 νυχτες κυοτο, 2 νυχτες τακαγιαμα με μονοημερη shirakawago, 4 νυχτες τοκιο και αναχωρηση απο εκει. Οσο το εψαξα συμφερει να κινηθουμε με το τοπικο osaka-hiroshima jr pass και τα αλλα εισιτηρια θα τα κλεισουμε ξεχωριστα. Ολα θα τα κανουμε αφου φτασουμε και θα κλεινουμε το επομενο τρενο 1-2 μερες πριν. Για δεδομενα θα παρουμε μια sim και hotspot το κινητο μιας κ δεν εχουμε δυνατοτητα e-sim. Θελω να κανω μια μονοημερη απο Τοκιο θελω βοηθεια να επιλεξω αναμεσα σε nikko ή kamakura! Ειμαι foodie και ανυπομονω να δοκιμασω...τα παντα! Αν υπαρχει καμια πολυ καλη προταση με χαρα να τη βαλω στο προγραμμα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
802
Likes
1.184
Mετραμε αντιστροφα για το ταξιδι μας...εκλεισα με etihad 12 νυχτες τελη Νοεμβρη. Το προγραμμα εχει ως εξης: αφιξη οσακα και 3 νυχτες εκει με μονοημερη χιροσιμα(δε θα παμε στο νησακι), 3 νυχτες κυοτο, 2 νυχτες τακαγιαμα με μονοημερη shirakawago, 4 νυχτες τοκιο και αναχωρηση απο εκει. Οσο το εψαξα συμφερει να κινηθουμε με το τοπικο osaka-hiroshima jr pass και τα αλλα εισιτηρια θα τα κλεισουμε ξεχωριστα. Ολα θα τα κανουμε αφου φτασουμε και θα κλεινουμε το επομενο τρενο 1-2 μερες πριν. Για δεδομενα θα παρουμε μια sim και hotspot το κινητο μιας κ δεν εχουμε δυνατοτητα e-sim. Θελω να κανω μια μονοημερη απο Τοκιο θελω βοηθεια να επιλεξω αναμεσα σε nikko ή kamakura! Ειμαι foodie και ανυπομονω να δοκιμασω...τα παντα! Αν υπαρχει καμια πολυ καλη προταση με χαρα να τη βαλω στο προγραμμα.
Αντίστοιχο ταξίδι όλα τα δρομολόγια τρένου τα κλείναμε μόλις πήγαιναμε στον σταθμό την στιγμή που θα ταξιδεύαμε. Μέγιστη αναμονή μόλις λίγα λεπτά. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι εδώ και δέκα χρόνια που είχαμε πάει, δεν χρειάζεται να κλείσεις νωρίτερα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.997
Likes
20.099
Η Ιαπωνία πως είναι καλοκαίρι; Αντεχεται ή θα πλανταξουμε στη ζέστη;
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Καλησπερα!
Εχω κλεισει με κατι φιλους ταξιδι στην Ιαπωνια για τα Χριστουγεννα/Πρωτοχρονια και εχω καποιες αποριες αν μπορει καποιος να βοηθησει:

παμε για 15 περιπου βραδια και εχουμε κανονισει τα πρωτα 10 βραδια ως εξης:
4 βραδια Τοκυο, κλεισαμε και ξενοδοχειο
4 βραδια Κιοτο, κλεισαμε και ξενοδοχειο
2 βραδια Koyasan, κλεισαμε και το σχετικο μοναστηρι

επειτα δεν ξερουμε. για Πρωτοχρονια τι αξιζει να κανουμε? καμια ιδεα?
σκεφτομαστε λογω εποχης να παμε προς Ιαπωνικες Αλπεις, για λιγο σκι, κανα σπα και την εμπειρια της ιαπωνικης επαρχιας.. καμια ιδεα για το μερος? καλυτερα οχι πολυ μακρια απο Τοκυο θα ελεγα γιατι θα κατσουμε μονο 3/4 βραδια εκει.

Επισης απο τρενα?
πρεπει να κλεισουμε νομιζω. πως κλεινουμε? καμια προταση για προτιμωμενες εταιρειες ή αν χρειαζομαστε καποιο πασσ?

Ευχαριστω πολυ
 

L33T

Member
Μηνύματα
133
Likes
239
Επόμενο Ταξίδι
δεν χρειάζεται
Ταξίδι-Όνειρο
it happened ! Japan!
Καλησπερα!
Εχω κλεισει με κατι φιλους ταξιδι στην Ιαπωνια για τα Χριστουγεννα/Πρωτοχρονια και εχω καποιες αποριες αν μπορει καποιος να βοηθησει:

παμε για 15 περιπου βραδια και εχουμε κανονισει τα πρωτα 10 βραδια ως εξης:
4 βραδια Τοκυο, κλεισαμε και ξενοδοχειο
4 βραδια Κιοτο, κλεισαμε και ξενοδοχειο
2 βραδια Koyasan, κλεισαμε και το σχετικο μοναστηρι

επειτα δεν ξερουμε. για Πρωτοχρονια τι αξιζει να κανουμε? καμια ιδεα?
σκεφτομαστε λογω εποχης να παμε προς Ιαπωνικες Αλπεις, για λιγο σκι, κανα σπα και την εμπειρια της ιαπωνικης επαρχιας.. καμια ιδεα για το μερος? καλυτερα οχι πολυ μακρια απο Τοκυο θα ελεγα γιατι θα κατσουμε μονο 3/4 βραδια εκει.

Επισης απο τρενα?
πρεπει να κλεισουμε νομιζω. πως κλεινουμε? καμια προταση για προτιμωμενες εταιρειες ή αν χρειαζομαστε καποιο πασσ?

Ευχαριστω πολυ
Κάνε save το thread που άνοιξα, επόμενο μήνα πάω για 1 μήνα τουλάχιστον και θα τα χαρτογραφήσω όλα καθότι σίγουρα θα επιστρέψω (ναι ακόμα δεν έχω πάει αλλά σίγουρα εντός μηνών θα ξανά πάω για δουλειά πάλι).
Οπότε σίγουρα θακρατήσω σημείωσεις ώστε να τις μεταφέρω εδώ.
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Κάνε save το thread που άνοιξα, επόμενο μήνα πάω για 1 μήνα τουλάχιστον και θα τα χαρτογραφήσω όλα καθότι σίγουρα θα επιστρέψω (ναι ακόμα δεν έχω πάει αλλά σίγουρα εντός μηνών θα ξανά πάω για δουλειά πάλι).
Οπότε σίγουρα θακρατήσω σημείωσεις ώστε να τις μεταφέρω εδώ.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
τελεια, θα περιμενω!
τι εννοεις thread? να κοιταξω καπου αλλου μετα απο 1-2 μηνες ή εδώ που είμαστε τώρα?
 

L33T

Member
Μηνύματα
133
Likes
239
Επόμενο Ταξίδι
δεν χρειάζεται
Ταξίδι-Όνειρο
it happened ! Japan!
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
τελεια, θα περιμενω!
τι εννοεις thread? να κοιταξω καπου αλλου μετα απο 1-2 μηνες ή εδώ που είμαστε τώρα?
Ιαπωνία - 1 μήνας solo καριέρα ;

Εδώ ,είχα ανοίξει θέμα/thread γιατί και εγώ χρειαζόμουν βοήθεια ,έτσι και καμία ιδέα κτλ. οπότε επόμενο μήνα θα το ενημερώσω ,και θα το ενημερώνω φυσικά όσο είμαι εκεί ,μπορείς να μου στείλεις direct μήνυμα ,και να σου απαντήσω,καθότι θα καθίσω καιρό.
 

Andreas K

Member
Μηνύματα
37
Likes
135
Η Ιαπωνία πως είναι καλοκαίρι; Αντεχεται ή θα πλανταξουμε στη ζέστη;
Κι εγώ το ψάχνω για καλοκαίρι. Βρίσκω εισιτήρια για Τόκιο με χαμηλούς φόρους, στο πήγαινε με Τούρκους, στο γυρνά με Πολωνούς. Σύζυγος και 11χρονη κόρη στάνταρ δε θα θέλουν να πάνε Νοέμβριο μέχρι και Φεβρουάριο λόγω κρύου. Η ζέστη δε μας πειράζει. Ιούνιο που βρίσκω τα εισιτήρια βλέπω πολλές βροχές και ξενερώνω. Ακόμα και τους επόμενους μήνες ψιλό ίδια τα πράγματα. Μαρτιο-Απριλιο δε μπορώ να πάω. Προσανατολίζομαι στο "μπρος τα κάλλη τι είναι ο πόνος" του @tatooine . Τι λένε οι "Ιάπωνες" του φόρουμ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.403
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom