Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

astirpal

Member
Μηνύματα
61
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Κι εγώ το ψάχνω για καλοκαίρι. Βρίσκω εισιτήρια για Τόκιο με χαμηλούς φόρους, στο πήγαινε με Τούρκους, στο γυρνά με Πολωνούς. Σύζυγος και 11χρονη κόρη στάνταρ δε θα θέλουν να πάνε Νοέμβριο μέχρι και Φεβρουάριο λόγω κρύου. Η ζέστη δε μας πειράζει. Ιούνιο που βρίσκω τα εισιτήρια βλέπω πολλές βροχές και ξενερώνω. Ακόμα και τους επόμενους μήνες ψιλό ίδια τα πράγματα. Μαρτιο-Απριλιο δε μπορώ να πάω. Προσανατολίζομαι στο "μπρος τα κάλλη τι είναι ο πόνος" του @tatooine . Τι λένε οι "Ιάπωνες" του φόρουμ?

Αντιθετως, αποτι διαβαζω Ιουνιος-Αυγουστος ειναι οι χειροτεροι μηνες λογω τρομερης ζεστης-υγρασιας! Εκλεισα για Νοεμβριο γιατι δεν εχει ακομα πολυ κρυο (απο τελη δεκεμβρη εχει) και επισης μπορει να δεις κ τα φθινοπωρινα χρωματα στα δεντρα και τελος δεν εχει τοσο πολυ τουρισμο.
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
28
Likes
13
Κατά προσέγγιση ένα ταξίδι στην Ιαπωνία για δύο άτομα για 10-12 μέρες με διαμονή κυρίως στο Τόκυο αλλά και περιήγηση σε σημαντικά μέρη εκτός της πρωτεύουσας πόσο πιστεύετε ότι κοστίζει;

Το ξέρω ότι η ερώτηση μου είναι πολύ γενική, αλλά προσπαθώ κάπως να υπολογίσω ένα κατά προσέγγιση κόστος για να δω αν μας παίρνει για ένα τέτοιο ταξίδι τα Χριστούγεννα.

Για να σας βοηθήσω λίγο, σε διαμονή χαλάμε όσο το δυνατόν λιγότερα γίνεται πάντα. Στο φαγητό δεν κάνουμε υπερβολές, αλλά μας αρέσει να καθόμαστε και δοκιμάζουμε.

Με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο skyscanner για Χριστούγεννα, είδα ότι τα αεροπορικά πάνε κοντά στα 900€. Επομένως, είμαστε ήδη κοντά στα 2000€ μόνο με τα αεροπορικά.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.121
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Κατά προσέγγιση ένα ταξίδι στην Ιαπωνία για δύο άτομα για 10-12 μέρες με διαμονή κυρίως στο Τόκυο αλλά και περιήγηση σε σημαντικά μέρη εκτός της πρωτεύουσας πόσο πιστεύετε ότι κοστίζει;

Το ξέρω ότι η ερώτηση μου είναι πολύ γενική, αλλά προσπαθώ κάπως να υπολογίσω ένα κατά προσέγγιση κόστος για να δω αν μας παίρνει για ένα τέτοιο ταξίδι τα Χριστούγεννα.

Για να σας βοηθήσω λίγο, σε διαμονή χαλάμε όσο το δυνατόν λιγότερα γίνεται πάντα. Στο φαγητό δεν κάνουμε υπερβολές, αλλά μας αρέσει να καθόμαστε και δοκιμάζουμε.

Με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο skyscanner για Χριστούγεννα, είδα ότι τα αεροπορικά πάνε κοντά στα 900€. Επομένως, είμαστε ήδη κοντά στα 2000€ μόνο με τα αεροπορικά.
Το Τόκυο ήταν αισθητά πιο ακριβή πόλη στη διαμονή, αν έχετε αποφασίσει να μείνετε κυρίως εκεί, το κόστος θα ανέβει. Τώρα για τιμές μπορείτε ήδη να δείτε που κυμαίνονται σε booking πχ. Για φαγητό θα υπολόγιζα χοντρικά τιμές Ελλάδας.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
261
Likes
1.188
Για περι καλοκαιριού που λέτε πιο πάνω πήγα πέρυσι μέσα Ιουλίου. Η υγρασία είναι τρομερή. Βροχή μόνο την πρώτη μέρα για κάποιες ώρες. Από Οσάκα για Χιροσίμα όταν ήταν να πάμε δεν έκαναν τα δρομολόγια λόγω καιρού. Οσάκα παράλληλα ή Τόκιο ο καιρός ήταν σούπερ. Και με την ευκολία του jr pass, απλά δεν μπήκαμε στο τρένο για Χιροσίμα και μπήκαμε στο επόμενο για Τόκιο. Κόσμο είχε άπειρο. Πηγαίναμε στα αξιοθέατα 8 το πρωί.

Αλλά οκ αν είσαι στην Αθήνα καλοκαίρι δεν θα την γυρίσεις; Για τιμές, δε ξέρω αν ανέβηκε το γεν πάλι, αλλά ήταν πάρα μα πάρα πολύ καλές οι τιμές σε ξενοδοχεία αλλά και σε φαγητό.
 

greg13

Member
Μηνύματα
19
Likes
9
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να πάμε Ιαπωνία και έχω δει ότι αρκετοί αγοράζουν σουβενίρ μαχαίρια. Μπορείς να τα περάσεις στο αεροπλάνο επειδή θα με ενδιέφερε;
 

Vicky1208

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
ναι τα περνας κανονικά, αρκεί να τα βαλεις στην αποσκευή που παραδιδεις. εμεις μολις επιστρέψαμε και δεν είχαμε κάποιο προβλημα.
 

L33T

Member
Μηνύματα
133
Likes
239
Επόμενο Ταξίδι
δεν χρειάζεται
Ταξίδι-Όνειρο
it happened ! Japan!
καλά αν μείνει η χώρα στην θέση της, κατηγορίας 7 τηφώνας, σήμερα κατηγορίας 10 που ετοιμάζεται και θα σκάσει εως της 28 αυγουστού (28 πετάω...)
Ο σεισμός 7 ρίχτερ και λένε για τον μέγα-σεισμό έως και 9,5 ρίχτερ... με την γκαντεμιά μου ,όταν θα είμαι εκεί θα γίνει :D
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.812
Likes
7.238
Όλα κυλούν ομαλά στη πόλη και ο προηγούμενος τυφώνας δεν την άγγιξε. Αλλά με τις υποδομές που έχουν δεν θα συμβεί τίποτε. Έχει πάρα πολύ ζέστη με υγρασία. Από χτες βρέχει και θα συνεχιστεί όλη την βδομάδα. Οι θερμοκρασίες σε συνδυασμό με την υγρασία στα ύψη. Ομπρέλα για τον ήλιο να πάρεις και όλα τα αλλά θα περάσουν.
 

Vicky1208

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Ημασταν Ιαπωνια οταν βγηκε η προειδοπιηση για τον μεγασεισμο. μείναμε ηρεμοι και απλά απολαυσαμε το ταξιδι. δεν μπορεις να ξερεις ποτε θα γινει και αφου περασαν και 2 εβδομαδες απο τοτε που εγιναν οι σεισμοι των 7 ριχτερ, πλεον εχουν αποσυρει και οι Ιαπωνες τον συναγερμο. οποτε για το σεισμο μην το σκεφτεσαι. ο τυφωνας δεν μας επηρεασε-ημασταν τυχεροι γιατι μολις ειχαμε φυγει απο τοκυο και πηγαιναμε κυοτο και οσακα που εκει δεν επιασε. οπως και να χει απολαυστε το και να περασετε τελεια!
 

panost3

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είναι κάποιος αυτή την περίοδο Ιαπωνία? Προσγειώνομαι Οσάκα την Παρασκευή το απόγευμα και όλες οι ανακοινώσεις που βλέπω για τον Τυφώνα με έχουν προβληματίσει. Θα πρεπε να το σκεφτώ για αλλαγή εισητηρίων μήπως?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.202
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom