Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

L33T

Member
Μηνύματα
133
Likes
239
Επόμενο Ταξίδι
δεν χρειάζεται
Ταξίδι-Όνειρο
it happened ! Japan!
Είναι κάποιος αυτή την περίοδο Ιαπωνία? Προσγειώνομαι Οσάκα την Παρασκευή το απόγευμα και όλες οι ανακοινώσεις που βλέπω για τον Τυφώνα με έχουν προβληματίσει. Θα πρεπε να το σκεφτώ για αλλαγή εισητηρίων μήπως?
Πέμπτη πετάω και εγώ και φθάνω Παρασκευή πρωί αλλά Narita .

Θα δείξει , τι θα γίνει. Στην τελική θα μας ενημερώσουν .
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.812
Likes
7.238
Μερικές χρήσιμες πληροφορίες.

Οι χρήστες iphone δεν χρειάζεται να ψάξουν πουθενά για να αγοράσουν τη suica πλέον.
Υπάρχει διαθέσιμη για ενεργοποίηση (με άμεση φόρτιση από Apple Pay με 1,2,5 χιλιάδες γιεν) στο πορτοφόλι του λειτουργικού.
Ενδέχεται να μην την εμφανίζει εδώ, άλλα μόλις πάτε στη χωρά θα γίνει διαθέσιμη.
Όταν ανοίξετε τους χάρτες της Apple θα σας προτρέψει για φόρτιση και ενεργοποίηση.
Θα τη βρείτε και στο πορτοφόλι πατώντας το συν πάνω δέξια κάτω από την ενότητα, κάρτα ΜΜΜ.
Ενεργοποιήστε και το tap and pay για να μην χρειάζεται να την βρίσκετε κάθε φορά περνώντας από τις πόρτες στο μετρό. Επίσης είναι μια κάρτα πληρωμών ευρέως αποδέκτη σε όλη τη χωρά.
Διατίθεται μαζί με άλλες δυο, την PASMO και τη ICOCA.
Κόστος διαδρομής στο Τόκυο 178 γιεν περίπου. Υπάρχουν μικρές διακυμάνσεις ανάλογα τις γραμμές που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος.

Αποφύγετε τα αυτόματα μηχανήματα συναλλάγματος (με μετρητά) που βρίσκονται στα ξενοδοχεία η στα 711 . Δεν έχουν καλή ισοτιμία. Ανάληψη με Ρεβολουτ (το γιεν είναι διαθέσιμο σαν νόμισμα) η σε κάποια τράπεζα, ανταλλακτήριο.
Είναι πλέον εφικτό στην Ιαπωνία να κυκλοφορείς με ελάχιστα μετρητά η και καθόλου.
Κόστος ζωής αισθητά πιο χαμηλό από Ελλάδα. Θα εκπλαγείτε ευχάριστα σε τιμές, παροχές ξενοδοχείων εστιατόρια, καθημερινά ψώνια.
Σε αντίθεση με τις ιδιωτικές μεταφορές που είναι στα ύψη.
Ταξί, ουμπερ, μεταφορά από και προς αεροδρόμιο αρκετά ακριβά για ευρωπαϊκά δεδομένα.
Ναρίτα Τόκυο 100 εύρω περίπου η διαδρομή. Μονόδρομος αν υπάρχουν βαλίτσες η δεν θες να μπλέξεις με το σύστημα μεταφορών. Από Χανεντα είναι περίπου 50 εύρω.

Επικοινωνία, οποιαδήποτε esim κάνε τη δουλειά της. Δείτε πρόσφορες όταν θα ταξιδέψετε και αγοράστε το πρόγραμμα που σας βολεύει. Μην κολλάτε με μια εταιρεία. Υπάρχουν πλέον 10δες.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.077
Ο καιρός παλευόταν ή να το αφήσουμε για κανά Πάσχα; Αν παλεύεται να το σκεφτούμε.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.812
Likes
7.238
Ο καιρός παλευόταν ή να το αφήσουμε για κανά Πάσχα; Αν παλεύεται να το σκεφτούμε.
Όχι Αύγουστο αν υπάρχει άλλη επιλογή. Οι θερμοκρασίες σε συνδυασμό με την υγρασία είναι αφόρητες από πολύ νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ.
Αν μπορείς κλείσε όταν ανθίζουν οι κερασιές για μια πολύ όμορφη εμπειρία. Είναι παντού φυτεμένες στην πόλη.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
605
Likes
2.111
Ταξιδευουμε κι εμείς Ιαπωνία απο 14_29/9..Τόκυο, Κιότο κι Οσάκα..εκδρομές λέμε για καμακουρα και νικκο από Τόκυο...ναρα από Κιότο...και λέμε Κόμπε. Εχει παει κάνεις Κόμπε? Αξίζει?
 

depo

Member
Μηνύματα
103
Likes
310
Επόμενο Ταξίδι
Καβάλα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Ταξιδευουμε κι εμείς Ιαπωνία απο 14_29/9..Τόκυο, Κιότο κι Οσάκα..εκδρομές λέμε για καμακουρα και νικκο από Τόκυο...ναρα από Κιότο...και λέμε Κόμπε. Εχει παει κάνεις Κόμπε? Αξίζει?
Δεν με ενθουσίασε το Kobe, καλύτερα Hiroshima.
 

giota235

Member
Μηνύματα
199
Likes
465
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Πέμπτη πετάω και εγώ και φθάνω Παρασκευή πρωί αλλά Narita .

Θα δείξει , τι θα γίνει. Στην τελική θα μας ενημερώσουν .
Είμαι εγώ Οσάκα. Ήρθαμε σήμερα το πρωί με πτήση από Τόκιο και ηταν πολύ ασταθής, φοβηθήκαμε. Στο τρένο έγραφε ότι σε περίπτωση τυφώνα θα ακυρωθούν δρομολόγια. Είδωμεν..
 
Last edited:

L33T

Member
Μηνύματα
133
Likes
239
Επόμενο Ταξίδι
δεν χρειάζεται
Ταξίδι-Όνειρο
it happened ! Japan!
Είμαι εγώ Οσάκα. Ήρθαμε σήμερα το πρωί με πτήση από Τόκιο και ηταν πολύ ασταθής, φοβηθήκαμε. Στο τρένο έγραφε ότι σε περίπτωση τυφώνα θα ακυρωθούν δρομολόγια. Είδωμεν..
Τι λες τώρα... Πωωω
 

L33T

Member
Μηνύματα
133
Likes
239
Επόμενο Ταξίδι
δεν χρειάζεται
Ταξίδι-Όνειρο
it happened ! Japan!
Έχουμε ήδη delay λόγω καιρού , 2.5 ώρες. Είμαστε ακόμα στην Τουρκία ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.199
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom