Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Εγώ σκεφτόμουν ότι ίσως να είναι καλύτερα να επισκεφτούμε την Βερόνα και το νησάκι Μουράνο αντί για την Τεργέστη, όμως δεν ξέρω ούτε πως πάνε, ούτε πόσο στοιχίζει η βόλτα ως εκεί. Ξέρει κανείς?

Χίλια ευχαριστώ κ πάλι σε όλους και σόρρυ που σας έπρηξα με τις ερωτήσεις μου!!!!! :D
Εγώ είχα πάει Βερόνα τον Μάιο. Αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στη μία ώρα από τη Βενετία και το εισητήριο είχε γύρω στα 15-20 ευρώ πήγαινε-έλα. Δεν θυμάμαι όμως αν είχαμε κάποια φοιτητική έκπτωση...Πάντως η Βερόνα ωραία πόλη μεν αλλά δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο...Εκτός αν θέλετε για το ρομαντικό της υποθεσης να πάτε στο σπίτι της Ιουλιέτας (χτισμένο γύρω στο 1960 αν δεν κάνω λάθος:D).
Όσον αφορά τα χρήματα, αν η κάρτα σου γράφει πάνω maestro μπορείς να τραβήξεις από οποιαδήποτε μηχάνημα στο εξωτερικό, με μια μικρή χρέωση..
Για τη δαντελίτσα πες στη μαμά να ανθεωρήσει...η δικιά μου πάντως χάρηκε και με τα μουράνο:D
Καλά να περάσετε...και προσοχή μην χαθείτε στα στενά:haha:
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Το ξενοδοχείο που μείναμε εμείς είναι αυτό:
Booking.com: ξενοδοχείο A Tribute To Music Residenza, Venice, Ιταλία - 287 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

To κλείσαμε από το booking και ήταν ακριβώς όπως φαίνεται στις φωτό. Απίστευτη θέα, δίπλα στην πλατεία του Αγίου Μάρκου και εξυπηρετικότατο προσωπικό. Ό,τι πρέπει για ρομαντισμό και Βενετία. Πααρόλο που πήγαμε καλοκαίρι, προβληματα με δυσοσμία δεν είχαμε.

Για φαγητό, περίμενε να ξεθάψω σημειώσεις και θα επανέλθω.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.800
Likes
1.142
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
η εποχή που θα επισκεφτείς την βενετία είναι η καλύτερη του χρόνου (κι από τις πιο ακριβές) το tripadvisor δεν είναι μηχανή για κράτηση ξεν/χείου σε γενικές γραμμές τα κοιτάζεις και αποφεύγεις κακοτοπιές... να έχεις υπόψιν σου ότι τα ακριβά ξεν/χεία δεν έχουν πάντα ψηλή βαθμολογία γιατί αυτός που τα ακριβοπληρώνει έχει συνήθως και μεγάλες προσδοκίες οπότε μετά αν του κακοφανεί βάζει χαμηλό βαθμό. Να προτιμήσεις καλύτερα κάποιο από αυτά που θα σου προτείνουν τα μέλη καλύτερα.
 

City_girl

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Είστε όλοι υπέροχοι! :D

Κ εγώ έτσι νομίζω, ότι είναι η καλύτερη εποχή, δεν είναι ούτε χειμώνας να έχει πλημμύρες, ούτε καλοκαίρι να έχει απίστευτη ζέστη και υγρασία. Νομίζω ότι ο καιρός θα είναι γλυκός, ιδανικός για περπάτημα, και δε θα βρέχει, ή έτσι ελπίζω τουλάχιστον. ;)

Όντως πιστεύω πως καλό θα ήταν να βρω κάποιο ξενοδοχείο από αυτά που προτείνουν τα μέλη. Και σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας! :D Ήταν όλα όσα μου προτείνατε ξενοδοχεία-κουκλιά! Κάποιες από αυτές ήταν πολύ καλές προτάσεις, κάποιες άλλες ξεφεύγουν από το budget μας.

Από την μία, όντως, όπως είπε η Έρση, ποιος νοιάζεται για το δωμάτιο, όταν είναι στη Βενετία, και δεν έχω σκοπό να μου πιάσουν τον π*π*. Από την άλλη όμως, θέλω να είναι και ένα δωμάτιο "βιώσιμο", όπου θα μπορούμε να ξεκουραστούμε μετά από μία γεμάτη μέρα. Το βασικό στοιχείο για μένα είναι να είναι ΚΑΘΑΡΟ. Δε με νοιάζει αν δεν έχει πολυτέλειες.

Οτιδήποτε είναι πάνω από 200 ευρώ τη βραδιά, δεν αποτελεί επιλογή για μας, δυστυχώς, :roll: όσο όμορφο κ αν είναι. Εκτός κ δεν βρούμε πουθενά αλλού. Και θα δίναμε παραπάνω, αν δεν έφευγε ο καλός μου φαντάρος 10 μέρες μετά το ταξίδι μας. Προτιμώ τα χρήματα μας να πάνε σε βόλτες, μουσεία, εκδρομές, τοπικές γευσιγνωσίες, βαρκάδες, παρά σε ένα δωμάτιο που θα μας βλέπει για 6 ώρες το πολύ. Ύπνο κάνουμε και στην Αθήνα, Βενετία όμως ? ;)

Οπότε αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο δωμάτιο ΚΑΘΑΡΟ, και σε αυτές τις τιμές, όπως η Black Mamba θα το εκτιμούσα πολύ. Το booking με έχει βοηθήσει και εμένα πολύ. Μάλιστα έχω βρει και ένα που με ενδιαφέρει και είναι στις τιμές που θέλουμε και έχει αξιολόγηση 8,5. Καλό δεν είναι αυτό? :roll: Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μέχρι να βρούμε τα εισιτήρια θα μας έχουν πάρει το τελευταίο δωμάτιο που απομένει, όπως λέει η ιστοσελίδα!!! :rolleyes:

Κ πάλι χίλια ευχαριστώ σε όλους! :D
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Βενετία, ονειρεμένη και μοναδική! Την επισκεύτηκα τον περασμένο Ιούνιο, περιττό να σας πω ότι αγόρασα δύο ομπρέλες βροχής και μία για τον ήλιο! Βόλτα με τη γόνδολα έκανα ήταν πολύ γαλήνια και μου άρεσε πολύ. Πάντως επειδή δεν αναφέρθηκε στα παραπάνω πρέπει να σου πω ότι αν έχεις σκοπό να μπεις στην εκκλησία του Αγίου Μάρκου πρέπει να έχεις "ευπρεπή" ένδυση, εγώ την "πάτησα" γιατί ήταν η μοναδική μέρα που έκανε πολύ ζέστη και φορούσα σορτς! Μην φανταστείς ότι σε στέλνουν στο ξενοδοχείο να αλλάξεις, απλά σε υποχρεώνουν να αγοράσεις κάτι σαν χάρτινο πανί προκειμένου να μπεις στην εκκλήσια. Μετά βέβαια το κρατάς, το πετάς ή στην δική μου περίπτωση το χρησιμοποιείς για να τυλίξεις την μάσκα ώστε να διασφαλίσεις την επιστροφή της!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.723
Likes
6.379
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Βενετία, ονειρεμένη και μοναδική! Την επισκεύτηκα τον περασμένο Ιούνιο, περιττό να σας πω ότι αγόρασα δύο ομπρέλες βροχής και μία για τον ήλιο! Βόλτα με τη γόνδολα έκανα ήταν πολύ γαλήνια και μου άρεσε πολύ. Πάντως επειδή δεν αναφέρθηκε στα παραπάνω πρέπει να σου πω ότι αν έχεις σκοπό να μπεις στην εκκλησία του Αγίου Μάρκου πρέπει να έχεις "ευπρεπή" ένδυση, εγώ την "πάτησα" γιατί ήταν η μοναδική μέρα που έκανε πολύ ζέστη και φορούσα σορτς! Μην φανταστείς ότι σε στέλνουν στο ξενοδοχείο να αλλάξεις, απλά σε υποχρεώνουν να αγοράσεις κάτι σαν χάρτινο πανί προκειμένου να μπεις στην εκκλήσια. Μετά βέβαια το κρατάς, το πετάς ή στην δική μου περίπτωση το χρησιμοποιείς για να τυλίξεις την μάσκα ώστε να διασφαλίσεις την επιστροφή της!
δεν άφησαν να μπει και τη δικιά μου γιατί φορούσε τιραντάκι:D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
αχ Βενετία .....η Γαληνοτάτη
πάνε πολλά πολλά χρόνια και ηταν και το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό
με πλοίο απο πάτρα
αυτη η θεα της πρωινής Βενετίας με το πλοίο να μπαίνει στο δίαυλο ...δεν υπάρχει !!!!!!!!

έίχαμε μεινει στο νησάκι lido απέναντι απο βενετία και πηγαίναμε με το βαπορέτο
είχαμε μείνει εδώ :
Booking.com: hotel Villa Mabapa, Lido di Venezia, Italy - 216 Guest reviews. Book your hotel now!

οσο αφορά τα αεροπορικά θα περιμένεις προσφορά απο Αιγαίου όπως είπαν και ολα τα υπόλοιπα παιδιά ....εκτός αν σε δεσμέυουν οι ημερομηνίες

ΥΓ. εχουμε θέμα με Γαληνοτάτη και δεν εχει δωσει τα φωτα του ο Νικόλας !!!!
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Το 8,5 είναι πολύ καλό (εκτός από το βαθμό, ρίξε και καμιά ματιά στα σχόλια να δεις τα δυνατά και αδύνατα σημεία του ξενοδοχείου). Μπορείς να ψάξεις και στο tripadvisor για να πάρεις πληροφορίες για το ξενοδοχείο που σ' ενδιαφέρει.
Μην αγχώνεσαι μόνο!!! Ακόμα και να κλειστεί το "τελευταίο" δωμάτιο μπορείς να το βρεις ίσως και αλλού. Πολλές φορές το venere δίνει ίδιες τιμές με το booking. Θα έλεγα μάλιστα να ψάξεις και σε άλλα sites. Ίσως βρεις το ίδιο ξενοδοχείο και σε ακόμα φθηνότερη τιμή. Δες και στο ίδιο το ξενοδοχείο. Ψάξτο γενικά χωρίς άγχος.
Κι ένα ακόμα tip: Δεν ξέρω πότε ακριβώς θα πας, που θα μείνεις και τι μέσα προτίθεσαι να χρησιμοποιήσεις (ένα βαπορέτο φαντάζομαι θα το πάρεις όμως), αλλά δες και εδώ: Venice Connected | Venice's Official Site for Tourism

Μπορείς να προαγοράσεις κάρτα για μουσεία(περιλαμβάνει αρκετά και σημαντικά), μεταφορές ακόμα και parking. Oι τιμές συμφέρουν νομίζω σε σχέση με το αν αγόραζες εισιτήρια μεταφοράς και μουσείων ξεχωριστά. Διαλέγεις τις επιλογές που σε ενδιαφέρουν (και υπάρχουν αρκετές), τις βάζεις στο καλαθάκι σου και φεύγεις!
 

City_girl

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Παιδιά!!

Τι φοβεροί άνθρωποι είστε εσείς! Τι πληροφόρηση είναι αυτή??? Γιατί δε σας είχα ανακαλύψει νωρίτερα το ζώον????!!!

:clap: :clap: :clap:

Καλά Black Mamba, είσαι φοβερή!!! :D :D :D Είναι αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν!!! Έχουν ισχύ έτσι? Μην το δείξω στην είσοδο και πάθω καμιά νίλα! Πωπω....να σου πω, αυτό που λέει 72H Public Transport Ticket για το βαπορέτο είναι??? Carrello | Venice Connected

Κ αυτό για τα μουσεία πωπω!!! :clap::clap::clap:

Καλά ε! Έχω ενθουσιαστεί!!! :D

Θα το πω: Ρε παιδιά, χάρη σε εσάς αυτό το ταξίδι παίρνει σάρκα κ οστά!!! Είστε τέλειοι!!! :clap:

Επίσης, μπήκα σε ένα νήμα που έχετε ανοίξει και βρήκα μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων και βρήκα κάτι ξενοδοχειάκια σε τιμές μούρλια!!! :clap:

Υ.Γ. Χριστος71: Ποιος είναι ο Νικόλας που έχει πληροφορίες για Βενετία και γιατί δεν έχει εμφανιστεί????????? :D

:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap: ( :D )
 

City_girl

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Βενετία, ονειρεμένη και μοναδική! Την επισκεύτηκα τον περασμένο Ιούνιο, περιττό να σας πω ότι αγόρασα δύο ομπρέλες βροχής και μία για τον ήλιο! Βόλτα με τη γόνδολα έκανα ήταν πολύ γαλήνια και μου άρεσε πολύ. Πάντως επειδή δεν αναφέρθηκε στα παραπάνω πρέπει να σου πω ότι αν έχεις σκοπό να μπεις στην εκκλησία του Αγίου Μάρκου πρέπει να έχεις "ευπρεπή" ένδυση, εγώ την "πάτησα" γιατί ήταν η μοναδική μέρα που έκανε πολύ ζέστη και φορούσα σορτς! Μην φανταστείς ότι σε στέλνουν στο ξενοδοχείο να αλλάξεις, απλά σε υποχρεώνουν να αγοράσεις κάτι σαν χάρτινο πανί προκειμένου να μπεις στην εκκλήσια. Μετά βέβαια το κρατάς, το πετάς ή στην δική μου περίπτωση το χρησιμοποιείς για να τυλίξεις την μάσκα ώστε να διασφαλίσεις την επιστροφή της!
Χρησιμότατη πληροφορία! Ευχαριστώ!!! :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.532
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια συμβουλη: αν σκασει μυτη απο εδω ο Traveller μην του πεις οτι σου περασε απο το νου να μεινεις στο Mestre, το καλο που σου θελω...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.357
Μηνύματα
889.793
Μέλη
39.032
Νεότερο μέλος
tzouliadakim

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom