Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

soudianos

Member
Μηνύματα
3.723
Likes
6.380
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.532
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
γιατί βρε δεν έρχεσαι μαζί μου στη ρομαντζάδα; δεν το πήρες χαμπάρι;;;;

αλλά μάλλον δεν χωρά άλλος..
Πως δεν χωραει ακομη ενα ερωτευμενο ζευγαρακι καπετανιε; Ας στριμωχτουμε λιγο εμεις οι υπολοιποι!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.800
Likes
1.142
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
αχ Βενετία .....η Γαληνοτάτη
πάνε πολλά πολλά χρόνια και ηταν και το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό
με πλοίο απο πάτρα
αυτη η θεα της πρωινής Βενετίας με το πλοίο να μπαίνει στο δίαυλο ...δεν υπάρχει !!!!!!!!

έίχαμε μεινει στο νησάκι lido απέναντι απο βενετία και πηγαίναμε με το βαπορέτο
είχαμε μείνει εδώ :
Booking.com: hotel Villa Mabapa, Lido di Venezia, Italy - 216 Guest reviews. Book your hotel now!

οσο αφορά τα αεροπορικά θα περιμένεις προσφορά απο Αιγαίου όπως είπαν και ολα τα υπόλοιπα παιδιά ....εκτός αν σε δεσμέυουν οι ημερομηνίες

ΥΓ. εχουμε θέμα με Γαληνοτάτη και δεν εχει δωσει τα φωτα του ο Νικόλας !!!!
κι εγώ στο lido είχα μείνει την πρώτη φορά στο de bains το οποίο κατα καιρούς έχει πολύ καλές προσφορές... τη δευτερη φορά πάλι λίγο έξω στο giudecca island μα και τις 2 φορές δε μετάνιωσα καθόλου καθώς δεν αισθάνθηκα ότι έιμαι εκτός βενετίας μία άλλη φορά είχα μείνει σε ένα 3* (hotel commercio & pellegrino) πολύ κοντά στον άγ. μάρκο καθαρό μεν πολύ μικρό δε και οι τιμές όλων των παραπάνω ήταν ίδιες (130-135) όλα με πρωινό φυσικά, τα δύο πρώτα ήταν πολλές κλάσεις καλύτερα απο το τελευταίο..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.532
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
κι εγώ στο lido είχα μείνει την πρώτη φορά στο de bains το οποίο κατα καιρούς έχει πολύ καλές προσφορές...
Καλα Λευτερη με εχεις κουφανει! Εχεις μεινει στο εμβληματικο ξενοδοχειο που γυριστηκε η ταινια του Βισκοντι "Θανατος στη Βενετια"! Υπεροχη αισθηση decadence αυτο το οικημα! Εξαισια! :clap::clap:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.800
Likes
1.142
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Καλα Λευτερη με εχεις κουφανει! Εχεις μεινει στο εμβληματικο ξενοδοχειο που γυριστηκε η ταινια του Βισκοντι "Θανατος στη Βενετια"! Υπεροχη αισθηση decadence αυτο το οικημα! Εξαισια! :clap::clap:
πολύ σωστά! είναι και το ξεν/χείο όπου έμενε και εμπνεύστηκε ο Τόμας Μαν αυτό το διάσημο μυθιστόρημα, τα δωμάτια του είναι μεγάλα με υπέροχη διακόσμηση και έχει ένα τεράστιο κήπο με πισίνα καθώς και ιδιωτική παραλία με πολύ μεγάλη σε πλάτος αμμουδιά και θέα στην αδριατική... το 2007 το ξεν/χείο ήταν υπό την σκεπη της κορυφαίας αλυσίδας starwood hotels (excelsior-sheraton) την αμέσως επόμενη χρονιά ταλαιπωρήθηκε από μία μικρή πυρκαγιά και έκτοτε δεν αποτελέι μέλος της αλυσίδας... θέλω να πιστεύω ότι εξακολουθεί να είναι στην κορυφή κι ότι κάποτε θα έχω την τύχη να ξαναμείνω εκεί;)
 

Sugar

Member
Μηνύματα
216
Likes
134
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
αυτη η θεα της πρωινής Βενετίας με το πλοίο να μπαίνει στο δίαυλο ...δεν υπάρχει !!!!!!!!

Kαλημέρα σας! Θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας παρακαλώ. Εχω διαβάσει αυτό που λέει παραπάνω ο Χρήστος 71 και ο Samion κι έχω επηρεαστεί πολύ ώστε να θέλω να το δώ ιδίοις όμμασι. Λοιπόν ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Δεν έχω πάει Βενετία. Σκεφτόμουν να το κάνω σαν μία μίνι κρουαζιέρα από Πάτρα (δεν έχω ξανακάνει κρουαζιέρα) και να πάρω μαζί μου και τα 2 παιδιά μου ή το ένα από τα 2 (3 και 1,5 χρονών). Πόσες μέρες πρέπει να διαθέσω (πλοίο και διανυκτέρευση εκεί)? Πώς θα είναι οι ώρες στο πλοίο? Μήπως είναι πολλές? Περνάνε εύκολα με τα παιδιά? Εγώ το σκέφτηκα σαν κάτι ξεκούραστο αλλά μήπως δεν είναι και να μην τα πάρω? Πόσο να μείνω στη Βενετία? Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να πάρω αυτοκίνητο. Πότε είναι η καλύτερη εποχή να πάω? Αν μπορείτε οργανώστε με λίγο καθ'ότι είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να πάρω το παιδί/ιά μαζί μου και μου φάνηκε ενδιαφέρων συνδυασμός. Τί λέτε?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Ρε σκυλοπνίχτες, τι ξενερώνετε το κόσμο με αποτρόπαιες φωτογραφίες....Μίνοαν λάινς στη Βενετία, ήμαρτον....


μέχρι να βγάλει πλοία η Allitalia ο καπταιν Σάμιον τι άλλο να έβαζε ???
τα πλοία του Αγούδημου δεν πάνε Βενετία

άστα Σάμιον ...απίστευτη εικόνα...τα ξέρεις εσυ αυτά
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.351
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αυτη η θεα της πρωινής Βενετίας με το πλοίο να μπαίνει στο δίαυλο ...δεν υπάρχει !!!!!!!!

Kαλημέρα σας! Θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας παρακαλώ. Εχω διαβάσει αυτό που λέει παραπάνω ο Χρήστος 71 και ο Samion κι έχω επηρεαστεί πολύ ώστε να θέλω να το δώ ιδίοις όμμασι. Λοιπόν ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Δεν έχω πάει Βενετία. Σκεφτόμουν να το κάνω σαν μία μίνι κρουαζιέρα από Πάτρα (δεν έχω ξανακάνει κρουαζιέρα) και να πάρω μαζί μου και τα 2 παιδιά μου ή το ένα από τα 2 (3 και 1,5 χρονών). Πόσες μέρες πρέπει να διαθέσω (πλοίο και διανυκτέρευση εκεί)? Πώς θα είναι οι ώρες στο πλοίο? Μήπως είναι πολλές? Περνάνε εύκολα με τα παιδιά? Εγώ το σκέφτηκα σαν κάτι ξεκούραστο αλλά μήπως δεν είναι και να μην τα πάρω? Πόσο να μείνω στη Βενετία? Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να πάρω αυτοκίνητο. Πότε είναι η καλύτερη εποχή να πάω? Αν μπορείτε οργανώστε με λίγο καθ'ότι είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να πάρω το παιδί/ιά μαζί μου και μου φάνηκε ενδιαφέρων συνδυασμός. Τί λέτε?
ενδιαφέρον είναι ο συνδυασμός ναι. η κρουαζιέρα γενικά είναι άνετος τρόπος διακοπών και ειδικά για παιδιά αν υπάρχουν δραστηριότητες και γι αυτά. σ' αυτά τα πλοία όμως δεν υπάρχουν και μπορεί να βαρεθούν. αυτό εξαρτάται κι από σένα. γενικά οι ώρες περνάνε άνετα αν υπάρχει καλή παρέα αν και το ταξίδι ξεφεύγει από τον όρο κρουαζιέρα. ουσιαστικά 1 μέρα είναι στο πλοίο από το πρωί ως το βράδυ δεν βλέπω γιατι να μην περάσει άνετα.
καλύτερο ξενοδοχειακό τμήμα έχουν τα πλοία της Μινοαν. καλύτερους χώρους, τα πιο νέα τώρα στη γραμμή.
είναι ένας ξεκούραστος τρόπος αρκεί να βρείς και καλή προσφορά, οπότε προτίμησε μέρες εκτός γιορτών και ως το μάιο.
η είσοδος στη Βενετία ανεπανάληπτη..σαν να μπαίνεις στη Νέα Υόρκη με το Queen Mary..μπράβο Xristos71 που το κανες..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.368
Μηνύματα
890.065
Μέλη
39.039
Νεότερο μέλος
vasilikigero

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom