Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Εγώ πήγα φέτος στο τέλος Αυγούστου.Πιστεύω ότι τέτοια εποχή είναι η καλύτερη. Κάθεσαι έξω για καφέ, ποτό κλπ. Τα κανάλια δεν μύριζαν και δεν υπήρχαν κουνούπια. Αλλά όποια εποχή και να πας, η Βενετία είναι μία. Για λίγα μέρη πιστεύω ισχύει το, ότι έχεις ακούσει λίγο είναι.
 

thimbo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι ένα νέο μέλος και θα ήθελα μια βοήθεια για το ταξίδι που θα πραγματοποιήσω στη Βενετία.
Μηπως γνωρίζετε αν χρειάζεται να κλείσω απο την αθήνα εισιτήριο τρένου απο Μιλάνο για Βενετία;Ή εχει συχνά δρομολόγια και μπορώ να πάω κατευθείαν εκεί και να κλείσω;
Ευχαριστω πολυ!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι ένα νέο μέλος και θα ήθελα μια βοήθεια για το ταξίδι που θα πραγματοποιήσω στη Βενετία.
Μηπως γνωρίζετε αν χρειάζεται να κλείσω απο την αθήνα εισιτήριο τρένου απο Μιλάνο για Βενετία;Ή εχει συχνά δρομολόγια και μπορώ να πάω κατευθείαν εκεί και να κλείσω;
Ευχαριστω πολυ!

Τσέκαρε τα δρομολόγια....
Ferrovie dello Stato - Homepage
 

City_girl

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Γεια σε όλους! :D

Με το σύντροφο μου ενδιαφερόμαστε να πάμε 5 μέρες (4 διανυκτερεύσεις) στη Βενετία μετά το Πάσχα, τον Απρίλιο. :clap:

Έχω λοιπόν μπόλικες ερωτήσεις και θα ήθελα την βοήθεια σας:

1. Απευθείας πτήση για Βενετία δεν υπάρχει?

2. Αν υποθέσουμε ότι παίρνουμε αεροπλάνο με την easyjet μέχρι Μιλάνο, μετά, διάβασα σε αντίστοιχα θέματα πως μπορούμε να πάρουμε τρένο. Πού βρίσκεται αυτό το τρένο? Πόσο κοστίζει το εισιτήριο? Έχουμε κάποια έκπτωση δεδομένου ότι είμαστε φοιτητές? Κάθε πότε έχει δρομολόγια? Και το κυριότερο, ΠΩΣ κλείνεις εκ των προτέρων τα εισιτήρια για να μην τρέχεις εκεί πέρα τελευταία στιγμή? Κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο ή πρακτορείο ίσως?

3. Περίπου πόσο έρχεται πάνω - κάτω να φας στη Βενετία, ένα γεύμα για 2 άτομα? 50 ευρώ? 60? παραπάνω?

4. Έχει κάνει κανείς σας βόλτα με γόνδολα? Κάπου διάβασα ότι στοιχίζει από 70-90 ευρώ. Πόσην ώρα διαρκεί και πού σε πάει? Θέλουμε να πάμε, αλλά δε θέλουμε κ να δώσουμε 70 ευρώ για μία βολτούλα 5 λεπτών, όσο ωραία κ να είναι η φωνή του γονδολιέρη... :bleh: ("Αμορε μίοοοοοοοοο")

5. Ξενοδοχείο... Πείτε καμιά ιδέα γιατί έχουμε πελαγώσει. :( Ποια περιοχή είναι καλή για να μείνεις έτσι ώστε να είσαι κάπου στη μέση για τα αξιοθέατα? Κοντά στην πλατεία του Αγίου Μάρκου? Πάντως, επειδή είμαστε φοιτητές, μας ψιλοφαίνεται λίγο ακριβά γενικά όσον αφορά την διαμονή. Βέβαια, οκ, είναι μία άκρως τουριστική πόλη, οπότε λογικό. Έχει κάποιος καμιά ιδέα να προτείνει? Να πω μόνο ότι πολύ θα χαιρόμουν αν είχε και θέα σε κάποιο κανάλι...λέω εγώ τώρα... :rolleyes:

6.Για τις κυρίες: Η μαμά μου μόλις άκουσε ότι θα πάω Βενετία, λύσσαξε κ θέλει δαντελένιο τραπεζομάντηλο! :D (Αθάνατη ελληνίδα μάνα :D ). Μήπως ξέρετε σε τι τιμές κυμαίνονται, αν έχει αγοράσει καμιά σας?

7. Τα εισιτήρια για τα μουσεία, προκειμένου να μην τρέχουμε εκεί και περιμένουμε στις ουρές κλπ. υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να τα κλείσω από πριν?

8.Αν δεν έχεις πιστωτική, υπάρχει κάποιο ΑΤΜ που μπορείς να βγάλεις χρήματα, ή δεν είναι απαραίτητο να είναι ελληνική η τράπεζα?

(Μερικές από τις ερωτήσεις είναι πραγματικά ηλίθιες, αλλά είναι η πρώτη φορά που οργανώνω ΕΓΩ ένα ταξίδι στο εξωτερικό και καταλαβαίνετε... :( )

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

Υ.Γ. Αν επανέλθω με νέες ερωτήσεις μην εκπλαγείτε! :p
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.799
Likes
1.142
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Γεια σε όλους! :D

Με το σύντροφο μου ενδιαφερόμαστε να πάμε 5 μέρες (4 διανυκτερεύσεις) στη Βενετία μετά το Πάσχα, τον Απρίλιο. :clap:

Έχω λοιπόν μπόλικες ερωτήσεις και θα ήθελα την βοήθεια σας:

1. Απευθείας πτήση για Βενετία δεν υπάρχει?

2. Αν υποθέσουμε ότι παίρνουμε αεροπλάνο με την easyjet μέχρι Μιλάνο, μετά, διάβασα σε αντίστοιχα θέματα πως μπορούμε να πάρουμε τρένο. Πού βρίσκεται αυτό το τρένο? Πόσο κοστίζει το εισιτήριο? Έχουμε κάποια έκπτωση δεδομένου ότι είμαστε φοιτητές? Κάθε πότε έχει δρομολόγια? Και το κυριότερο, ΠΩΣ κλείνεις εκ των προτέρων τα εισιτήρια για να μην τρέχεις εκεί πέρα τελευταία στιγμή? Κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο ή πρακτορείο ίσως?

3. Περίπου πόσο έρχεται πάνω - κάτω να φας στη Βενετία, ένα γεύμα για 2 άτομα? 50 ευρώ? 60? παραπάνω?

4. Έχει κάνει κανείς σας βόλτα με γόνδολα? Κάπου διάβασα ότι στοιχίζει από 70-90 ευρώ. Πόσην ώρα διαρκεί και πού σε πάει? Θέλουμε να πάμε, αλλά δε θέλουμε κ να δώσουμε 70 ευρώ για μία βολτούλα 5 λεπτών, όσο ωραία κ να είναι η φωνή του γονδολιέρη... :bleh: ("Αμορε μίοοοοοοοοο")

5. Ξενοδοχείο... Πείτε καμιά ιδέα γιατί έχουμε πελαγώσει. :( Ποια περιοχή είναι καλή για να μείνεις έτσι ώστε να είσαι κάπου στη μέση για τα αξιοθέατα? Κοντά στην πλατεία του Αγίου Μάρκου? Πάντως, επειδή είμαστε φοιτητές, μας ψιλοφαίνεται λίγο ακριβά γενικά όσον αφορά την διαμονή. Βέβαια, οκ, είναι μία άκρως τουριστική πόλη, οπότε λογικό. Έχει κάποιος καμιά ιδέα να προτείνει? Να πω μόνο ότι πολύ θα χαιρόμουν αν είχε και θέα σε κάποιο κανάλι...λέω εγώ τώρα... :rolleyes:

6.Για τις κυρίες: Η μαμά μου μόλις άκουσε ότι θα πάω Βενετία, λύσσαξε κ θέλει δαντελένιο τραπεζομάντηλο! :D (Αθάνατη ελληνίδα μάνα :D ). Μήπως ξέρετε σε τι τιμές κυμαίνονται, αν έχει αγοράσει καμιά σας?

7. Τα εισιτήρια για τα μουσεία, προκειμένου να μην τρέχουμε εκεί και περιμένουμε στις ουρές κλπ. υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να τα κλείσω από πριν?

8.Αν δεν έχεις πιστωτική, υπάρχει κάποιο ΑΤΜ που μπορείς να βγάλεις χρήματα, ή δεν είναι απαραίτητο να είναι ελληνική η τράπεζα?

(Μερικές από τις ερωτήσεις είναι πραγματικά ηλίθιες, αλλά είναι η πρώτη φορά που οργανώνω ΕΓΩ ένα ταξίδι στο εξωτερικό και καταλαβαίνετε... :( )

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

Υ.Γ. Αν επανέλθω με νέες ερωτήσεις μην εκπλαγείτε! :p
1. η αιγαίου από 150 ευρώ με επιστροφή
2. θα πρέπει να κατέβεις μιλάνο κι από εκεί σε 2μιση ώρες και με περίπου 70ευρώ θα πας και θα έρθεις+ 10 από/προς αεροδρόμιο... μήπως με αιγαίου (βλέπε 1.:D)
3. τα γεύματα στην βενετία κοστίζουν όσο και στην αθήνα από 1-200 ευρώ, εννοώ ότι έχει και πίτσα με 10 ευρώ για 2 άτομα έχει και τρατορίες με 20 το άτομο έχει και σε εστατόρια με πολύ-πολύ παραπάνω
4. η βόλτα με την γόνδολα κοστίζει από 80-100 τα 45' έχει και πιο σύντομες λίγο πιο οικονομικά, σηκώνει και παζάρι πάντως;)
5.ξενοδοχείο στην βενετία με θέα το κανάλι υπολόγιζε 200+ εδώ βέβαια παίζουν και ευκαιρίες που σίγουρα κάποιοι μπορούν να βοηθήσουν παραπάνω... έλα παιδιά δωμάτιο με θέα,απευθείας πτήση, ιδιωτική γόνδολα, φθηνό εστιατόριο και πρωινό σε δαντελένιο τραπεζομάντηλο.... ζητάμε πολλά??:D
8. με μία cash card βγάζεις από παντού ευρώ αλλά δε θα τα χρειαστείς μιάς και θα σου βρούμε όλα τα παραπάνω:haha:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μόνο στην δαντέλα μπορώ να βοηθήσω......να σου φέρω μια από Σουφλί.....και ολομέταξη παρακαλώ!!!!!!!!!:bleh::bleh:
 

City_girl

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Χαχαχα!!!

Ξέρω ξέρω ζητώ πολλά, οπότε θα περιοριστώ στα εξής:

Ένα απλό δωμάτιο και ας μην έχει θέα το κανάλι βρε αδερφέ! :p Ξέρει κανείς? Θα ήθελα να είναι όμως, ξέρετε, το παραδοσιακό βενετσιάνικο στυλ. Να μας βάζει στο ρομαντικό στυλ, καθότι γιορτάζομεν και επέτειον :D αγαπητοί!!!

Θα πάω βόλτα με τη γόνδολα!!! 45 λεπτά, μια χαρά!!! :clap:

Όταν λέτε αιγαίου εννοείται Aegean προφανώς, αλλά γιατί εγώ δεν βρήκα σε αυτές τις τιμές τπτ? για δύο άτομα, μου βγάζει 390 ευρώ! :roll:

Όταν λέτε 70 ευρώ για το τρένο εννοείται το άτομο πήγαινε έλα? Γιατί κάτι μου λέει πως το αεροπλάνο+τρένο μου έρχεται πιο ακριβό από αεροπλάνο σκέτο? :roll:

Άλλη κυρία για δαντελένια τραπεζομάντιλα?????????

Υ.Γ. Για πες, δαντέλα από Σουφλί πόσο χρεώνεις? Δεν νομίζω να το καταλάβει αν δεν της φέρω από Βενετία!!! :D
Υ.Γ. 2. Πολλές ερωτήσεις μεν, όχι ξανθιά δε! :bleh:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Χαχαχα!!!
Υ.Γ. Για πες, δαντέλα από Σουφλί πόσο χρεώνεις? Δεν νομίζω να το καταλάβει αν δεν της φέρω από Βενετία!!! :D
Υ.Γ. 2. Πολλές ερωτήσεις μεν, όχι ξανθιά δε! :bleh:

Στην τιμή τους ΟΛΑ.Δεν θα βγάλω και χρήματα από συμφορουμίτισσα!!!!!
Κράτα με εναλλακτική αν δεν βρεις από Βενετία:lol::lol:
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Μονο στο ξενοδοχειο μπορω να σου δωσω μια ιδεα χωρις να εχω παει ακομα μιας και η κρατηση μου ειναι για τον Μαρτη, παντως ηταν το μονο που βρηκα σε λογικη τιμη με καλη βαθμολογια μεσα στην Βενετια Booking.com: ξενοδοχείο Locanda Al Leon, Venice, Ιταλία - 191 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! . Αλλιως ψαξε στο Mestre που εχει καλυτερες τιμες και δες και σε αυτο το site www.bbplanet.it ειχα βρει κατι καλες περιπτωσεις. Παντως δες και καμια πτηση με Ryanair απο Ρωμη, ειχε πολυ καλες τιμες
 

City_girl

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Χαχαχα! Να 'σαι καλά dmdoc! Θα σε έχω στα υπόψη!!! :D

Rebequita ευχαριστώ πολύ και καλά να περάσεις!!! Να μου πεις νέα μόλις γυρίσεις, κυρίως για το που έφαγες, αν ήταν καλά, που έχει ακριβά καταστήματα κλπ.

Να κάνω μία ερώτηση σε όσους έχουν πάει? Αν μείνω στο Castello ή στο Cannaregio, είναι πολύ μακριά μέχρι τα κεντρικά σημεία? Μπορώ να πάω περπατώντας ή θα πρέπει να παίρνω βαπορέτο/γόνδολα/βαρκούλα/κολυμπάω :D ?

Κ η πιο ηλίθια ερώτηση της χρονιάς 2010 :bleh: : Το Mestre είναι...περιοχή κοντά ή πάλι θα παίρνω καραβάκι? :roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.532
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
To Mestre ειναι μια αδιαφορη πολη διπλα στη Βενετια. Φυσικα τα καταλυμματα ειναι πολυ πιο φθηνα εκει, αλλα ρομαντισμος μηδεν, γιορταζετε και επετειο! Αν μεινετε στη Βενετια θα μπορεις να την απολαυσεις και μεσα στη νυχτα (αλλου ειδους ταραχη) σε στιγμες πιο ησυχες οταν φευγουν οι ημερησιοι εκδρομεις και οι εκδρομεις που καταλυουν στο Mestre.
Να πεις στη μαμα σου να ξεχασει τις βενετσιανικες δαντελες: το μετρο τους κοστιζει οσο ενα οικοπεδακι με το τοπογραφικο του. Πριν παρα πολλα χρονια που πηγε ο αντρας μου στην Βενετια μονος του ειχα ζητησει και εγω δαντελα απο εκεινες που οι καθολικες κυριες φορουσαν στην εκκλησια και μου ειπε οτι βρηκε μια καταπληκτικη παλαια χειροποιητη δαντελα αλλα ειχε μολις 650.000 δραχμες (ναι ακομη δεν ειχαμε ευρω). Λογαριασε λοιπον τις σημερινες τιμες. Εκτος αν ειναι υφασμα και εχει ενα φινιρισμα σε δαντελα οποτε θα ειναι πιο φθηνο.
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Hotel Ca' Dogaressa Venice | Official Site | Venice Hotel | Venice Hotels | Venice Inns | Venice Italy

εμείς είχαμε μείνει σε αυτό. Είναι στο κέντρο, ούτε 10' με τα πόδια από την κεντρική πλατεία san marco, αλλά είναι και ήσυχη περιοχή. Κάποια από τα δωμάτια έχουν θέα στο κανάλι που βρίσκεται ακριβώς μπροστά από το κτίριο, το οποίο είναι παραδοσιακό, με δωμάτια διακοσμημένα σε βενετσιάνικο στυλ και με ιδιαίτερο όνομα το καθένα (μεγάλα δωμάτια, με παράθυρα-όχι μπαλκόνια, μεγάλο μπάνιο). Το πρωινό : μικρός, αλλά περιεκτικός μπουφές, ζεστά φρέσκα κρουασάν κλπ. Πριν 4 χρόνια είχαμε πληρώσει 100?/δίκλινο με πρωινό (σε δωμάτιο χωρίς θέα στο κανάλι). Το διευθύνει μια οικογένεια.

Τα πάντα σχεδόν ήταν προσβάσιμα με τα πόδια μέσω των γεφυριών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.564
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom