Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

City_girl

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Αααα!!! Έρση ευχαριστώ!!! όχι όχι, εμείς θέλουμε να μείνουμε μέσα στη Βενετία, δεν μας κάνει το Mestre.

Πόσο??????????? Ναι σιγά! Άσε θα της πάρω από τον dmdoc που θα μου τις δώσει πιο φτηνά!!! :D :bleh: :haha:

Θα της πάρω κάποιο γυαλικό Μουράνο...ίσως αυτά να είναι πιο φτηνά!!!

Άλλες πληροφορίες κανείς σχετικά με διαμονή/φαγητό???

Επίσης, δεν είδα να μου απαντήσει κανείς για τα μουσεία και τις εισόδους... :roll: Πώς μπορώ να κλείσω εισιτήρια από νωρίς και ποια είναι αυτά που πιστεύετε ότι πρέπει να δω οπωσδήποτε?

Επίσης, επειδή ο καλός μου θέλει να δει την Τεργέστη και σκεφτόμαστε να περάσουμε μία μέρα εκεί, ξέρει κανένας αν πάει τρένο...ή αν είναι μακριά?

Εγώ σκεφτόμουν ότι ίσως να είναι καλύτερα να επισκεφτούμε την Βερόνα και το νησάκι Μουράνο αντί για την Τεργέστη, όμως δεν ξέρω ούτε πως πάνε, ούτε πόσο στοιχίζει η βόλτα ως εκεί. Ξέρει κανείς?

Χίλια ευχαριστώ κ πάλι σε όλους και σόρρυ που σας έπρηξα με τις ερωτήσεις μου!!!!! :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.532
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν ειστε λατρεις της μοντερνας τεχνης μια επισκεψη στο μουσειο Gugenheim επιβαλλεται!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.800
Likes
1.142
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
η τιμή που βρήκες για 2 άτομα δεν είναι και άσχημη αν σκεφτείς ότι δεν επάρχει και ανταγωνισμός στη γραμμή, θα το βρεις λίγο πιο φθηνα στο airtickets μιάς και χρεώνει λιγότερα έξοδα συναλλαγής (ναι τα σάιτ της aegean είναι κάτιτις ακριβότερο) προτείνω να περιμένεις λίγο να βγάλει και πάλι προσφορά και αγοράζεις, κι αφού πρώτα αγοράσεις βλέπεις για ξεν/χείο είναι λίγο νωρίς ακόμη.
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Το νησακι Μουρανο εινα πολυ κοντα στην Βενετια, εχει συχνη συγκοινωνια ,ειναι ομορφο και μεγαλη παγιδα για αγορες!!! Πολυ πιο ομορφο, διαφορετικο ,γραφικο και ιδιαιτερο ειναι το Μπουρανο .Πηγαινει καραβακι απο Μουρανο (ειναι στην ιδια γραμμη ) και ειναι πολυ ευκολο να τα επισκεφθεις και τα δυο σε ενα πρωινο. Επιπλεον το Μπουρανο ειναι γνωστο για τα κεντηματα του και μπορει να βρεις δωρο για τη μαμα σε ρεαλιστικες τιμες. Οσο για τα τρενα, οσες διαδρομες εκανα στην Ιταλια (οχι απο Βενετια ομως) εβγαζα εισητηρια επι τοπου -αποφασιζετε εκει αν θελετε να πατε εκδρομες ή οχι.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
157
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλησπέρα κι απο ΄μενα.Φοβερή η επιλογη σου για επέτειο.Εγω πήγα Μαϊο του 08 για ταξίδι του μέλιτος.Εμείς εν.ω είχαμε κλείσει χλιδάτο ξενοδοχείο μέσα στη Βενετία με θέα το κανάλικαι 200 ευρω τη βραδιά, μείναμε μόνο ένα βράδυ εκεί.Και αφού δεν μπορέσαμε να κοιμηθούμε απο τη βρώμα της μούχλας,τα μαζέψαμε και πάγαμε άρον άρον Μέστρε.Όπως είπε και η συμφορουμίτισα,μηδέν ρομαντισμός αλλά έτσι νιόπαντρα και ερωτευμένα,δε μας ένοιαξε.Αλλωστε γυρίζαμε μόνο για ύπνο έκει αργα το βράδυ ή και μια φορά το επόμενο πρωι μιας και ξενυχτισαμε στα σοκακια της Βενετίας. Ααααααχ!!!!!!! τι μου θύμησες.
Συμβουλη.Να βγάζετε ημερήσια εισητήρια με το τραγκετο(τα βαπορακια) μιας και εκτος απο τα ποδαράκια σας είναι το μόνο μέσο στη Βενετία για τα πηγαινε -έλα.Ανεβοκατεβαίνεις όσες φορές θέλεις,μιας και υσχιουν για 12 ή 24 ώρες και σαφως συμφερουν απο τα απλα που ισχυουν για 1,5 ώρα.
Επίσης να πάτε Μουράνο Μπουράνο και μην αρχισετε να υπόσχεστε δώρα.Οι γυάλινες καραμελίτσες κοστίζουν 3 ευρω η μια.Φαντάσου τα μέγαλύτερα αριστουργήματα.
Για το δαντελενιο τραπεζομάντιλο καλύτερα να πάρεις απο το Σουφλί.Θα σου κοστίσει τα μίσα και θα είναι και χειροποίητο,καθως πλέον στο Μπουράνο όλα είναι βιομηχανοποιημένα και τα πληρωνεις σα χειροποίητα.Εγω πήρα μόνο ένα μαντιλάκι που σκεπάζουν τα ψωμάκια.Αυτο είναι μια χαρα για τη μαμα σου αν θέλει κατι οποσδήποτε απο έκει.
Αν πάτε 5 μέρες(τόσο πήγα κι εγω)φτανουν μια χαρά να δεις Βενετια και νησάκια.
Στην πλατεια του Αγ.Μαρκου να ανέβετε στο καμπανιλε.φοβερη θέα.Δεν ξέρω αν μπορεις να κλέσεις απο πριν εισητηρια για μουσεία και αξιοθέατα αλλα εμείς όπου και αν πήγαμε δεν περιμέναμε πολύ στην ούρα.
Γόνδολα επιβάλλεται να κάνετε και ας τσούζει λίγο η τιμή SUPER ρομαντικά.Αλλά μην περιμένετε να σας τραγουδίσει ο γονδολιέρης.Λιγοι το κάνουν και πρέπει να ψάξεις.Και χωρις τραγουδι πάντως...μη το χασετε....αλλωστε Βενετία χωρις βολτα με γόνδολα...είναι must!!!!!!
Ελπίζω να βοήθησα.Να περάσετε Οσο τέλεια πέρασα έγω και ακόμα καλύτερα!!!!!!!!!
 

City_girl

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Παιδιά είστε φοβεροί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΧΙΛΙΑ Ευχαριστώ!!! ή καλύτερα Mille grazie για να μπαίνουμε κ στο κλίμα!!! :clap: (Σωστά το είπα η άσχετη?)

Καλά μιλάμε, φοβερές πληροφορίες!!! Να 'στε καλά όλοι!!! :D

Απλά ξεκινήσαμε να κοιτάμε για εισιτήρια και ξενοδοχεία, για να μπορέσουμε το αργότερο σε μήνα πες να τα κλείσουμε, γιατί μετά φοβάμαι ότι δε θα βρίσκουμε για μία τόσο τουριστική πόλη! :roll:

Τα εισιτήρια είναι αυτά που με ανησυχούν περισσότερο, και δεν είναι ωραίο να στηρίζεσαι μόνο σε μία εταιρεία που κάνει απευθείας πτήση. Ελπίζω να βγάλει καμιά προσφορά, μπας κ καταφέρουμε να μείνουμε σε ένα πιο καλό ξενοδοχείο. (Φοιτηταριό, μην τα ξαναλέμε! :D ) Πάντως σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να απομακρυνθώ λίγο από την κεντρική πλατεία, και το ξενοδοχείο μας να είναι λίγο πιο πέρα, μήπως καταφέρω να εξασφαλίσω καλύτερο value for money. Όσο απομακρύνεσαι από την πλατεία του Αγίου Μάρκου, δεν είναι λίιιιγο καλύτερα οι τιμές? :roll:

Και τώρα η ερώτηση για τα 10000 ευρώ: Σε μεγάλα σάιτ κρατήσεων, όπως πχ το booking.com ή το tripaadvisor, οι αξιολογήσεις των μελών είναι αξιόπιστες ή άλλο διαβάζω κ άλλο θα βρω? :rolleyes:

Κ πείτε μου και ένα ρομαντικό εστιατόριο με καλό φαγητό ή κάποιες τοπικές σπεσιαλιτέ που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσουμε! Θέλουμε να την ρουφήξουμε την Βενετία μέχρι τελευταία σταγόνα! :D

Τα εισιτήρια με τα τρένα κ τα μουσεία σκεφτόμουν να τα κλείσω από εδώ, για να μην έχω κανένα πρόβλημα συνεννόησης εκεί... Ελπίζω να μιλάνε Αγγλικά, τι στο καλό! :rolleyes:

Να το ξαναπώ: Είστε φοβεροί!!!!!!!!!! Χίλια ευχαριστώ :clap:

@Joela: Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Πάντα ευτυχισμένη με το σύζυγο σου εύχομαι!!! :D

Υ.Γ. Θα ήταν μεγάλη αταξία αν έλεγα της μαμάς ότι θα της πάρω τραπεζομάντηλο από τη Βενετία, για να "ξηλωθεί" και τελικώς της έφερνα μόνο το πανάκι για τα ψωμάκια? :D :bleh:
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Παιδιά είστε φοβεροί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΧΙΛΙΑ Ευχαριστώ!!! ή καλύτερα Mille grazie για να μπαίνουμε κ στο κλίμα!!! :clap: (Σωστά το είπα η άσχετη?)

Καλά μιλάμε, φοβερές πληροφορίες!!! Να 'στε καλά όλοι!!! :D

Απλά ξεκινήσαμε να κοιτάμε για εισιτήρια και ξενοδοχεία, για να μπορέσουμε το αργότερο σε μήνα πες να τα κλείσουμε, γιατί μετά φοβάμαι ότι δε θα βρίσκουμε για μία τόσο τουριστική πόλη! :roll:

Τα εισιτήρια είναι αυτά που με ανησυχούν περισσότερο, και δεν είναι ωραίο να στηρίζεσαι μόνο σε μία εταιρεία που κάνει απευθείας πτήση. Ελπίζω να βγάλει καμιά προσφορά, μπας κ καταφέρουμε να μείνουμε σε ένα πιο καλό ξενοδοχείο. (Φοιτηταριό, μην τα ξαναλέμε! :D ) Πάντως σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να απομακρυνθώ λίγο από την κεντρική πλατεία, και το ξενοδοχείο μας να είναι λίγο πιο πέρα, μήπως καταφέρω να εξασφαλίσω καλύτερο value for money. Όσο απομακρύνεσαι από την πλατεία του Αγίου Μάρκου, δεν είναι λίιιιγο καλύτερα οι τιμές? :roll:

Και τώρα η ερώτηση για τα 10000 ευρώ: Σε μεγάλα σάιτ κρατήσεων, όπως πχ το booking.com ή το tripaadvisor, οι αξιολογήσεις των μελών είναι αξιόπιστες ή άλλο διαβάζω κ άλλο θα βρω? :rolleyes:

Κ πείτε μου και ένα ρομαντικό εστιατόριο με καλό φαγητό ή κάποιες τοπικές σπεσιαλιτέ που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσουμε! Θέλουμε να την ρουφήξουμε την Βενετία μέχρι τελευταία σταγόνα! :D

Τα εισιτήρια με τα τρένα κ τα μουσεία σκεφτόμουν να τα κλείσω από εδώ, για να μην έχω κανένα πρόβλημα συνεννόησης εκεί... Ελπίζω να μιλάνε Αγγλικά, τι στο καλό! :rolleyes:

Να το ξαναπώ: Είστε φοβεροί!!!!!!!!!! Χίλια ευχαριστώ :clap:

@Joela: Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Πάντα ευτυχισμένη με το σύζυγο σου εύχομαι!!! :D

Υ.Γ. Θα ήταν μεγάλη αταξία αν έλεγα της μαμάς ότι θα της πάρω τραπεζομάντηλο από τη Βενετία, για να "ξηλωθεί" και τελικώς της έφερνα μόνο το πανάκι για τα ψωμάκια? :D :bleh:
Το booking.com είναι από τα πιο αξιόπιστα side παγκοσμίως. να το εμπιστευτείς. Αν ψάξεις για άλλη αεροπορική εταιρεία, δες και την malev την ουγγρική κρατική εταιρεία. Τον τελευταίο καιρό έχει συνεχώς προσφορές. Θα ταξιδέψεις βέβαια μέσω βουδαπέστης. Εγώ το έχω κάνει αρκετές φορές. Όσο για εστιατόρια θα βρείς εκατοντάδες και θα επιλέξεις. Ούτως ή άλλως όλα απευθύνονται σε τουρίστες αφού ιταλός εδώ και καιρό δεν μένει μέσα στην βενετία, παρά κάποιοι ελάχιστοι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.532
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγω εχω μεινει σε αυτο το ξενοδοχειο μισο βημα απο την πλατεια του Αγιου Μαρκου, οχι ομως στο Gran Canal. Hotel Cavalletto e Doge Orseolo, Venice Hotels, Italy Hotels
Ευχαριστημενοι μειναμε, αλλα ποιος νοιαζεται για το ξενοδοχειο οταν ειναι στη Βενετια!
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
157
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Κ πείτε μου και ένα ρομαντικό εστιατόριο με καλό φαγητό ή κάποιες τοπικές σπεσιαλιτέ που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσουμε! Θέλουμε να την ρουφήξουμε την Βενετία μέχρι τελευταία σταγόνα! :D


...για να μην έχω κανένα πρόβλημα συνεννόησης εκεί... Ελπίζω να μιλάνε Αγγλικά, τι στο καλό! :rolleyes:

@Joela: Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Πάντα ευτυχισμένη με το σύζυγο σου εύχομαι!!! :D



Υ.Γ. Θα ήταν μεγάλη αταξία αν έλεγα της μαμάς ότι θα της πάρω τραπεζομάντηλο από τη Βενετία, για να "ξηλωθεί" και τελικώς της έφερνα μόνο το πανάκι για τα ψωμάκια? :D :bleh:


Nα σου πώ για εστιατόριο συγκεκριμένα δεν ξέρω.Εμείς τρώγαμε όπου βρισκόμασταν όταν πεινάγαμε.Οι τίμες γενικώς είναι λίγο....τσουχτερές.Εμείς πληρώναμε 60-90.και μη φανταστείς τπτ το ιδιαίτερα πολλά.Δεν ξέρω αν το ψάχναμε,ίσως να βρίσκαμε καλύτερες.

δε θα έχεις πρόβλημα.Σε τόσο τουριστικο μέρος μιλάνε αγγλικά...αναγκαστικα!!!!!


Ευχαριστώ.Και για ΄σενα τα καλύτερα!!!!


:haha::haha::haha::haha:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Επίσης σε απόσταση λίγων βημάτων από την πλατεία βρίσκεται το

Venice Hotels.Savoia e Jolanda Hotel.Hotels in Venice

Πολύ όμορφο, κεντρικότατο, με πανέμορφη θέα από τα μπροστινά δωμάτια. Έχει και προσφορές, ρίξε μια ματιά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.357
Μηνύματα
889.796
Μέλη
39.032
Νεότερο μέλος
tzouliadakim

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom