Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

fotast

Member
Μηνύματα
9.572
Likes
14.726
Ευχαριστω πολύ!Γνωρίζουμε αν υπάρχουν σίγουρα ;;;;Υπαρχει καποιος που το έκανε πρόσφατα;κάπου διάβασα για έλλειψη στη χώρα γενικά…(η αλήθεια είναι πως μας το είπαν και στο ταξιδιωτικό)
Αν το έκανε κάποιος πρόσφατα δεν σημαίνει ότι θα προλάβουν και οι επόμενοι...Μπορεί να έχει έλλειψη...Για Κούβα μιλάμε..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν το έκανε κάποιος πρόσφατα δεν σημαίνει ότι θα προλάβουν και οι επόμενοι...Μπορεί να έχει έλλειψη...Για Κούβα μιλάμε..
Ακριβώς. Αλλάζουν αυτά κάθε εβδομαδα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από Αβάνα ξεκινάμε όποτε βολεύει εκεί να βρούμε κάτι…Ευχαριστω για τις πληροφορίες…Πιστεύω θα βρούμε άκρη 😀
Αν είστε με γκρουπ θα είναι δύσκολο, τις ώρες εργασίας θα έχετε πρόγραμμα δε θα είναι εύκολο να βρείτε τις 2-4-6 ώρες που διαρκεί η ουρά στα γραφεία του ΟΤΕ. Συνηθιστε στην ιδέα ότι θα χρησιμοποιείτε το wifi του ξενοδοχείου σας. Ακόμη κι αυτοί που πουλούσαν τις sim στο δρόμο προς 40 ευρώ (αντί για 5 που κοστίζουν κανονικα) έχουν εξαφανιστεί. Δοκιμάστε το αν θέλετε, αλλά έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι κατά 90% δε θα έχετε σιμ, όπως δεν έχει η πλειοψηφια των επισκεπτών.
 
Μηνύματα
12
Likes
10
Για φάρμακα έχεις δικαίωμα να φέρεις ως δέκα κιλά χωρίς κανένα χαρτί:
Importación de medicamentos a Cuba | Trámites en Cuba
Καλησπέρα από την τροπική Αθήνα,

αν έχω καταλάβει καλά, μέχρι τέλος Δεκέμβρη δεν υπάρχει όριο στο βάρος των φαρμάκων και γενικά της βοήθειας. Μετά θα ισχύουν πάλι τα 10 κιλά για τα φάρμακα. Υπάρχει βέβαια το όριο της αεροπορικής εταιρίας.
Πάντως γύρισε μια γνωστή από ταξίδι στην Κούβα πρόσφατα και μου είπε πως όταν έδωσε το κουτί ντεπόν που είχε μαζί της σε μια γυναίκα στην Τρινιδάδ, εκείνη έβαλε τα κλάματα. Απίστευτες ελλείψεις ακόμα και σε παρακεταμόλη.

Σκέφτομαι να μην οργανώσω κάτι από πριν αλλά να το βλέπω μέρα με την μέρα κι αναλόγως να πηγαίνω κάπου με κολεκτίβος ή με τουριστικά γραφεία. Θα είναι η πρώτη μου φορά στην Κούβα και λέω να αφιερώσω τις πιο πολλές μέρες στην Αβάνα. Υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο πολύς ο τουρισμός τον Σεπτέμβρη που να μην μπορώ να κάνω εσωτερικά ταξίδια που θα τα κανονίζω μια μέρα πριν, ας πούμε;
Αβάνα-Βινιάλες-Χουτίας-Αβάνα γίνεται σε μια μέρα ή χρειάζεται να διανυκτερεύσω ένα βράδυ;
Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αν έχω καταλάβει καλά, μέχρι τέλος Δεκέμβρη δεν υπάρχει όριο στο βάρος των φαρμάκων και γενικά της βοήθειας. Μετά θα ισχύουν πάλι τα 10 κιλά για τα φάρμακα
ΘΕωρώ απίθανο να αλλάξει. ΙΣχύει χρόνια και με τις ελλείψεις που υπάρχουν πιο πιθανό είναι να αυξηθεί το όριο παρά να μειωθεί.


Υπάρχει βέβαια το όριο της αεροπορικής εταιρίας.
Ε ναι.
Πάντως γύρισε μια γνωστή από ταξίδι στην Κούβα πρόσφατα και μου είπε πως όταν έδωσε το κουτί ντεπόν που είχε μαζί της σε μια γυναίκα στην Τρινιδάδ, εκείνη έβαλε τα κλάματα. Απίστευτες ελλείψεις ακόμα και σε παρακεταμόλη.
Δεν υπάρχει κανένα φάρμακο σε επάρκεια, ό,τι αφήσεις είναι κέρδος.
Σκέφτομαι να μην οργανώσω κάτι από πριν αλλά να το βλέπω μέρα με την μέρα κι αναλόγως να πηγαίνω κάπου με κολεκτίβος ή με τουριστικά γραφεία. Θα είναι η πρώτη μου φορά στην Κούβα και λέω να αφιερώσω τις πιο πολλές μέρες στην Αβάνα. Υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο πολύς ο τουρισμός τον Σεπτέμβρη που να μην μπορώ να κάνω εσωτερικά ταξίδια που θα τα κανονίζω μια μέρα πριν, ας πούμε;
Νέκρα είναι ο Σεπτέμβριος, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Αβάνα-Βινιάλες-Χουτίας-Αβάνα γίνεται σε μια μέρα ή χρειάζεται να διανυκτερεύσω ένα βράδυ;
Δύο βράδια χρειάζεσαι γι αυτό. Για Κάγιο Χουτίας φέυγει από το Βινιάλες πρωί. Άρα πρέπει να έχεις διανυκτερεύσει στο Βινιάλες. Κι επιστρέφεις από την παραλία απόγευμα, άρα πρέπει να κοιμηθείς πάλι Βινιάλες. Που είναι πανέμορφα και αξίζει.
 

elriko

Member
Μηνύματα
5
Likes
22
Καλησπέρα και από εμένα.
Πρόκειται να επισκεφθούμε την Κούβα τον Αύγουστο. Ένα ταξίδι όνειρο ζωής. Δύο πράγματα θα ήθελα να ρωτήσω.
Πρώτον αν τα περισσότερα ξενοδοχεία διαθέτουν WiFi.
Δεύτερον σκέφτομαι να ετοιμάσω κάποια πακέτα με πράγματα απαραίτητα για τους ντόπιους και να τα δώσω σε κάποιους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη. Τι θεωρείται οτι θα μπορούσαν να περιέχουν πέρα από κάποια φάρμακα που εννοείται ότι θα βάλω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.
 
Μηνύματα
12
Likes
10
Καλησπέρα και από εμένα.
Πρόκειται να επισκεφθούμε την Κούβα τον Αύγουστο. Ένα ταξίδι όνειρο ζωής. Δύο πράγματα θα ήθελα να ρωτήσω.
Πρώτον αν τα περισσότερα ξενοδοχεία διαθέτουν WiFi.
Δεύτερον σκέφτομαι να ετοιμάσω κάποια πακέτα με πράγματα απαραίτητα για τους ντόπιους και να τα δώσω σε κάποιους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη. Τι θεωρείται οτι θα μπορούσαν να περιέχουν πέρα από κάποια φάρμακα που εννοείται ότι θα βάλω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.
Καλησπέρα και καλά να περάσετε. Για το wifi δεν ξέρω να απαντήσω, θα είναι και για μένα πρώτη επίσκεψη. Αλλά για τα πράγματα, από επίσημες ανακοινώσεις που έχω δει είναι κυρίως φάρμακα, ιατρικά αναλώσιμα, είδη υγιεινής και τυποποιημένα/συσκευασμένα τρόφιμα. Αν μιλάτε ισπανικά μπορώ να σας στείλω τους συνδέσμους που έχω βρει. Διαφορετικά μπορώ να σας γράψω αναλυτικά
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα και από εμένα.
Πρόκειται να επισκεφθούμε την Κούβα τον Αύγουστο. Ένα ταξίδι όνειρο ζωής. Δύο πράγματα θα ήθελα να ρωτήσω.
Πρώτον αν τα περισσότερα ξενοδοχεία διαθέτουν WiFi.
Δεύτερον σκέφτομαι να ετοιμάσω κάποια πακέτα με πράγματα απαραίτητα για τους ντόπιους και να τα δώσω σε κάποιους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη. Τι θεωρείται οτι θα μπορούσαν να περιέχουν πέρα από κάποια φάρμακα που εννοείται ότι θα βάλω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.
Δεν υπάρχει τίποτε σημαντικότερο από τα φάρμακα, μη χαλάσεις ούτε 100 γταμμαρια για κάτι άλλο.

Τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν wifi αλλα αν μας πεις ποια συγκεκριμένα θα ξέρουμε να σου πούμε.
 

elriko

Member
Μηνύματα
5
Likes
22
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Δυστυχώς δεν μιλάω ισπανικά.
Μάλλον θα επικεντρωθώ στα φάρμακα που απ'ότι έχω καταλάβει υπάρχει τεράστια έλλειψη. Σκέφτομαι να τα δίνω σε ανθρώπους των ξενοδοχείων(καμαριέρες , σερβιτόρους κλπ) ή να τα αφήνω στα δωμάτια και να τα παίρνει όποιος θέλει.

Όσο για τα ξενοδοχεία είναι τα εξής:
NACIONAL Habana
Trinidad MYSTIQUE LA POPA
Cienfuegos MELIA San Carlos
Varadero GRAND MEMORIES.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Δυστυχώς δεν μιλάω ισπανικά.
Μάλλον θα επικεντρωθώ στα φάρμακα που απ'ότι έχω καταλάβει υπάρχει τεράστια έλλειψη. Σκέφτομαι να τα δίνω σε ανθρώπους των ξενοδοχείων(καμαριέρες , σερβιτόρους κλπ) ή να τα αφήνω στα δωμάτια και να τα παίρνει όποιος θέλει.

Όσο για τα ξενοδοχεία είναι τα εξής:
NACIONAL Habana
Trinidad MYSTIQUE LA POPA
Cienfuegos MELIA San Carlos
Varadero GRAND MEMORIES.
Ευχαριστώ πολύ.
Όλα έχουν wifi. Κάποια καλύτερο από άλλα, σε κάποια (πχ Νασιονάλ) υπάρχουν δωμάτια που δε φτάνει το wifi και πρέπει να κατέβεις στο λόμπι για να συνδεθείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom