'Ανοιξε το Paul και η δικιά μας όρεξη για γλυκά

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
+100 από μένα για το Κοσμικόν. Στη παλιά μου γειτονιά, όπως καταλαβαίνετε είχα σχεδόν κάρτα μέλους για το γαλακτομπούρεκο. Όποιο κι αν έχω δοκιμάσει, τη κρέμα του δεν τη πετυχαίνει κανείς..

+πολλά από μένα Ευαγγελία για τη Μέλισσα. Αν και δε τρελαίνομαι για τούρτες, τις κάνει μοναδικές και ελαφρές αν και γενικά είναι φαρμακείο.

Για τη Despina, από Ν. Ερυθραία έχω δοκιμάσει ωστόσο δε μπορώ να πω πως έχω βρει τον παράδεισό μου...Έχω την αίσθηση πως κάποια χρόνια πριν, ήταν καλύτερη..

Όσοι- όσες μένουν Αθήνα, Σύνταγμα στη Βουλής από τα πιο παλιά και ωραία ζαχαροπλαστεία, του Γεροντόπουλου;)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Όσοι- όσες μένουν Αθήνα, Σύνταγμα στη Βουλής από τα πιο παλιά και ωραία ζαχαροπλαστεία, του Γεροντόπουλου;)
Αυτό έχει καμμία σχέση με τον Γεροντόπουλο που είναι στη Σίφνο????
Πες μου ναι σε παρακαλώωωω!!!:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι να σας πω βρε παιδια ..σας βγαζω το καπελο!
Βλεπω οτι τα πιο καλα ζαχαροπλαστεια εχουν μαζευτει στα βορεια προαστεια ..οποτε εμεις οι νοτιοι μαλλον δεν εχουμε ελπιδες.
Που τα θυμαστε ολα αυτα ειλικρινα.
Μου αρεσει που πολλοι θυμουνται και πριν χρονια ζαχαροπλαστεια ή ποιο συγκεκριμενο εδεσμα καθε μαγαζιου ειναι η σπεσιαλιτε του.
Im impressed!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Αυτό έχει καμμία σχέση με τον Γεροντόπουλο που είναι στη Σίφνο????
Πες μου ναι σε παρακαλώωωω!!!:D
Όχι, δεν έχει αλλά εξίσου μοναδικά γλυκά του Γεροντόπουλου και στη Σίφνο!
++ κι από εμένα :xmas_wink:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Όχι, δεν έχει αλλά εξίσου μοναδικά γλυκά του Γεροντόπουλου και στη Σίφνο!
++ κι από εμένα :xmas_wink:
Κρίμααα.. :xmas_sad: κι αυτή τη σοκολατόπιτα ακόμα τη θυμάμαι....
(ωπ τι έγινε? ντυθήκαμε Χριστουγέννιατικα?? :xmas_biggrin:)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Κρίμααα.. :xmas_sad: κι αυτή τη σοκολατόπιτα ακόμα τη θυμάμαι....
(ωπ τι έγινε? ντυθήκαμε Χριστουγέννιατικα?? :xmas_biggrin:)
Αφού δεν "ντύνεται" ο καιρός...ας ντυθούμε εμείς τουλάχιστον μπας και μπούμε λίγο στο κλίμα!:xmas_mrgreen:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
+100 από μένα για το Κοσμικόν. Στη παλιά μου γειτονιά, όπως καταλαβαίνετε είχα σχεδόν κάρτα μέλους για το γαλακτομπούρεκο. Όποιο κι αν έχω δοκιμάσει, τη κρέμα του δεν τη πετυχαίνει κανείς..
Πόσο καιρό εχεις να φας ???? αν εχεις καιρό θα καταλαβεις τι εννοώ
Να ναι καλα ο παππούς της γυναίκας μου που εκτος απο chef στην ΟΑ ηταν και αυτός που έδωσε την συνταγή και ξεκίνησε το κοσμικό να φτιάχνει συρροπιαστά ........

Χερι για γλυκα ειχε , εμπορικό μυαλό δεν ειχε !!!!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Η αλήθεια είναι πως έχω κάτι μήνες, αλλά κάθε φορά που τρώω γαλακτομπούρεκο από εκεί, είναι σα τη πρώτη φορά. Ίσως έχει να κάνει πως είναι ένα από τα γλυκά των παιδικών μου χρόνων και να του έχω μια έξτρα αδυναμία...δεν έχω πάρει σβάρνα και όλα τα γαλακτομπουρεκάδικα της πόλης:LOL:

Ο παππούς έ;;; Μπράβο στο παππού για τη συνταγή και τη κρέμα και και...και τις χιλιάδες θερμίδων που μας έχει φορτώσει ανά τα χρόνια:xmas_mrgreen:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να ναι καλα ο παππούς της γυναίκας μου που εκτος απο chef στην ΟΑ ηταν και αυτός που έδωσε την συνταγή και ξεκίνησε το κοσμικό να φτιάχνει συρροπιαστά ........
Παντως η εγγονη το ταλεντο του παππου το πηρε! Αυτο εχω να δηλωσω!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.901
Likes
9.987
Τι να σας πω βρε παιδια ..σας βγαζω το καπελο!
Βλεπω οτι τα πιο καλα ζαχαροπλαστεια εχουν μαζευτει στα βορεια προαστεια ..οποτε εμεις οι νοτιοι μαλλον δεν εχουμε ελπιδες.
Που τα θυμαστε ολα αυτα ειλικρινα.
Μου αρεσει που πολλοι θυμουνται και πριν χρονια ζαχαροπλαστεια ή ποιο συγκεκριμενο εδεσμα καθε μαγαζιου ειναι η σπεσιαλιτε του.
Im impressed!
Για τους πιο νότιους... υπάρχει "ΤΟ ΠΡΩΤΟ" με 2 υποκαταστήματα στη Λεωφόρο Βάρης... το ένα πηγαίνοντας για Αθήνα και το άλλο πηγαίνοντας για Βάρκιζα...Σα χώρος εντελώς παρακμιακά, αλλά το γαλακτομπούρεκο στο 1ο και το προφιτερόλ στο 2ο αντίστοιχα, τα σπάνε!!! :xmas_wink:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το Πρωτο ειχε ανοιξει το πρωτο πρωτο μαγαζι του (και υπαρχει ακομα) στην Γουναρη -Ανω Γλυφαδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.744
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom