Ακριβο μου ταξιδι

bandit650

Member
Μηνύματα
669
Likes
3.088
Η καλυτερη σε περιοδο πολεμου ειναι τα χρυσα κοσμηματα.
Ψηγματα σοφιας απο παππουδες προσφυγες το '22.
ο πωλητης σε αναγκη δε εχει ποτε δυνατοτητα διαπραγματευσης. Απλα παιρνει οτι του δινει ο αγοραστης.
Αρα το λαδι και γενικα τα τροφιμα ειναι ο χρυσος του πολεμου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.702
Likes
44.014
ο πωλητης σε αναγκη δε εχει ποτε δυνατοτητα διαπραγματευσης. Απλα παιρνει οτι του δινει ο αγοραστης.
Αρα το λαδι και γενικα τα τροφιμα ειναι ο χρυσος του πολεμου
Καλυτερα να επενδυσω σε αρωματα, που δεν ληγουν, και κοσμηματα να τα πουλαω στους εχθρους, παρα λαδεμπορας στους ντοπιους.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.789
Likes
17.886
Ετοιμαζόμαστε για να μαζεψουμε τις ελιες ..ηδη αρκετοι ξεκινησαν για τις βρωσιμες.. για να δουμε πως θα παει και φετος μια χρονια σχεδον απολυτης ξηρασιας..


Κατα τον ΒΠΠ, μου ελεγε ο πατερας μου που ηταν παιδι τοτε, οτι σχεδον καθε οικογενεια στο χωριο φιλοξενουσε μια οικογενεια απο Θεσσαλονικη.. αυτο εγινε σε πολλά χωρια και ετσι καταφεραν και επιβιωσαν πολυς κοσμος που ζουσε στην πολη οπου ηταν πολυ δυσκολο να βρεις τροφη.. μου ειχαν πει πολλες ιστοριες και καποιες αστειες για τοτε..

Η αλληλεγγυη λοιπον ειναι μια παραμετρος που "βγαινει" στην επιφανεια σε δυσκολους καιρους αλλά και τα αντιθετα οπως η εκμεταλλευση πχ η μαυρη αγορα και αλλα χειροτερα..

Δεν πιστευω οτι θα φθασουμε εκει ουτε καν θα πλησιάσουμε αλλά ας εχουμε το νου μας.. καυσιμα και σιτηρα σιγουρα θα επηρεαστουν.. Ηλεκτρικο αμαξι και ηλιακα πανελ για αυταρκεια και ταξιδια αλλά μεχρι τα 200 χλμ ..πφφ.... Mad Max μου θυμιζει αυτό..
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
4.008
Likes
16.987
Δεν πιστευω οτι θα φθασουμε εκει ουτε καν θα πλησιάσουμε αλλά ας εχουμε το νου μας.. καυσιμα και σιτηρα σιγουρα θα επηρεαστουν.. Ηλεκτρικο αμαξι και ηλιακα πανελ για αυταρκεια και ταξιδια αλλά μεχρι τα 200 χλμ ..πφφ.... Mad Max μου θυμιζει αυτό..

Ηλεκτρικό αμάξι πρέπει να μπορείς να το φορτίσεις κάπου. Και υβριδικό που καίει λίγη βενζίνη επίσης καλό είναι να το έχουμε φουλάρει με βενζίνη. Αχ...Σαν ταινία επιστημονικής φαντασίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.541
Μηνύματα
900.404
Μέλη
39.276
Νεότερο μέλος
geodimi10

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom