Εξοικονόμηση, προσφορές, τσιγκουνιές

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.788
Likes
17.887
Ετοιμαζόμαστε για να μαζεψουμε τις ελιες ..ηδη αρκετοι ξεκινησαν για τις βρωσιμες.. για να δουμε πως θα παει και φετος μια χρονια σχεδον απολυτης ξηρασιας..


Κατα τον ΒΠΠ, μου ελεγε ο πατερας μου που ηταν παιδι τοτε, οτι σχεδον καθε οικογενεια στο χωριο φιλοξενουσε μια οικογενεια απο Θεσσαλονικη.. αυτο εγινε σε πολλά χωρια και ετσι καταφεραν και επιβιωσαν πολυς κοσμος που ζουσε στην πολη οπου ηταν πολυ δυσκολο να βρεις τροφη.. μου ειχαν πει πολλες ιστοριες και καποιες αστειες για τοτε..

Η αλληλεγγυη λοιπον ειναι μια παραμετρος που "βγαινει" στην επιφανεια σε δυσκολους καιρους αλλά και τα αντιθετα οπως η εκμεταλλευση πχ η μαυρη αγορα και αλλα χειροτερα..

Δεν πιστευω οτι θα φθασουμε εκει ουτε καν θα πλησιάσουμε αλλά ας εχουμε το νου μας.. καυσιμα και σιτηρα σιγουρα θα επηρεαστουν.. Ηλεκτρικο αμαξι και ηλιακα πανελ για αυταρκεια και ταξιδια αλλά μεχρι τα 200 χλμ ..πφφ.... Mad Max μου θυμιζει αυτό..
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
4.006
Likes
16.987
Δεν πιστευω οτι θα φθασουμε εκει ουτε καν θα πλησιάσουμε αλλά ας εχουμε το νου μας.. καυσιμα και σιτηρα σιγουρα θα επηρεαστουν.. Ηλεκτρικο αμαξι και ηλιακα πανελ για αυταρκεια και ταξιδια αλλά μεχρι τα 200 χλμ ..πφφ.... Mad Max μου θυμιζει αυτό..

Ηλεκτρικό αμάξι πρέπει να μπορείς να το φορτίσεις κάπου. Και υβριδικό που καίει λίγη βενζίνη επίσης καλό είναι να το έχουμε φουλάρει με βενζίνη. Αχ...Σαν ταινία επιστημονικής φαντασίας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.928
Likes
12.870
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οκ, βρήκα που να σας μεταφέρω.
α) @panpan υπάρχουν και άλλα φόρα όπου μπορεί κάποιος " πει το μακρύ του και το κοντό του ". Εδώ το δοκιμάσαμε και δεν μας βγήκε.
β) το γράφω εδώ, ως υπενθύμιση. Αν δεν βρίσκω θέμα να μεταφέρω τα off topic, τα σβήνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.541
Μηνύματα
900.415
Μέλη
39.277
Νεότερο μέλος
stefanoa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom