(Ακριβή) Ελλάδα-Ζήσε το μύθο σου

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.901
Likes
9.987
Πραγματικά όταν ανακοινώνεται από τα ΜΜΕ ότι προτείνεται μποϊκοτάζ σε συγκεκριμένα προϊόντα, σπεύδουν οι "θείτσες" και αγοράζουν μαζικά τα εν λόγω προϊόντα και ξεκινούν το μποϊκοτάζ από την επόμενη μέρα! Λες και ανακοινώθηκε κατοχή και σπεύδουν να εφοδιαστούν πράγματα για να μην τα στερηθούν! Δεν είναι κωμικοτραγικό?
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Βέβαια υπάρχει ενα μικρο προβληματάκι στο μποικοτάζ. Αν εμενα μου αρέσει η Χ Κόλα αναψυκτικό, και στην Λίστα ειναι τοσο η εταιρία που παράγει την Χ αγαπημένη μου κόλα αλλα και την ανταγωνίστρια εταιρία που παράγει την Ψ κόλα. Τι κάνουμε τότε; Θα αναγκαστούμε να πάρουμε την φτηνή αλλά παντελώς άγευστη Ωμέγα Κόλα απο το μαγαζι ντισκάουντ που σχεδόν δεν πινετε; Ρητορικό το ερώτημα.
Αμάν ρε Θάνο με το δίλημμα....
Γόρδιος δεσμός καρντάση μου.
Η λύση είναι απλή. Κόβεις όλες τις Κόλες (Χ,Ψ και Ω).
Αν ομως κάποιος είναι Colaholic...:D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.534
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Οι Καταναλωτές λέμε ΟΧΙ στη ΦΑΓΕ!
Το ΚΕ.Π.ΚΑ. – Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών και η Ο.Ε.Κ.Ε. – Ομοσπονδία Ενώσεων Καταναλωτών Ελλάδος καλούμε τους καταναλωτές να μην αγοράζουν, κανένα προϊόν της εταιρίας ΦΑΓΕ, η οποία σύμφωνα με τα στοιχεία του Υπουργείου Ανάπτυξης, έχει προχωρήσει σε αυξήσεις προϊόντων, οι οποίες δε δικαιολογούνται από τους κοστολογικούς ελέγχους. Το μποϋκοτάζ, κατά της εταιρίας, θα συνεχιστεί, μέχρι η εταιρία, να κατεβάσει τις τιμές της. Το ΚΕ.Π.ΚΑ. έχει καταγράψει τις τιμές των προϊόντων της εταιρίας, στα ράφια των σούπερ μάρκετ. Θα παρακολουθούμε την εξέλιξή τους και θα ενημερώνουμε τους καταναλωτές, για τη συνέχιση ή μη του μποϋκοτάζ.
Καλούμε το Υπουργείο Ανάπτυξης να συνεχίσει και να εντείνει τους κοστολογικούς ελέγχους, δίνοντας στη δημοσιότητα, τα ονόματα των εταιριών, που δε σέβονται τον καταναλωτή.
Είναι η ώρα οι καταναλωτές να πάρουμε την κατάσταση, στα χέρια μας:
- Απαιτούμε διαφάνεια, στην κοστολόγηση.
- Απαιτούμε τιμές, που να ανταποκρίνονται, στο πραγματικό κόστος των προϊόντων.
- Απαιτούμε ένα καλύτερο, αύριο.
Φτάνει, πια, με την ακρίβεια και τις αυξήσεις των τιμών!




Πηγή:
Ξ�Ξ*Ξ½Ο�Ο�ΞΏ Ξ*Ο�ΞΏΟ�Ο�Ξ±Ο�Ξ―Ξ±Ο� Ξ�Ξ±Ο�Ξ±Ξ½Ξ±Ξ»Ο�Ο�Ο�Ξ½ | Ξ�Ξ�.Ξ*.Ξ�Ξ� - Ξ�Ο�Ο�ΞΉΞΊΞ�
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.007
Likes
20.172
Να πω κάτι εδώ ρε παιδιά?

Κατακριτέα λοιπόν η ΦΑΓΕ, αλλά έχετε προσέξει ότι π.χ. το γάλα Φάγε είναι φθηνότερο από άλλες μάρκες? (π.χ. ΝΟΥΝΟΥ)

Το πρόσεξα χθες στο σούπερ-μάρκετ....τι κάνουμε δηλ.? Μποϋκοτάρουμε τη ΦΑΓΕ ή δε πίνουμε γάλα?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το γνωστό καρτέλ γάλακτος το έχει ακουστά το ΚΕΠΚΑ ή κατάφερε και το διέλυσε ώστε έχει πια τη δυνατότητα να στρέφεται εναντίον μόνο μιας εταιρείας?
 

manolism

Member
Μηνύματα
391
Likes
1.864
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν ξερω για τις τιμες αλλα επειδη παιζει ρολο και η ποιοτητα εγω προτιμω Ολυμπος!!!! Ισως ειναι το καλυτερο γαλα που παραγεται αυτη την στιγμη...παλαιοτερα επερνα Δελτα αλλα μολις δοκιμασα Ολυμπος επαθα πλακα. Επισης και οι χυμοι που εχει ο Ολυμπος ειναι πολυ καλοι!!! Δοκιμαστε και θα δειτε....βεβαια δεν εχω δει τιμη αλλα δεν με νοιαζει καθως για εμενα μετραει η ποιοτητα...τι να το κανω να ειναι π.χ φτηνο της Φαγε εαν ειναι χαλια απο γευση και καπου διαβασα οτι ειναι και καρκινογονο ή κατι παρομοιο...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καλά...και για το Όλυμπος είχα διαβάσει κάπου ότι είναι μεταλλαγμένο...αλλά μπορείς να είσαι για κάτι σίγουρος έτσι όπως τα κάνανε;

Το άλλο που μου τη σπάει είναι ότι ενώ οι τιμές ανέβηκαν λόγο του πετρελαίου, τώρα που έπεσε το πετρέλαιο δεν ακολουθούν κάποια αντίστοιχη μείωση. Εκτός από αυτό....όχι μόνο δεν προχωράνε σε κάποια μείωση, αλλά βλέπουμε πολλά από τα προϊόντα να συνεχίζουν να αυξάνουν τις τιμές τους και μάλιστα, το παρατηρούμε αυτό πολύ έντονα και σε κάποια φθηνά προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας που έχουν πάρει την ανιούσα.

Φταίμε εμείς αν αρχίσουμε να ταξιδεύουμε στο τέλος και για τα καθημερινά μας ψώνια; :lol::lol::lol:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ΚΟΨΤΕ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΦΟΡΑ!

Κατερίνα Μουντή
Υπουργείο Αγροτικής
Ανάπτυξης & Τροφίμων
Διοικητικός Τομέας
Κοινοτικών Πόρων & Υποδομών
Διεύθυνση Πληροφορικής
Τμήμα ΙΙΙ
Τηλ.: 210 2125332
FAX: 210 2019611


ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ !!

ΔΙΑΛΑΛΗΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΑΣ ΔΙΝΕΤΑΙ.
Α Ρ Κ Ε Τ Α Α Ν Ε Χ Τ Η Κ Α Μ Ε !!!!!

ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!!!

ΣΑΜΠΟΤΑΡΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ (ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΟΥΣ) ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

ΜΟΛΥΣΜΕΝΟ ΓΑΛΑ ΣΕ ΔΕΛΤΑ ΚΑΙ ΦΑΓΕ!

Η επικίνδυνη καρκινογόνος ουσία αφλατοξίνη βρέθηκε σε ελέγχους κρατικών εργαστηρίων, ενώ είχε περάσει απαρατήρητη από τους ελέγχους των εταιρειών.
Νέα αποκαλυπτικά στοιχεία από την απόρρητη εισήγηση της Επιτροπής Ανταγωνισμού.
H συνωμοσία σιωπής για την προστασία του καρτέλ «Φρέσκο» γάλα, μολυσμένο με την επικίνδυνη καρκινογόνα ουσία αφλατοξίνη Μ1 έχει ανιχνευθεί σε δύο κορυφαίες εταιρείες από τα κρατικά εργαστήρια ελέγχου, ενώ οι ίδιες οι βιομηχανίες στους δικούς τους ελέγχους το είχαν βγάλει... καθαρό!
Το συγκλονιστικό αυτό στοιχείο, που αποκαλύπτεται σήμερα από το «Π», έχει περιέλθει σε γνώση και της Επιτροπής Ανταγωνισμού, κατά την έρευνά της για το καρτέλ των γαλακτοβιομηχανιών, αλλά η υπόθεση έχει καλυφθεί από πέπλο σιωπής από όλες τις αρμόδιες αρχές, ακόμη και από τις δικαστικές.
Τα στοιχεία από την απόρρητη εισήγηση της Γενικής Διεύθυνσης Ανταγωνισμού δείχνουν ότι σε παλαιότερους ελέγχους το γάλα που θα επεξεργάζονταν δύο κορυφαίες βιομηχανίες για την παραγωγή του τελικού προϊόντος ήταν άκρως επικίνδυνο για τη δημόσια υγεία:
Στη σελίδα 154 της εισήγησης, αναφέρονται στοιχεία που προκαλούν έντονες αμφιβολίες για την αξιοπιστία του συστήματος αυτοελέγχου που είναι υποχρεωμένες να εφαρμόζουν οι εταιρείες.

Ειδικότερα, αναφέρεται ότι ένα στα τρία (6 στα 18) δείγματα της ΔΕΛΤΑ και της ΦΑΓΕ που είχαν ελεγχθεί από τα κρατικά εργαστήρια του Ελληνικού Οργανισμού Γάλακτος είχαν βρεθεί θετικά στην επικίνδυνη ουσία αφλατοξίνη Μ1. Σημειώνεται ότι το 2006, μετά την έρευνα για το καρτέλ, η ΦΑΓΕ αποσύρθηκε από την αγορά του φρέσκου γάλακτος.

αφιερωμενο σε ολους τους καταναλωτες:mad::mad::mad::(:(:(
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.901
Likes
9.987
ΚΟΨΤΕ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΦΟΡΑ!





Κατερίνα Μουντή
Υπουργείο Αγροτικής
Ανάπτυξης & Τροφίμων
Διοικητικός Τομέας
Κοινοτικών Πόρων & Υποδομών
Διεύθυνση Πληροφορικής
Τμήμα ΙΙΙ
Τηλ.: 210 2125332
FAX: 210 2019611






ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ !!



ΣΑΜΠΟΤΑΡΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ (ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΟΥΣ) ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Και ρωτάω εγώ τώρα: Ενώ είναι εν γνώσει του Υπουργείου αντί να επέμβει νομικώς, παροτρύνει τους καταναλωτές να αντιδράσουν??? Έλεος!!!:mad:
 
Last edited by a moderator:

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Υπαρχουν και φθηνα μερη στην Ελλαδα όπως για παραδειγμα το Korydallos rooms & appartments. Eξασφαλισμενο φαγητο και υπνος, δωρεαν ελικοπτερο για την μετακινηση στα αξιοθεατα. Μπορει η εξυπηρετηση να κρινεται χαμηλου επιπεδου συμφωνα με τα διεθνη standards, η αναλογια ομως κοστους προς αποδοση παιρνει αριστα. Δεν εχω παει ακομα αλλα πρεπει να ειναι ωραια γιατι πολλοι πανε αλλα λιγοι φευγουν.
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
Παιδιά χαιρετώ.

Εγώ θα αλλάξω λίγο θέμα και θα μιλήσω για ξενοδοχεία και όχι για προϊόντα.
Συμφωνώ με αυτούς που λένε ότι χρειάζεται λίγο ψάξιμο για να βρεις κάποια καλή τιμή.
Είχα βρει για (καλό) ξενοδοχείο στη Ρόδο το καλοκαίρι στην πόλη, κοντά στο Ενυδρείο περίπου 30 ευρώ/βραδιά με πρωινό. Νομίζω ήταν καλή τιμή
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
ωραία όλα αυτά αλλά ακριβώς γι' αυτό οι τιμές σε κάποια προιόντα είναι υψηλότερες απο ότι σε άλλα. Π.Χ. η φάγε κατά τη γνώμη μου έχει το καλύτερο γιαούρτι οπότε είμαι διατεθειμένος να πληρώσω υψηλότερη τιμή παρά να πάρω το φθηνότερο που δε μου αρέσει. Δε μας υποχρεώνει κανείς να αγοράσουμε τα ακριβά. Το ίδιο και στο γάλα, ξέρω π.χ. ότι η Δέλτα έχει μηχανισμούς ελέγχου ποιότητας που άλλες εταιρείες δεν έχουν. Επίσης υποψιάζομαι ότι οι εγκύκλιοι που κυκλοφορούν στο ίντερνετ ίσως ξεκινουν απο ανταγωνιστές των Δέλτα κ φάγε. Συνεπώς αγοράζω γάλα δέλτα γιατί το εμπιστεύομαι και θεωρώ το 1,60 ή 2 ? λογική τιμή για παραπάνω ασφάλεια κ αξιοπιστία ενώ το γάλα Χ που πωλείται προς 1,20 μου ''βρωμάει'' δε το ξέρω και το μόνο δέλεαρ είναι η χαμηλή τιμή του. Αν η Χ είχε τη φήμη της δέλτα θα το πούλαγε 2? και αυτή αναμφίβολα. Ελέυθερη αγορά έιναι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.749
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom