ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Μου φαινεται απιστευτο!!!! Εσυ που ησουν μπροστα σε 2 τετοια περιστατικα Γιωργο, τι νομιζεις οτι εκανε τους αρμοδιους εκει, να κοψουν την εισοδο?

Εντωμεταξυ δεν εχω ιδεα, τι γινεται μολις φτασεις στο αεροδρομιο της Αμερικης... Απο ποσους ελεγχους περνας τελικα? Ενας γινεται απο'οτι λες απο τους υπαλληλους της υπηρεσιας μεταναστευσης.. οι οποιοι περιμενουν στις αφιξεις και ελεγχουν καθε επιβατη που εμφανιζεται απο την συγκεκριμενη πτηση? και τι ακριβως ελεγχουν? Υπαρχει κι αλλος ελεγχος?
 

brhcp

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Τελικά έβγαλα την βίζα την προηγούμενη βδομάδα.
Άν και έκλεισα ραντεβού 8.11 αυτό δεν παίζει και μεγάλο ρόλο.
Αυτό με τα ραντεβού το κάνουν για να μην πλακώσουν όλοι μαζί.
Είναι όποιος προλάβει γιατί παίρνεις άλλο νούμερο προτεραιότητας όταν μπεις μέσα!
Ευτυχώς πήγα 8.00 και ήμουν δέκατος-εντέκατος στη σειρά και τελείωσα σε 1,5 ώρα.
Στην είσοδο κλείνεις το κινητό ,το παραδίδεις και περνάς έλεγχο όπως σε ένα αεροδρόμιο.
Επίσης καλό είναι να έχετε και το έντυπο DS 157 συμπληρωμένο στα Ελληνικά για να τελειώνετε πιο γρήγορα.
Αν δεν το έχετε σας το δίνουν εκεί.
Και κάτι ακόμα, το ραντεβού το έκλεισα 10-11 μέρες πριν και όχι ένα μήνα όπως λένε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.499
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν είναι θέμα τι λένε κάποιοι, είναι θέμα το πότε υπάρχουν διαθέσιμα ραντεβού. Πολλές φορές λοιπόν οι 10 μέρες πριν δε θα φτάσουν για να βρει κάποιος διαθέσιμη μέρα για ραντεβού, και γι'αυτό γενικά η οδηγία είναι να το ψάχνεις πιο νωρίς.
 

marios_geo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδία, θα πάω για postdoc στην Αμερική. Τί visa χρειάζομαι? Φοιτητική ή προσωρινής εργασίας?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.499
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νομίζω ότι το σωστό μέρος να το ρωτήσεις αυτό είναι εκεί που θα πας να το κάνεις.
 

charlatan154

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας παιδιά. Θα πάω και εγώ Αμερική κατά τις 20 του Δεκέμβρη. Σήμερα έκανα αίτηση για το διαβατήριο και μου είπαν ότι την πέμπτη θα είναι έτοιμο. Λέτε να έχω πρόβλημα στο να προλάβω να βγάλω την viza?? μπορεί κάποιος που έβγαλε πρόσφατα να μου πει ποσο χρόνο του πειρε? α και κατι αλλο... παιζει ρολο το οτι θα εχω καινουργιο διαβατηριο? ευχαριστώ...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.499
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι, κανένα πρόβλημα δε θα έχεις, ούτε ότι θάχεις καινούριο διαβατήριο... μια χαρά θα τα προλάβεις, χαλάρωσε.
 

charlatan154

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σ ευχαριστώ για την απάντηση. η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί λίγο. να ρωτήσω μερικά πράγματα που έχω ακούσει. κάποιος μου είπε οτι πρέπει να κρατάω στο ραντεβού στην πρεσβεία και τα εισιτήρια που έχω βγάλει αληθεύει αυτό? και ακόμα, πρώτα κλείνω ραντεβού στην πρεσβεία και μετά συμπληρώνω και στέλνω τις αιτήσεις που θέλουν?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.499
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι δε χρειάζεσαι τα εισητήρια. Τις αιτήσεις δεν τις "στέλνεις", αλλά τις συμπληρώνεις και τις έχεις μαζί σου όταν πας στο ραντεβού.
 

nymphadora

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Πολύ κατατοπιστικό το topic. Εγώ σχεδιάζω ταξίδι σε 5-6 μήνες σε Νέα Υόρκη με group. Το πρόβλημα μου δεν είναι στη διαδικασία. Θα πάω μαζί με το φίλο μου, ο οποίος έχει αλβανική υπηκοότητα, (είναι ομογενής και έχει ελληνική ταυτότητα ομογενούς, χαρτί χωρίς όμως κανένα νόημα), οπότε αλβανικό διαβατήριο κλπ. Δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα να βγάλει visa, καθώς έχει δικό του μαγαζί, πληρώνει φόρους κλπ normally. Στο παρελθόν ταξιδέψαμε στην Αγγλία και δεν είχε κανένα πρόβλημα με το να βγάλει visa και με το μπες-βγες στη χώρα. Όμως φοβάμαι με τις ΗΠΑ μην εγκριθεί η visa και τελικά δεν του επιτραπεί η είσοδος. Από την άλλη η σχέσεις Αλβανίας-ΗΠΑ είναι μια χαρά. Επίσης έχει συγγενείς εκεί. Μπορεί να ζητήσει από αυτούς πρόσκληση, όμως δεν μένουν Νέα Υόρκη, και το group κλείνει ξενοδοχείο εκεί. Θα φανεί δηλαδή ότι δεν θα μείνει μαζί τους. Από την άλλη νομίζω πολύ το σκέφτομαι χωρίς να υπάρχει λόγος καθώς είναι λίγο απρόβλεπτη η συμπεριφορά των Αμερικανών στα αεροδρόμια. Το ότι η Αγγλία του έχει δώσει visa το 2005 δεν είναι ένα συν? Απλά τη γνώμη σας...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.063
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom