ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Australia-N.Zealand
αχ σ'ευχαριστω για την απαντηση...το εμαθα απο καποιουσ γνωστους που ειχαν παει πριν 3 χρονια περιπου..αλλα μαλλον αλλαξε...1 μηνα ε??υπαρχει καποια περιπτωση να μη μου δωσουν τη visa?γιατι θελω να κλεισω τα εισιτηρια για να μου βγουν πιο φθηνα...
Πήγα για έκδοση βίζας πριν κάνα μήνα και η διαδικασία είναι εντελώς τυπική..:cool: αρκεί να δουλεύεις, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας..Μόνο κλείσε να πας νωρίς και να μπείς πρώτος για να έχεις ξεμπερδέψει σε 40-50'. Έβγαλα ταξιδιωτική βίζα αλλά δεν κατάλαβα γιατί μου την βγάλανε 10ετή...Έχει expiration date το 2019...Δηλαδή ισχύει για 10 χρόνια όσες φορές και να πας??..ή είναι μόνο για μια είσοδο και έξοδο απο τη χώρα..?:roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πήγα για έκδοση βίζας πριν κάνα μήνα και η διαδικασία είναι εντελώς τυπική..:cool: αρκεί να δουλεύεις, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας..Μόνο κλείσε να πας νωρίς και να μπείς πρώτος για να έχεις ξεμπερδέψει σε 40-50'. Έβγαλα ταξιδιωτική βίζα αλλά δεν κατάλαβα γιατί μου την βγάλανε 10ετή...Έχει expiration date το 2019...Δηλαδή ισχύει για 10 χρόνια όσες φορές και να πας??..ή είναι μόνο για μια είσοδο και έξοδο απο τη χώρα..?:roll:
Λογικά είναι για πολλαπλές εισόδους εξόδους, αλλά αυτό προκύπτει από άλλο σημείο (ένα M που πιθανώς έχει κάτω από την ένδειξη "Entries" σημαίνει πολλαπλές). Η διάρκεια 10 ετών είναι η τυπική διάρκεια που δίνουν πλέον σε όλους πλην εντελώς εξαιρετικών περιπτώσεων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.917
Likes
52.114
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όπως τα λέει ο taver είναι, πλέον σχεδόν όλοι δεκαετή βίζα παίρνουμε κι αν λήξει το διαβατήριό σου (που θα λήξει γιατί δε νομίζω να υπάρχουν ελληνικά διαβατήρια που να διαρκούν πάνω από δεκαετία) θα πρέπει να κουβαλάς μαζί και το παλιό. Όλες οι δεκαετείς είναι πολλαπλών εισόδων.

Για να απαντήσω σε αυτό που ρωτάει άλλος φίλος, όχι δεν είσαι 100% σίγουρος πως θα την πάρεις, έχω γνωστό που του την αρνήθηκαν πριν τρεις εβδομάδες, αλλά αν έχεις οικονομικές εγγυήσεις (περιουσία ή έστω μια σχετικά σταθερή δουλειά) στη δίνουν. Το ότι πήρες βίζα πάντως δε σημαίνει και απαραίτητα πως θα σου επιτραπεί η είσοδος στη χώρα. Ανάλογα με τα κέφια του κάθε immigration official μπορεί και να μη σου επιτραπεί η είσοδος (και μετά να σου ξαναεπιτραπεί έχοντας ακριβώς την ίδια βίζα!), αλλά αυτό ισχύει για πολλές χώρες, το ότι η βίζα δεν εγγυάται και αυτόματη είσοδο στη χώρα.

Η πλειοψηφία πάντως και βίζα παίρνει και εύκολα μπαίνει στη χώρα.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
δηλαδη μπορει να μην επιτραπει η εισοδος μετα που θα φτασεις?και τοτε τι κανεις?
 

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Australia-N.Zealand
Λογικά είναι για πολλαπλές εισόδους εξόδους, αλλά αυτό προκύπτει από άλλο σημείο (ένα M που πιθανώς έχει κάτω από την ένδειξη "Entries" σημαίνει πολλαπλές). Η διάρκεια 10 ετών είναι η τυπική διάρκεια που δίνουν πλέον σε όλους πλην εντελώς εξαιρετικών περιπτώσεων.
Ευχαριστώ.
Ναί, κάτω απο το entries γράφει το Μ. Καλή φάση...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.917
Likes
52.114
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετά φεύγεις...
 

brhcp

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση για την αίτηση.
Στην ερώτηση 37 τι γράφουμε ακριβώς:
Εγώ ας πούμε θα μείνω σε ένα θείο της μητέρας μου.
Τί ακριβώς θα τσεκάρω και τι θα γράψω στα κουτάκια;

37. Are Any of The Following Persons in The U.S., or Do They Have U.S. Legal Permanent Residence or U.S. Citizenship?
Mark YES or NO and indicate that person's status in the U.S. (i.e., U.S. legal permanent resident, U.S. citizen, visiting, studying, working, etc.).


και στην ερώτηση 14 τι γράφω αριθμό ταυτότητας, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ;
14. National Identification Number
(If applicable)


Και κάτι ακόμα, το ραντεβού το έκλεισα 13/10 για τις 22/10.
Δεν χρειάζεται να το κλείσω ένα μήνα πιο νωρίς ετσι δεν είναι απο την στιγμη που υπάρχουν διαθέσιμες ημερομηνίες.
 

magdouil

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Everywhere
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εγω δηλαδη που ειμαι φοιτητρια και δεν εχω καποια δουλεια δεν εχω τοσες πιθανοτητες οσο ενας που εχει σταθερη δουλεια?δεν καταλαβαινω..απλα θελω να παω σε μια φιλη μου..μηπως να μου εκανε προσκληση?αυτο θα βοηθουσε?
 

magdouil

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Everywhere
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Aχ παιδια ας μου απαντησει καποιος please!!:(
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.499
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο πια, κι'εγώ την πρώτη μου βίζα ως φοιτητής την είχα βγάλει. Στην τελική δεν παίζει ρόλο τι σου απαντάμε εμείς, αλλά τι θα κάνει η πρεσβεία. Κάνε λοιπόν το ραντεβού σου.
 

andre_ole

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γειά σας!!!!

Αυτο τον καιρό σχεδιάζω να κάνω ένα ταξιδάκι στην Νέα Υόρκη. Κανόνισα να το κάνω αρχές Μαϊου. Αλλά από οτι κατάλαβα έχω να αντιμετοπίσω ένα μικρό προβλημα! Πρόσφατα ένας γνώστός μου, μου είπε ότι δεν μπορω να βγάλω τουριστική βίζα γιατί δεν έχω τελειώσει την στρατιωτική μου θητεία! Σας παρακάλω! Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάτι για το συγκεκριμένο θέμα? Ισχύει?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.045
Μέλη
39.268
Νεότερο μέλος
AnitaDag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom