War: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Πρωτεύουσα ή "συμπρωτεύουσα";


  • Total voters
    102

STKF

Member
Μηνύματα
1.173
Likes
5.620
Αυτο δεν ειναι war πρωτευουσας συμπρωτευουσας αλλά πιτογυρου vs σαντουιτς (σαντουητς whatever)... τι πεζοι ανθρωποι που ειστε..
Κι όμως πέρα από την πλάκα, ήταν κάτι που ακουγόταν σε συζητήσεις σε παρέες. Πόσο δύσκολο ήταν να παραγγείλεις σουβλάκι στην Θεσσαλονίκη.
Ξαναγυρίζω στην πλάκα ενθυμούμενος ότι μία φορά και έναν καιρό σε μία παρέα επτά ατόμων στην Θεσσαλονίκη, πριν από το 2000, ο έβδομος παρήγγειλε χωρίς να χρειαστούν εξηγήσεις. :cool:
Στα τωρινά, έφαγα σχετικά πρόσφατα τα 2 πιο ακριβά σουβλάκια σε 2 διαφορετικά καταστήματα χαμηλά στην Αριστοτέλους, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερα νόστιμο η να ξεχωρίζει λόγω μεγάλου μεγέθους.
Εκεί που κατάλαβα ότι έχουν πολύ δίκιο οι Θεσσαλονικείς είναι ότι η μπουγάτσα με τυρί δεν είναι η τυρόπιτα. Είναι άλλο πράγμα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.911
Likes
27.164
Πάντως το απλούστερο, λες παντού μια πίτα με γύρο κλπ και δεν μπερδεύεται κανείς.
Ακριβώς.
Έχω γεννηθεί το '59 όταν παραγγέλναμε λέγαμε, πιάσε 4 πίτες. Οι δυο με γύρο και οι δυο με σουβλάκι.
Ενδεχομένως αν κάποιος δεν ήθελε πίτα αλλά ψωμάκι να έλεγε σάντουιτς με σουβλάκι ή σουτζουκάκι.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.689
Likes
16.628
Να μετριασω λιγο την αποκλιση και να πω οτι το καλαμακι ειναι υλικο απο καλάμι με το οποιο σουβλιζεις τα μικρα κομματακια κρεατος.. το ολον σουβλάκι δηλαδης.. το καλαμακι που ρουφαμε ειναι πλαστικο η οτι άλλο τελος παντων υλικό που ομοιαζει με καλαμακι (τα ξερετε φανταζομαι εννοω αυτα που φυτρωνουν σε λιμναζοντα σημεια) και γι αυτο το λεμε ετσι..κανονικα θα επρεπε να τα λεμε σωληνακια.. Αθηνεζοι σας εσωσα πάλι..

ε τι να κανω τα μισα παιδια μου ζουν Αθηνα, Πειραια και ακολουθουν μαλλον και τα υπολοιπα.. στο τελος με βλεπω και μενα Αθηνα να περπατω στα Αναφιωτικα τραγουδώντας το "κι αν ζω στην ξελογιαστρα την Αθηνα για σενα τραγουδω καθε βραδια οοοοοοοοοομορφη Θεσσαλονιιιικηη" .. Να ενα ωραιο θεμα ..Ωραια τραγουδια για την Αθηνα vs ωραια τραγούδια για Θεσσαλονίκη..ποια θα νικησει;;

Αυτο με το κασερι για μας ναι ειναι λάθος.. εγω ακομη το λεω καμια φορά.. επισης οι αλοιφες, αφου ετσι εχουμε συνηθισει να λεμε φαρμακευτικά σκευασματα και οχι φαγωσιμα αλλά εχει επικρατησει πια στον χωρο της εστιασης..

αντε με ριξατε στο επιπεδο σας...:)

υγ. κανονιστε τωρα να τα λετε σωληνάκια τα σουβλάκια..
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.173
Likes
5.620
.Ωραια τραγουδια για την Αθηνα vs ωραια τραγούδια για Θεσσαλονίκη..ποια θα νικησει;
Χωρίς να το ψάξω καθόλου, θα έλεγα η Θεσσαλονίκη. Για την Αθήνα το τελευταίο τραγούδι πρέπει να γράφτηκε προπολεμικά. :cool:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.645
Likes
8.471

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.249
Likes
20.828
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πολύ καλό το αρχαιολογικό μουσείο της Θεσσαλονίκης. Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει σχόλια στο φόρουμ για αυτό. Απ'οτι έχω δει θα έλεγα ότι είναι το τοπ αξιοθέατο της πόλης.
Το αρχαιολογικό μουσείο της Θεσσαλονίκης είναι ένα απο τα καλύτερα μουσεία της Ελλάδας. Υπάρχουν σχόλια εδώ στο φόρουμ για το μουσείο, αλλά είναι παλιά σχόλια. Το δε Βυζαντινό μουσείο της πόλης είναι ακόμα καλύτερο και θα τολμήσω να πω, γιατί δεν έχω δει όλα τα Βυζαντινά μουσεία της χώρας, οτι στο είδος του είναι το καλύτερο στον ελλαδικό χώρο!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.091
Likes
2.909
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αυτό με το κασέρι = όλα τα τυριά ποιος το λέει τελικά? Οι βόρειοι η οι νότιοι...

πάντως αυτό με τις αλοιφές στην Θεσσαλονίκη δεν το χώνεψα ποτε...k πάντα όταν πήγαινα στις ταβέρνες εκνευριζόμουνα.

"να σας φέρω καμια αλοιφή?"
όχι ρε μεγάλε. Πήρα ένα mesulid k μου πέρασε η μέση.
Φέρε μια τυροκαυτερή καλύτερα.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
218
Likes
1.757
αυτό με το κασέρι = όλα τα τυριά ποιος το λέει τελικά? Οι βόρειοι η οι νότιοι...

πάντως αυτό με τις αλοιφές στην Θεσσαλονίκη δεν το χώνεψα ποτε...k πάντα όταν πήγαινα στις ταβέρνες εκνευριζόμουνα.

"να σας φέρω καμια αλοιφή?"
όχι ρε μεγάλε. Πήρα ένα mesulid k μου πέρασε η μέση.
Φέρε μια τυροκαυτερή καλύτερα.
Στα τυριά έχουν άδικο, στις αλοιφές δίκιο. Δεν είναι παράλογο να λες αλοιφή κάτι που αλοίφεται. Είναι και λίγο διασκεδαστικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.350
Μηνύματα
889.655
Μέλη
39.027
Νεότερο μέλος
GEORGIAD3

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom