Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
Cafe au Lait πίνουμε στο Παρίσι. Αλλά που να το ξέρεις...
Όσο για τα γλυκά, λέω το Σάββατο να κάνω το grand tour... : http://www.travelstories.gr/443660-post185.html
Αν ψάξεις για τα 10 καλύτερα εργαστήρια ζαχαροπλαστικής του κόσμου, τα 5 τουλάχιστο θα τα βρεις στο Παρίσι.
http://www.travelstories.gr/443660-post185.html
ακομα κ στη Γαλλια Πανεττονε τρωνε. μη το συζηταμε παραπερα αφου δεν ειναι καν ρωμαικο αλλα παγκοσμιο πλεον. σαν να λεμε το χαμπουργκερ η η πιτσα αν ειναι καλα η οχι. περιττη συζητηση κ οφ τοπικ.
αγαπητε taver μην το κανεις θεμα αριθμων.η μια πολη ειναι 3πλασια της αλλης. δε λεει τπτ ενα νουμερο εργαστηριων..κ στο Παρισι ιταλικο καφε πινεις κ τρως κατα βαση ιταλικα γλυκα...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.976
Likes
15.624
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η πρωτεύουσα της ζαχαροπλαστικής ήταν,ειναι και θα είναι το Παρίσι .
asphotos_g.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_ash3_542740_3919432915698_1839275254_n.jpg


Κι εσύ λέγε ο,τι θες, λέγε.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καταρχήν, να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω επισκεφθεί τη Ρώμη(βρίσκεται στα άμεσα σχέδια μου). Από την άλλη όμως, από αυτό το λίγο που γνώρισα το Παρίσι μέσα σε 9 ημέρες, συνειδητοποίησα -μολονότι δεν έχω ταξιδέψει σε πολλά μέρη- ότι δύσκολα θα συναντήσω αλλού μια τόσο πανέμορφη πόλη. Σαφώς υπάρχουν σε ολόκληρο τον κοσμο όμορφες πόλεις, αλλά πουθενά όμως δεν υπάρχει μια πόλη που να έχει τόσα όμορφα κτήρια, τόσα αξιόλογα μουσεία και τόσα μνημεία. Τα καφέ, τα γαλλικά γλυκά -τα υπέροχα macaron και οι λαχταριστές ταράτσες- έρχονται να προστεθούν στα θετικά. Η ατμόσφαιρα της πόλης γενικότερα σε γοητεύει. Από τη μία οι Γάλλοι, καλοντυμένοι, κομψοί και σνομπ, και από την άλλη οι εκατομμύρια τουρίστες συμπληρώνουν την όλη εμπειρία .Οι βόλτες στις όχθες του Σηκουάνα, στις μεγάλες λεωφόρους αλλά κ στα μικρά στενά σε συνεπαίρνουν. Τα δεκάδες πάρκα είναι και αυτά απο τα πράγματα που λατρεψα στην πόλη. Ο πύργος του Αϊφελ, αυτή η αμφιλεγόμενη κατασκευή, σε μαγνητίζει για το μέγεθος και την ομορφιά του. Το βλέμμα των τουριστών που συνειδητοποιούν ότι βρίσκονται στη la ville lumiere ανεκτίμητο. Τελος, τα μουσεια του Παρισιού αποτελούν την επιτομή των μουσείων: Λούβρο, Ορσέ, Ροντέν, Ορανζερί, Πομπιντού, υπάρχει κατι για ολους.Γενικότερα, το Παρίσι είναι η πόλη που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα. Εχει τα πάντα. Ιστορία, παρών, μέλλον. Δεν είναι τυχαία, άλλωστε, ο νο1 προορισμόσ παγκοσμίως.Για να μην τα πολυλογώ, όλα τα παραπάνω συντέλεσαν στο να ψηφίσω Παρίσι αν και δεν έχω δει από κοντά την Ρώμη. Για τη Ρώμη που όπως προανέφερα είναι στα άμεσα σχέδιά μου έχω χαμηλές προσδοκίες.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
917
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πωπω σταματηστε πια με τα γλυκα!!! Μου ανοιξατε την ορεξη τώρα και θέλω tiramisu.... Ναι, ναι αυτό το "απαισιο" ιταλικότατο γλυκό......:bleh::bleh::haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα επιχειρηματα των ιταλοφιλων τσακιζουν κοκκαλα... Πραγματι αφοπλιστικα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Η πολη του φωτος vs της αιωνιας πολης!!Αν σας κοψουν το ρευμα...να δουμε τι θα κανετε!!:clap:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η πρωτεύουσα της ζαχαροπλαστικής ήταν,ειναι
φυσικά το Σικάγο. όποιος βαζει την ποσότητα πάνω από όλα θα χασει..
1.Η ατμόσφαιρα της πόλης γενικότερα σε γοητεύει.
2.Ο πύργος του Αϊφελ, αυτή η αμφιλεγόμενη κατασκευή, σε μαγνητίζει για το μέγεθος και την ομορφιά του.
3.το Παρίσι είναι η πόλη που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα. Εχει τα πάντα. Ιστορία,
4. Δεν είναι τυχαία, άλλωστε, ο νο1 προορισμόσ παγκοσμίως.
1. η ατμόσφαιρα της μεγαλούπολης, του τεράστιου αλλους γοητευει, αλλους όχι.
2. θέμα γούστου και αισθητικής. αλλους μαγνητιζει αυτή η κατασκευη, αλλους το Κολοσσαιο.
3. μμμ, μην μιλας για ιστορία καλύτερα. υπάρχουν αρκετοί αιώνες διαφορά και αν δεν υπήρχε η Ρώμη ίσως ακόμα να ηταν το Παρίσι ένας συνοικισμός νομάδων με σκηνές.
4. για σένα? ε ναι για άλλους είναι η Σαμοθράκη. για εκατομμύρια πάντως ταξιδιώτες κοίτα πιο πάνω να δεις ποιος ειναι ο ν.1 κ ο ν.2 κ ο ν.3..
Τα επιχειρηματα των ιταλοφιλων τσακιζουν κοκκαλα... Πραγματι αφοπλιστικα.
ενώ τα δικά σου τα είδαμε..λίγο πριν σβηστούν ευτυχώς. πληζ μην τα επαναλάβεις μόνο, όσο διατηρείται ενα αξιοπρεπές επίπεδο εδω..
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ψήφισα κι εγώ το Παρισάκι μου...γιατί πολύ απλά είναι ανεξάντλητο...:)
Full in love έχω πάει και στις 2 πόλεις οπότε το ρομαντικό στοιχείο το αφήνουμε απ' εξω...:D
Απλά και τα γλυκά του προτιμώ...και τις γειτονιές του και την αύρα του και ναι θεωρώ τα γαλλικά ωραιότερη γλώσσα από τα ιταλικά...τα οποία δε στο ιταλικό πουλάκι τσίου μου ακούγονται σαν τη γλώσσα των διαβόλων...sorry Italitsa...:)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
917
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η πολη του φωτος vs της αιωνιας πολης!!Αν σας κοψουν το ρευμα...να δουμε τι θα κανετε!!:clap:
Εντάξει, κορυφαίο!! :clap::clap:

Ψήφισα κι εγώ το Παρισάκι μου...γιατί πολύ απλά είναι ανεξάντλητο...:)
Full in love έχω πάει και στις 2 πόλεις οπότε το ρομαντικό στοιχείο το αφήνουμε απ' εξω...:D
Απλά και τα γλυκά του προτιμώ...και τις γειτονιές του και την αύρα του και ναι θεωρώ τα γαλλικά ωραιότερη γλώσσα από τα ιταλικά...τα οποία δε στο ιταλικό πουλάκι τσίου μου ακούγονται σαν τη γλώσσα των διαβόλων...sorry Italitsa...:)
Μη ζητάς από εμένα συγνώμη....από το Θεό και τα αγγελάκια του ζήτα....!!:bleh::bleh::haha:

Υ.Γ. Με τα λίγα γαλλικά που γνωρίζω προσπαθώ να σκεφτώ το αντίστοιχο Πουλάκι στα γαλλικά.... :shock::shock::haha::haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
και το πουλάκι τη γλώσσα των αγγέλων μιλάει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.135
Μέλη
39.271
Νεότερο μέλος
seva81

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom