Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
μα η ψήφος σου πού είναι? ψήφισες στην πρώτη σελίδα?
Καλα εκανες και το ελεγξες.Δεν ειχα ψηφισει...φαινεται πηγα πρωτα να κανω το σχολιο και μετα ξεχαστηκα...επανορθωσα ομως τωρα!!Ταπεινα συγνωμη...;)
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
68
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
[/IMGA]
Η πρωτεύουσα της ζαχαροπλαστικής ήταν,ειναι και θα είναι το Παρίσι .
asphotos_g.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_ash3_542740_3919432915698_1839275254_n.jpg


Κι εσύ λέγε ο,τι θες, λέγε.
http://www.mysecretathens.gr/blog/wp-content/uploads/2012/08/capacpa1.jpg
Από τη φωτογραφία συμπεραίνουμε ότι η πρωτεύουσα της ζαχαροπλαστικής είναι η Αθήνα και μάλιστα το Αιγάλεω εφόσον είναι από ένα συνοικιακό μαγαζί!!!Από μια φωτογραφία θα κρίνουμε;;;;:bleh:
Ένα θα πω....Ιταλικό παγωτό!!!Και θα σωπάσω..:clap:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
[/IMGA]

http://www.mysecretathens.gr/blog/wp-content/uploads/2012/08/capacpa1.jpg
Από τη φωτογραφία συμπεραίνουμε ότι η πρωτεύουσα της ζαχαροπλαστικής είναι η Αθήνα και μάλιστα το Αιγάλεω εφόσον είναι από ένα συνοικιακό μαγαζί!!!Από μια φωτογραφία θα κρίνουμε;;;;:bleh:
Ένα θα πω....Ιταλικό παγωτό!!!Και θα σωπάσω..:clap:
Καλο μου κοριτσι, αν και θεωρω πως στην Ελλαδα εχουμε καλυτερα ζαχαρπλαστεια ως προς τη γευση των γλυκων απο αυτα του Παρισιου.
Οφειλω να παραδεχτω πως η εικονα που παρεθεσε η Φενια δεν ειναι εικονα ενος συγκεκριμενου παριζιανικου ζαχαροπλαστειου αλλα εικονας της πλειονοτητας των εκει ζαχαροπλαστειων.

Οι Γαλλοι στο θεμα διακοσμηση και συσκευασια φαγητου-γλυκου ειναι masters. Ξερουν να πουλαν κουτια και κορδελες οπως κανενας αλλος.

Απεναντιας στη Ρωμη πιο ευκολο ειναι να βρεις χαμενο θησαυρο παρα ζαχαροπλαστειο. Κι αν κατα τυχη ανακαλυψεις ενα στερειται πληρους αισθητικης (οπως και τα παγωτατζιδικα τους).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλο μου κοριτσι, αν και θεωρω πως στην Ελλαδα εχουμε καλυτερα ζαχαρπλαστεια ως προς τη γευση των γλυκων απο αυτα του Παρισιου.
Οι Γευστικοί κάλυκες των Ελλήνων, είναι συντονισμένοι σε συχνότητες μέσης ανατολής. Τα γλυκά μας θα θέλουμε πάρα πολύ γλυκά (σε σημείο που Ευρωπαίος δε μπορεί να τα αντέξει). Δεν είναι τυχαίο που γνωστή Ελβετική σοκολατοβιομηχανία, στις Σοκολάτες που παράγει για τις αγορές της Ελλάδας και της μέσης ανατολής, χρησιμοποιεί λίγο διαφοροποιημένη συνταγή, με περισσότερη ζάχαρη και αυξημένη θερμοκρασία τήξης.
Επομένως, αν κρίνουμε με τα κριτήρια των Ελλήνων, θα μας αρέσουν μάλλον περισσότερο τα Ελληνικά/Τούρκικα γλυκά παρά αυτά στη Γαλλία ή Ιταλία. Στη μεταξύ τους όμως σύγκριση, όπως και στα "γούστα" όλου του υπόλοιπου πλανήτη, τα Ελληνικά ζαχαροπλαστεία δε στέκονται ούτε για πλάκα.
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
68
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Καλο μου κοριτσι, αν και θεωρω πως στην Ελλαδα εχουμε καλυτερα ζαχαρπλαστεια ως προς τη γευση των γλυκων απο αυτα του Παρισιου.
Οφειλω να παραδεχτω πως η εικονα που παρεθεσε η Φενια δεν ειναι εικονα ενος συγκεκριμενου παριζιανικου ζαχαροπλαστειου αλλα εικονας της πλειονοτητας των εκει ζαχαροπλαστειων.

Οι Γαλλοι στο θεμα διακοσμηση και συσκευασια φαγητου-γλυκου ειναι masters. Ξερουν να πουλαν κουτια και κορδελες οπως κανενας αλλος.

Απεναντιας στη Ρωμη πιο ευκολο ειναι να βρεις χαμενο θησαυρο παρα ζαχαροπλαστειο. Κι αν κατα τυχη ανακαλυψεις ενα στερειται πληρους αισθητικης (οπως και τα παγωτατζιδικα τους).
Την αισθητική τρως εσύ;; Γιατί κάθε φορά που έφαγα παγωτό στη Ρώμη αυτό που ένιωσα δεν είχε να κάνει με αισθητική! Δεν αμφισβητώ τα ωραία γλυκά του Παρισιού...δεν τα έχω δοκιμάσει άλλωστε...Και έφαγα τόση πίτσα και τόση μακαρονάδα στη Ρώμη που πραγματικά το γλυκό ούτε χωρούσε στην κοιλιά μου, ούτε μου έλειψε!!Το παγωτάκι όμως; Πάντα υπάρχει χώρος για παγωτάκι..Και το συγκεκριμένο ήταν βγαλμένο από τον Παράδεισο..γευστικά και όχι αισθητικά..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γιατί κάθε φορά που έφαγα παγωτό στη Ρώμη αυτό που ένιωσα ..
ε υπερβάλλεις..και το Παρίσι είναι γεμάτο με ωραία παγωτατζίδικα..όπως Amorino (>20 υποκαταστήματα), GROM, Pozzetto κλπ. τυπικά γαλλικά (100% italiani) μαγαζιά που τιμούν το Made in Italy...
τωρα στη Ρώμη να βρεις γαλλικό παγωτατζίδικο χλωμό...όπως και γαλλικα μαγαζια γενικά. 19 εχει το trip advisor έναντι 570 (!) ιταλικών στο Παρίσι..
δε μιλατε καλύτερα για το Πομπιντού, το Λούβρο και ουρανοξύστες?
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Εγώ πάντως βλέπω ότι ανεβαίνει η Ρώμη!!!
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
68
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
ε υπερβάλλεις..και το Παρίσι είναι γεμάτο με ωραία παγωτατζίδικα..όπως Amorino (>20 υποκαταστήματα), GROM, Pozzetto κλπ. τυπικά γαλλικά (100% italiani) μαγαζιά που τιμούν το Made in Italy...
Χαχαχαχαχαχ προσκυνώ!! :haha:

Μην ξεχνάτε επίσης οι φίλοι του Παρισιού ότι ερχόμενοι στη Ρώμη αν σας λείψει το Παρίσι υπάρχει και το Cafe de Paris! Αλλά δε νομίζω να σας λείψει..
Υπάρχει και κάτι "γαλλικό" στη Ρώμη!!Ορίστε Samion!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.135
Μέλη
39.271
Νεότερο μέλος
seva81

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom