Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Οι πολεις κατατασσονται σε κατηγοριες βαση μιας βαθμολογιας και τοποθοτουνται στη λιστα βαση αυτης της βαθμολογιας.
Ακριβως τις ταξινομει βασει των διεθνων σχεσεων και της παγκοσμιοποιησης εχοντας καποια (12 νομιζω) βασικα κοινωνικα, οικονομικα, πολιτιστικα και πολιτικα κριτηρια.
Είναι ενδιαφέρον αυτό που λες (για την ταξινόμηση και τα κριτήρια) αλλά δεν το βρίσκω, το γράφει κάπου στο site? Στον πίνακα και τα λινκ που σχετίζονται με αυτό δε γράφει κάτι*

* Εκτός από το παρακάτω που βρίσκω σε άλλο site αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό που εννοείς
Although there is a general consensus on which are the leading world cities, there is no agreed upon roster covering world cities below the highest level. So an Inventory of World Cities was made up by a team called GaWC Globalization and World Cities - Study Group & Network - At Loughborough University in the UK. The inventory of world cities based upon their level of advanced producer services. Global service centres are identified and graded for accountancy, advertising, banking/finance and law.

** Συγνώμη, συνεχίζω το διάβασμα και γι'αυτό τα γράφω ένα ένα. Αυτό το ενδιαφέρον λινκ που έστειλες (και ευχαριστώ κιόλας γιατί δεν ήξερα την ύπαρξη του φορέα αυτού) απ'όσο βλέπω ποσοτικοποιεί κάποια δεδομένα κυρίως εμπορικά και οικονομικά. Αν το πάρουμε κατά γράμμα, θα πρέπει να θεωρήσουμε τις Βρυξέλλες καλύτερη πόλη από τη Βιέννη (η οποία όπως ξέρουμε βγαίνει και επί σειρά ετών η καλύτερη πόλη παγκοσμίως για να ζεις), η Αθήνα καλύτερα από Washington κοκ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.785
Likes
17.812
. ε βεβαια, την 1η σου φορά σε πάρκα θα πας?
Κι όμως μια φορά πήγα Ρώμη με το αμάξι μου για 8 μέρες και πήγα και σε πάρκο ....ανέβηκα απο Πιάτσα ντι Σπάνια προς Βίλλα Μποργκέζε κατευθύνθηκα προς Ντι Πόπολο και απο κει μέσα στο πάρκο και προς το σούρουπο κατέβαινα την Βία Βένετο..Πολύ ωραία και ήταν Μάιος ..
Μου άρεσε πολύ η Ρώμη δε λέω και πράσινο έχει ίσως και περισσότερο απο το Παρίσι δεν ξέρω (δεν το μέτρησα) αλλά το πράσινο του Παρισιού μου άρεσε περισσότερο ( όχι αυτό των κήπων του Λουξεμβούργου) αλλά αυτό της Βουλώνης ...Μετά μέσα στη Ρώμη είδα πολύ ψηλά πεύκα ωραία κλαδεμένα αλλά εμένα προσωπικά το πεύκο δεν μου αρέσει...
Έχει λιγότερη κίνηση απο το Παρίσι αλλά χειρότερο οδικό δίκτυο ...ο περιφερειακός της είναι χειρότερος απο του Παρισιού ασυζητητί....για τις συγκοινωνίες δεν μπορώ να κάνω σύγκριση γιατί είμαι αυτοκινητάκιας (ακόμη και στο Παρίσι 2+ χρόνια ζήτημα να ανέβηκα 30 φορές στα ΜΜΜ).....οι δύο όχθες των ποταμών που διαρρέουν τις πόλεις είναι αξιοποιημένες πολύ καλύτερα στο Παρίσι (εδώ η Ρώμη χάνει κατά κράτος), σε πιάνει ένα δέος ....
Αλλά εγώ δεν μπορώ ούτως η άλλως να μιλήσω αντικειμενικά όπως και σύ όμως......


ΥΓ1. Αυτό με την Ντίσνευλαντ τι το αναφέρεις συνέχεια ...αν ήμουν ο Ντίσνευ και ως επιχειρηματίας που θα άνοιγα Ντίσνευλαντ στην Ευρώπη?(ερώτηση κρίσεως)...Δηλαδή στην Ιταλία δεν υπάρχουν ανάλογες ατραξιόν?
ΥΓ2. Στις περισσότερες πόλεις που επισκέπτομαι έχω την τάση να πηγαίνω έστω και σε ένα πάρκο....μου αρέσει το πράσινο (αλλά δεν είμαι βάζελος):D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το έχω αντιληφθεί διαβάζοντας τα αμέτρητα ρωμαιολάγνα φληναφήματά σου στο θέμα. Του έδωσες και κατάλαβε...
Το κορυφαίο : Θες link για την κατωτερότητα της Ρώμης; Μα δεν μιλάμε για κάποιο ιστορικό γεγονός ή επιστημονικό επίτευγμα, ώστε να ανατρέξεις σε βιβλιογραφία ή έστω στη wikipedia. Travel war είναι. (Αφού ήθελες πάντως link σου έστειλε ο tripakias και ησύχασες)
Υ.Γ. Οχι το Βερολίνο που έγραψα πριν, αλλά και η Αθήνα αν δεν είχε πέσει θύμα της βάρβαρης μεταπολεμικής αστυφιλίας και των καταστροφικών της αποτελεσμάτων , πιθανότατα θα ήταν καλύτερη.
στα κατάλληλα θέματα πες ότι θες, βρίσε με κιόλας δεν παρεξηγουμαι καθόλου, αντίθετα το διασκεδάζω αφάνταστα. ειδικά εδώ που ζωντανεύει το άσβεστο war. κ που να δεις τι θα σας σύρω από αύριο για τις γιορτές..
αλλά μαράζι το χω. πες ένα επιχείρημα. έστω ένα (1) γι αυτά που λες.
δεν ήξερα την ύπαρξη του φορέα αυτού
γιατί την ξέρουν αυτοί που τον δημιούργησαν? θα τον έχουν ξεχάσει εδώ κ κάτι χρονια.
1. Μου άρεσε πολύ η Ρώμη δε λέω και πράσινο έχει ίσως και περισσότερο απο το Παρίσι δεν ξέρω (δεν το μέτρησα)
2. Έχει λιγότερη κίνηση απο το Παρίσι αλλά χειρότερο οδικό δίκτυο ..
3. ο περιφερειακός της είναι χειρότερος απο του Παρισιού ασυζητητί....
4. οι δύο όχθες των ποταμών που διαρρέουν τις πόλεις είναι αξιοποιημένες πολύ καλύτερα στο Παρίσι (εδώ η Ρώμη χάνει κατά κράτος), σε πιάνει ένα δέος ....
5. αν ήμουν ο Ντίσνευ και ως επιχειρηματίας που θα άνοιγα Ντίσνευλαντ στην Ευρώπη?(ερώτηση κρίσεως)...Δηλαδή στην Ιταλία δεν υπάρχουν ανάλογες ατραξιόν?
6. (αλλά δεν είμαι βάζελος):D
1. το έχουν μετρήσει άλλοι. ήδη έχω παραθέσει τα λινκ σε πρωτύτερα ποστ. υπέρεχει κατά κράτος σε ποσοστό πρασίνου ανα κατοικο και ανά την έκτασή της.
2. ε αφού είναι όλο αρχαία. δεν ήξεραν να γκρεμίσουν μερικά να κανουν άλλες δυό περιφερίκ..
3. και οι δύο εφιαλτική κινηση έχουν. του Παρισιου περισσοτερο. ο ένας όμως περικλείει διαμαντια χιλιάδων ετών και ο άλλος σιδερενιες κατασκευές.
4. ακριβώς σε πιάνει το ίδιο δέος με τους ουρανοξύστες στη ΝΥ. το μεγάλο, το λαμπερό, το εντυπωσιακό. όσοι αναζητούν αυτά γρήγορα Παρίσι. οι λοιποί που θέλουν κλάση και πολιτισμό Ρώμη.
5. μα φυσικά όπου έχει καλό καιρό. δηλ στη Ρώμη. τώρα γιατί την άνοιξαν στη μουντή πόλη που βρέχει 362 μέρες το χρόνο, έχει συννεφιά τις 363 και ήλιο τις λοιπές 2, μου είναι ανεξήγητο.
6.αυτό μας έλειπε. ήδη ένα κακό με το Παρίσι το έχεις, να είχες και 2ο πήγαινε πολύ..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συγκρίνει και ταξινομεί, αν καταλαβαίνω καλά, βάσει των διεθνών σχέσεων των πόλεων και την ένταση παγκοσμιοποίησής τους;
Ε, τι να κάνουμε, απλά είναι τα πράγματα. Μόνο με αυτό ακριβώς το συγκεκριμένο κριτήριο μπορούσε να βγεί πρώτο το Λονδίνο, και επομένως αυτό το κριτήριο διάλεξε ο tripakias. Δε θέλει πολύ κλικ κλικ...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε, τι να κάνουμε, απλά είναι τα πράγματα. Μόνο με αυτό ακριβώς το συγκεκριμένο κριτήριο μπορούσε να βγεί πρώτο το Λονδίνο, και επομένως αυτό το κριτήριο διάλεξε ο tripakias. Δε θέλει πολύ κλικ κλικ...
Δεν ηθελα να το βαλω εδω αλλα αφου προκαλεις

London ranked number one shopping city in Europe - Global Blue

Απλα ποναει να κυνηγας τον πρωτο και να μην μπορεις να τον φτασεις...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

fenia42

Member
Μηνύματα
3.976
Likes
15.607
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
καλά πολύ γέλιο..κριτηρια σοβαρά όχι αστεία. την καλύτερη fish soup ποια πόλη την έχει?
Η Σόφια αλλά αυτό είναι σε άλλη δημοσκόπηση.
Το παιδί είναι θαλασσινό ρε, άστο να φαει τη σουπίτσα του:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν ηθελα να το βαλω εδω αλλα αφου προκαλεις

London ranked number one shopping city in Europe - Global Blue

Απλα ποναει να κυνηγας τον πρωτο και να μην μπορεις να τον φτασεις...

καλα εχω πεσει κατω απ τα γελια:haha:

για τη μοδα οσοι δε γνωριζουν να μη γραφουν αλλα ντ αλλων...εχουμε πει..νο1 παρισι,μετα μιλανο,new york ,κλπ...το Λονδινο για κανα primark στα καλαθια και πολυ του ειναι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλα εχω πεσει κατω απ τα γελια:haha:

για τη μοδα οσοι δε γνωριζουν να μη γραφουν αλλα ντ αλλων...εχουμε πει..νο1 παρισι,μετα μιλανο,new york ,κλπ...το Λονδινο για κανα primark στα καλαθια και πολυ του ειναι
Δεν ξερεις τι σου γινεται... μην παραπληροφορεις.

The Global Language Monitor » Fashion Capitals
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.052
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom