Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Χριστουγεννιάτικο Γαλλικό κέικ??????

aimg.750g.com_galaxie_123_6829_4439_galette_des_rois_a_la_pomme_rotie.jpg




Ή Ιταλική υπεροχή????

awww.hotelrome.net_hotels_wp_content_uploads_PANETTONETHEITALI10c9daf0249565ec9b36339665b9d082.png
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Πάντως, πείτε με περίεργο, αλλά το θέαμα στη Piazza Navona δε μου άρεσε καθόλου. Της μεγαλειώδους αυτής πλατείας (το στάδιο του Δομιτιανού για να μη ξεχνιόμαστε) με τα αριστουργήματα της τέχνης, δεν της πάει καθόλου ο Χριστουγεννιάτικος αχταρμάς που αντίκρισα. Η Navona πρέπει να παραμένει ως έχει, ένα artistic feast for the eyes, χωρίς καρουζέλ, καντίνες και λοιπά.
συμφωνώ!!περυσι που είχα πάει, το θέαμα ηταν απογοητευτικό..και να ταν και καμιά αξιόλογη xmass αγορα??μαπα το καρπουζι..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@Sapienza
Ασ' το γιατι ειδικα σ' αυτο το θεμα οι Γαλλοι ειναι απαιχτοι. Τα ζαχαροπλαστεια τους ειναι υπεροχα διακοσμημενα ολο το χρονο και τα Χριστουγεννα δινουν ρεσιταλ. Σε αντιθεση με τους Ρωμαιους που οι λεξεις ζαχαροπλαστειο και γλυκα (αν εξαιρεσεις τα παγωτα και τα καραμελοειδη) τους ειναι καπως αγνωστες...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
συμφωνώ!!περυσι που είχα πάει, το θέαμα ηταν απογοητευτικό..και να ταν και καμιά αξιόλογη xmass αγορα??μαπα το καρπουζι..
Κι εγω που την εχω δει μονο στολισμενη, μου εκανε ο,τι χειροτερο εχει να επιδειξει η Ρωμη. Μονο οι γυφτοι με τις αρκουδες ελειπαν...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μας παρουσιαζει το σφαγιαστηριο ως πολιτισμο και το πανηγυρι της Navona ως υπεροχο περιβαλλον..
σου έχουν πει τη διαφορά ψαρόσουπας και ιστορίας?

the Colosseum was used for gladiatorial contests and public spectacles such as mock sea battles, animal hunts, re-enactments of famous battles, and dramas based on Classical mythology.
Colosseum - Wikipedia, the free encyclopedia
συμφωνώ!!περυσι που είχα πάει, το θέαμα ηταν απογοητευτικό..και να ταν και καμιά αξιόλογη xmass αγορα??μαπα το καρπουζι..
α ναι πρώτος εγώ το λέω. για χριστουγεννιάτικα λαμπιόνια, μπαλες, κορδέλες και λοιπά φρου φρου μόνο στη Λιγδόπολη να πάτε. όσοι αδυνατούν να καταλάβουν το συμβολισμό της piazza καλύτερα στα γαλλικά mall.

(αν εξαιρεσεις τα παγωτα και τα καραμελοειδη) τους ειναι καπως αγνωστες...
α ναι.΄έχεις δίκιο. εν τω μεταξύ αν ζητήσω σε καποιον να μου πει ένα γαλλικό γλυκό ξέρω τι θα πει..κρουασαν..
ασε όπως τοτε που ρωτησα τον taver να ονοματίσει ένα πιάτο της γαλλικής κουζίνας που με θέρμη υποστήριζε και απάντησε ταρτάρ..
όλοι τα γαλλικά γλυκα υποστηρίζουν και τη γαλλική κουζίνα. τρωγοντας φυσικά ιταλική πάστα και τζελάτο.
Μονο οι γυφτοι με τις αρκουδες ελειπαν...
είχαν πάει σπίτι τους. στο Παρίσι.
 
Last edited by a moderator:

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
@Sapienza
Ασ' το γιατι ειδικα σ' αυτο το θεμα οι Γαλλοι ειναι απαιχτοι. Τα ζαχαροπλαστεια τους ειναι υπεροχα διακοσμημενα ολο το χρονο και τα Χριστουγεννα δινουν ρεσιταλ. Σε αντιθεση με τους Ρωμαιους που οι λεξεις ζαχαροπλαστειο και γλυκα (αν εξαιρεσεις τα παγωτα και τα καραμελοειδη) τους ειναι καπως αγνωστες...
Εγώ δε τρώω βιτρίνες συνήθως!!!!
Έχεις δίκαιο.. Που να ξέρουν οι Ιταλοί τί θα πει γλυκό...
Επειδή βαριέμαι να τα γράφω ένα ένα...
Categoria:Dolci italiani - Wikipedia
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
α ναι.΄έχεις δίκιο. εν τω μεταξύ αν ζητήσω σε καποιον να μου πει ένα γαλλικό γλυκό ξέρω τι θα πει..κρουασαν..
Τούρτες? Πάστες? Τάρτες? Προφιτερόλ? Εκλαίρ? Κωκ? Φλαν? Μακαρόν? Κρεμες (καρεμελέ, μπρουλέ, κλπ)? Μιλφέιγ? Μους? Σε όλο τον κόσμο, όλοι τρώνε Γαλλικά γλυκά. Τόσο πολύ, που νομίζουν κι ότι είναι δημιουργήματα της κουζίνας τους.... Ακόμα και τα συστατικά της ζαχαροπλαστικής, όλα Γαλλικά ονόματα και Γαλλική προέλευση έχουνε... Να πω για την κρέμα Chantilly μήπως? Για τον Παντεσπάνι? Για τη γαλλική σοκολάτα?

Εξ' άλλου το έχεις δηλώσει ότι δεν τρώς και πολύ τα γλυκά... Εμ, βέβαια. Αν οι επιλογές σου περιορίζονται στα Ιταλικά....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τούρτες? Πάστες? Τάρτες? Προφιτερόλ? Εκλαίρ? Κωκ? Φλαν? Μακαρόν? Κρεμες (καρεμελέ, μπρουλέ, κλπ)? Μιλφέιγ? Μους? Σε όλο τον κόσμο, όλοι τρώνε Γαλλικά γλυκά. Τόσο πολύ, που νομίζουν κι ότι είναι δημιουργήματα της κουζίνας τους.... Ακόμα και τα συστατικά της ζαχαροπλαστικής, όλα Γαλλικά ονόματα και Γαλλική προέλευση έχουνε... Να πω για την κρέμα Chantilly μήπως? Για τον Παντεσπάνι? Για τη γαλλική σοκολάτα?
Εξ' άλλου το έχεις δηλώσει ότι δεν τρώς και πολύ τα γλυκά... Εμ, βέβαια. Αν οι επιλογές σου περιορίζονται στα Ιταλικά....
είπα για 1 γλυκό. ένα κ μόνο, το πρώτο που έρχεται στο νου. στο σωρό που έγραψες αντιπαρατίθεται ανετότατα η λίστα της sapienza. απλά ισχύει ο γενικός κανόνας. τα ιταλικά γλυκά δεν έιναι του σωρού, είναι για γνώστες.
το πρωτο πάντως γαλλικό πιάτο που έρχεται στο νου είναι το ταρταρ. η ωμότητα του οποίου συμβαδίζει με το ύψιστο επίπεδο της γαλλικής κουζίνας..μεγάλη τέχνη να το φτιάξεις..
άλλος κάνει Χριστούγεννα με ταρταρ (ελπίζω να μην φέρει εμετικό αποτέλεσμα σε κανένα):
http://www.travelstories.gr//upload.../b9/Steak_Tartar_ordered_in_Paris,_France.jpg
afarm3.static.flickr.com_2116_1673724543_8e93c0949d.jpg

κι αλλος με abbachio al forno, θέμα κουλτούρας πώς να γίνει?:

awww.italien_pasta.com_FOTO_20NOVEMBRE_agnello_20patate2.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
σου έχουν πει τη διαφορά ψαρόσουπας και ιστορίας?

the Colosseum was used for gladiatorial contests and public spectacles such as mock sea battles, animal hunts, re-enactments of famous battles, and dramas based on Classical mythology.
Colosseum - Wikipedia, the free encyclopedia
Δεν το ξερα πως οι Ιταλοι εχουν κομπλεξ και μ' αυτο. Οντως στις σελιδες τους δεν αναφερουν τιποτα για μονομαχους και σκοτωμενους ανθρωπους. Θλιβερο γιατι ειναι οι μονοι και δεν πειθουν. Σε αντιθεση ο υπολοιπος κοσμος πιστευει αλλα.

During the Colosseum's opening ceremonies in A.D. 80, events were held for 100 days in which hundreds of animals and 2,000 gladiators were killed.

The Colosseum

Romans for centuries cold-bloodedly killed literally thousands of people whom they saw as criminals, as well as professional fighters and animals.

BBC - History - The Colosseum: Emblem of Rome


α ναι.΄έχεις δίκιο. εν τω μεταξύ αν ζητήσω σε καποιον να μου πει ένα γαλλικό γλυκό ξέρω τι θα πει..κρουασαν..
ασε όπως τοτε που ρωτησα τον taver να ονοματίσει ένα πιάτο της γαλλικής κουζίνας που με θέρμη υποστήριζε και απάντησε ταρτάρ..
όλοι τα γαλλικά γλυκα υποστηρίζουν και τη γαλλική κουζίνα. τρωγοντας φυσικά ιταλική πάστα και τζελάτο.
Κανεις λαθος. Δεν θεωρω καθολου καλη τη γαλλικη κουζινα. Ουτε με τα γαλλικα γλυκα τρελενομαι. Αλλα το πως τα παρουσιαζουν και τα διακοσμουν με ενθουσιαζει.
Τα ιταλικα φαγητα παλι και γλυκα παλι πολυ μονοτονα, ολα μια γευση. Ακομα και να ξετρελενεσαι ποσο θα φας πια; Μια δυο τρεις δεκα; Καποια στιγμη θα βαρεθεις.
Και σωστο θα ηταν να μην ευαγγελιζεσαι πως τα ζυμαρικα ειναι ιταλικο φαγητο (αυτοι τα εκαναν γνωστα και τα εξεληξαν, ναι). Ειναι γνωστο το αρχαιοελληνικο "λαγανον" , οπως και οι αναφορες σε ειδη ζυμαρικων που υπηρχαν στην αρχαια Κινα και στην Αραβια.
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.207
Ειναι γνωστο το αρχαιοελληνικο "λαγανον" , οπως και οι αναφορες σε ειδη ζυμαρικων που υπηρχαν στην αρχαια Κινα και στην Αραβια.
Πέστα ρε Άδωνι!!! Πού κρυβόσουν τόσο καιρό!!! Και το ποδόσφαιρο εμείς το ανακαλύψαμε και το δώσαμε στο κόσμο όλο να μάθει μπάλα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν το ξερα πως οι Ιταλοι εχουν κομπλεξ και μ' αυτο.
Κανεις λαθος. Δεν θεωρω καθολου καλη τη γαλλικη κουζινα.
κανένα κόμπλεξ. και στο σπίτι σου αν σφάξεις τις κότες σου δεν το λες σφαγείο μετά, παραμένει σπίτι.
δεν ασχολούμαι με την ιστορία των φαγητών αλλά με το να τα τρώω. και η υπεροχή της ιταλικής κουζίνας είναι γνωστή ανά τον πλανήτη, δεν περιμένει την επιβεβαίωση από ψαροσουποφάγους..που κι αυτοί όταν δεν τρώνε σούπες ιταλικά τρώνε..πότε ήταν η τελευταία φορά που έφαγες γαλλική κουζίνα αλήθεια?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ δε τρώω βιτρίνες συνήθως!!!!
Έχεις δίκαιο.. Που να ξέρουν οι Ιταλοί τί θα πει γλυκό...
Επειδή βαριέμαι να τα γράφω ένα ένα...
Categoria:Dolci italiani - Wikipedia
Καλα κανεις και δεν τρως βιτρινες αλλα φωτογραφιες μας εδειξες για να τα συγκινεις. Παρουσιαζοντας περιτεχνα ενα αδειο αστολιστο γαλλικο κεικ. Με το αχνιστο σε χριστουγεννιατικο φοντο και γιρλαντα ιταλικο κεικ.

Τη λιστα που εβαλες, την εβαλες για καλο; Γιατι οποιο γλυκο και να δω ειτε λεγεται Baxin d' Albenga, ειτε Pan dell' orso, ειτε Torta, ειτε οπως θες ολα σαν τσουρεκια και κεικ ειναι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.058
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom