Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δυστυχώς δεν έχω -ακόμα- πάει στη Ρώμη άρα και δεν μπορώ να ψηφίσω, αν και ξέρω ότι η ψήφος μου, στο Παρίσι θα πήγαινε... Έχω όμως να κάνω δυο τρεις παρατηρήσεις...

- Έγκριτο, φανατικά ιταλόφιλο μέλος του φόρουμ, με γνωστό landmark της Ρώμης στο άβαταρ του (δεν φωτογραφίζω ελπίζω, ε? :D) προσπαθούσε να με ψήσει για Σ-Κ στη Ρώμη. Στις ενστάσεις μου ότι ο χρόνος είναι λίγος, η απάντηση ήταν "Έλα μωρέ δεν είναι τίποτε, Σάββατο εκεί εκεί κ εκεί, Κυριακή εκεί και εκεί, τα είδαμε τελείωσε! Δεν είναι τίποτε!"

Κυρίες και κύριοι, η μεγάλη, τεράστια Αιώνια Πόλη σε ΔΥΟ μέρες τελείωσε! Έτσι είναι βρε τρομάρα σας τα ανοιχτά μουσεία??? Δυο μέρες και τα είδαμε όλα???? Για πείτε σε κανα σοβαρό ταξιδευτή ότι θα πάει πρώτη του φορά στο Παρίσι για δυο μέρες, και θα τον ακούσουν να γελάει μέχρι το Λούβρο...

-Μιλώντας από την (μέτρια) εμπειρία μου με τους εν Ελλάδι Ιταλούς και την (επίσης μέτρια) εμπειρία μου από Γάλλους, έχω να δηλώσω υπεύθυνα και με το χέρι στην καρδιά:
Οι Γάλλοι κάνουν φλερτ, οι Ιταλοί κάνουν καμάκι. Παλιό κακό ελληνικό καμάκι, νομίζεις ότι σε λίγο θα βγει και ο Στάθης Ψάλτης. Οι Γάλλοι, φινετσάτοι, στέλνουν το ποτό τους, ρίχνουν και το κοπλιμάν τους και αμα πιάσει έπιασε. Των Ιταλών τα σάλια, με τις σφουγγαρίστρες τα μαζευουμε...

-Όσον αφορά τις κουζίνες, έχω να δηλώσω για τη nouvelle cousine ότι τα ακριβά αρώματα μπαίνουν σε μικρά μπουκαλακια. Ένα πιάτο ξέχειλο από pasta δεν προϋποθέτει υψηλή γαστρονομία... Άσε που, το ότι παντού ανοίγουν ιταλικά, πά να πει ότι κάθε καημένος μπορεί να βαφτίσει την πιτσαρία του trattoria και να έχει και τους Ρωμαιόφιλους να τον υποστηρίζουν. Πόσοι τολμούν να αναμετρηθούν με τις υψηλές απαιτήσεις της γαλλικής κουζίνας????
Εγω παλι γιατι σε βλεπω συνεχεια να τρεχεις απο το ενα ιταλικο εστιατοριο στο αλλο??
Θες να τα απαριθμησω??
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγω παλι γιατι σε βλεπω συνεχεια να τρεχεις απο το ενα ιταλικο εστιατοριο στο αλλο??
Θες να τα απαριθμησω??

Ε τι να κάνω που έχω φίλους ξόφλες ιταλόφιλους και με τραβολογάνε??

ααααχ χάθηκαν οι άνθρωποι με φινέτσα :D:D:D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μα καλα οι Γαλλοι ειναι σικ και κανουν φλερτ?? Ποιοι Γαλλοι δηλ σε φλερταραν εσενα?
Μηπως ηταν Σομαλοι, Αλγερινοι?? Εγω ντοπιο Παριζιανο ειδα μονο τον πιλοτο στο αεροπλανο!!:D:D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.473
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κυρίες και κύριοι, η μεγάλη, τεράστια Αιώνια Πόλη σε ΔΥΟ μέρες τελείωσε!
Οι Γάλλοι, φινετσάτοι, στέλνουν το ποτό τους, ρίχνουν και το κοπλιμάν τους και αμα πιάσει έπιασε. Των Ιταλών τα σάλια, με τις σφουγγαρίστρες τα μαζευουμε...

-για τη nouvelle cousine ότι τα ακριβά αρώματα μπαίνουν σε μικρά μπουκαλακια. Ένα πιάτο ξέχειλο από pasta δεν προϋποθέτει υψηλή γαστρονομία... Άσε που, το ότι παντού ανοίγουν ιταλικά, πά να πει ότι κάθε καημένος μπορεί να βαφτίσει την πιτσαρία του trattoria και να έχει και τους Ρωμαιόφιλους να τον υποστηρίζουν. Πόσοι τολμούν να αναμετρηθούν με τις υψηλές απαιτήσεις της γαλλικής κουζίνας????
μήπως μπλέκεις την ποσότητα με την ποιότητα? και τη Βενετία τη γυρνάς σε 1 μέρα. και λοιπόν? και τη ΝΥ θέλεις 1 μήνα, την κάνει την πιο όμορφη πόλη του κόσμου?
καλά κάνουν και στέλνουν το ποτό από μακριά γιατί αν πλησιάσουν δεν θα μπορείς να σταθείς από τη βρώμα...
το Latin Lover μήπως το έχεις ακούσει? αλλιώς ρώτα τις 9 στις 10 γυναίκες του πλανήτη γη..
nouvelle τι? τρώγεται? καλού κακού να διαλέγεις ιταλικά όταν πας έξω μην πάθεις και τίποτε με τα τάρταρά τους..αληθεια σε πόσα γαλλικά έχεις πάει?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
nouvelle τι? τρώγεται? καλού κακού να διαλέγεις ιταλικά όταν πας έξω μην πάθεις και τίποτε με τα τάρταρά τους..αληθεια σε πόσα γαλλικά έχεις πάει?
Οι σωστοι γευσιγνωστες εκτιμουν το filet tartare: Οι υπολοιποι τρωνε τις μακαροναδες τους και νομιζουν οτι κατι γινεται...
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Εχοντας παει 3 φορές Ρωμη και 3 φορές Παρίσι καταλαβαινετε οτι μου αρεσουν και οι 2 πολεις,διαφορετικα απλα δεν θα ξαναπηγαινα...
Και τις εχω επισκεφτει και γυρισει με ολα τα μεσα΄ μηχανη,αυτοκινητο και με δημοσια μεσα μεταφορας..
Η Ρωμη ειναι σιγουρα υπεροχη,αλλα το Παρισι ειναι το κατι άλλο!!!
Οταν ανηφοριζω τα στενα της Μονμαρτης,ε τοτε,δεν θελω να φυγω άλλο....
Πιστευω οτι ειναι αυτο το κλικ που κανει καθε πολη σε καποιον, ετσι απλα χωρις αιτιολογιες του τυπου 1.2.3. και συγκρισεις μουσειων,κουζινας κ.λ.π.....
Απλα το Παρισι με γοητευσε απο την πρωτη στιγμη και το ψηφιζω!!!:)
Nαι θα συμφωνήσω απόλυτα και θα ψηφίσω Παρίσι και εγώ...έτσι απλά...:p
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Βρε παιδιά έλεος!!!δεν γίνονται τέτοιες συγκρίσεις!!εννοείται Παρίσι!!!:clap::clap:
περί κουλτούρας,πολιτισμού,φινέτσας ατμόσφαιρας δεν χωρά σύγκριση και έχουν όλα ήδη ειπωθεί.
ένα έχω να προσθέσω:είναι δυνατόν να προτιμά κανείς την Ρώμη,όταν υπάρχει το "τελευταίο ταγκό στο Παρίσι""????:roll::roll::roll:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Bρε ανιστόριτοι λακέδες του Μπερλουσκόνι βρε ουραγοί της Παποσίνης θα μιλήσετε εσεις οι ανύπαρκτοι για ιστορία?? Ποιά ιστορία χιλίων χρόνων βρε γραφικοί που εμφανιστήκατε ξανά στο χάρτη μετά από αιώνες τον 18ο αιώνα και αποκτήσατε ξανά ιστορική μνήμη ελέω Μουσολίνι... Όταν ο μέγιστος Κορσικανός βρε νούμερα κατακτούσε τον κόσμο εσείς μαζεύατε τα κομμάτια σας και κάνατε υποκλήσεις στον Ποντίφικα... επειδή κάποιοι πρόγονοί σας πριν από χιλιάδες χρόνια έσφαζαν τον κοσμάκι και αποθέωναν τα λιοντάρια στο Κολοσσαίο νομίζετε ότι και σήμερα έχετε λόγο στο ιστορικό παλκοσένικο? Μυρίζετε φορμόλη βρε το καταλαβαίετε? έχετε καταντήσει γέλωτας ακόμα και των βόρειων συμπατριωτών σας... Τα πάντα κλεμμένα έχετε , αρχιτεκτονική, ιστορία, καλές τέχνες,ποίηση... στο μόνο που διακρίνεστε είναι στις παράτες και στην γελοιότητα με σημερινό μπροστάρη των πρύτανη των γελοίων πρωθυπουργό σας...

Λοιπόν φάτε καμιά μακαρονάδα, ντερλικώστε καμιά πίτσα , πιείτε κανένα κοκκινέλι και μετά μιλάτε για Γαλλικό και Ισπανικό φαγητό ... εκπληκτικό το επιχείρημα του ακατανόμαστου... όλος ο κόσμος έχει γεμίσει Ιταλικά φαγητά... βεβαιότατα όπως έχει γεμίσει ΜακΝτόναλτς , σουβλατζίδικα και κοψιδάδικα...η κουβέντα για φαγητό αγαπητέ κομμένη... τα είπαμε τα ξαναείπαμε... ξεστραβωθείτε ,ανοίξτε κανέναν οδηγό και διαβάστε για υψηλή γαστρονομία... δωρεάν μαθήματα πια δεν κάνουμε... γραμμή στο Παρίσι...

Κλείνω με κάτι τελευταίο... τόλμησες βρε κακόγουστε σαλτιμπάγκε να θίξεις την Γαλλική και Αγγλική μόδα? Θα πουλάγατε την ψυχή σας στο διάολο βρε για ένα φουλάρι Hermes και για ένα κοστούμι από την Savile Row... ξέχασα όμως η Αγγλική μόδα απευθύνεται σε αυτούς που ξέρουν και όχι κιτσάτες μασκαράτες αμφιλεγόμενων τζουτζέδων που αυτοδιαφημίζονται μεγάλοι μόδιστροι... αίσχος πια, γυρίστε είπα στις κατακόμβες σας και μην προκαλείτε το δημόσιο αίσθημα με τις ιλαρότητές σας...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
770
Likes
315
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
...μας ζηλεύετε γιατι...έχουμε πιο ωραίο προθυπουργό και αποδεδειγμένα...ασυγκράτητο!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
...μας ζηλεύετε γιατι...έχουμε πιο ωραίο προθυπουργό και αποδεδειγμένα...ασυγκράτητο!!!
Ασυγκρατητο ναι, αυτο ομως εννοειται οτι δεν ειναι προσον. Ασε πρεπει να πληρωνει για να εχει... απ' οτι φαινεται τσαμπα καμια...
Νομιζω οτι στο μεσο ανδρικο κοινο πιο ζηλευτος ειναι ο Σαρκοζι με την ομορφη Καρλα του... η οποια ιταλικης καταγωγης Καρλα κατι ξερει και προτιμα γαλλους....
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Bρε ανιστόριτοι λακέδες του Μπερλουσκόνι βρε ουραγοί της Παποσίνης θα μιλήσετε εσεις οι ανύπαρκτοι για ιστορία?? Ποιά ιστορία χιλίων χρόνων βρε γραφικοί που εμφανιστήκατε ξανά στο χάρτη μετά από αιώνες τον 18ο αιώνα και αποκτήσατε ξανά ιστορική μνήμη ελέω Μουσολίνι... Όταν ο μέγιστος Κορσικανός βρε νούμερα κατακτούσε τον κόσμο εσείς μαζεύατε τα κομμάτια σας και κάνατε υποκλήσεις στον Ποντίφικα... επειδή κάποιοι πρόγονοί σας πριν από χιλιάδες χρόνια έσφαζαν τον κοσμάκι και αποθέωναν τα λιοντάρια στο Κολοσσαίο νομίζετε ότι και σήμερα έχετε λόγο στο ιστορικό παλκοσένικο? Μυρίζετε φορμόλη βρε το καταλαβαίετε? έχετε καταντήσει γέλωτας ακόμα και των βόρειων συμπατριωτών σας... Τα πάντα κλεμμένα έχετε , αρχιτεκτονική, ιστορία, καλές τέχνες,ποίηση... στο μόνο που διακρίνεστε είναι στις παράτες και στην γελοιότητα με σημερινό μπροστάρη των πρύτανη των γελοίων πρωθυπουργό σας...

Λοιπόν φάτε καμιά μακαρονάδα, ντερλικώστε καμιά πίτσα , πιείτε κανένα κοκκινέλι και μετά μιλάτε για Γαλλικό και Ισπανικό φαγητό ... εκπληκτικό το επιχείρημα του ακατανόμαστου... όλος ο κόσμος έχει γεμίσει Ιταλικά φαγητά... βεβαιότατα όπως έχει γεμίσει ΜακΝτόναλτς , σουβλατζίδικα και κοψιδάδικα...η κουβέντα για φαγητό αγαπητέ κομμένη... τα είπαμε τα ξαναείπαμε... ξεστραβωθείτε ,ανοίξτε κανέναν οδηγό και διαβάστε για υψηλή γαστρονομία... δωρεάν μαθήματα πια δεν κάνουμε... γραμμή στο Παρίσι...

Κλείνω με κάτι τελευταίο... τόλμησες βρε κακόγουστε σαλτιμπάγκε να θίξεις την Γαλλική και Αγγλική μόδα? Θα πουλάγατε την ψυχή σας στο διάολο βρε για ένα φουλάρι Hermes και για ένα κοστούμι από την Savile Row... ξέχασα όμως η Αγγλική μόδα απευθύνεται σε αυτούς που ξέρουν και όχι κιτσάτες μασκαράτες αμφιλεγόμενων τζουτζέδων που αυτοδιαφημίζονται μεγάλοι μόδιστροι... αίσχος πια, γυρίστε είπα στις κατακόμβες σας και μην προκαλείτε το δημόσιο αίσθημα με τις ιλαρότητές σας...
Φοβερά απολαυστικό...
Ο ορισμός του λίβελλου
( Τράβελερ, θα πλήρωνα να γραφες κάτι αντίστοιχο και εναντίον των Γάλλων - καλά για τους Αγγλους θα σου ήταν παιχνιδάκι):love1:

Φράγκο δεν δίνω για την κοντρα Ρώμης - Παρισιού
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.176
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
τερατουργήματα τύπου Άιφελ-Ντεφάνς:shock::shock:
το διαβάσαμε κι αυτό από τον σάμιον....!!!!!! πες μας τι πίνεις και δε μας δίνεις? σου είπα βρε τα κιάντι εσοδείας 2003 είναι χάλια μη τα πίνεις ακου εκεί τερατούργημα ο eiffel που τον βλέπω και ανατριχιάζω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.928
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom