The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
άρα με την ίδια λογική, οι Αθηναίοι δε μπορούν να πάνε για αιμοδοσία :/
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
άρα με την ίδια λογική, οι Αθηναίοι δε μπορούν να πάνε για αιμοδοσία :/
Δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά υπήρχαν αποκλεισμένες περιοχές αιμοδοτών. Ανάμεσά τους και κάποιες περιοχές της Αττικής. Η άρση της απαγόρευσης για τους αιμοδότες αυτών των περιοχών της Αττικής έγινε την 1/12/12.

Για τις υπόλοιπες περιοχές δε γνωρίζω.

Άρα, προφανώς στην Πολωνία, υπάρχει κάποια προληπτική οδηγία του αντίστοιχου οργανισμού που απαγορεύει να δεχθούν αίμα από ανθρώπους που έχουν ταξιδέψει στην Ελλάδα πριν από (χ) χρονικό διάστημα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδή ξέρω από προσωπική εμπειρία,απαγορεύεται κατά περίπτωση αναλόγως της περιοχής που διαμένεις.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
αυτό ξέρω και εγώ. Στο Αχαρναί δε έχουμε κάποιο βάλτο ή έλος για κουνούπια. Διάβασα μόνο για Δήμο Μαραθώνα και νομίζω Δήμο Σαρωνίδας
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι αποκλεισμένοι δήμοι της Αττικής ήταν οι εξής:
Κρωπίας, Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, Σαρωνικού, Μαρκόπουλου, Παιανίας, Λαυρεωτικής, Μαραθώνος, Σπάτων-Αρτέμιδας, Ραφήνας-Πικερμίου, Ωρωπού

Ο λόγος που σου απαγόρευσαν εσένα να δώσεις αίμα, προφανώς δεν έχει να κάνει με τους δήμους της Αττικής, αλλά με το τί λέει η Πολωνική οδηγία για όσους έχουν ταξιδέψει στην Ελλάδα (προφανώς οπουδήποτε σε αυτήν) το προηγούμενο (χ) διάστημα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ναι σήμερα μίλησα με τα κεντρικά, και μου σύστηναν να κάνω εξετάσεις αίματος για Πλασμώδιο. Η μόνη μαλακία, πως για κάνω αυτήν την εξέταση θα πρέπει να πάω μέχρι το Gdansk μιας και εκεί βρίσκεται το τμήμα εξωτικών αρρώστιων ;/
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
ναι σήμερα μίλησα με τα κεντρικά, και μου σύστηναν να κάνω εξετάσεις αίματος για Πλασμώδιο. Η μόνη μαλακία, πως για κάνω αυτήν την εξέταση θα πρέπει να πάω μέχρι το Gdansk μιας και εκεί βρίσκεται το τμήμα εξωτικών αρρώστιων ;/

Ένα τσιγάρο δρόμος είναι, πώς κάνεις έτσι:bleh:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
από διάβασα, η Πολωνία μπάναρε για 6 μήνες άτομα για αιμοδοσία, αν έχουν πάει διακοπές σε: Ισπανία, Πορτογαλία, Κροατία, Γαλλία, Τουρκία, Ρουμανία, Ιταλία, Ουγγαρία, Ρωσία, Ισραήλ, ΗΠΑ

ο λόγος; Βάση νόμου ένα άτομο να αρρωστήσει σε ένα κράτος από ίο του Δυτικού Νείλου ή Ελονοσία (εκτός αν έχει ταξιδέψει σε χώρα υψηλού κινδύνου) τρώει 6 μήνες άρνηση αιμοδοσίας. Άντε να δούμε τα τσακάλια, που θα βρουν αίμα τώρα
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
ναι σήμερα μίλησα με τα κεντρικά, και μου σύστηναν να κάνω εξετάσεις αίματος για Πλασμώδιο. Η μόνη μαλακία, πως για κάνω αυτήν την εξέταση θα πρέπει να πάω μέχρι το Gdansk μιας και εκεί βρίσκεται το τμήμα εξωτικών αρρώστιων ;/
Τι ειναι το Πλασμωδιο και γιατι,τελοσπαντων,πρεπει να κανεις εξετασεις?Μηπως εχεις αυτην την....εξωτικη αρρωστια και δεν το ξερεις?Τι τραβας και συ.......;)!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.568
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
Kor75

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom