The official off-topic v2 - The Return

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

underwater

Member
Μηνύματα
2.806
Likes
12.522
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Eχεις μαζεψει αρκετες; ;) Πλακα εχει.
Όχι, έκανα πολύ πρόσφατα join και δεν είναι πολύς καιρός που ασχολούμαι, αλλά έχω ήδη ενθουσιαστεί επειδή πάντα είχα κόλλημα με τις καρτ-ποστάλ, μαζεύω, ζητάω από φίλους που ταξιδεύουν να μου στέλνουν και τα σχετικά! Και σε όλους φαίνεται περίεργο! Οπότε έχω ενθουσιαστεί που τόσοι ακόμα άνθρωποι έχουν το ίδιο χούι!

Ξέρει πλάκα-πλάκα κανείς μέρη στην Αθήνα όπου μπορεί κάποιος να αγοράσει πιο ιδιαίτερες καρτ-ποστάλ; Επειδή ως τώρα έχω ψιλοαπογοητευτεί!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.806
Likes
12.522
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Eιχα αγορασει μια με παλια διαφημιση σε μια εκθεση βιβλιου περυσι, δυστυχως δε μπορω να θυμηθω τιμη. Αλλα δε νομιζω οτι ηταν απαγορευτικες. Σου δινουν και δικο τους φακελο. Ειναι ωραιες ακομα και για καρτες δωρου, εγω πχ. ειχα αγορασει παλια διαφημιση της ασπιρινης για δωρο σε φαρμακοποιο :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.696
Likes
43.989
Δεν έχω κόλλημα, αλλά η πιο ιδιαίτερη καρτ ποστάλ που έχω είναι από μια γνωστή μου ζωγράφο που έκανε μια έκδοση σε περιορισμένα αριθμημένα κομμάτια. Εννοείται ότι σε μια κορνίζα είναι πραγματικό έργο τέχνης (το οποίο και σκοπεύω να κάνω...)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.806
Likes
12.522
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν έχω κόλλημα, αλλά η πιο ιδιαίτερη καρτ ποστάλ που έχω είναι από μια γνωστή μου ζωγράφο που έκανε μια έκδοση σε περιορισμένα αριθμημένα κομμάτια. Εννοείται ότι σε μια κορνίζα είναι πραγματικό έργο τέχνης (το οποίο και σκοπεύω να κάνω...)
Ναι, οι κάρτες με έργα τέχνης είναι πολύ ωραίες! Έχω αρκετές τέτοιες, κυρίως από μουσεία, αλλά τις κρατάω για μένα, δεν θα τις έστελνα.

Όπως πολύ ενδιαφέρουσες είναι αυτές με παλιές διαφημίσεις, ζωγραφιές και λοιπά, όπως εκείνη που ανέφερε το manelaki. Το vintage στυλ μου αρέσει πολύ και στα μαγνητάκια (ενώ γενικότερα δεν είμαι φαν τους).

Πάντως όπως και να 'χει οι καρτ-ποστάλ που έρχονται με το ταχυδρομείο έχουν τελείως διαφορετική αίσθηση από εκείνες που απλά αγοράζει και μαζεύει κανείς. Τα χειρόγραφα σχόλια, τα γραμματόσημα, η σφραγίδα του ταχυδρομείου, όλα δίνουν ένα προσωπικό στοιχείο στην εμπειρία.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πάντως όπως και να 'χει οι καρτ-ποστάλ που έρχονται με το ταχυδρομείο έχουν τελείως διαφορετική αίσθηση από εκείνες που απλά αγοράζει και μαζεύει κανείς. Τα χειρόγραφα σχόλια, τα γραμματόσημα, η σφραγίδα του ταχυδρομείου, όλα δίνουν ένα προσωπικό στοιχείο στην εμπειρία.
Θα το δοκιμασω κι εγω ;)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πρεπει πρωτα να αγορασω για να στειλω. Σωστα; Πρωτα στελνω και μετα ζηταω να μου στειλουν ετσι;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.540
Μηνύματα
900.257
Μέλη
39.275
Νεότερο μέλος
loukiasofroniou60

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom