The official off-topic v2 - The Return

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

John Doe

Banned
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Το ερωτημα είναι αν η σατιρα εχει όρια

Η θα πουμε οτι η σατιρα έχει όρια και θα βάλουμε κανόνες ή θα πουμε οτι δεν εχει όρια και οτιδήποτε θεωρεί καποιος σατιρικό μένει ελευθερο,όσο και αν θεωρειται ακραίο απο κάποιους.

Απλά οτι αποφασίσουμε σαν κοινωνία να ισχύει για όλους (οταν λεμε ολοι ενοουμε όλοι που λέει και η διαφήμιση) και για όλες τις περιστάσεις και όχι μόνο εκει που μας βολεύει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.696
Likes
44.000
Η σάτιρα δεν έχει όρια. Το ίδιο κι η βλακεία. Το θέμα είναι σε ποια κατηγορία κατατάσσουμε την εν λόγω "φάρσα".
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Ευχαριστώ galat.

Xristo71, ένα ποτήρι νερό που στέκεται στο πάγκο μιας κουζίνας; Ένα ποτήρι νερό που προσφέρουν στη Δούρου επειδή διψάει; Ένα ποτήρι νερό που προσποιούνται ότι της πετάνε; Όλα το ίδιο είναι;
νομίζω οτι καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ με το ποτήρι νερό .

Και στην Κανέλλη σήμερα δεν τις έριξαν μπουνιές ,άρα γιατί να αντιδράσει έτσι ?


Αν αυτό γινόταν σε κάποιο άλλο δημόσιο πρόσωπο θα συμφωνούσα μαζί σου αλλά ειδικά στην κανέλλη που έχει πεί και έχει κάνει τα χειρότερα on Camera δεν δικαιολογώ τίποτα .
 

John Doe

Banned
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Η σάτιρα δεν έχει όρια. Το ίδιο κι η βλακεία. Το θέμα είναι σε ποια κατηγορία κατατάσσουμε την εν λόγω "φάρσα".
Πολυ βολικη η "καταταξη" για να βάζουμε όριο στην σατιρα ανάλογα του πότε μας βολεύει.
Το αν θεωρώ εγω ή εσυ "βλακεία" την σάτιρα της Συντέλειας υποκειμένικά δεν έχει καμία σημασία...
Οριο ή όχι στην σάτιρα?
Χωρίς μα και μου ανάλογα με την περίπτωση
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Το ερωτημα είναι αν η σατιρα εχει όρια

Η θα πουμε οτι η σατιρα έχει όρια και θα βάλουμε κανόνες ή θα πουμε οτι δεν εχει όρια και οτιδήποτε θεωρεί καποιος σατιρικό μένει ελευθερο,όσο και αν θεωρειται ακραίο απο κάποιους.

Απλά οτι αποφασίσουμε σαν κοινωνία να ισχύει για όλους (οταν λεμε ολοι ενοουμε όλοι που λέει και η διαφήμιση) και για όλες τις περιστάσεις και όχι μόνο εκει που μας βολεύει
+1
Κοίτα που το σημερινό μου θυμίζει πάλι το θέμα με τον παστίτσιο και τα μπινελίκια έξω απο το θέατρο με την ΧΑ.

Αλλα βλέπω δυστυχώς οτι η σάτιρα είναι επιλεκτική και κατευθυνόμενη για συγκεκριμένα θέματα και ανθρώπους .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.603
Likes
29.794
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ερωτημα είναι αν η σατιρα εχει όρια

Η θα πουμε οτι η σατιρα έχει όρια και θα βάλουμε κανόνες ή θα πουμε οτι δεν εχει όρια και οτιδήποτε θεωρεί καποιος σατιρικό μένει ελευθερο,όσο και αν θεωρειται ακραίο απο κάποιους.

Απλά οτι αποφασίσουμε σαν κοινωνία να ισχύει για όλους (οταν λεμε ολοι ενοουμε όλοι που λέει και η διαφήμιση) και για όλες τις περιστάσεις και όχι μόνο εκει που μας βολεύει
Όσο η σάτιρα παραμένει λόγος, πρέπει να επιτρέπεται. Αυτό όμως δε σημαίνει κι ότι θα πρέπει να μας αρέσει κιόλας. Η αισθητική μου καταδικάζει μια λεκτική σάτιρα σαν κι αυτή ή σαν εκείνη του Λαζόπουλου, αλλά θεωρώ ότι δε μπορεί να απαγορευτεί. Όταν βέβαια η σάτιρα γίνεται πράξεις, μπαίνουμε σε άλλο κεφάλαιο....

Από κει και πέρα, το αν η σάτιρα (ή το οτιδήποτε) επιτρέπεται γενικώς, δε σημαίνει ότι πρέπει να επιτρέπεται και στην τηλεόραση ειδικώς. Καλώς η κακώς (κακώς κατά τη γνώμη μου, αλλά δεν έχει σημασία), το σύνταγμά μας επιβάλλει ότι το κράτος ασκεί άμεσο έλεγχο στην τηλεόραση. Το οποίο εφαρμόζεται και ως προς τον έλεγχο του περιεχομένου που μεταδίδεται. Επομένως, στην ελεύθερη TV δεν είναι ελεύθερη η μετάδοση του οτιδήποτε, και ένας βαθμός λογοκρισίας επιβάλλεται.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Το ερωτημα είναι αν η σατιρα εχει όρια

Η θα πουμε οτι η σατιρα έχει όρια και θα βάλουμε κανόνες ή θα πουμε οτι δεν εχει όρια και οτιδήποτε θεωρεί καποιος σατιρικό μένει ελευθερο,όσο και αν θεωρειται ακραίο απο κάποιους.

Απλά οτι αποφασίσουμε σαν κοινωνία να ισχύει για όλους (οταν λεμε ολοι ενοουμε όλοι που λέει και η διαφήμιση) και για όλες τις περιστάσεις και όχι μόνο εκει που μας βολεύει
Δεν το λέμε εμείς, αυτά είναι θέματα που απασχολούν αιώνες τώρα. Ο νομοθέτης λέει ότι η άσκηση της ελευθερίας της τέχνης δεν πρέπει να υπερβαίνει τα όρια της νομιμότητας, της κοινωνικότητας και της χρηστότητας, συνεπώς πρέπει να λαμβάνονται σταθμιστικά υπ'όψιν τα πεδία έντασης μεταξύ των δικαιωμάτων του θιγόμενου και της ελευθερίας της τέχνης. Ο περιορισμός του δικαιώματος της προσωπικότητας πρέπει να έχει αιτιώδη συνάφεια με το σκοπό της σάτιρας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση η υποβάθμιση της προσωπικότητας της Κανέλη ποιο σκοπό είχε; Να την εκθέσει επειδή βρέθηκε κάποτε σε θέση θύματος;

νομίζω οτι καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ με το ποτήρι νερό .

Και στην Κανέλλη σήμερα δεν τις έριξαν μπουνιές ,άρα γιατί να αντιδράσει έτσι ?

Αν αυτό γινόταν σε κάποιο άλλο δημόσιο πρόσωπο θα συμφωνούσα μαζί σου αλλά ειδικά στην κανέλλη που έχει πεί και έχει κάνει τα χειρότερα on Camera δεν δικαιολογώ τίποτα .
Εντάξει, πάσο αν είσαι προκατειλημμένος αρνητικά απέναντί της.

+1
Κοίτα που το σημερινό μου θυμίζει πάλι το θέμα με τον παστίτσιο και τα μπινελίκια έξω απο το θέατρο με την ΧΑ.

Αλλα βλέπω δυστυχώς οτι η σάτιρα είναι επιλεκτική και κατευθυνόμενη για συγκεκριμένα θέματα και ανθρώπους .
Ακριβώς. Πλάκα θα είχε να έκανε την ίδια πλάκα χθες η Συντέλεια στο Μιχαλολιάκο. Αλλά όπου μας παίρνει τα κάνουμε..
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όσο η σάτιρα παραμένει λόγος, πρέπει να επιτρέπεται. Αυτό όμως δε σημαίνει κι ότι θα πρέπει να μας αρέσει κιόλας. Η αισθητική μου καταδικάζει μια λεκτική σάτιρα σαν κι αυτή ή σαν εκείνη του Λαζόπουλου, αλλά θεωρώ ότι δε μπορεί να απαγορευτεί. Όταν βέβαια η σάτιρα γίνεται πράξεις, μπαίνουμε σε άλλο κεφάλαιο....
Και η σάτιρα-λόγος έχει καμιά φορά παρεκτροπές...

the woman said she was offended by a rape joke Tosh told and called out from the audience, " "Actually, rape jokes are never funny!"

After that, she wrote, the comedian indicated her and said, " Wouldn't it be funny if that girl got raped by like, 5 guys right now? Like right now?'"

Daniel Tosh apologizes on Twitter for rape joke at comedy club - Celebrity Circuit - CBS News

(αυτό εννοώ παραπάνω περί πεδίων έντασης)
 

John Doe

Banned
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Δεν το λέμε εμείς, αυτά είναι θέματα που απασχολούν αιώνες τώρα. Ο νομοθέτης λέει ότι η άσκηση της ελευθερίας της τέχνης δεν πρέπει να υπερβαίνει τα όρια της νομιμότητας, της κοινωνικότητας και της χρηστότητας, συνεπώς πρέπει να λαμβάνονται σταθμιστικά υπ'όψιν τα πεδία έντασης μεταξύ των δικαιωμάτων του θιγόμενου και της ελευθερίας της τέχνης. Ο περιορισμός του δικαιώματος της προσωπικότητας πρέπει να έχει αιτιώδη συνάφεια με το σκοπό της σάτιρας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση η υποβάθμιση της προσωπικότητας της Κανέλη ποιο σκοπό είχε; Να την εκθέσει επειδή βρέθηκε κάποτε σε θέση θύματος;
Το τι αόριστα λέει ο νομοθέτης σε αυτό το θέμα σε γενικές γραμμές μου είναι γνωστό.
Ο νομοθέτης βάζει όρια στην σάτιρα σαφώς,αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει τόσο η αποψη του νομοθέτη .
Εμένα με ενδιαφέρει και κάνω -το ρητορικό/προβοκατορικο το παραδεχομαι- ερωτημα το τι θέλει η κοινωνία/κοσμος.
Και απο οτι εχω καταλάβει γενικότερα οσοι λένε οτι δεν θέλουν όριο στην σάτιρα εννοουν οτι η σάτιρα να ειναι ελευθερη αρκεί μην πατάει τα ευαισθητα κουμπιά τους.

Τωρα ως προς το σκέλος, ποιο σκοπό είχε η σατιρα και η υποβάθμιση της προσωπικότητας της συγκεκριμένης γυναίκας που την οδήγησε σε δακρυα απο τους συντελεστες της Συντέλειας δεν γνωρίζω να σου πώ .

Μου εχει μείνει η ιδια απορία απο τις εκπομπες του Λαζόπουλου και τα δάκρυα της Σαρρη,στην προ-κρισης Ελλαδα των παχιων αγελάδων...
Μονο που για την συγκεριμέμη γυναίκα εκτός απο τα εμετικά γέλια του κοινου στην εκπομπή του συγκεκριμένου κυρίου,μου έμειναν και τα γελια στα γραφόμενα ,καποιοων "κονδυλοφόρων" σε διαφορα σαιτς και εφημερίδες για το συγκεκριμένο θέμα (οι οποιοι εχουν θιχτει τωρα με το θεμα της Κανελλη) και φυσικά το προμοτάρισμα του συγκεκριμένου ηθοποιου ως συγχρονου Αριστοφάνη και φυσικά υου πολύ χαριτωμένου μοτο οτι "η σατιρα δεν θα πρέπει να εχει ορια".

Σε γενικές γραμμες εγω θεωρώ οτι η σατιρα και οτιδήποτε αλλο σε μια οργανωμένη κοινωνια/κρατος πρέπει να εχει όριο ,σε ολες ομως τις περιπτώσεις
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Δεν το λέμε εμείς, αυτά είναι θέματα που απασχολούν αιώνες τώρα. Ο νομοθέτης λέει ότι η άσκηση της ελευθερίας της τέχνης δεν πρέπει να υπερβαίνει τα όρια της νομιμότητας, της κοινωνικότητας και της χρηστότητας, συνεπώς πρέπει να λαμβάνονται σταθμιστικά υπ'όψιν τα πεδία έντασης μεταξύ των δικαιωμάτων του θιγόμενου και της ελευθερίας της τέχνης. Ο περιορισμός του δικαιώματος της προσωπικότητας πρέπει να έχει αιτιώδη συνάφεια με το σκοπό της σάτιρας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση η υποβάθμιση της προσωπικότητας της Κανέλη ποιο σκοπό είχε; Να την εκθέσει επειδή βρέθηκε κάποτε σε θέση θύματος;

Οσο για αυτό έχει φροντίσει να ''εκθέτει'' η ίδια τον εαυτό της σε άπειρες δημόσιες εμφανίσεις μιλώντας σαν φορτηγατζής της Ε.Ο


Εντάξει, πάσο αν είσαι προκατειλημμένος αρνητικά απέναντί της.

απο που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα ?? καθόλου προκατειλημμένος δεν είμαι .
απλά βλέπω τα πράγματα 100% αντικειμενικά


Ακριβώς. Πλάκα θα είχε να έκανε την ίδια πλάκα χθες η Συντέλεια στο Μιχαλολιάκο. Αλλά όπου μας παίρνει τα κάνουμε..
διακρίνω μια δική σου προκατάληψη η κάνω λάθος ???
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Μου εχει μείνει η ιδια απορία απο τις εκπομπες του Λαζόπουλου και τα δάκρυα της Σαρρη,στην προ-κρισης Ελλαδα των παχιων αγελάδων...
Μονο που για την συγκεριμέμη γυναίκα εκτός απο τα εμετικά γέλια του κοινου στην εκπομπή του συγκεκριμένου κυρίου,μου έμειναν και τα γελια στα γραφόμενα ,καποιοων "κονδυλοφόρων" σε διαφορα σαιτς και εφημερίδες για το συγκεκριμένο θέμα (οι οποιοι εχουν θιχτει τωρα με το θεμα της Κανελλη) και φυσικά το προμοτάρισμα του συγκεκριμένου ηθοποιου ως συγχρονου Αριστοφάνη και φυσικά υου πολύ χαριτωμένου μοτο οτι "η σατιρα δεν θα πρέπει να εχει ορια".
Να θυμίσω οτι ο Λαζόπουλος είχε πει οτι η Σαρρή κάνει βίζιτες !!
το οποίο είναι πολύ χειρότερο απο το να τις έριχνε και κανα δυο χαστούκια αλλά κασιδιάρης
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
διακρίνω μια δική σου προκατάληψη η κάνω λάθος ???
Όχι γνήσια απορία είναι, ποιος είναι ο σκοπός του σατιριστή σ'αυτή την περίπτωση; Δεν την σατίρισαν για κάτι που είπε ή έκανε (και έχει δώσει τόσο υλικό!!!) αλλά για περιστατικό βίας στο οποίο πρωταγωνίστησε ως θύμα.

Για το Μιχαλολιάκο/Κασιδιάρη και το "πλάκα θα είχε" είχα ειρωνικό τόνο(η παγίδα του γραπτού λόγου), δεν κρίνω με δύο μέτρα και δύο σταθμά ακόμα και για τους πλέον απεχθείς.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.307
Μέλη
39.275
Νεότερο μέλος
loukiasofroniou60

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom