EasyJet Tαξιδευοντας με την EasyJet

rojonegro

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επανέρχομαι στο θέμα με την κάρτα του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου.Την κάρτα δεν την δέχεται η easy jet,μάλιστα πήρα και τηλέφωνο και προσπάθησε ο υπάλληλος να το κάνει και δεν μπορούσε.Χρησιμοποίησα μια κάρτα της Εμπορικής απο ένα γνωστό και η κράτηση έγινε κανονικά.Επομένως εν κατακλείδι η easy jet ΔΕΝ δέχεται την χρεωστική κάρτα του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου - και το αναφέρω πληροφοριακά για να το δεί κάποιος/α μελλοντικά και να μην ταλαιπωρηθεί τζάμπα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.763
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά πληροφοριακά ρωτάω, εάν ο φίλος μας είχε κλείσει τα εισητήρια με πιστωτική η οποία παρέχει ταξιδιωτική ασφάλεια, τι θα μπορούσε να διεκδικήσει;
Τι θες να σου απαντήσουμε τώρα? Κάθε ταξιδιωτική ασφάλεια είναι διαφορετική (ακόμα και οι ίδιες κάρτες παρείχαν διαφορετικούς όρους ανάλογα με το χρόνο έκδοσης). Ας ρωτήσει στην τράπεζά του ή/και στη συνεργαζόμενη ασφαλιστική.

Υπάρχουν πιο ειδικοί στο forum, αλλά η αίσθησή μου πάντως είναι πως καμία ασφαλιστική δεν καλύπτει οταν η υπαιτιότητα είναι του ασφαλισμένου της.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.763
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επανέρχομαι στο θέμα με την κάρτα του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου.Την κάρτα δεν την δέχεται η easy jet,μάλιστα πήρα και τηλέφωνο και προσπάθησε ο υπάλληλος να το κάνει και δεν μπορούσε.Χρησιμοποίησα μια κάρτα της Εμπορικής απο ένα γνωστό και η κράτηση έγινε κανονικά.Επομένως εν κατακλείδι η easy jet ΔΕΝ δέχεται την χρεωστική κάρτα του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου - και το αναφέρω πληροφοριακά για να το δεί κάποιος/α μελλοντικά και να μην ταλαιπωρηθεί τζάμπα.
Μιλάς για την ΤΤ Visa Electron ή άλλη κάρτα του ΤΤ?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Για χαρα και απο εμενα.Θα ηθελα να ρωτησω καποιον που ισως γνωριζει.Χθες τπ πρωι πετουσα απο λονδινο για θεσσαλονικη.Ημουν στην ωρα μου στο αεροδρομιο μαλιστα και πιο νωρις δλδ πετουσα 6:50 το πρωι και ημουν εκει στις 6:10.Ειχε μια ουρα τρελη στον κισε της easy jet και σαν λογικος ανθρωπος και σε ξενη χωρα περιμενα στην σειρα μου.Check ιn για να πω την αληθεια δεν γνωριζα πραγματικα τι ειναι.Θεωρουσα πως ειναι μια διαδικασια επιβαιβεωσης της κρατησης μου απλα οχι τοσο αυστηρη......
να σε ρωτησω κατι; απο Θεσσαλονικη - Λονδινο πως καταφερες να πας; εκει ηξερες τις διαδικασιες; περιεργα πραγματα...:rolleyes:
 

colin mc rae

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Παιδιά πληροφοριακά ρωτάω, εάν ο φίλος μας είχε κλείσει τα εισητήρια με πιστωτική η οποία παρέχει ταξιδιωτική ασφάλεια, τι θα μπορούσε να διεκδικήσει;
Αυτο ακριβως μου εξηγουσε στα αγγλικα η κυρια που με βοηθησε να βρω εισητηρια για να επιστρεψω πισω.Μου ειπε να ψαξω και να ρωτησω αν η καρτα που εκανα την αρχικη κρατηση εχει ταξιδιωτικη ασφαλιση μηπως και παρω τα χρηματα μου.Λεω δυσκολα να εχει γιατι ειναι χρεωστικη.Μου λεει ρωτα εσυ καμια φορα το εχεις και δεν το ξερεις!!!!
Θα ρωτησω παντως.Σημερα εστειλα e mail στην easy jet και με πολυ γρηγορη απαντηση μου ειπαν πως θα μου βαλουν τα χρηματα των φορων πισω στην καρτα μου εντος 5-7 ημερων.Γυρω στα 28 ευρω αν θυμαμαι καλα.
 

colin mc rae

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
να σε ρωτησω κατι; απο Θεσσαλονικη - Λονδινο πως καταφερες να πας; εκει ηξερες τις διαδικασιες; περιεργα πραγματα...:rolleyes:
Εκει πετουσα 12 το πρωι και δεν πηγα στην δουλεια μου ειχα κοιμηθει μια χαρα και πηγα 2 ωρες νωριτερα.Και περιμενα...... περιμενα....

Ε και στον γυρισμο πετουσα 7 παρα 10 το πρωι δεν κοιμηθηκα γιατι τα κρεβατια τους εκει ειναι για νανους οποτε εχασα το αεροπλανο και παλι περιμενα....περιμενα!!!!:bleh::bleh:
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.372
Likes
2.139
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Η ερώτηση μου σίγουρα θα έχει ξαναγίνει αλλά έψαξα πολύ πριν την κάνω.
Εκλεισα για Ρώμη με την easy. Μου ζητησε ονοματα μόνο και ολοκλήρωσα την κράτηση.
Όλα αυτα τα στοιχεια ταυτότητας που διαβάζω ότι ζητάει δεν μου τα ζήτησε.
Μήπως τα ζητάει στο check in?
Εαν δεν κάνω ηλεκτρονικό check in και πάω κανονικά νωρίς στο αεροδρόμιο με αυτή την φόρμα της κράτησης είμαι οκ? Η χρειάζεται κάποια άλλη κίνηση?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Η ερώτηση μου σίγουρα θα έχει ξαναγίνει αλλά έψαξα πολύ πριν την κάνω.
Εκλεισα για Ρώμη με την easy. Μου ζητησε ονοματα μόνο και ολοκλήρωσα την κράτηση.
Όλα αυτα τα στοιχεια ταυτότητας που διαβάζω ότι ζητάει δεν μου τα ζήτησε.
Μήπως τα ζητάει στο check in?
Εαν δεν κάνω ηλεκτρονικό check in και πάω κανονικά νωρίς στο αεροδρόμιο με αυτή την φόρμα της κράτησης είμαι οκ? Η χρειάζεται κάποια άλλη κίνηση?
πας στο τσεκ ιν με την ταυτοτητα τη βαλιτσα που εχεις δηλωσει,κ αμα θες παρε και τη φορμα κρατησης
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.372
Likes
2.139
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
πας στο τσεκ ιν με την ταυτοτητα τη βαλιτσα που εχεις δηλωσει,κ αμα θες παρε και τη φορμα κρατησης
στοιχεία ταυτότητας δεν μου εχει ζητήσει.Πότε τα δηλώνω?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
στοιχεία ταυτότητας δεν μου εχει ζητήσει.Πότε τα δηλώνω?
δεν τα δηλωνεις. Θα τους δειξεις την ταυτοτητα, και θα δουνε τα στοιχεια σου.
Θα τα δηλωνες αν εκανες τσεκ ιν ηλεκτρονικα, οταν θα το εκανες.
 

ruckzuck

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!
Γνωρίζει κάποιος αν η easyjet ζητάει τον αριθμό της ταυτότητας όταν κάνεις κράτηση?
Γιατί έκλεισα χθες κάποια εισιτήρια και δε μου ζητήθηκε και προβληματίστηκα μήπως έκανα κάποιο λάθος.
Εντωμεταξύ, μου έστειλαν κανονικά αριθμό πτήσης ,κωδικούς κ.λπ.,όμως τα χρήματα είναι ακόμα μέσα στην κάρτα. (έκλεισα με visa)..
Τι μπορεί να έχει συμβεί???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.999
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom