Summer vs. Winter

Καλοκαίρι ή Χειμώνας

  • Καλοκαίρι

    Votes: 83 53,5%
  • Χειμώνας

    Votes: 72 46,5%

  • Total voters
    155

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Άντε πάλι.Μα για τον δικό μας χειμώνα γίνεται η δημοσκόπηση,όχι για τον Νορβηγικό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.207
Άντε πάλι.Μα για τον δικό μας χειμώνα γίνεται η δημοσκόπηση,όχι για τον Νορβηγικό.
Ωραία, σύμφωνοι. Καύσωνα πού είδατε δηλ. φέτος? Γιατί έχει αναφερθεί αυτή η λέξη πολλάκις. Στην Αττική που είμαι εγώ, ούτε καν πλησίασε τους 40ο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραία, σύμφωνοι. Καύσωνα πού είδατε δηλ. φέτος? Γιατί έχει αναφερθεί αυτή η λέξη πολλάκις. Στην Αττική που είμαι εγώ, ούτε καν πλησίασε τους 40ο.
Καλα αμα εκανε και καυσωνα και να τον χτυπουσε ο ηλιος στο κεφαλι να δεις τι βλακειες θα ελεγε...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ωραία, σύμφωνοι. Καύσωνα πού είδατε δηλ. φέτος? Γιατί έχει αναφερθεί αυτή η λέξη πολλάκις. Στην Αττική που είμαι εγώ, ούτε καν πλησίασε τους 40ο.
Kάυσωνας δε σημαίνει μόνο 40C αλλά παρατεταμένες περίοδοι με υψηλές μέσες θερμοκρασίες ή πολύ υψηλές ελάχιστες (πάνω από 29-30C).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το καρφωμένο θερμόμετρο στους 35-36 για εβδομάδες ολόκληρες το λες φυσιολογικό δηλαδή;

Αν ναι,μάλλον έχεις ξεχάσει πως ήταν κάποτε το φυσιολογικό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.207
Το καρφωμένο θερμόμετρο στους 35-36 για εβδομάδες ολόκληρες το λες φυσιολογικό δηλαδή;

Αν ναι,μάλλον έχεις ξεχάσει πως ήταν κάποτε το φυσιολογικό.
Δεν ήταν έτσι φέτος, επέτρεψέ μου. Πέρυσι ναι, φέτος όχι. Καύσωνας θεωρείται από 40ο και πάνω, νομίζω είναι ένας έντιμος ορισμός, μη το τραβάμε στα άκρα....

Τέλος πάντων, αφού γουστάρετε ρε φίλοι του χειμώνα να ξυπνάτε νυχτιάτικα και να γυρνάτε επίσης νυχτιάτικα στο σπίτι από τη δουλειά, τι να πω, βίτσια είναι αυτά και κάθε βίτσιο είναι για μένα σεβαστό. Εκτός αν φίλοι του χειμώνα στη ψηφοφορία είναι μόνο συνταξιούχοι (τους οποίους μαύρος χειμώνας θα τους φάει οσονούπω κι αυτούς).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πωπω,πολύ μακάβριος γίνεσαι ρε παιδί μου.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Παραδοσιακά στην Ελλάδα θεωρείται καύσωνας η άνοδος της θερμοκρασίας πέραν των 37 βαθμών Κελσίου. Αυτό με τα σαραντάρια ξεκίνησε τα τελευταία χρόνια με τις μετεωρολόγους-γλάστρες. Όντως φέτος ο υδράργυρος δεν έφτασε σε υπερβολικά υψηλές θερμοκρασίες, αλλά επί πολλές εβδομάδες ήταν κολλημένος στους 35-36. Μέχρι και τα μέσα Σεπτεμβρίου ...Ε, βαρεθήκαμε...Καιρός να δροσίσει! Το καλοκαίρι στην Ελλάδα για τον τουρίστα, το μαθητή ή τον εκπαιδευτικό είναι υπέροχο, αλλά για όλους τους λοιπούς ( ιδίως στις μεγαλουπόλεις) έχει γίνει μάλλον αφόρητο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ σωστά... αυτό με τους 40C το καθιέρωσαν κάποιοι άσχετοι δημοσιογράφοι που δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ο συνδυασμός θερμοκρασίας και ζέστης μπορεί να έχει πιο επικίνδυνες επιπτώσεις στον άνθρωπο από ένα σαραντάρι.

Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας / Καύσωνας

Καύσωνας, για τις κλιματικές συνθήκες της Ελλάδας, θεωρείται μια περίοδος τουλάχιστον 3 ημερών, όπου οι θερμοκρασίες στις πεδινές περιοχές της ηπειρωτικής χώρας ξεπερνούν τους 37°C και η μέση ημερήσια θερμοκρασία είναι τουλάχιστον 31°C, δηλαδή η θερμοκρασία δε μειώνεται αρκετά κατά τις νυκτερινές ώρες (δεν πέφτει κάτω από τους 25-26°C).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εσύ το ξεκίνησες.
Επίσης εγώ τα τελευταία χρόνια βλέπω πάντα χιόνι το χειμώνα.Δεν λέω κάτι εξωπραγματικό.
Και γω το ιδιο ρε γμτ ...και δεν μπορω να το αποφυγω το ρημαδι!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.027
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom