Πορτογαλία Roadtrip Πορτογαλία

AlmaLydia

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα στην ομάδα!! Θα ταξιδέψω στην Πορτογαλία και θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Ξέρει κανείς τι ισχύει με τα διόδια? Επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.244
Likes
5.852
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλημέρα στην ομάδα!! Θα ταξιδέψω στην Πορτογαλία και θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Ξέρει κανείς τι ισχύει με τα διόδια? Επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά
Ζητα απο το rent a car το πομπο για Via Verde. Θα χρεωνεσαι αυτοματα απο καμερες στις εθνικες και θα παιρνας απο τη λωριδα Via Verde στους σταθμους διοδιων.
Πριν μερικα χρονια ηταν 1,5 € την ημερα το ενοικιο του πομπου.
Mετα απο μια βδομαδα το rent a car θα σου στειλει τις χρεωσεις -αναλυτικα- και θα χρεωσει το ποσο στην πιστωτικη σου.
 

AlmaLydia

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θεωρείς ότι αυτός είναι ο πιο εύκολος τρόπος?
Επειδή είδα κάτι για προπληρωμενη κάρτα αν δεν κάνω λάθος etools λέγεται
 

pettakos

Member
Μηνύματα
47
Likes
19
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θεωρείς ότι αυτός είναι ο πιο εύκολος τρόπος?
Επειδή είδα κάτι για προπληρωμενη κάρτα αν δεν κάνω λάθος etools λέγεται
Από πέρσυ είναι υποχρεωτικό τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα να διαθέτουν πομπό via verde. Δεσμεύεται ένα ποσό στην πιστωτική σας κάρτα, και όταν τους έρθει ο λογαριασμός, αφαιρείται η προστίθεται στη συγκεκριμένη χρέωση. Επέστρεψα την περασμένη Παρασκευή, νοίκιασα από την klasswagen, μου δέσμευσαν 150 ευρώ, δεν ξέρω τι χρεώνουν άλλες εταιρείες, θεωρώ οτι είναι στη διακριτική τους ευχέρεια, υπολογίζω χοντρικά 100 ευρώ, κάνει περίπου 2-3 εβδομάδες να εμφανιστεί συνολικά, οπότε τα υπόλοιπα τα επιστρέφουν στην πιστωτική κάρτα. 2 ειδών διόδια υπάρχουν, αυτά με τα γνωστά κιόσκια που κάποιες αριστερές λωρίδες είναι αποκλειστικά για τους πομποδέκτες, δεν έχουν μπάρες, περνάτε απο κει, και τα άλλα που ανά 5-10-15 km υπάρχουν μεταλλικά π ψηλά που έχουν ενσωματωμένες κάμερες και αναγνωρίζουν τον αρ. Κυκλοφορίας. Ευνόητο είναι ότι δεν σταματάτε. Οδηγείτε κανονικά
 

AlmaLydia

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Οπότε όταν κάνεις την κράτηση ζητάς να σου βάλουν και πομποδέκτη? Λογικά σε χρεώνουν και την ενοικίαση του πομποδέκτη?
 

pettakos

Member
Μηνύματα
47
Likes
19
Οπότε όταν κάνεις την κράτηση ζητάς να σου βάλουν και πομποδέκτη? Λογικά σε χρεώνουν και την ενοικίαση του πομποδέκτη?
Όταν πας εκεί σε χρεώνουν, εφόσον είναι υποχρεωτικό το έχει στο παρμπρίζ το αυτοκίνητο, το ίδιο είναι σαν της αττικής οδού η τα αλλα αντίστοιχα.

Στη δική μου περίπτωση ηταν 150 ευρώ όπως προείπα, η δέσμευση έγινε στο γραφείο τους την ωρα της ενοικίασης.
 

AlmaLydia

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Τέλεια!!! Ευχαριστώ πολύ.
Από θέσεις για πάρκινγκ στην Λισαβόνα μήπως ξέρεις τι ισχύει? Μπορείς να παρκάρεις ελεύθερα η πρέπει να το βάλεις σε πάρκινγκ?
 

pettakos

Member
Μηνύματα
47
Likes
19
Αναλογα τον τοπο διαμονης, χωριζεται σε ζωνες, συνηθως επιτρεπεται μεχρι 2 ωρες. Αυτο δεν ειναι καθολου βολικο, οταν για παραδειγμα γυρνας ολη μερα σε αξιοθεατα. Προσωπικα, το εβαλα σε parking διπλα στο ξενοδοχειο, το εβγαζα οταν ηθελα να το χρησιμοποιησω. Το ιδιο κανω παντα ειτε προκειται για νοικιασμενο ποσω μαλλον οταν πολυ συχνα ταξιδευω με το δικο μου. Τα ξενοδοχεια που κλεινω εχουν στην πλειονοτητα τους υπογειο χωρο σταθμευσης δικο τους.
 

AlmaLydia

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Κάτι τελευταίο αν γνωρίζεις. Για να νοικιάσεις αυτοκίνητο εκτός από την άδεια οδήγησης που έχουμε στο χέρι θέλει τίποτα άλλο? Γιατί διάβασα σε κάποια site ότι θέλει ένα international driving licence... Τύπου μετάφραση της άδειας οδήγησης... Αλλά οι δικές μας έχουν ηδη τα στοιχεία στα αγγλικά
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
51
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Κάτι τελευταίο αν γνωρίζεις. Για να νοικιάσεις αυτοκίνητο εκτός από την άδεια οδήγησης που έχουμε στο χέρι θέλει τίποτα άλλο? Γιατί διάβασα σε κάποια site ότι θέλει ένα international driving licence... Τύπου μετάφραση της άδειας οδήγησης... Αλλά οι δικές μας έχουν ηδη τα στοιχεία στα αγγλικά

Όχι δε χρειάζεται κάτι επιπλέον. Έχω νοικιάσει σε Ουγγαρία, Βουλγαρία, Ιταλία, Γερμανία, Κύπρο, Ρουμανία, Γεωργία και Πολωνία και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Και μάλιστα μέχρι πριν δύο χρόνια χρησιμοποιούσα το παλιό τρίπτυχο δίπλωμα με φωτογραφία προ 20 ετών!

Διεθνές χρειάζεσαι ίσως εκτός Ευρώπης. Κι αυτό σχετικό είναι...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.022
Likes
4.692
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Κάτι τελευταίο αν γνωρίζεις. Για να νοικιάσεις αυτοκίνητο εκτός από την άδεια οδήγησης που έχουμε στο χέρι θέλει τίποτα άλλο? Γιατί διάβασα σε κάποια site ότι θέλει ένα international driving licence... Τύπου μετάφραση της άδειας οδήγησης... Αλλά οι δικές μας έχουν ηδη τα στοιχεία στα αγγλικά
Το επιβεβαιώνω που έχω οδηγήσει 2 φορές στη χώρα, νοικιάζεις και με το Ελληνικό δίπλωμα (την κάρτα). Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.481
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom