Off-topic - The Religion Section (Αυστηρά θρησκευτικό)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Τελικά αν τα πράγματα δεν ήταν τόσο τραγικά θα ήταν για γέλια... προχθές στο ΧΥΤΗΡΙΟ, κυράτσες με τσεμπέρια, μουλάδες με σταυρούς και κομποσκοίνια και φουσκωτοί με Ελληνικές σημαίες προσπαθούσαν με το στανιό να μας σώσουν από το πυρ το εξώτερον... σε πρώτη ανάγνωση το θέαμα ήταν κωμικό αλλά αν συνεχίσει έτσι θα οδηγηθούμε σε τραγωδία... είναι δεδομένο ότι τα ντόπια παραθρησκευτικά κυκλώματα, με την ανοχή της επίσημης εκκλησίας και την απουσία του κράτους αποθρασύνονται... ειδικά τώρα που έχουν την θερμή συμπαράσταση της γνωστής συμμορίας των ηλιθίων που ψαρεύει για ψήφους σε θολά νερά, ξεπερνούν κάθε όριο... αυτά τα πράγματα όμως σε σοβαρά κράτη κόβονται μαχαίρι... καλείς την επίσημη εκκλησία και της εξηγείς ότι το πολίτευμα της χώρας μας είναι δημοκρατία και όχι Ορθόδοξη Τζαμαχιρία και καλό θα ήταν να μαζέψουν τα μούλικα τους... αν θέλει η πολιτεία μπορεί να το κάνει και έχει υποχρέωση να το κάνει, γιατί οι εποχές των Συνταγματαρχών έχουν περάσει εδώ και δεκαετίες... στην αντίθετη περίπτωση κομμένοι οι μισθοί και βρείτε φράγκα από τον Αγ. Πέτρο τον θαυματουργό...

Όσο για τους γελοίους αστοιχείωτους μπράβους, που από την μια κόπτονται για τα Ελληνοχριστιανικά ιδεώδη και από την άλλη κατεβάζουν μπινελίκια σα Μαλτέζοι λεμβούχοι, πρέπει επιτέλους να ασχοληθούν σοβαρά τα υπόλοιπα κόμματα... οι σαχλαμαρίστικες καταδίκες του φασισμού είναι υποκρισία του κερατά... τα ευχολόγια μόνο ιλαρότητα προκαλούν... όλα τα κόμματα αριστερά, δεξιά , κεντρώα οφείλουν να πάρουν θέση και με καθημερινό άοκνο αγώνα να ξεμπροστιάσουν στον απλό κόσμο αυτούς τους επικίνδυνα απίθανους πριν μας σκεπάσουν με το μαύρο τους σάβανο... μέχρι στιγμής με απάθεια τους παρακολουθούν να μοιράζουν τρόφιμα σε άπορους, να δίνουν διακοσάρικα σε δυστυχισμένους, να βρίσκουν δουλειά σε άνεργους... αυτοί την δουλειά τους την κάνουν μια χαρά, μήπως πρέπει να κάνουμε κι εμείς την δικιά μας πριν είναι πολύ αργά???

Το να θέσεις την Χ.Α εκτός νόμου αυτή την στιγμή, είναι πολιτική αυτοκτονία... τους κάνεις ήρωες, εκτοξεύεις την δημοφιλία τους και τους δίνεις πάτημα να κάνουν την χώρα ακόμη χειρότερο μπάχαλο... καθήκον όλων μας είναι να επιδιώκουμε τον διάλογο μαζί τους... χωρίς να χάνουμε την ψυχραιμία μας οφείλουμε να ακούμε τις ηλιθιότητες τους και να τους απαντάμε... να τους απαντάμε συγκροτημένα, ήρεμα και να τους ξεφτυλίζουμε... είναι τόσο ανήκουστες οι θέσεις τους και τόσο αίολα τα επιχειρήματά τους που ακόμη και ο τόσο προδομένος και αποχαυνωμένος Ελληνικός λαός θα καταλάβει το τι πρεσβεύουν αυτοί οι αμόρφωτοι...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.959
καλείς την επίσημη εκκλησία και της εξηγείς ότι το πολίτευμα της χώρας μας είναι δημοκρατία και όχι Ορθόδοξη Τζαμαχιρία και καλό θα ήταν να μαζέψουν τα μούλικα τους... αν θέλει η πολιτεία μπορεί να το κάνει και έχει υποχρέωση να το κάνει, γιατί οι εποχές των Συνταγματαρχών έχουν περάσει εδώ και δεκαετίες.
Ακριβώς έτσι! Αλλά "όταν η συμφορά συμφέρει, λογάριαζέ την για πόρνη" ξανά και ξανά...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.096
Likes
6.561
είναι τόσο ανήκουστες οι θέσεις τους και τόσο αίολα τα επιχειρήματά τους που ακόμη και ο τόσο προδομένος και αποχαυνωμένος Ελληνικός λαός θα καταλάβει το τι πρεσβεύουν αυτοί οι αμόρφωτοι...
Χωρις να διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που γραφεις,μονο σε αυτο το κομματι θα ηθελα να πω οτι η εντυπωση μου ειναι πως ο αποχαυνωμενος Ελληνικος λαος τους κοιταει, βαραει παλαμακια και χορευει στο χορο τους.

Γουσταρει αυτο που γινεται,βγαζει μια πρωτοφανη ξενοφοβια,πουλαει και το αιμα και η ολη φασαρια και τα ''παλικαρια'' που ''αγωνιζονται'' για την πατριδα,και τρεχουν να κερδισουν απο αυτο ολοι.

Οταν ακους τον μιχαλολιακο να λεει οτι ειμαστε ετοιμοι να κυβερνησουμε και ο κοσμος να λεει γιατι οχι,να μπει επιτελους μια ταξη,μονο σε χειροτερα μπορεις να ελπιζεις...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορώ να γράψω πολλά,πάρα πολλά αλλά η χροιά της τοποθέτησης είναι πολιτική όπως έχει ήδη τεθεί στα προηγούμενα post κι επειδή εδώ είναι θρησκευτικό νήμα θα το αποφύγω.

Όσοι περιμένουν πάντως λύση μέσω καθαρών τοποθετήσεων όλων των κομμάτων,τους απαντάω ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα βρεθούμε εκεί έτσι;
Εγώ θα έχω πάει από τις δυόμιση περίπου.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θα βρεθούμε εκεί έτσι;
Εγώ θα έχω πάει από τις δυόμιση περίπου.
Τα λέμε εκεί, εγώ θα ρθω 3 παρά 5 γιατί έχω αναλάβει να ανάψω το καντήλι στην ενορία.
Κράτα θέση.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.975
Likes
15.586
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τα λέμε εκεί, εγώ θα ρθω 3 παρά 5 γιατί έχω αναλάβει να ανάψω το καντήλι στην ενορία.
Κράτα θέση.
Κι εγω θα είμαι από τις 2μιση, maltakias θα με αναγνωρισεις στο πληθος από τη φουστα μεχρι τον αστραγαλο, το λευκο πουκαμισακι και το μουστακι.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κι εγω θα είμαι από τις 2μιση, maltakias θα με αναγνωρισεις στο πληθος από τη φουστα μεχρι τον αστραγαλο, το λευκο πουκαμισακι και το μουστακι.
ΕΤΣΙ ντυμενη δε νομίζω να σ'αναγνωρίσει στο πλήθος. Εσύ θα πας με την επίσημη στολή.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.011
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom