Off-topic - The Religion Section (Αυστηρά θρησκευτικό)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα πράγματα στην Ορθόδοξη Ελληνική Τζαμαχιρία έχουν ξεφύγει... δεν φτάνει που πληρώνουμε σαν δημόσιους υπαλλήλους όλον αυτό τον εσμό των παπάδων χωρίς να ερωτηθούμε, μας κατσικώνονται κι από πάνω... και εξηγούμαι... το χιουμοράκι του Παστίτσιου είναι πέρα από το γούστου μου, το βρίσκω ιδιαίτερα φτηνό, αλλά ως εκεί... όσο αδιάφορο μου είναι το ηλίθιο χιούμορ του κάθε βλάκα, που νομίζει ότι πουλάει πνεύμα, τόσο έξαλλο με κάνει το να διώκεται γιαυτό...
Σωστό, συμφωνώ κι εγώ, είναι μια από τις σημαντικότερες διαστάσεις του θέματος.

είχα ο αφελής την εντύπωση ότι υπάρχει δημοκρατία στην Ελλάδα... μα τι αφελής... οι δικαστικές αρχές έχουν λύσει όλα τα προβλήματά μας, έχουν δικάσει και καταδικάσει τους κλέφτες και τους εθνικούς μειοδότες που μας κυβερνάνε και πλέον δίνουν εντολές να συλλάβουν τον κάθε βλάκα που ειρωνεύεται έναν παπά που έχει πεθάνει... αλλά τόσο γελοίοι είμαστε... και υπάρχει κόσμος σοβαρός που ασχολείται με τον Παστίτσιο και τον βλάκα που τον σατυρίζει... υπάρχει κράτος, δικαστές και αστυνομία που έχουν βασικό μέλημα να πιάσουν τον τρομοκράτη τον Παστίτσιο... ρε σεις πάτε καλά?
Το "εδώ δεν πιάνετε άλλους κι άλλους και θα πιάσετε εμένα" είναι λάθος βάση επιχειρηματολογίας. Είναι ο υπ' αριθμ. 1 παράγοντας που συντηρεί τη γενικευμένη ανομία σ' αυτή τη χώρα. Είναι στο "πιάστε τους φοροφυγάδες" που μόλις έρχεται σε μας γίνεται "πιάστε τους άλλους φοροφυγάδες που φάγανε τα πολλά". Δεν έχει καμία αξία. Αν κάποιος παρανομεί, το αν παρανομούν και άλλοι, περισσότερο ή λιγότερο, δεν έχει σημασία. Το πρόβλημα δεν είναι οι προτεραιότητες των αρχών, αλλά το αν υπάρχει νομικά αδίκημα ή όχι, και κατ' επέκταση το αν τέτοιου είδους πράξεις θα πρέπει να διώκονται από το νόμο.

Σήμερα συνελήφθη στις ΗΠΑ και ο δημιουργός της "ταινίας" για το Μωάμεθ, με αστείες κατηγορίες. Προσωπικά, γέλασα πολύ με το βίντεο, και αδυνατώ να αντιληφθώ με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος να το πάρει σοβαρά... Αλλά εν πάση περιπτώσει συνελήφθη.

Από την άλλη πλευρά, εδώ έχουμε ΚΑΙ μια συγκεκριμένη περίπτωση κατάχρησης εξουσίας από αστυνομική αρχή με κίνητρο την προσωπική προβολή, που θα έπρεπε να ελεγχθεί ποινικά και να αποδοθούν οι (όποιες) ευθύνες. Πόσο μάλλον αν δεν υπάρχει καν αδίκημα με τους υφιστάμενους νόμους.

είπαμε όμως ένα βηματάκι πίσω από την Ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν... καλομελέτα κι έρχεται... το παπαδαριό πιστός και διαχρονικός υπηρέτης του συστήματος, αυτές της δύσκολες ώρες που περνάμε κάνει όπως πάντα στα δύσκολα τουμπεκί ψιλοκομμένο... τέτοιους Παίσιους, Παστίτσιους και Παπίσιους λοιπόν να τους χαίρεστε...
Ποιό σύστημα? Πάλι τη μπάλα στην εξέδρα? Πάλι φταίει το (ανώνυμο) σύστημα?

Και μια απάντηση στον North... έχω μιλήσει κατ επανάληψη για την Ισλαμική πανούκλα... έχω ταξιδέψει σε Μουσουλμανικές χώρες και ξέρω το χάλι που επικρατεί εκεί... οι άνθρωποι ποτίζονται πρωί βράδυ το μουσουλμανικό όπιο για να ξεχνάνε τα βάσανά τους... δυστυχώς κάτι τέτοιο με το αντίστοιχο Ορθόδοξο όπιο αρχίζει να συμβαίνει στην χώρα μας... να είσαι σίγουρος λοιπόν αγαπητέ ότι την ίδια αλλεργία που έχω για τους Ορθόδοξους μουτζαχεντίν έχω και για τους Ορίτζιναλ...

Κλείνω με την διαχρονική ρήση του μεγάλου Μπουνιουέλ...
" Παλιά όταν ήμουν νέος όταν έβλεπα την όστια την έφτυνα τώρα λέω απλά πάρτε την από εδώ, βλάπτει σοβαρά την υγεία"
Συμφωνώ.

Και να επαναφέρω μια διάσταση ακόμα στην κουβέντα. Το χιουμοράκι της σελίδας, πετυχημένο ή όχι, δεν αναφέρεται στην εκκλησία ή σε ένα λειτουργό της ως τέτοιο, αλλά σε μια σειρά από τηλεβιβλιοπώλες, συνομοσιολόγους κλπ που χρησιμοποιούν τον όποιο μοναχό για φτηνή, λαϊκίστικη προπαγάνδα. Ξαφνικά φαίνεται να το ξεχνάμε αυτό τελείως, και το πρόβλημα μας να ανάγεται στο αν επιτρέπεται κάποιος να κοροϊδεύει το μοναχό Παΐσιο, όταν στην πραγματικότητα δεν είναι ο μοναχός το θέμα αλλά όλοι αυτοί "που πίνουν νερό στο όνομά του", και οι προσβάσεις που αυτοί έχουν στην αστυνομία & τους εισαγγελείς.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Medlook - ,

Δήλαδή σ΄αυτή την περίπτωση έχω την ευλογία Σας, Σεβασμιώτατε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.684
Likes
43.965
Α και κάτι άλλο προς τον Μητροπολίτη Πειραιά...

Πραγματικά σεβασμιότατε δεν ξέρεις τι χάνεις!!
Δε διαβασα το πονημα του αγιου Πειραιως, αλλα να πει καποιος στο σεβασμιοτατο οτι δε πιανεις παιδι ετσι αλλα ουτε κ παχαινει..
Medlook - ,

Δήλαδή σ΄αυτή την περίπτωση έχω την ευλογία Σας, Σεβασμιώτατε;
Σκλάβοι της σάρκας, μ' αυτά και μ' αυτά θα καταντήσετε στην Κόλαση να ικανοποιείτε εις τον αιώνα τον άπαντα τις άνομες επιθυμίες σας, μακριά από κάθε πνευματικότητα...Μια χαρά δηλαδή!:haha:
 

alma

Member
Μηνύματα
4.000
Likes
16.878
δε καταλαβα για ποιο λογο δε "πρεπει" να σατυριζουμε τη θρησκεια οταν αυτη αντι να επιτελει τον αυστηρο πνευματικο της ρολο, εμπλεκεται μεχρι το μεδουλι με τη κοινωνικη κ πολιτικη ζωη, με τροπο μαλιστα απαραδεκτο (βλεπε απαιτηση για αναγραφη θρησκευματος στις ταυτοτητες, επιβολη υλης θρησκευτικων στα σχολεια κτλ).

Απλώς η διαφορά έγκειται στο ότι εγώ ανεξαρτήτως τι άποψη έχω π.χ.για τους μουλάδες ή για θέση της γυναίκας στη μουσουλμανική κοινωνία,ποτέ δε θα σατύριζα και κυρίως μπροστά σε μουσουλμάνο την ισλαμική θρησκεία.Αυτό σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι συμφωνω με τις διδαχές και τις πρακτικές,ούτε φυσικά με τον τρόπο που οι μουλάδες επεμβαίνουν στην κοινωνική και πολιτική ζωή πολλών ισλαμικών χωρών.Ο όποιος "σεβασμός" θα έδειχνα,απορρέι από το ότι οι διδαχές και οι "προφήτες" αυτής της θρησκείας είναι για το μέσο μουσουλμάνο ιερές και δεν έχω λόγο να τον προσβάλλω.Το ίδιο ισχύει για όλες τις θρησκείες.

Συνεπώς το αν η θρησκευτικοί ηγέτες δεν επιτελούν τον πνευματικό τους ρολο(που συμφωνώ μαζί σου,γίνεται συχνά),για μένα δεν σημαίνει ότι έχουμε δικαίωμα να προσβάλλουμε το θρησκευτικό συναίσθημα του εκάστοτε πιστου.Άλλωστε λέω ότι ούτως ή άλλως δεν το βρίσκω και πολύ πνευματώδες σαν χιούμορ.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ας πω κι εγώ κάποιες σκόρπιες σκέψεις/σχόλια σε κάποια θέματα που θίχτηκαν.

Αν και θίχτηκαν πολλά θέματα,από τη σύλληψη αυτουνού που σατυρίζει τον Παίσιο,μέχρι το διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους και τους εκκλησιαστικούς φόρους και είναι δύσκολο να τα αναλύσουμε όλα σε μερικα post,η γνώμη μου είναι η εξής:
1)Όντως το χιούμορ του συγκεκριμένου,δεν το βρίσκω έξυπνο.
2)Δεν θεωρώ ούτως ή άλλως πνευματώδες να σατυρίζεις οποιαδήποτε θρησκεία,καθώς και οτιδήποτε είναι για μια μερίδα του πληθυσμού(ή και για την πλειοψηφία)ιερό και άγιο.
3)Τα παραπάνω δεν σημαίνουν σε καμία περίπτωση,ότι οποιοδήποτε κόμμα και δη ακροδεξιό δικαιούται να εκμεταλλεύεται την αγανάκτηση πιστών και να το παίζει προστάτης της θρησκείας,ειδικά αν οι πολιτικές πράξεις αυτού του κόμματος έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τα χριστιανικά ιδεώδη.Και η υποκρισία έχει κάποια όρια.
Πνευματώδες μπορεί να μην είναι - και αν με ρωτάς είναι και θέμα στοιχειώδους σεβασμού και παιδείας να σέβεσαι τα πιστεύω του άλλου, είτε πιστεύει στο Βούδα είτε στις θεότητες των δέντρων- αλλά είναι ελευθερία λόγου και δεν προκαλεί πράξεις βίας (incitement to hate = η αιτία ανάκλησης του δικαιώματος ελευθερίας λόγου), οπότε θα πρέπει να το κάνει ο καθένας γαργάρα. Απλώς δυσκολευόμαστε να είμαστε εξίσου ανεκτικοί σε πράγματα που μας θίγουν προσωπικά, βλ. ελευθερία λόγου όσων σατύριζαν τους Έλληνες και τα μειονεκτήματά μας ως φυλή στην αρχή της κρίσης.

έχουν ερωτηθεί οι πρόγονοί μας.

Η μισθοδοσία των κληρικών καταβάλλεται από το Δημόσιο ως συμβατική υποχρέωσή του, την οποία ανέλαβε από το 1833 έναντι της Εκκλησίας, εφόσον το 65% (2/3) της τότε αγροτικής και αστικής ακίνητης περιουσίας Της περιήλθε σε αυτό.
Απαντήσεις Αρχιεπισκόπου για τους «μύθους» περί της Εκκλησίας
Ααααα,τώρα πρόσφατα δηλαδή.

Είναι εν ισχύ και ο κώδικας του Χαμουραμπί;
Όχι αλλά είναι σε ισχύ τα χρυσόβουλα και τα βακούφια, μας συμφέρει πραγματικά να ανοίξουμε αυτό το θέμα ως χώρα;

Πόσα χρωστάμε ακόμα ρε συ για να πατσίσουμε... εκατόν ογδόντα χρόνια πληρώνουμε ακόμα να ξοφλήσουμε?

Και μια ακόμη ερώτηση προς τον σεβασμιότατο... η εκκλησία που τα βρήκε τόσα κτήματα και τα πούλησε στο κράτος? Ο Θεός της τα έγραψε κληρονομιά??
Βλέπε παραπάνω. Επίσης, αντίστοιχα αμφισβητείται η ιδιοκτησία οποιουδήποτε στην Ελλάδα, γιατί ούτε του Κολοκοτρώνη πχ του τα'γραψε ο θεός της επανάστασης, ούτε ο παππούς ο τσιφλικάς τα αγόρασε από κάπου, απλώς τα περίφραξε. Άρα να το πάμε από το μηδέν γενικώς.

Απλώς η διαφορά έγκειται στο ότι εγώ ανεξαρτήτως τι άποψη έχω π.χ.για τους μουλάδες ή για θέση της γυναίκας στη μουσουλμανική κοινωνία,
Βέβαια να μη μπερδεύουμε το Ισλάμ με τους μουλάδες, όπως δε μπερδεύουμε και το Χριστιανισμό με τους παπάδες πχ (ή δε θα'πρεπε τέλος πάντων).
Και όποτε ακούω για τη θέση της γυναίκας στο Ισλάμ, από τη μία συμφωνώ ενστικτωδώς γιατί σκέφτομαι μπούργκες και αποκλεισμό, από την άλλη θλίβομαι γιατί ΑΥΤΕΣ οι χώρες έχουν τις περισσότερες γυναίκες πρωθυπουργούς από εμάς τις "ανεπτυγμένες" που έχουμε τη γυναίκα περί πολλού...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.684
Likes
43.965
Απλώς η διαφορά έγκειται στο ότι εγώ ανεξαρτήτως τι άποψη έχω π.χ.για τους μουλάδες ή για θέση της γυναίκας στη μουσουλμανική κοινωνία,ποτέ δε θα σατύριζα και κυρίως μπροστά σε μουσουλμάνο την ισλαμική θρησκεία.Αυτό σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι συμφωνω με τις διδαχές και τις πρακτικές,ούτε φυσικά με τον τρόπο που οι μουλάδες επεμβαίνουν στην κοινωνική και πολιτική ζωή πολλών ισλαμικών χωρών.Ο όποιος "σεβασμός" θα έδειχνα,απορρέι από το ότι οι διδαχές και οι "προφήτες" αυτής της θρησκείας είναι για το μέσο μουσουλμάνο ιερές και δεν έχω λόγο να τον προσβάλλω.Το ίδιο ισχύει για όλες τις θρησκείες.

Συνεπώς το αν η θρησκευτικοί ηγέτες δεν επιτελούν τον πνευματικό τους ρολο(που συμφωνώ μαζί σου,γίνεται συχνά),για μένα δεν σημαίνει ότι έχουμε δικαίωμα να προσβάλλουμε το θρησκευτικό συναίσθημα του εκάστοτε πιστου.Άλλωστε λέω ότι ούτως ή άλλως δεν το βρίσκω και πολύ πνευματώδες σαν χιούμορ.
"Ιερές αγελάδες" είναι σύμφωνα με αυτή τη συλλογιστική, το θρησκευτικό συναίσθημα, οι πολιτικές απόψεις, οι φιλοσοφικές πεποιθήσεις, η εθνική καταγωγή, το γούστο στη μουσική, η κοινωνική συμπεριφορά, το χρώμα στα μαλλιά και πάει λέγοντας. Δηλαδή δεν σατιρίζω γιατί θα προσβάλλω το συναίσθημα. Τι μένει τελικά; Ποια είναι τα όρια της σάτιρας; Ας πούμε είναι το όριο στον αριθμό των πόσων θα προσβληθούν; Γιατί για οποιοδήποτε αστείο θα υπάρξει τουλάχιστον ένας που προσβάλλεται οπότε από σεβασμό θα πρέπει να μην κάνουμε χιούμορ. Όσο για την πιθανότητα να θεωρείται "ανώτερο" το θρησκευτικό συναίσθημα από τα άλλα και γι' αυτό πρέπει να το σεβόμαστε κάπως περισσότερο, δεν έχω να σχολιάσω τίποτε.
Αν ο Αριστοφάνης ή ο Μολιέρος ήταν τόσο "καθώς πρέπει", θα είχαμε χάσει αρκετά. Νομίζω ότι η συζήτηση πρέπει να στραφεί στον τρόπο και την αισθητική της σάτιρας. Και οι σατιριζόμενοι από πάντα δοκίμαζαν τις αντοχές τους σε μια τέτοια διαδικασία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχω διαβασει ελαχιστα απο αυτα που γραψατε, δεν ειχα ιδεα για τον νεαρο, ουτε εχω δει τη σελιδα του... διαφωνω με τη συλληψη του βεβαια αλλα ειμαι συμφωνος με το κατεβασμα της φωτογραφιας του γεροντα με το πατιτσιο μονο και μονο γιατι με τη δικη μου λογικη αποτελει προσβολη νεκρου.
Αν ηταν ζωντανος ο γερος κανενα προβλημα αλλα τετοιου ειδους χιουμορ στα ματια μου φαινεται χυδαιο...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία

alma

Member
Μηνύματα
4.000
Likes
16.878
Αν και δεν έχω συναντήσει κάποιον ως τώρα που να θίγεται το ίδιο αν σατυρίσεις το χρώμα των μαλλιών του και αν σατυρίσεις τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του,ωστόσο αν για σένα έχει την ίδια βαρύτητα τότε οκ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.684
Likes
43.965
Αν και δεν έχω συναντήσει κάποιον ως τώρα που να θίγεται το ίδιο αν σατυρίσεις το χρώμα των μαλλιών του και αν σατυρίσεις τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του,ωστόσο αν για σένα έχει την ίδια βαρύτητα τότε οκ.
Μόλις συνάντησες κάποιον που δεν θεωρεί το θρησκευτικό συναίσθημα ανώτερη μορφή συναισθήματος. Το θεωρεί συναίσθημα όπως όλα, που μάλιστα ποικίλλει σε βαθμό από άνθρωπο σε άνθρωπο με αφετηρία το μηδέν :roll:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.202
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Η σάτιρα είναι δεκτή και την γουστάρω για τα πάντα. Άλλο σάτιρα όμως κ άλλο κοροϊδία. Αυτό που δεν μου αρέσει γενικά είναι να μην σεβόμαστε την πίστη κάποιου στον οποιοδήποτε θεό, άσχετα αν πιστεύει κάπου ή όχι. Θα απορήσω ίσως με πολλά από αυτά που πιστεύει, αλλά σίγουρα θα τα σεβαστώ και δεν θα τον βγάλω τρελό, ή θα τον κοροϊδέψω. Με την σύλληψη φυσικά και δεν συμφωνώ κι επίσης ο τριπάκιας έχει ένα καλό point σ΄αυτά που λέει.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.028
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom