Off-topic - The Religion Section (Αυστηρά θρησκευτικό)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

alma

Member
Μηνύματα
4.000
Likes
16.878
Μόλις συνάντησες κάποιον που δεν θεωρεί το θρησκευτικό συναίσθημα ανώτερη μορφή συναισθήματος. Το θεωρεί συναίσθημα όπως όλα, που μάλιστα ποικίλλει σε βαθμό από άνθρωπο σε άνθρωπο με αφετηρία το μηδέν :roll:
Σίγουρα για έναν άθεο η αφετηρία είναι το μηδέν.Ωστόσο αν και έχω πολλούς φίλους άθεους κανένας δεν μου έχει πει ότι θεωρεί το να σατυρίζει το θρησκευτικό συναίσθημα καποιου,το θεωρεί ίδιας βαρύτητας με το να σατυρίσει ένα είδος μουσικής ή το χρώμα των μαλλιών.Μάλιστα στις σπάνιες περιπτώσεις που έχουν σατυρίσει τέτοια θέματα,συνήθως ζητάνε συγνώμη,αν μπροστά βρίσκεται κάποιος που πιστεύει.
Ωστόσο επειδή υπάρχουν διάφορες απόψεις,για αυτό σου λέω,αν έσυ το θεωρείς ίδιας σημασίας τότε οκ.
Εγώ πάντως αν δε συμμερίζομαι καθόλου τη συμπεριφορά γνωστού μου μουσουλμάνου που φεύγει για να κάνει την προσευχή του σε συγκεκριμένο λεπτό,ακόμα κι αν καίγεται ο υπόλοιπος κόσμος,ποτέ δεν το έχω εκφράσει μπροστά του,γιατί αυτή η πράξη για αυτόν είναι ιερή.
Εφόσον δεν με ενοχλεί σε κάτι το σέβομαι.
Τι να πω...καθένας όπως το βλέπει.


Αντίστοιχα ξέρω κόσμο που δεν χωνεύει τα παιδιά(εγώ αν κ δεν έχω ακόμα, τα λατρεύω) και τα αποκαλεί με απρεπέστατους χαρακτηρισμούς κ ειρωνεύεται του γονείς, που τα αποκαλούν "ψυχή μου",''καμάρι μου" κτλ
Ε,για μένα είναι εξίσου απαράδεκτο.Ακόμα κι αν θεωρείς γελοία την ψύχωση κάποιου με το παιδί του οφείλεις να σεβαστείς ότι για αυτόν είναι κάτι ιερό.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Και όποτε ακούω για τη θέση της γυναίκας στο Ισλάμ, από τη μία συμφωνώ ενστικτωδώς γιατί σκέφτομαι μπούργκες και αποκλεισμό, από την άλλη θλίβομαι γιατί ΑΥΤΕΣ οι χώρες έχουν τις περισσότερες γυναίκες πρωθυπουργούς από εμάς τις "ανεπτυγμένες" που έχουμε τη γυναίκα περί πολλού...
Eπειδή έχω ασθενή μνήμη πλην της Μπεναζίρ Μπούτο και της κυρά Τανζού Τσιλέρ ποιές άλλες μουσουλμάνες έγιναν πρωθυπουργοί?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Αγαπητά μου παιδιά μην μπλέκουμε τα πράγματα... ο καθένας μας είναι ελεύθερος να πιστεύει όπου γουστάρει, αυτό είναι θεμελιώδες του δικαίωμα... το να κοροϊδεύω λοιπόν κάποιον για τα θρησκευτικά του πιστεύω, είναι φασισμός το κερατά ή απίστευτη βλακεία... στο βαθμό λοιπόν που δεν με ενοχλεί, καρφάκι δεν μου καίγεται αν ο άλλος είναι Χριστιανός, Μουσουλμάνος, Άθεος ή Ιεχωβάς... στην Ορθόδοξη Ελληνική Τζαμαχιρία όμως ο Έλληνας πολίτης είτε είναι Ορθόδοξος, άθεος ή Μουσουλμάνος πληρώνει κανονικότατα τους μισθούς των παπάδων και ανέχεται τις όποιες παραδοξολογίες υποστηρίζουν γιατί αλλιώς αντιμετωπίζει την χλεύη του Χριστεπώνιμου όχλου... δεν πιστεύω να ξεχάτατε τον σάλο για τις ταυτότητες ή τις διαδηλώσεις του Ορθόδοξου τζιχάντ ενάντια σε κινηματογραφικές ταινίες...

Αλλά ας πάμε και στην άλλη πλευρά πριν με κατηγορείσετε για ρατσισμό ενάντια στους Ορθόδοξους αδελφούς μας... στα σοβαρά κράτη υπάρχουν νόμοι που όλοι πρέπει να σέβονται... στη Γαλλία απαγορεύεται η μαντήλα, στην Αγγλία η ομαδική προσευχή στους δρόμους... εδώ τι διάολο γίνεται... αντί να φτιάξουμε ένα τζαμί για τους χιλιάδες μουσουλμάνους που υπάρχουν στη χώρα μας, το κράτος κάνει τα στραβά μάτια και ανέχεται δεκάδες κρυφά τζαμιά στο κέντρο της Αθήνας αναγκάζοντας έκπληκτους πολίτες να παρακολουθεούν σε κεντρικές πλατείες δημόσιες εκδηλώσεις λατρείας των μουσουλμάνων, σα να βρίσκεται στην Μέκκα... αυτά λοιπόν είναι αστεία πράγματα... ή φτιάχνεις τζαμί ή σταματάς να εξευτελίζεις την χώρα σου επιτρέποντας αυτές τις γελοιότητες... αντι λοιπόν το κράτος οπερέτα που έχουμε, να λύσει αυτά τα προβλήματα, ασχολείται με την σύλληψη ενός βλάκα που νομίζει πως ειναι εξυπνάδα να σατυρίζει κανείς νεκρούς...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.963
Σίγουρα για έναν άθεο η αφετηρία είναι το μηδέν.Ωστόσο αν και έχω πολλούς φίλους άθεους κανένας δεν μου έχει πει ότι θεωρεί το να σατυρίζει το θρησκευτικό συναίσθημα καποιου,το θεωρεί ίδιας βαρύτητας με το να σατυρίσει ένα είδος μουσικής ή το χρώμα των μαλλιών.Μάλιστα στις σπάνιες περιπτώσεις που έχουν σατυρίσει τέτοια θέματα,συνήθως ζητάνε συγνώμη,αν μπροστά βρίσκεται κάποιος που πιστεύει.
Ωστόσο επειδή υπάρχουν διάφορες απόψεις,για αυτό σου λέω,αν έσυ το θεωρείς ίδιας σημασίας τότε οκ.
Εγώ πάντως αν δε συμμερίζομαι καθόλου τη συμπεριφορά γνωστού μου μουσουλμάνου που φεύγει για να κάνει την προσευχή του σε συγκεκριμένο λεπτό,ακόμα κι αν καίγεται ο υπόλοιπος κόσμος,ποτέ δεν το έχω εκφράσει μπροστά του,γιατί αυτή η πράξη για αυτόν είναι ιερή.
Εφόσον δεν με ενοχλεί σε κάτι το σέβομαι.
Τι να πω...καθένας όπως το βλέπει.


Αντίστοιχα ξέρω κόσμο που δεν χωνεύει τα παιδιά(εγώ αν κ δεν έχω ακόμα, τα λατρεύω) και τα αποκαλεί με απρεπέστατους χαρακτηρισμούς κ ειρωνεύεται του γονείς, που τα αποκαλούν "ψυχή μου",''καμάρι μου" κτλ
Ε,για μένα είναι εξίσου απαράδεκτο.Ακόμα κι αν θεωρείς γελοία την ψύχωση κάποιου με το παιδί του οφείλεις να σεβαστείς ότι για αυτόν είναι κάτι ιερό.
Οι κανόνες του δημόσιου λόγου είναι σίγουρα πολύ διαφορετικοί από του ιδιωτικού. Και το προσωπικό βίωμα του καθένα μπορεί να ποικίλλει όσο η συναισθηματική ευαισθησία του καθένα για θέματα περί θεού, παιδιών, χρώματος ή της ομαδάρας.
Και μια που μιλάμε για δημόσιο λόγο, ήταν βλάσφημο έργο Η "
Πάπισσα Ιωάννα"; Πιθανόν και πρόσβαλλε αρκετούς, αν αναλογιστούμε τις συνέπειες για το Ροϊδη. Ήταν επίσης αριστούργημα. Οπότε, η αισθητική πάντα θα έχει σημασία.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Eπειδή έχω ασθενή μνήμη πλην της Μπεναζίρ Μπούτο και της κυρά Τανζού Τσιλέρ ποιές άλλες μουσουλμάνες έγιναν πρωθυπουργοί?
Και ηΤανζού Τσιλέρ ήταν πρωθυπουργός σε μια μη Φονταμεταλιστική Τουρκία, οι διαδοχοί της δε φόρεσαν μαντίλα και στις γυναίκες τους κατα παράβαση του πρωτοκόλου.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δεν μπορω να καταλαβω πως υποστηριζετε ολοι με τοση θερμη οτι ξεφτυλισαν ενω τους εχουν προλαβει καιρο τωρα οι Χριστιανοι... πουλωντας βιβλια διατροφολογιας (!!!) του Παισιου, και πουλωντας οτι εκανε θαυματα απο τον ταφο.... ανησυχω μηπως του χρονου μας δωσουν και συγγραμα Γραμμικης Αλγεβρας του Παισιου... Ελεος...
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Paefstra με το τελευταίο πόστ που έκανες στο θρησκευτικό τόπικ συμπλήρωσες αισίως τα 666 μηνύματα.Πες την αλήθεια,επίτηδες το έκανες!!:lol:

Traveller,όλως περιέργως,θα ξανασυμφωνήσω μαζί σου εκτός το κομμάτι της σάτιρας.Για μένα οποιοσδήποτε δεν έχει την δυνατότητα να αποδείξει αυτό που ισχυρίζεται πρέπει,αν έχει τη στοιχειώδη λογική,να είναι προετοιμασμένος να δεχτεί σάτιρα.και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν πρόκειται για πολιτική, θρησκεία,επιστήμη, κλπ..
Για ποιο λόγο αν κάποιος πει ότι λεφτά υπάρχουν θα τον σκίσουμε στην σάτιρα
(και καλά θα κάνουμε) ενώ αυτόν που θα πει πως κάνει τους τυφλούς να ξαναδούν δεν μπορούμε να τον αγγίξουμε γιατί θίγουμε το θρησκευτικό αίσθημα?
Πως θα με αντιμετώπιζες αν σου έλεγα ότι μπορώ να θεραπεύσω τον καρκίνο αλλά δεν μπορώ να στο αποδείξω?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Traveller,όλως περιέργως,θα ξανασυμφωνήσω μαζί σου εκτός το κομμάτι της σάτιρας.Για μένα οποιοσδήποτε δεν έχει την δυνατότητα να αποδείξει αυτό που ισχυρίζεται πρέπει,αν έχει τη στοιχειώδη λογική,να είναι προετοιμασμένος να δεχτεί σάτιρα.και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν πρόκειται για πολιτική, θρησκεία,επιστήμη, κλπ..
Για ποιο λόγο αν κάποιος πει ότι λεφτά υπάρχουν θα τον σκίσουμε στην σάτιρα
(και καλά θα κάνουμε) ενώ αυτόν που θα πει πως κάνει τους τυφλούς να ξαναδούν δεν μπορούμε να τον αγγίξουμε γιατί θίγουμε το θρησκευτικό αίσθημα?
Πως θα με αντιμετώπιζες αν σου έλεγα ότι μπορώ να θεραπεύσω τον καρκίνο αλλά δεν μπορώ να στο αποδείξω?
Δεν με κατάλαβες ή εγώ δεν το διατύπωσα σωστά... άλλο σάτιρα και άλλο κοροιδία... το να σατιρίζω τους μουτζαχεντίν η το παπαδαριό που πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες ασφαλώς και είναι θεμιτό, αλλά το να κοροιδεύω ένα φουκαρά που δεν εχει στον ήλιο μοίρα και θέτει όλες τις ελπίδες του στον Αλλάχ ή τον Βούδα νομίζοντας μάλιστα ότι ο δικός μου Θεός είναι καλύτερος, είναι ή φασισμός ή βλακεία...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.963
Δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να παραθέσω το τραγουδάκι από την οπερέτα του Σακελλαρίδη που τότε θεωρήθηκε βλάσφημο και σκανδαλιστικό καθώς περιγράφει την επίσκεψη της παρθένου νιόπαντρης στο Βατικανό να δει τον Πάπα. Οι συνειρμοί από τα συμφραζόμενα ότι άλλον βαρβάτο και ακμαίο π.....εννοεί ότι θέλει να δει και να...προσκυνήσει ήταν αναμενόμενοι και για την εποχή :haha: (η πλάκα είναι ότι έπαιζε αδιάκοπα στα ραδιόφωνα όταν ο Πάπας επισκεύθηκε την Αθήνα πριν λίγα χρόνια, μην γνωρίζοντας τη σκαμπρόζικη ιστορία του)
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αλλά ας πάμε και στην άλλη πλευρά πριν με κατηγορείσετε για ρατσισμό ενάντια στους Ορθόδοξους αδελφούς μας... στα σοβαρά κράτη υπάρχουν νόμοι που όλοι πρέπει να σέβονται... στη Γαλλία απαγορεύεται η μαντήλα, στην Αγγλία η ομαδική προσευχή στους δρόμους...
Πουθενά όμως, στο δημοκρατικό κόσμο, και πλην ελαχίστων θλιβερών εξαιρέσεων, δεν υπάρχουν νόμοι που να επιτρέπουν τη λογοκρισία του τύπου ή του διαδικτύου, και τις διώξεις για βλασφημία. Και η νομοθεσία που προβλέπει διώξεις για "Religious insult", σαν αυτό που αναφέρθηκε, υπάρχει μόνο σε λίγες Ευρωπαϊκές χώρες και σ' αυτές υπό συνθήκες.

Για περισσότερο διάβασμα:
http://www.venice.coe.int/docs/2008/CDL-AD%282008%29026-e.pdf

Και http://www.venice.coe.int/docs/2008/CDL-AD(2008)026add2-bil.pdf (σελ. 46-50)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και όποτε ακούω για τη θέση της γυναίκας στο Ισλάμ, από τη μία συμφωνώ ενστικτωδώς γιατί σκέφτομαι μπούργκες και αποκλεισμό, από την άλλη θλίβομαι γιατί ΑΥΤΕΣ οι χώρες έχουν τις περισσότερες γυναίκες πρωθυπουργούς από εμάς τις "ανεπτυγμένες" που έχουμε τη γυναίκα περί πολλού...
Εγώ θλίβομαι γιατί οι γυναίκες στον αραβικό κόσμο όχι μόνο δε ζητάνε διαζύγια σε περίπτωση απιστίας αλλά προτρέπουν τους άντρες τους να έχουν εξωσυζυγικές σχέσεις... εδώ στην ''ανεπτυγμένη'' Δύση είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με τους φιλελεύθερους Άραβες!:shock:

 
Last edited by a moderator:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.024
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom