Lot. Προσφορά για Κρακοβία

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ευχαριστώ για την επισήμανση. :D
Άνθρωποι είμαστε, ορθογραφικά κάνουμε (και σίγουρα θα κάνω πολλά ακόμα σε αυτή την άγνωστη για μένα και γεμάτη "περίεργους" συνδυασμούς συμφώνων γλώσσα).
Το πιο άσχετο αποτέλεσμα θα έβγαινε βέβαια αν προσπαθούσα να κάνω απόδοση με ελληνικούς χαρακτήρες.:)
Βιελιτσκα ;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.497
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μια μικρή παρένθεση και χωρίς καμία διάθεση να στην πω: μου ακούγεται λίγο λάθος το Άουσβιτς και το καλή εποχή... το Άουσβιτς (καθώς και το Άουσβιτς 2) δεν είναι ένα αξιοθέατο που πας για να το χαρείς και θα το καταλάβεις αυτό όταν το επισκεφτείς. Καλό ταξίδι!
Εγώ πάλι νομίζω ότι μου την λες ξεκάθαρα. :)

Έγραψα ότι η συγκεκριμένη εποχή είναι καλή για να επισκεφτεί κάποιος τη συγκεκριμένη περιοχή με τα α, β, γ μέρη που επιβάλλεται να δει κάποιος. Δε νομίζω ότι ήταν ύβρις να συμπεριλάβω και το Άουσβιτς σε αυτά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι υποννόησα ότι κάποιος πηγαίνει στο Άουσβιτς για χαβαλέ και για να γουστάρει (εκτός και αν πια τα ελληνικά μου είναι τόσο κακά και δεν το έχω καταλάβει. Αν ναι, συγγνώμη :) ). Και το τι περίπου θα δω νομίζω ότι το ξέρω ήδη, δεν "θα το καταλάβω όταν το επισκεφτώ". Είχα επισκεφτεί παλαιότερα το Νταχάου και έχω μια (αμυδρή πιθανώς) ιδέα για το τι θα συναντήσω.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.497
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ναι, αλλά αυτό μπορεί να διαβαστεί είτε Βιέλιτσκα, είτε Βιελίτσκα (Βιελιτσκά πάλι δε νομίζω :D ).

Καλά να κάνω ορθογραφικό λάθος με λατινικούς χαρακτήρες, ας μην το παρατονίσω με ελληνικούς. :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ναι, αλλά αυτό μπορεί να διαβαστεί είτε Βιέλιτσκα, είτε Βιελίτσκα (Βιελιτσκά πάλι δε νομίζω :D ).

Καλά να κάνω ορθογραφικό λάθος με λατινικούς χαρακτήρες, ας μην το παρατονίσω με ελληνικούς. :)
Βιελίτσκα;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια μικρή παρένθεση και χωρίς καμία διάθεση να στην πω: μου ακούγεται λίγο λάθος το Άουσβιτς και το καλή εποχή... το Άουσβιτς (καθώς και το Άουσβιτς 2) δεν είναι ένα αξιοθέατο που πας για να το χαρείς και θα το καταλάβεις αυτό όταν το επισκεφτείς. Καλό ταξίδι!
Σε κάθε περίπτωση, η επίσκεψη στο Birkenau με λιακάδα είναι σαφώς προτιμότερη από την επίσκεψη υπό βροχή. Παρότι δεν είναι για να το χαρείς....
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει. Βλέπω οτι Ιούνιο π.χ η πτήση είναι απευθείας ενώ Οκτώβριο μέσω Βαρσοβίας. Αυτό σημαίνει οτι τους φθινοπωρινούς μήνες κόβει το απευθείας ή κάτι δεν κοιτάζω σωστά; Επίσης Κρακοβία-Βαρσοβία πόσες ώρες είναι περίπου με το τρένο;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει. Βλέπω οτι Ιούνιο π.χ η πτήση είναι απευθείας ενώ Οκτώβριο μέσω Βαρσοβίας. Αυτό σημαίνει οτι τους φθινοπωρινούς μήνες κόβει το απευθείας ή κάτι δεν κοιτάζω σωστά; Επίσης Κρακοβία-Βαρσοβία πόσες ώρες είναι περίπου με το τρένο;
Ναι νομίζω αυτό ακριβώς ισχύει, κόβονται τ'απευθείας κάποια στιγμή. Mε τρένο γύρω στις 3 ώρες Your RoutePlanner | rozk?ad jazdy poci?g?w - routeplanner - routenplaner
Με λεωφορείο γύρω στις 5 αλλά μπορείς να πετύχεις χαμηλότερες τιμές: PolskiBus.com - carrier: intercity express bus travel, coach transport
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει. Βλέπω οτι Ιούνιο π.χ η πτήση είναι απευθείας ενώ Οκτώβριο μέσω Βαρσοβίας. Αυτό σημαίνει οτι τους φθινοπωρινούς μήνες κόβει το απευθείας ή κάτι δεν κοιτάζω σωστά; Επίσης Κρακοβία-Βαρσοβία πόσες ώρες είναι περίπου με το τρένο;
με το IC είναι 2:45 ώρες και οι τιμές ξεκινάνε από 29 ζλότυ (αν το κλείσετε νωρίς μέσω νετ) μέχρι και 120

με το αργό 3:15 ώρες, και με σταθερή τιμή τα 40 ζλότυ

1 ευρώ 4.1 ζλότυ ;)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
με το IC είναι 2:45 ώρες και οι τιμές ξεκινάνε από 29 ζλότυ (αν το κλείσετε νωρίς μέσω νετ) μέχρι και 120

με το αργό 3:15 ώρες, και με σταθερή τιμή τα 40 ζλότυ

1 ευρώ 4.1 ζλότυ ;)
Ευχαριστώ, αν και δε το βλέπω σύντομα λογικά τον Οκτώβριο αλλά δεν έχει απευθείας για Κρακοβία κάνει στάση και μάλιστα πολύωρη στη Βαρσοβία...:roll: εσύ ξέρεις αν όντως συμβαίνει αυτό;
Αν πάντως τελικά έρθω προς τα μέρη σου θα σε χρειαστώ για συμβουλές και αν θυμάμαι καλά το αντίτιμο είναι μικρό...Lacta & Καθημερινή...:lol:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ω ναιιι, αν και δε λέω όχι και για μια φρέσκια μπουγάτσα :Ρ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom