Ισπανία Gran Canaria Ταξιδιωτικός Οδηγός ,Summer 2012

arkoudi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γκραν Κανάρια
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φρανσίσκο
Καλησπέρα σας,

τον Ιούλιο που μας πλησιάζει έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στα Gran Canaria και συγκεκριμένα στην περιοχή Maspalomas. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει ελληνικός τουριστικός οδηγός , τι χρεώσεις παίζουν για φαγητό/διασκέδαση/ενοικίαση αυτοκινήτου κτλ / Τι να δω,τι να αποφύγω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.299
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Αν σκοπεύεις να μείνεις μόνο Maspalomas δεν θα χρειαστείς τουρ. οδηγό, πίστεψέ με.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

arkoudi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γκραν Κανάρια
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φρανσίσκο
Για να είμαι ειλικρινής σκέφτομαι να το κάνω λίγο σαν "καλοκαιρινές διακοπές σε ελληνικό νησί"... δηλαδή ενοικίαση αυτοκινήτου/δικύκλου ,να δω όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορώ (μιας και δεν είναι δίπλα μας) και το βράδυ διασκέδαση στα bar.
Ευχαριστώ και τους 2 σας.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.299
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Τα Gran Canaria έχουν πολύ υλικό άμα το ψάξεις. Να πας στο Mogan και στο Agaete για να φας ψάρι. Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι οι Κανάριοι το νησί το λένε και "Continental pequena" μικρή ήπειρος δηλαδή. Στο νησί μπορείς να συναντήσεις θερμοκρασίες από 4 μέχρι και 30 βαθμούς με τις πιο υψηλές θερμοκρασίες στην περιοχή που θα μείνεις και τις χαμηλότερες στο βουνό (όπου αν σου αρέσει μπορείς να κάνεις ένα πολύ ωραίο trekking). Επίσης κοντά στο χωριό Santa Brigita είναι η καλντέρα από το ηφαίστειο. Εκεί κοντά είναι ένα υπέροχο εστιατόριο από όπου βλέπεις σχεδόν το μισό νησί. Αν πας εκεί να φας οπωσδήποτε "ropa vieja".
Επίσης τα περισσότερα μπαράκια είναι στην πόλη στις περιοχές Triana και Vegeta.
 

arkoudi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γκραν Κανάρια
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φρανσίσκο
Σε ευχαριστώ πολύ FRIDA για τις χρήσιμες πληροφορίες σου, πιστεύεις ότι χρειάζεται η ενοικίαση αυτοκινήτου για ξενάγηση στο νησί ή θα βγάλω άκρη με τις συγκοινωνίες-ταξί ?
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.299
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Για να πω την αλήθεια συγκοινωνίες δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου, παντού μετακινηθήκαμε με αυτοκίνητο. Πάντως η αδερφή μου που έζησε εκεί για 9 μήνες και το πρώτο δίμηνο τις χρησιμοποιούσε, μου είπε ότι δεν ήταν βολικές. Οι τιμές για ενοικίαση είναι πολύ λογικές πάντως και αξίζει τον κόπο.
Οι δρόμοι είναι σε άψογη κατάσταση και η οδική συμπεριφορά των Κανάριων πολύ καλή. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Επίσης νοικιάζοντας αυτοκίνητο θα κερδίσεις (πιστεύω) πολύ χρόνο. Συν τοις άλλοις, οι τιμές των ταξί είναι περίπου διπλάσιες από την Ελλάδα.
Ααααα…. Και το όνομα του εστιατορίου δίπλα στο ηφαίστειο είναι “Bandama” ίδιο με το όνομα του ηφαιστείου…
Ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.171
Μέλη
39.272
Νεότερο μέλος
faihpap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom