Eurovision 2009

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
Εντάξει καλά πήγε ο Σάκης. Ναι, ξέρω όχι τόσο καλά όσο περιμέναμε, αλλά τι να κάνουμε; Θυμάστε τι θέσεις πέρναμε τη δεκαετία του 90;

Για τη Μάλτα έπεσα τελείως έξω (αλλά μου άρεσε).

Πόσα 12αρια πήρε η Νορβηγία; Πρέπει είχε το μεγαλύτερο σκορ που έχει πετύχει χώρα;
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
NORWAY WINS EUROVISION SONG CONTEST!




Above: Alexander Rybak from Norway. Photo: Alain Douit (EBU)



After an exciting voting in front of thousands of people in a fully packed Moscow Olimpisky Indoor Arena and millions of TV viewers all over Europe, it was finally Alexander Rybak from Norway who received the highest number of points from televoters and juries from the 42 countries participating in this year's edition of Europe's favourite TV-show! Norway managed to gather 387 points altogether - a new record! -, followed by Yohanna from Iceland with 218 points and Azerbaijan's AySel & Arash who collected 207 points.

Europe experienced a breath-taking show live from the Olimpisky Indoor Arena in Moscow tonight with 25 acts from 25 countries giving their very best. 20 of these had qualified from the two Semi-Finals while host nation Russia and the so-called 'Big Four' - France, Germany, Spain and the United Kingdom - were automatically set for the Final. After all 42 countries had voted, it was Alexander Rybak from Norway who was the lucky winner with his song Fairytale, collecting 387 points altogether.
Alexander Rybak was born in Minsk (Belarus) on the 13th of May, 1986. He grew up in Nesodden just outside the Norwegian capital Oslo. Alexander has played violin and piano since he was five years old, he also composes his own music and sings. Alexander has performed with artists like Arve Tellefsen, Morten Harket, Hanne Krogh and Knutsen & Ludvigsen. In 2006 he won the Norwegian talentshow Kjempesjansen with his own song Foolin’. Alexander has performed with one of the worlds most celebrated violinists, Pinchas Zukerman. He also played the role of the fiddler in Fiddler On The Roof at Oslo Nye Theatre (2007) and has a role in the forthcoming movie Yohan - Child Wanderer which will be released in August 2009.

50 percent jury impact
This year, the European Broadcasting Union introduced changes in the voting of the Eurovision Song Contest Final as for the first time in years, the winner wasn't decided solely by televoting. In contrast, a mixture of 50% televote and 50% jury was used. For this purpose, national juries consisting of five music industry professionals gathered in all 42 participating countries who ranked the songs in Eurovision Song Contest style, giving 12 points to their favourite song, 10 points to their second favourite, etc. The results of the five jury members were then added up and accounted for 50% of the country's votes. Those results were then combined with the televoting results.

Πηγη: Eurovision.tv
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Δικαιο το αποτελεσμα,
ανετη επικρατηση του νορβηγου,
ηταν από την αρχή και με διαφορα (και μαθηματικη οπως αποδειχθηκε)
το καλυτερο τραγουδι του διαγωνισμου
μεγαλυτερη εκπληξη η θεση της Ελλάδας
ο Σακης παγιδευτηκε στα διχτυα της επιτροπης
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κλείδωσε νωρίς ο νορβηγός... 7οι τελικά εμείς???

χάρηκα πολύ για την ισλανδία, πολύ γλυκιά κοπέλα και κομμάτι και ακούγοντας το δεύτερη φορά σήμερα μου άρεσε περισσότερο.. (αν και πολύ μπαλάντα ρε παιδι μου φέτος!)

επίσης, χάρηκα και για την εσθονία, που νομίζω στον ημιτελικό την αδίκησα λιγάκι, είναι πολύ ιδιαίτερο κομμάτι και φυσικά για το αζερμπαιτζάν (ευχάριστο και χαρούμενο το ντουετάκι)... η ισπανία (αν και μου άρεσε το κομματι!), όπως περιμέναμε, δεν ψηφίστηκε και πήγε άπατη... αλλά και η παρουσίασή της δε με τρέλανε παρά το εύρημα... τη δε τελευταία θέση της φιλανδίας την είχα σίγουρη... ενώ συγχύστηκα πολύ με την τόοοοσο καλή θέση της τουρκίας.. επιτροπές ξε επιτροπές.. τα ψηφουλάκια τα τσίμπαγε από παντού η άχαρη... (οκ το κομματι ηταν πιασάρικο...)

ο δε σακης πάλεψε μόνος του, έδειξε και το στέρνο, αλλά δεν έφτανε μόνο αυτό... ας το έχουμε υπόψη αυτό για του χρόνου :)
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Μας φάγανε οι ποιοτικές επιτροπές
Μας πρήξανε (και μάλλον μας παρασύρανε) και τα ελληνικά κανάλια θριαμβολογώντας
και τελικά:
Να το πω στη γλώσσα του τραγουδιού μας :
We drunk him normally
( Τον ... ήπιαμε, κανονικά):D
Γειά σου ρε Βαγγέλη με τα ωραία σου
Καληνύχτα σας
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τώρα θα μας φταινε οι επιτροπές λες και το Aζερμπαιτζαν που βγήκε τρίτο είχε καλύτερα κονέ ή η θέση που εμφανισθήκαμε (8η) λές και η Ισλανδία που βγήκε δεύτερη είχε καλύτερη θέση (7η). Απλώς το τραγούδι δεν ήταν αυτό που έπρεπε, ο Σάκης το υποστήριξε όσο μπορούσε. Με άλλον τραγουδιστή και το ίδιο τραγουδι θα πατώναμε σίγουρα. Οι συμμαχίες και πάλι μίλησαν, αλλιώς δεν εξηγούνται οι θέσεις Ουκρανίας, Δανίας και Ρωσίας. Του χρόνου θα δω eurovision, μόνο αν πάει ο Βασίλης.:haha::haha::haha:
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Λοιπον βλεπω Eurovision απο 1987(Bang για Ελλαδα,Johny Logan κλπ).Ειμαι φαν απο τοτε που ο θεσμος ηταν για τους λιγους τους περιεργους κλπ.Γουσταρω τη συμμετοχη και την πολυπολιτισμικοτητα του θεσμου.Ειναι ο θεσμος του delivery,της pizza,των τηλεκριτικων,των κουτσομπολιστικων της επομενης μερας,των gay,των τεραστιων εξοδων απο πλευρας ΕΡΤ,των τσαμπα ταξιδιων καποιων δημοσιων υπαλληλων,της εθνικης υπερηφανειας κλπ κλπ κλπ αλλλλλα εμενα μου αρεσει.Και μαλιστα μου εχει περασει απο το μυαλο να ταξιδευα για να παρακολουθησω σε καποια ευρωπαικη χωρα live το γεγονος.Να πω ποια μου αρεσουν για φετος..
Ελλαδα(Λογω καταγωγης και Σακη-Το Shake it μου αρεσε σαν σκηνικη παρουσια περισσοτερο),Ισπανια(τι κουκλαρα-γυναικαρα ειναι αυτη η κοπελα,και ρυθμικο το τραγουδι),Φινλανδια(beat και ξερο ψωμι,ρε οι heavymetal με παραδοση στο hard εχουν και beat),Νορβηγια(ο Χαρι Ποτερ κανει εντυπωση και ειναι alternative),Tουρκια(Hadise μας απογειωνεις με τα tek tek σου),Αζερμπαιτζαν(εχει κατι το ξεσηκωτικο που μου αρεσει)
Ομως πρεπει για να βγαλουμε πορισμα να λαβουμε υποψην μας και καποια αλλα πραγματακια
1)Η πολιτικη παιζει ρολο.Οταν ολοκληρος Πουτιν λεει οτι θα ψηφισει Αγγλια...
2)Η γειτονια βοηθαει.Λογου χαρη οι Ουκρανοι παντα οταν δινουν τους βαθμους τους λενε"και το 12 το δινουμε στους γειτονες μας μπλα μπλα"
3)Οι ομαδες κρατων βοηθουν τους εταιρους(Σκανδιναβοι,Βαλκανιοι,πρωην Σοβιετικες δημοκρατιες)
4)Οι δημοτικοτητες και οι συνεργατες των καλλιτεχνων σε καποια κρατη(Παπαριζου στη Σουηδια)
5)Οι μεταναστες και οι μειονοτητες(Τουρκοι στην Γερμανια,Ολλανδια,Ελληνες και Κυπριοι φοιτητες στην Αγγλια κλπ)
6)Μετραει και σκηνικη παρουσια και χορευτικο και φωνη και ομορφια τραγουδιστη
Μεσα στην πρωτη 5αδα πιστευω οτι θα ειναι 1)Τουρκια 2)Νορβηγια 3)Ελλαδα 4)Ισπανια 5)Αζερμπαιτζαν Αυτη ειναι η προβλεψη μου!!!!
Τελικα πετυχα τις 3 απο τις 5.Μας την εσκασε η Ισλανδια και η Αγγλια.Παντως κριμα για τον Σακη.Αυριο και για μια εβδομαδα υπομονη.Θα μας πρηξουν στα κουτσομπολιστικα.Τι παθαμε ,εθνικη καταστροφη ,αδικια,μας φθονουν ,ειμαστε οι καλυτεροι,ενα πανυγηρακι ηταν κλπ κλπ.Αντε παιδια ,του χρονου καλυτερα
:clap::):(:p:mad::rolleyes:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.763
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τώρα θα μας φταινε οι επιτροπές λες και το Aζερμπαιτζαν που βγήκε τρίτο είχε καλύτερα κονέ ή η θέση που εμφανισθήκαμε (8η) λές και η Ισλανδία που βγήκε δεύτερη είχε καλύτερη θέση (7η). Απλώς το τραγούδι δεν ήταν αυτό που έπρεπε, ο Σάκης το υποστήριξε όσο μπορούσε. Με άλλον τραγουδιστή και το ίδιο τραγουδι θα πατώναμε σίγουρα. Οι συμμαχίες και πάλι μίλησαν, αλλιώς δεν εξηγούνται οι θέσεις Ουκρανίας, Δανίας και Ρωσίας. Του χρόνου θα δω eurovision, μόνο αν πάει ο Βασίλης.:haha::haha::haha:
Προφανώς και μίλησαν οι συμμαχίες - δες ποιοί επέλεξαν και έδωσαν 12άρια στο Ελληνικό τραγούδι (Κύπρος, Αλβανία, Βουλγαρία). ...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Α ρε αθάνατα Βαλκάνια. Μετά μιλάμε για τις άλλες συμμαχιες.
Αυτό το έγραψα κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας.
Του χρόνου ας στείλουμε κάτι τελέιως ελληνικό και με ελληνικούς στίχους.
Είναι ευκαιρία να κάνουμε το κέφι μας.
Άλλωστε μετά τη φετινή αποτυχία του Ρουβά αλλά και την προσφατη της Βισση θεωρώ δύσκολο κάποιο μεγάλο όνομα να δεχθεί να πάρει το ρίσκο.
Πάντως το επίπεδο του φετινού διαγωνισμού προσωπικά το βρήκα χαμηλότερο των άλλων χρονιών, παρά τα αντιθέτως λεγόμενα.

Υ.Γ. Καλά οι Μαγγίρα επιεικώς χάλια
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87

thanosth

Member
Μηνύματα
3.432
Likes
7.541
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
κέρδισε το τραγούδι που άρεσε πολύ στους περισσότερους Ευρωπαίους!:clap:

ας στείλουμε κ εμεις κάτι καλύτερο επιτέλους, :rolleyes:
Καλός κ υπέροχος ο Σάκης,
αλλά όχι άλλο ελληνικό ποπ τραγούδι, δεν το μπορώ.
Κάθε χρόνο σχεδόν τα ίδια και τα ίδια.

Δόξα τω Θεώ εχουμε κάτι να πούμε μουσικά ακόμη.
Το ελληνικό μας τραγούδι δεν είναι μόνο ο Σάκης, η Καλομοίρα, η Βίσση, η Παπαρίζου
και το είδος τραγουδιού που εκπροσωπούν.

Υπάρχει κ ο Βασίλης, και ο Αλκίνοος και πολλοί άλλοι που εκπροσωπούν ένα αλλο είδος τραγουδιού...

Και ας μην τερματίσουμε ψηλά!
:cool:

Y.Γ.: το μήνυμα σμς για την ψηφοφορία στην Ελλάδα κόστιζε 1,14Ε ενώ στην Γερμανία μόνο 0,18Ε:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Μόλις έμαθα οτι ο Νορβηγός είναι Ρώσος στην καταγωγή... τι μαθαίνει κανείς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.004
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom