Νορβηγία Σουηδία Cool-cation στα φιόρδ της Νορβηγίας και κάτι ψιλά από Σουηδία

kikia

Member
Μηνύματα
6
Likes
33
Επίλογος

Αν κάποτε μου έβαζαν το δίλημμα βουνό ή θάλασσα το καλοκαίρι, θα έλεγα τρελός παππάς σε βάφτισε...
'Ομως κάποτε τα καλοκαίρια έκανε απλά ζέστη. Πλέον η κάψα είναι ανυπόφορη, οι θάλασσες ζεστές σα μπανιέρα, με τον υπερτουρισμό και τις άπιαστες τιμές να αλλάζουν γνώμη και στον πιο σκληροπυρηνικό.

Η απόφασή λοιπόν για μένα, ήταν εύκολη. Σα λύτρωση από το μαρτύριο της κάψας ερχόταν η απόδραση στο βορρά και πλέον μετά την πραγματοποίηση του ταξιδιού σκέφτομαι πόσο εφικτό είναι να καθιερώσω κάτι ανάλογο για κάθε καλοκαίρι. Coolcation δαγκωτό!

Με τη φίλη μου παρότι δεν είχαμε ξαναταξιδέψει μαζί, συντονιστήκαμε απόλυτα. Έχουμε παρόμοιους ρυθμούς, ταιριάζουμε στα γούστα, δεν υπήρξε το παραμικρό μεταξύ μας, ίσα ίσα που βρήκαμε το χρόνο και την ησυχία να πούμε περισσότερα για τις ζωές μας.

Η Νορβηγία προφανώς μας ξετρέλανε. Δε νομίζω να έχω ξαναδεί τέτοια τοπία, σε φιόρδ είχα μια εμπειρία με το Κότορ στο Μαυροβούνιο, αλλά τα νορβηγικά υπερτερούν σε μέγεθος και μεγαλοπρέπεια.
Η φύση της χώρας είναι ξεκάθαρα μεγαλειώδης. Δίχως να είμαι ο ορκισμένος φυσιολάτρης ταξιδιώτης, (προτιμώ έναν συνδιασμό πόλης με φύση), όμως τόση απλόχερη ομορφιά δε γινόταν να με αφήσει ασυγκίνητη. Καμία φωτογραφία ή καρτ ποστάλ δεν μπορούν να αποδώσουν το παραμυθένιο της χρώμα.

Πάμε λοιπόν να τα δούμε επί μέρους:

Πόλεις - χωριά: Ρυμοτομία, τάξη και ασφάλεια πράσινο μέχρι σκασμού, κουκλίστικα σπιτάκια. Τι να σχολιάσεις εδώ.

Μετακινήσεις: Αν εξαιρέσεις το άκυρο λεωφορείο στο Flam, όλα τα μέσα ήταν στην ώρα τους, άνετα και εξυπηρετικά. Με το app Vy έκλεισα τρένα και κάποια λεωφορεία, με το Router τα εισιτήρια στα ΜΜΜ εντός του Όσλο

Κουζίνα : Μαγείρεμα και άγιος ο Θεός. Απλησίαστες οι τιμές στο φαγητό έξω, τα μόνα που δοκιμάσαμε ήταν ένα χοτ ντογκ και πίτες από τους φούρνους.

Άνθρωποι: Ευγενικοί (συνήθως), μιλάνε τ αγγλικά σαν μητρική τους, έναν ντόπιο γνώρισα μόνο στο Μπέργκεν που είναι φίλος φίλου και μου έφερε μία ποδοσφαιρική φανέλα που του είχε παραγγείλει, μιλήσαμε κανένα 20λεπτο, ωραίος τύπος και ανοιχτόκαρδος. Όσοι μας χόρεψαν στο τάγκο ήταν επίσης φιλικοί, δεν παρατήρησα κάτι περίεργο.

Χρήματα: Μετρητά δεν είδαμε πουθενά, Revolut παντού, είναι κοντά στο να καταργήσουν κάθε συναλλαγή με φυσικό χρήμα.

Στοκχόλμη: Από Σουηδία είχα επισκεφτεί το Μάλμε σε ημερήσια εκδρομή από την Κοπεγχάγη πριν μερικά χρόνια, πλέον έχω άποψη και για την πρωτεύουσα. Με κέρδισε ολότελα λόγω φυσικής ομορφιάς, αρχιτεκτονικής και vibe, αυτό δεν το έχω πει για πολλά μέρη. Δεν ξέρω αν θα ζούσα εκεί διαρκώς, αλλά ευχαρίστως περνούσα τους καλοκαιρινούς μήνες δίχως να πλήξω.

Τα highlight μου, τελικά ήταν το Μπέργκεν, η εμπειρία του trail στο Pulpit Rock (παρόλη την κούραση) και η βραδιά στο μικρό σπίτι στο λιβάδι. Θα μου μείνουν αξέχαστα.

Οικονομικά : (άουτς)
Αεροπορικά: € 250
Σύνολο Λεωφορεία € 130
Σύνολο Τρένα & κρουαζιέρα € 205
Διανυκτερεύσεις € 450
Φαγητό-ποτά και διάφορα € 315
Σύνολο ανά άτομο € 1350

για 9 μέρες στη Νορβηγία και 3,5 Στοκχόλμη (που όμως τα έξοδα εκεί λόγω φιλοξενίας ήταν αισθητά λιγότερα)

Νομίζω έπιασα το μπάτζετ των διακοπών σε κοσμικό νησί στο Αιγαίο τον Αύγουστο. Σενάριο που εμένα δεν με συγκινεί πολύ, εύκολα γύρισα την πλάτη και γνώρισα κάτι διαφορετικό.
Καθένας με τα γούστα του.

Ευχαριστώ όσους με διαβάζουν, για το feedback και τελειώνοντας με τη συγγραφή θα έχω πια περισσότερο χρόνο να διαβάζω τις ιστορίες που γράφονται τώρα.

@Dr Snoopy ανυπομονώ να βρείς το χρόνο να ξεκινήσεις αυτό που μας έταξες :)
Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι φιλενάδα! Σ ευχαριστώ για την ευκαιρία! Περιμένω να με συμπεριλάβεις στα σχέδια του επόμενου coolcation.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.875
Με καθε επιφυλαξη γιατι τα εκλεισα ολα 10 μηνες πριν, το δικο μας σχεδιο ειναι μαλλον αντιστροφο:
2 πτησεις με ανταποκριση για Μπεργκεν, 2 βραδια διαμονη στο Μπεργκεν αφου δεν θα βαλουμε το τρενο, πλοιο για Σταβανγκερ και διαμονη 2 βραδια Σταβανγκερ, πρωινη αναχωρηση μαλλον με τρενο η βραδινη με flixbus για Οσλο κ παραμονη 2 βραδια Οσλο γιατι θελω να δω καναδυο πραγματα, πρωινη πτηση απ ευθειας Οσλο ΑΘηνα.
Με μεση τιμη ξενοδοχειου/ BB που εκλεισα περιπου στα 86 ευρω λογω early booking για 5 βραδια συν μια νυχτα δωρεαν και δωρεαν εισιτηρια, βλεπω οτι για μια εβδομαδα διακοπων κοστιζει 255 το ατομο η διαμονη ( με πρωινο στο Οσλο) μαζι με 3 πτησεις. Θα καψουμε το πανακριβο τρενο, οποτε μιλαμε για πολυ ικανοποιητικη τιμη αλλα ομολογω οτι ειναι αθλος χακαρισματος εισιτηριων και ξενοδοχειων.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα καψουμε το πανακριβο τρενο, οποτε μιλαμε για πολυ ικανοποιητικη τιμη αλλα ομολογω οτι ειναι αθλος χακαρισματος εισιτηριων και ξενοδοχειων.
Συμφωνώ! Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο...
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Με καθε επιφυλαξη γιατι τα εκλεισα ολα 10 μηνες πριν, το δικο μας σχεδιο ειναι μαλλον αντιστροφο:
2 πτησεις με ανταποκριση για Μπεργκεν, 2 βραδια διαμονη στο Μπεργκεν αφου δεν θα βαλουμε το τρενο, πλοιο για Σταβανγκερ και διαμονη 2 βραδια Σταβανγκερ, πρωινη αναχωρηση μαλλον με τρενο η βραδινη με flixbus για Οσλο κ παραμονη 2 βραδια Οσλο γιατι θελω να δω καναδυο πραγματα, πρωινη πτηση απ ευθειας Οσλο ΑΘηνα.
Με μεση τιμη ξενοδοχειου/ BB που εκλεισα περιπου στα 86 ευρω λογω early booking για 5 βραδια συν μια νυχτα δωρεαν και δωρεαν εισιτηρια, βλεπω οτι για μια εβδομαδα διακοπων κοστιζει 255 το ατομο η διαμονη ( με πρωινο στο Οσλο) μαζι με 3 πτησεις. Θα καψουμε το πανακριβο τρενο, οποτε μιλαμε για πολυ ικανοποιητικη τιμη αλλα ομολογω οτι ειναι αθλος χακαρισματος εισιτηριων και ξενοδοχειων.
Ποια ΒΒ/ξενοδοχείο είναι αυτά? Και τελικά πως αξίζει να δει κανείς τα φιόρδ αν δεν νοικιάσει αυτοκίνητο?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ποια ΒΒ/ξενοδοχείο είναι αυτά? Και τελικά πως αξίζει να δει κανείς τα φιόρδ αν δεν νοικιάσει αυτοκίνητο?

Δεν μείναμε σε ξενοδοχείο. Σε διαμερίσματα κ χόστελ.
Αν δεν έχεις αυτοκίνητο είναι μονόδρομος η κρουαζιέρα και κάποια άλλη εκδρομή αν δε θέλετε το τρεκ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.568
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@evaT Ευχαριστουμε για την ομορφη ιστορια σου.
@Sassenach77 δεν σε ενθουσιασε γιατι δεν ηταν τουριστικη κρουαζιερα αλλα ferry boat γραμμης. Στα τουριστικα μπορεις να βγεις. Τσεκαρε αυτο με το οποιο υπαρχει κ η δυνατοτητα να σε αφησει στο μονοπατι για τις φαρμες Skagofla (που βλεπεις στο Geirangerfjord απο ψηλα) και να το ξαναπαρεις με το ιδιο εισιτηριο για να επιστρεψεις. Exclusive fjord sightseeing cruises on UNESCO Geirangerfjord, stunning scenery, shorexcursion - Things to do in Geiranger
Για να πω την αλήθεια δεν θα ήθελα η βαρκάδα σε ένα φιόρδ να συνδέεται με κάποια πεζοπορία. Τη βαρκάδα θα ήθελα να τη κάνω για να δω τη θέα ενος Νορβηγικού φιορδ μέσα απο αυτό και μέχρι εκεί. Πιστεύω θα είναι εξίσου επιβλητική η θέα όσο και απο ψηλά! Όταν θα πάρω την απόφαση να επισκεφτώ τη χώρα θα δω τι υπάρχει απο βαρκαδες και αν υπάρχει κάτι σε διάρκεια 1-2 ώρες και να με χτυπάει το αεράκι καλώς. Αλλιώς θα προσπεράσω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.875
Ποια ΒΒ/ξενοδοχείο είναι αυτά?
Bergen BUDGETEL Kong Oskars 2*
Stavanger Stavanger Bed and Breakfast
Oslo Comfort Hotel Grand Central 3* με πρωινο. Το οτι εκλεισα με 75 το βραδυ 3αστερο με πρωινο στο Οσλο και θα παρουμε και το 10% επιστροφη για δωρεαν νυχτα ειναι καπως απιστευτο αλλα 10 μηνες πριν.
Oλα κλεισμενα απο το Hotels.com ωστε να παρουμε πισω μια νυχτα δωρεαν,
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.875
Όταν θα πάρω την απόφαση να επισκεφτώ τη χώρα θα δω τι υπάρχει απο βαρκαδες και αν υπάρχει κάτι σε διάρκεια 1-2 ώρες και να με χτυπάει το αεράκι καλώς. Αλλιώς θα προσπεράσω.
Στη σελιδα visit bergen εχει με 59 ευρω κρουαζιερα στο φιορδ, οχι της γραμμης.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.568
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στη σελιδα visit bergen εχει με 50 ευρω κρουαζιερα στο φιορδ, οχι της γραμμης.
Δεν με ενοχλεί αν είναι πλοίο της γραμμής ή τουριστικό. Απλά δεν θέλω να είμαι αμπαρωμενη μέσα. Για να καταλάβεις, όταν είχα πάει Κωνσταντινούπολη ήταν Δεκέμβριος και όταν κάναμε βαρκάδα στο Βόσπορο καθόμουν έξω. Ήμουν η μόνη που ήθελα να κάτσω έξω με το ψωφοκρυο....

Την κρατώ τη σελίδα, όπως και όλες τις πληροφορίες που έχουν γραφτεί στη παρούσα ιστορία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom