Νορβηγία Σουηδία Cool-cation στα φιόρδ της Νορβηγίας και κάτι ψιλά από Σουηδία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.875
Σύνολο ανά άτομο € 1350

για 9 μέρες στη Νορβηγία και 3,5 Στοκχόλμη (που όμως τα έξοδα εκεί λόγω φιλοξενίας ήταν αισθητά λιγότερα)

Νομίζω έπιασα το μπάτζετ των διακοπών σε κοσμικό νησί στο Αιγαίο τον Αύγουστο. Σενάριο που εμένα δεν με συγκινεί πολύ, εύκολα γύρισα την πλάτη και γνώρισα κάτι διαφορετικό.
Καθένας με τα γούστα του.
Λιγες μερες πριν, τον Ιουλιο, το δικο μας budget στη Σουηδια ηταν 100/ ατομο τη μερα (50 το ξενοδοχειο με πρωινο και 50 τα υπολοιπα εξοδα, δηλαδη φαι, καφες, καμια μπυρα και λιγα μουσεια ) και μαλιστα χωρις καθολου μεγειρεμα, αλλα φαι σε φαστφουνταδικα, τουρκικα και μαγειρεμενα απο σουπερμαρκετ. Μετρο πηραμε ελαχιστα γιατι μεναμε κεντρικα.
Οποτε αν εξαιρεσει καποιος τα εισιτηρια, πας διακοπες πιο φθηνα απο Ελλαδα. Εννοειται flixbus απο αεροδρομιο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.577
Likes
4.148
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Λιγες μερες πριν, τον Ιουλιο, το δικο μας budget στη Σουηδια ηταν 100/ ατομο τη μερα (50 το ξενοδοχειο με πρωινο και 50 τα υπολοιπα εξοδα, δηλαδη φαι, καφες, καμια μπυρα και λιγα μουσεια ) και μαλιστα χωρις καθολου μεγειρεμα, αλλα φαι σε φαστφουνταδικα, τουρκικα και μαγειρεμενα απο σουπερμαρκετ. Μετρο πηραμε ελαχιστα γιατι μεναμε κεντρικα.
Οποτε αν εξαιρεσει καποιος τα εισιτηρια, πας διακοπες πιο φθηνα απο Ελλαδα. Εννοειται flixbus απο αεροδρομιο.
Πιο φθηνα δεν ξερω αν ειναι (συγκρινοντας το με ενα ταξιδι στην Ελλαδα με ιδιες προυποθεσεις δλδ φαι σε φαστφουνταδικα, τουρκικα και μαγειρεμενα απο σουπερμαρκετ). Αλλιως μιλαμε για μια ατυχη συγκριση. Σιγουρα παντως η Ελλαδα δεν ειναι πλεον ενας φθηνος προορισμος, ουτε καν για τους ξενους (ειδικα συγκεκριμενοι προορισμοι). Και σιγουρα παντα υπαρχει τροπος αν θες να ταξιδευεις σχετικα οικονομικα ακομα κ σε ακριβους προορισμους με λιγους συμβιβασμους, εξασκηση κ εμπειρια. Ολα γινονται με λιγη φαντασια και εφευρετικοτητα!:haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.875
Πιο φθηνα δεν ξερω αν ειναι (συγκρινοντας το με ενα ταξιδι στην Ελλαδα με ιδιες προυποθεσεις δλδ φαι σε φαστφουνταδικα, τουρκικα και μαγειρεμενα απο σουπερμαρκετ). Αλλιως μιλαμε για μια ατυχη συγκριση. Σιγουρα παντως η Ελλαδα δεν ειναι πλεον ενας φθηνος προορισμος, ουτε καν για τους ξενους (ειδικα συγκεκριμενοι προορισμοι). Και σιγουρα παντα υπαρχει τροπος αν θες να ταξιδευεις σχετικα οικονομικα ακομα κ σε ακριβους προορισμους με λιγους συμβιβασμους, εξασκηση κ εμπειρια. Ολα γινονται με λιγη φαντασια και εφευρετικοτητα!:haha:
Δεν θα ελεγα οτι ειναι μεγαλη η διαφορα του μαγειρεμενου εκει στα τοπικα σουπερμαρκετ 7 ,5 ευρω αντι για 6 στον ΑΒ, που δεν θα βρεις καν σουπερμαρκετ με μαγειρεμενο φαγητο σε ενα νησακι πχ. Ουτε ο καφες στα 4 αντι για 3.5 στην Ελλαδα, δεν ξερω πια ποσο παει στα νησια.
Αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι με 90 ευρω με πρωιναρα μπουφε μεγαλο δεν βρισκεις σε ελληνικο νησι ευκολα. Συνηθως κλεινουμε τα γνωστα rooms to let που δεν παρεχουν τιποτε.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.577
Likes
4.148
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν θα ελεγα οτι ειναι μεγαλη η διαφορα του μαγειρεμενου εκει στα τοπικα σουπερμαρκετ 7 ,5 ευρω αντι για 6 στον ΑΒ, που δεν θα βρεις καν σουπερμαρκετ με μαγειρεμενο φαγητο σε ενα νησακι πχ. Ουτε ο καφες στα 4 αντι για 3.5 στην Ελλαδα, δεν ξερω πια ποσο παει στα νησια.
Αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι με 90 ευρω με πρωιναρα μπουφε μεγαλο δεν βρισκεις σε ελληνικο νησι ευκολα. Συνηθως κλεινουμε τα γνωστα rooms to let που δεν παρεχουν τιποτε.
Εννοειται οτι δεν βρισκεις 100€ με πρωινο πλεον ευκολα. Απλα ειπες οτι βγαινει πιο φθηνα στη Σουηδια απ οτι στην Ελλαδα που το θεωρω τραβηγμενο. Επισης στην Ελλαδα μπορει κ να βρεις κανενα ταβερνακι κ να φας μια μεριδα σαν ανθρωπος με 10€ - 15€. Στη Σουηδια δεν παιζει αυτο το σεναριο. Τελος παντων δεν διαφωνουμε στην ουσια. Και εγω επιλεγω εξωτερικο τα τελευταια καλοκαιρια για τους ιδιους λογους. Γιατι και ακομα πιο ακριβο να βγει το εξωτερικο, πλεον η οικονομικη ψαλιδα εχει κλεισει πολυ και δε με νοιαζει να δωσω κατι λιγο παραπανω.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πανακριβα ειναι ολα αλλα τουλαχιστον στη 1.30 ωρα θα το ευχαριστηθεις και θα μπορεις να κανεις κ την πεζοπορια να απολαυσεις τη θεα του fjord
Το κατάλαβα. Βέβαια εμείς δε φτάσαμε ως το Geiranger, εκεί που είμασταν δεν βρήκα άλλη ενδιαφέρουσα επιλογή.


Μπράβο Εύα, υπέροχη ιστορία που μας βάζει σε σκέψεις. Δικαιωθήκατε για την καλοκαιρινή επιλογή σας με το ταξίδι στο Βορρά, όπως και με το πρόγραμμα που ακολουθήσατε! Τελικά υπάρχουν επιλογές για να τη βγάλει και κανείς με χαμηλότερο προϋπολογισμό, δεν είναι κατά κανόνα πανάκριβα όλα εκτός από κάποιες δραστηριότητες που είναι αναπόφευγκτες.

Εύχομαι κι άλλα τέτοια ταξίδια, όπως επίσης εύχομαι κι ένα καλοκαιρινό με ελικοφόρο επιτέλους σε νησί, όπου άμα έχει και τα μποφόρια του θα καταλάβεις τι θα πει κούνημα. :haha:
:eek::eek::eek::eek: δεν θα πάρω νομίζω!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.577
Likes
4.148
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Το κατάλαβα. Βέβαια εμείς δε φτάσαμε ως το Geiranger, εκεί που είμασταν δεν βρήκα άλλη ενδιαφέρουσα επιλογή.
Δεν ειναι ευκολο να κινηθεις χωρις δικο σου μεσο. Χανεις πολυ χρονο να πας απο το ενα μερος στο αλλο, το καταλαβαινω. Και πολλα κανατε και πολλα ειδατε κ μπραβο σας!
Υγ. Εγω στην ερευνα ειμαι για του χρονου το καλοκαιρι. Το τραινο το εβγαλα ηδη απο το πλανο. Δε με εψησες με αυτα που διαβασα κ ειδα!😉 Ειδικα το σκηνικο με τη χορευτρια ειναι ενας λογος απο μονος του να βγει απ τη λιστα. Για ονομα του Θεου...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.169
Likes
25.454
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευχαριστύε πολύ για την απλαυστική ιστορία με τις πανέμορφες φωτογραφίες και το θαυμάσι χιούμορ σου.
Εύχομαι να ταξιδεύεις και να μας γράφεις τέτοιες υπέροχες ιστορίες.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δε με εψησες με αυτα που διαβασα κ ειδα!😉 Ειδικα το σκηνικο με τη χορευτρια ειναι ενας λογος απο μονος του να βγει απ τη λιστα. Για ονομα του Θεου...
Δεν είμεθα αμερικανάκια :cool:
Έλα, σε γλύτωσα 40 ευρώ! Αν πάρεις αυτοκίνητο θα τα δεις κ με το παραπάνω.


Εύχομαι να ταξιδεύεις και να μας γράφεις τέτοιες υπέροχες ιστορίες.
Σ ευχαριστώ άλλη μια φορά. Αν είχα φαν κλαμπ εσύ θα ήσουν πρόεδρος :xalara:
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.802
Likes
7.224
Δεν ειναι ευκολο να κινηθεις χωρις δικο σου μεσο. Χανεις πολυ χρονο να πας απο το ενα μερος στο αλλο, το καταλαβαινω. Και πολλα κανατε και πολλα ειδατε κ μπραβο σας!
Υγ. Εγω στην ερευνα ειμαι για του χρονου το καλοκαιρι. Το τραινο το εβγαλα ηδη απο το πλανο. Δε με εψησες με αυτα που διαβασα κ ειδα!😉 Ειδικα το σκηνικο με τη χορευτρια ειναι ενας λογος απο μονος του να βγει απ τη λιστα. Για ονομα του Θεου...
Λέμε να επιλέξουμε το πλοίο της γραμμής αυτό που ανεβαίνει μέχρι Κίρκενες. Αν δεν καταφέρουμε να δούμε το σέλας δίνουν δωρεάν άλλη μια κρουαζιέρα. Είναι η περίπτωση που εύχεσαι να μην εμφανιστεί.
Norway_Tromso_HGR_163200_Photo_Getty_Images.jpg
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Λέμε να επιλέξουμε το πλοίο της γραμμής αυτό που ανεβαίνει μέχρι Κίρκενες. Αν δεν καταφέρουμε να δούμε το σέλας δίνουν δωρεάν άλλη μια κρουαζιέρα. Είναι η περίπτωση που εύχεσαι να μην εμφανιστεί.
View attachment 473658
Εσύ παίζεις σε άλλο λέβελ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.875
Μολις εκλεισα με μιλια και το Οσλο Αθηνα 19 ευρω τον Ιουλη (ο γιος 0 ευρω με το youth pass). Να στε καλα γιατι μ αυτη τη συζητηση μπηκα να δω μηπως βγηκαν τα δωρεαν.
Θα ξαναδιαβασω την ιστορια και μαλλον κι εμεις θα παραλειψουμε το τρενο.
Υποψιν βρισκεις και με 50 ευρω το Aegean αλλα οχι τις μερες που μπορουμε.
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.577
Likes
4.148
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Λέμε να επιλέξουμε το πλοίο της γραμμής αυτό που ανεβαίνει μέχρι Κίρκενες. Αν δεν καταφέρουμε να δούμε το σέλας δίνουν δωρεάν άλλη μια κρουαζιέρα. Είναι η περίπτωση που εύχεσαι να μην εμφανιστεί.
View attachment 473658
Οχι ρε τι λες! Η σκεψη του κ μονο μου φερνει ανατριχιλα. Δεν εχω δει τπτ ωραιοτερο στη ζωη μου! Εγω σου ευχομαι να το δεις :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.032
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom