Νορβηγία Σουηδία Cool-cation στα φιόρδ της Νορβηγίας και κάτι ψιλά από Σουηδία

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εισαγωγή

Το ταξίδι στη Νορβηγία μου είχε καρφωθεί στο μυαλό, ήδη από τον περασμένο χειμώνα.

Ανακαλώντας τις φρικτές θερμοκρασίες του προηγούμενου καλοκαιριού σκεφτόμουν πόσο ανακουφιστικό θα ήταν να μπορείς να ξεφύγεις από την ανελέητη αυγουστιάτικη ζέστη στην Ελλάδα, την ώρα που ο αλγόριθμος του φέισμπουκ διάβαζε τη σκέψη μου και μου πετούσε ξεδιάντροπα εικόνες με καταπράσινα βουκολικά τοπία, καταρράχτες και πολύχρωμα ξύλινα σπιτάκια.

Η σκέψη έγινε φαντασίωση και η φαντασίωση σχεδόν εμμονή.
Αυτό ήταν! Ξεκίνησα έρευνα για ένα φιλόδοξο roadtrip με τη γνωστή ταξιδιωτική μου παρέα, μόνο που σύντομα προσγειώθηκα στην πραγματικότητα συνειδητοποιώντας το τεράστιο των αποστάσεων αλλά και τις ιδιαίτερες συνθήκες οδήγησης στη χώρα. Έπρεπε να το μαζέψω.



Από την άλλη, το Roadtrip που σκεφτόμουν δεν έμελλε να ευδοκιμήσει, αφού ο Αντωνάκης της παρέας, τα καλοκαίρια κάνει τον ξενοδόχο στο εξοχικό του στη Χαλκιδική και ο έτερος Καππαδόκης σενιόρ- Τάσος, χτυπήθηκε από τα βέλη του έρωτα :heart: και μας εγκατέλειψε για να κάνει ρομαντικές διακοπές με το έτερο μισό του.
Αυτά για καλοκαίρι βέβαια, διότι από το χειμώνα κάθε κατεργάρης στον πάγκο του, μαζευόμαστε κ ετοιμάζουμε όλοι μαζί κάτι δυνατό…στην ώρα τους όμως αυτά.



Κάπως έτσι με βαριά καρδιά έβαλα το ταξιδάκι στο συρτάρι και σταμάτησα να σκέφτομαι, όταν κάπου αρχές Μάη μου προέκυψε η Κική με το χωρισμό της.

Η Κική είναι καλή φίλη που γνώρισα εδώ και μερικά χρόνια μέσα από την ενασχόλησή μου με το τάγκο, ήτο όμως πολύ δεσμευμένη, έχουμε γενικά στενή σχέση, τα διακοποταξίδια όμως λογικά τα περνούσε με το πρόσωπο.

Από το οποίο πρόσωπο επήλθε κρίση και εντέλει οριστική ρήξη.

Μέσα στη ζωή όλα. Άλλος ερωτεύεται κ άλλος ξε-ερωτεύεται και ωφελούμαι εγώ!

Έτσι, αφού κλάψαμε κάποιες μέρες τον…συγχωρεμένο παρέα, αρχίσαμε να συζητάμε την προοπτική να ταξιδέψουμε παρέα το καλοκαίρι. Έβγαλα αμέσως από το συρτάρι το μισοδιαβασμένο ταξιδάκι για τη Νορβηγία, η Κική πέταξε τη σκούφια της από τη χαρά της και γω έπεσα με τα μούτρα στη μετατροπή του σεναρίου.

Από roadtrip προσαρμοσμένο στα γούστα της παρέας που ξέρω καλά τα χούγια τους, διασκευή σε τουρ με τρένα και λεωφορεία, κοριτσοπαρέα πλέον, ενώ για σβήσιμο προσθέσαμε ένα 3μερο στη Στοκχόλμη που ζει η κόρη της Κικής, οπότε είχαμε διαμονή κούτρα, κερασάκι στην τούρτα για μένα που έλειπε από τον ταξιδιωτικό μου χάρτη η πρωτεύουσα της Σουηδίας.


Τα (δελεαστικά εισιτήρια) κλείστηκαν, η προετοιμασία συνεχίστηκε πυρετωδώς και σύντομα κρατούσα στα χέρια μου το προγραμματάκι -μούρλια που ετοίμασα, η ζέστη έσφιγγε για άλλο ένα καλοκαίρι και μείς ανυπομονούσαμε να περάσουν οι μέρες για να ξεκουμπιστούμε προς τη δροσιά του βορρά.

3899c234-f3ca-4116-a8d9-63fafef91ab3.jpg
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.367
Likes
4.369
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μέσα στη ζωή όλα. Άλλος ερωτεύεται κ άλλος ξε-ερωτεύεται και ωφελούμαι εγώ!
Και οι άλλοι ωφελούνται που σε έχουν φιλενάδα! :)
Κορίτσια είστε κούκλες και περιμένουμε να διαβάσουμε τις περιπέτειές σας.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σχεδιασμός Ταξιδιού


Εδώ σε θέλω κάβουρα :cry:

Η Νορβηγία είναι μια ακριβή-πανάκριβη χώρα, έπρεπε να κινηθούμε συνετά.

Το αεροπορικό βρέθηκε σε υπερβολικά καλή τιμή για τα δεδομένα, SAS από Θεσσαλονίκη με ανταπόκριση μιας ώρας στην Κοπεγχάγη (με δικαίωμα παραδοτέας αποσκευής μέσα στην τιμή) στα 150 €. Επιστροφή από Στοκχόλμη, γαλατάδικη πτήση αλλά μόνο 35 ευρώ + τα βαλιτσάκια που θα προσθέταμε αργότερα.

Θα χρειαζόμασταν και μία εσωτερική πτήση από ‘Οσλο για Στοκχόλμη, άλλα 50€ ευρώ εκείνη, 250 ευρώ για όλες τις πτήσεις λοιπόν, γι αυτό το ταξίδι το λες και γκολ από τα αποδυτήρια.


Αυτό που ήταν πραγματικό τσάλεντζ, ήταν να αποφασίσω ποια μέρη θα προλαβαίναμε να δούμε και πόσες από τις δραστηριότητες είχαμε την οικονομική δυνατότητα να ακολουθήσουμε.

Διάβασα κάποιες ιστορίες από το φόρουμ για να πάρω μια ιδέα από τις διαδρομές, όμως οι περισσότερες είναι παλιότερες, άρα και η πληροφορία παρωχημένη.

Οπότε το έριξα στο ytube παρακολουθώντας βιντεάκια ταξιδιωτών και έγινα μέλος στις σχετικές ομάδες στο fb όπου οι επίδοξοι τουρίστες κάνουν ερωτήσεις που απαντούν οι ντόπιοι και οι έχοντες ταξιδιωτική εμπειρία στη χώρα.

Σε ερώτησή μου, σε μια από αυτές τις ομάδες το πως μπορεί να ταξιδέψει κάποιος στη Νορβηγία δίχως να χρειαστεί να πουλήσει νεφρό; o_O εντάξει δεν ήξερα αν μπορώ να το εκφράσω αυτολεξί στ αγγλικά, οπότε το έθεσα “on a budget” που βγάζει κάτι πιο... κουλτουρέ, μου απάντησε ένας μουντρούχος, ακοινώνητος, φιλικότατος, καλοσυνάτος Νορβηγός με το εξής «if you want cheap, stay at home!»

Συγνώμη κιόλας που εμείς δεν παίρνουμε 5 χιλιάρικα μισθό να μας τρέχουν από τα μπατζάκια. Δεν είμαστε τσίπηδες, με ένα σωρό τερτίπια καταφέρνουμε να έρθουμε στις χώρες σας που σας έκαναν μάγγες τα φιορδ και τα πουλάτε χρυσάφι!

Ευτυχώς ανταποκρίθηκαν μερικοί λιγότερο νευριασμένοι ομοιοπαθούντες και κάπως τη βρήκαμε την άκρη!

Το πρόγραμμα- αφού με δυσκολία συμβιβάστηκα στην ιδέα ότι δεν θα φτάναμε ως το Άλεσουντ και το δρόμο του Ατλαντικού , διαμορφώθηκε ως εξής:

- Άφιξη στο Όσλο και παραμονή μία μέρα να δούμε την πρωτεύουσα (και πολύ της ήταν)

- Τρένο που ταξιδεύει νοτιοδυτικά «γλείφοντας» τα παράλια και άφιξη στο Στάβαγκερ. Δύο μέρες εκεί και ανάβαση στο βράχο Preikostolen (Pulpit Rock). Aχ.... :shock:

- Πρωινό λεωφορείο για το κουκλίστικο Μπέργκεν και παραμονή εκεί για 3 μέρες από όπου θα κάναμε μία παραλλαγή του περίφημου Norway in a Nutshell.

Πήραμε δηλαδή τρένο από Μπέργκεν μέχρι το Flåm αλλάζοντας στη μέση με το πολυδιαφημισμένο Flamsbana που εικάζεται ότι ακολουθεί μία από τις 3 ωραιότερες διαδρομές στον κόσμο (αν ήταν έτσι ή δεν ήταν θα το εξετάσουμε στο σχετικό κεφάλαιο).

Διανυκτέρευση κάπου στο πουθενά στην περιοχή του Flåm, όπου είχα μια περίεργη έμπνευση να μείνουμε ένα βράδι στην περιοχή για να αφουγκραστούμε καλύτερα το…. τίποτα της νορβηγικής επαρχίας.

Που τελικά εκτελέστηκε με μεγάλη επιτυχία, αλλά κι αυτά θα σας τα πω στην ώρα τους (ας θολώσω τα νερά να έχετε λίγη προσμονή…)

-Επιστροφή στο Μπέργκεν με κρουαζιέρα μέσα από το βαθύτερο φιόρδ της χώρας, το Sognefjord. Αφού το είδαμε από τη στεριά, από τα τρένα, από ψηλά κ από κοντά, ας το βλέπαμε κ από μέσα να το εμπεδώσουμε.

Παραμονή στο Μπέργκεν άλλη μία μέρα γιατί έτσι βόλευε η πτήση και αναχώρηση για Στοκχόλμη.

-Στοκχόλμη παραμονή για 3,5 μέρες (διαμονή στο σπίτι της κόρης της Κικής) και επιστροφή για Ελλάδα

Σύνολο 13 ημέρες, γιούχου :xalara:


Το επόμενο κουίζ για δύσκολους λύτες χωρίς πολλά λεφτά, ήταν τα μέσα μεταφοράς. Έβλεπα, τρένα, λεωφορεία και φέρι, σύγκρινα τιμές, έψαχνα προσφορές και ξεφυσούσα απελπισμένη.

Κάθε φορά που ξεμυτάς σ αυτή τη χώρα πρέπει να σκάς πενηντάρικα!

Ακολούθησα τις συμβουλές να αγοράσω τα εισιτήρια νωρίς, διότι ακριβαίνουν κι άλλο όσο περνάει ο καιρός (λες και δεν ήταν ήδη φωτιά και λαύρα)

Το δημοφιλές Flamsbana για 1 ώρα διαδρομή, ήθελε 40 ευρώ ακατέβατο. Τιμή φιξ και βγαίνει sold out στο φτερό.

Τη μόνη πραγματική προσφορά που χτύπησα ήταν ένα λεωφορείο για Μπέργκεν , έπεσα σ ένα πρωινό promo και μας βγήκε 17 ευρώ το άτομο, πρωί, ξε-πρωί το τσίμπησα επιτόπου έτσι για το γαμώτο.

Η δε κρουαζιέρα στο φιόρδ άλλη πονεμένη ιστορία, 90 ευρώ το κεφάλι κι άμα θέλεις.

Αλλά Νορβηγία δε θέλαμε; τα σκάσαμε κι αυτά, και είπαμε κι ένα τραγούδι.

Θα συμβιβαζόμασταν με τη διαμονή-φαγητό.

Επέλεξα προσεχτικά καταλύματα με κουζινάκι ώστε να μπορούμε να ετοιμάζουμε κάποια γεύματα, ενώ για το πανάκριβο Μπέργκεν, τα χόστελ ήταν μονόδρομος.

Tα έβλεπα και αναλογιζόμουν την Κική που θα έκανε για πρώτη φορά στη ζωή της διακοπές με φιλενάδα. Ε ρε κατακαημένη Κική τι σου έμελλε να πάθεις με μένα που έμπλεξες.
Μέχρι και σε χόστελ θα μείνεις και θα το καταπιείς αμάσητο, αλλά η γλυκούλα είναι ήσυχη και καλόβολη και δε διαμαρτυρήθηκε ποτέ για τίποτα (να τα λέμε κ αυτά).

Τουλάχιστον διάλεξα 4κλινο κοιτώνα μη της έρθουν όλα απότομα και μου πάθει κανένα ψυχολογικό, ωστόσο επειδή η δυνατότητα ακύρωσης ανέβαζε πολύ το κόστος, πήρα βαθιά ανάσα και τα έκλεισα στην μη επιστρέψιμη τιμή ελπίζοντας πως δε θα στραβώσει τίποτα.

Τα πάντα κλείστηκαν λοιπόν ήδη από αρχές Ιουνίου και το συγκεντρωτικό κόστος θα σας το παραθέσω στο τέλος της ιστορίας, αφού πρώτα δείτε με τα μάτια σας που πήγαμε και τι κάναμε και πόσο άξιζε (ή όχι)

Δεν θα στράβωνε τίποτα; Είναι δυνατόν; :eek:

‘Ένα μήνα πριν το ταξίδι φυσικά, έπεσα! ‘Οσοι με διαβάζετε τακτικά θα πείτε, πάλιιιιι έπεσες;

Λες και ας πούμε πέφτω όλη την ώρα…

Κι όμως έπεσα ξανά και μάλιστα στο ισιάδι, ενώ είχα βγει από το γραφείο να πάρω έναν καφέ, στραβοπάτησα, γύρισε το πόδι και βρέθηκα οριζόντια στην άσφαλτο, εγώ στη μια πλευρά και ο καφές με το κινητό στην άλλη.

Άσχημο διάστρεμμα στον αστράγαλο η διάγνωση, ο γιατρός συνέστησε 10 μέρες το πόδι ψηλά και ακινησία. Μάλιστα.

Σιγά που δεν κάθισα 10 μέρες ακίνητη εγώ, αλλά όσο μπόρεσα το πρόσεξα. 20 μέρες μετά το μπίστο, ακόμη δεν άντεχα να κάνω ούτε βήμα με κλειστό παπούτσι. Σκέφτηκα ότι στην ανάγκη θα ταξιδέψω στιλιστικά άκυρη, σαν γερμανός τουρίστας με σανδάλι και κάλτσα για το κρύο; o_O

Τελικά όμως μου έκανε το χατήρι και στις 8 Αυγούστου ήμουν ετοιμοπόλεμη, έβαλα κάλτσα και αθλητικό και φτάσαμε στο αεροδρόμιο ενθουσιασμένες, κρατώντας τις ζακέτες στο χέρι, ανυπομονώντας για τη στιγμή που θα νιώθαμε το δροσερό βόρειο αεράκι να μας χαϊδεύει τα πρόσωπά καθώς βγαίναμε από το αεροπλάνο….

20240808_225711.jpg




Συνεχίζεται….
 
Last edited:

vangelis69

Member
Μηνύματα
161
Likes
202
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Σχεδιασμός Ταξιδιού


Εδώ σε θέλω κάβουρα :cry:

Η Νορβηγία είναι μια ακριβή-πανάκριβη χώρα, έπρεπε να κινηθούμε συνετά.

Το αεροπορικό βρέθηκε σε υπερβολικά καλή τιμή για τα δεδομένα, SAS από Θεσσαλονίκη με ανταπόκριση μιας ώρας στην Κοπεγχάγη (με δικαίωμα παραδοτέας αποσκευής μέσα στην τιμή) στα 150 €. Επιστροφή από Στοκχόλμη, γαλατάδικη πτήση αλλά μόνο 35 ευρώ + τα βαλιτσάκια που θα προσθέταμε αργότερα.

Θα χρειαζόμασταν και μία εσωτερική πτήση από ‘Οσλο για Στοκχόλμη, άλλα 50€ ευρώ εκείνη, 250 ευρώ για όλες τις πτήσεις λοιπόν, γι αυτό το ταξίδι το λες και γκολ από τα αποδυτήρια.


Αυτό που ήταν πραγματικό τσάλεντζ, ήταν να αποφασίσω ποια μέρη θα προλαβαίναμε να δούμε και πόσες από τις δραστηριότητες είχαμε την οικονομική δυνατότητα να ακολουθήσουμε.

Διάβασα κάποιες ιστορίες από το φόρουμ για να πάρω μια ιδέα από τις διαδρομές, όμως οι περισσότερες είναι παλιότερες, άρα και η πληροφορία παρωχημένη.

Οπότε το έριξα στο ytube παρακολουθώντας βιντεάκια ταξιδιωτών και έγινα μέλος στις σχετικές ομάδες στο fb όπου οι επίδοξοι τουρίστες κάνουν ερωτήσεις που απαντούν οι ντόπιοι και οι έχοντες ταξιδιωτική εμπειρία στη χώρα.

Σε ερώτησή μου, σε μια από αυτές τις ομάδες το πως μπορεί να ταξιδέψει κάποιος στη Νορβηγία δίχως να χρειαστεί να πουλήσει νεφρό; o_O εντάξει δεν ήξερα αν μπορώ να το εκφράσω αυτολεξί στ αγγλικά, οπότε το έθεσα “on a budget” που βγάζει κάτι πιο... κουλτουρέ, μου απάντησε ένας μουντρούχος, ακοινώνητος, φιλικότατος, καλοσυνάτος Νορβηγός με το εξής «if you want cheap, stay at home!»

Συγνώμη κιόλας που εμείς δεν παίρνουμε 5 χιλιάρικα μισθό να μας τρέχουν από τα μπατζάκια. Δεν είμαστε τσίπηδες, με ένα σωρό τερτίπια καταφέρνουμε να έρθουμε στις χώρες σας που σας έκαναν μάγγες τα φιορδ και τα πουλάτε χρυσάφι!

Ευτυχώς ανταποκρίθηκαν μερικοί λιγότερο νευριασμένοι ομοιοπαθούντες και κάπως τη βρήκαμε την άκρη!

Το πρόγραμμα- αφού με δυσκολία συμβιβάστηκα στην ιδέα ότι δεν θα φτάναμε ως το Άλεσουντ και το δρόμο του Ατλαντικού , διαμορφώθηκε ως εξής:

- Άφιξη στο Όσλο και παραμονή μία μέρα να δούμε την πρωτεύουσα (και πολύ της ήταν)

- Τρένο που ταξιδεύει νοτιοδυτικά «γλείφοντας» τα παράλια και άφιξη στο Στάβαγκερ. Δύο μέρες εκεί και ανάβαση στο βράχο Preikostolen (Pulpit Rock). Aχ.... :shock:

- Πρωινό λεωφορείο για το κουκλίστικο Μπέργκεν και παραμονή εκεί για 3 μέρες από όπου θα κάναμε μία παραλλαγή του περίφημου Norway in a Nutshell.

Πήραμε δηλαδή τρένο από Μπέργκεν μέχρι το Flåm αλλάζοντας στη μέση με το πολυδιαφημισμένο Flamsbana που εικάζεται ότι ακολουθεί μία από τις 3 ωραιότερες διαδρομές στον κόσμο (αν ήταν έτσι ή δεν ήταν θα το εξετάσουμε στο σχετικό κεφάλαιο).

Διανυκτέρευση κάπου στο πουθενά στην περιοχή του Flåm, όπου είχα μια εξαιρετική αυθόρμητη έμπνευση να μείνουμε ένα βράδι στην περιοχή για να αφουγκραστούμε καλύτερα το…. τίποτα της νορβηγικής επαρχίας.

Που τελικά εκτελέστηκε με μεγάλη επιτυχία, αλλά κι αυτά θα σας τα πω στην ώρα τους (ας θολώσω τα νερά να έχετε λίγη προσμονή…)

-Επιστροφή στο Μπέργκεν με κρουαζιέρα μέσα από το βαθύτερο φιόρδ της χώρας, το Sognefjord. Αφού το είδαμε από τη στεριά, από τα τρένα, από ψηλά κ από κοντά, ας το βλέπαμε κ από μέσα να το εμπεδώσουμε.

Παραμονή στο Μπέργκεν άλλη μία μέρα γιατί έτσι βόλευε η πτήση και αναχώρηση για Στοκχόλμη.

-Στοκχόλμη παραμονή για 3,5 μέρες (διαμονή στο σπίτι της κόρης της Κικής) και επιστροφή για Ελλάδα

Σύνολο 13 ημέρες, γιούχου :xalara:


Το επόμενο κουίζ για δύσκολους λύτες χωρίς πολλά λεφτά, ήταν τα μέσα μεταφοράς. Έβλεπα, τρένα, λεωφορεία και φέρι, σύγκρινα τιμές, έψαχνα προσφορές και ξεφυσούσα απελπισμένη.

Κάθε φορά που ξεμυτάς σ αυτή τη χώρα πρέπει να σκάς πενηντάρικα!

Ακολούθησα τις συμβουλές να αγοράσω τα εισιτήρια νωρίς, διότι ακριβαίνουν κι άλλο όσο περνάει ο καιρός (λες και δεν ήταν ήδη φωτιά και λαύρα)

Το δημοφιλές Flamsbana για 1 ώρα διαδρομή, ήθελε 40 ευρώ ακατέβατο. Τιμή φιξ και βγαίνει sold out στο φτερό.

Τη μόνη πραγματική προσφορά που χτύπησα ήταν ένα λεωφορείο για Μπέργκεν , έπεσα σ ένα πρωινό promo και μας βγήκε 17 ευρώ το άτομο, πρωί, ξε-πρωί το τσίμπησα επιτόπου έτσι για το γαμώτο.

Η δε κρουαζιέρα στο φιόρδ άλλη πονεμένη ιστορία, 90 ευρώ το κεφάλι κι άμα θέλεις.

Αλλά Νορβηγία δε θέλαμε; τα σκάσαμε κι αυτά, και είπαμε κι ένα τραγούδι.

Θα συμβιβαζόμασταν με τη διαμονή-φαγητό.

Επέλεξα προσεχτικά καταλύματα με κουζινάκι ώστε να μπορούμε να ετοιμάζουμε κάποια γεύματα, ενώ για το πανάκριβο Μπέργκεν, τα χόστελ ήταν μονόδρομος.

Tα έβλεπα και αναλογιζόμουν την Κική που θα έκανε για πρώτη φορά στη ζωή της διακοπές με φιλενάδα. Ε ρε κατακαημένη Κική τι σου έμελλε να πάθεις με μένα που έμπλεξες.
Μέχρι και σε χόστελ θα μείνεις και θα το καταπιείς αμάσητο, αλλά η γλυκούλα είναι ήσυχη και καλόβολη και δε διαμαρτυρήθηκε ποτέ για τίποτα (να τα λέμε κ αυτά).

Τουλάχιστον διάλεξα 4κλινο κοιτώνα μη της έρθουν όλα απότομα και μου πάθει κανένα ψυχολογικό, ωστόσο επειδή η δυνατότητα ακύρωσης ανέβαζε πολύ το κόστος, πήρα βαθιά ανάσα και τα έκλεισα στην μη επιστρέψιμη τιμή ελπίζοντας πως δε θα στραβώσει τίποτα.

Τα πάντα κλείστηκαν λοιπόν ήδη από αρχές Ιουνίου και το συγκεντρωτικό κόστος θα σας το παραθέσω στο τέλος της ιστορίας, αφού πρώτα δείτε με τα μάτια σας που πήγαμε και τι κάναμε και πόσο άξιζε (ή όχι)

Δεν θα στράβωνε τίποτα; Είναι δυνατόν; :eek:

‘Ένα μήνα πριν το ταξίδι φυσικά, έπεσα! ‘Οσοι με διαβάζετε τακτικά θα πείτε, πάλιιιιι έπεσες;

Λες και ας πούμε πέφτω όλη την ώρα…

Κι όμως έπεσα ξανά και μάλιστα στο ισιάδι, ενώ είχα βγει από το γραφείο να πάρω έναν καφέ, στραβοπάτησα, γύρισε το πόδι και βρέθηκα οριζόντια στην άσφαλτο, εγώ στη μια πλευρά και ο καφές με το κινητό στην άλλη.

Άσχημο διάστρεμμα στον αστράγαλο η διάγνωση, ο γιατρός συνέστησε 10 μέρες το πόδι ψηλά και ακινησία. Μάλιστα.

Σιγά που δεν κάθισα 10 μέρες ακίνητη εγώ, αλλά όσο μπόρεσα το πρόσεξα. 20 μέρες μετά το μπίστο, ακόμη δεν άντεχα να κάνω ούτε βήμα με κλειστό παπούτσι. Σκέφτηκα ότι στην ανάγκη θα ταξιδέψω στιλιστικά άκυρη, σαν γερμανός τουρίστας με σανδάλι και κάλτσα για το κρύο; o_O

Τελικά όμως μου έκανε το χατήρι και 8 Αυγούστου ήμουν ετοιμοπόλεμη, έβαλα κάλτσα και αθλητικό και φτάσαμε στο αεροδρόμιο ενθουσιασμένες, κρατώντας τις ζακέτες στο χέρι, ανυπομονώντας για τη στιγμή που θα νιώθαμε το δροσερό βόρειο αεράκι να μας χαϊδεύει τα πρόσωπά καθώς βγαίναμε από το αεροπλάνο….

View attachment 471606



Συνεχίζεται….
Περιμένουμε τη συνέχεια με ανυπομονησία!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
9.863
Ποσο μου αρεσει να διαβαζω τις ιστοριες σου... εχουν κατι πιο προσωπικο απο μια απλη εξιστορηση για το μερος που επισκεφθηκες κι αυτο με κανει να τις απολαμβανω ακομα κι οταν αφορουν προορισμους που δεν ειναι στις προτεραιοτητες μου... αναμενω την συνεχεια...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ποσο μου αρεσει να διαβαζω τις ιστοριες σου... εχουν κατι πιο προσωπικο απο μια απλη εξιστορηση για το μερος που επισκεφθηκες κι αυτο με κανει να τις απολαμβανω ακομα κι οταν αφορουν προορισμους που δεν ειναι στις προτεραιοτητες μου... αναμενω την συνεχεια...
Με σκλαβώνεις!
Ευχαριστώ πολύ αλλά έτσι απολαμβάνω να τα γράφω.
Νομίζω περισσότερο θέλω να μοιραστώ το συναίσθημα που μου γεννάει κάθε ταξίδι παρά τα μέρη καθαυτά που μπορείς να τα χαζέψεις άλλωστε σε πολλά μέρη.

Όσο για την προτεραιότητα, ούτε κ γω το είχα ψηλά, αλλά να που μου προέκυψε κ το έκανα όσο πιο γρήγορα μπόρεσα!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.290
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Με σκλαβώνεις!
Ευχαριστώ πολύ αλλά έτσι απολαμβάνω να τα γράφω.
Νομίζω περισσότερο θέλω να μοιραστώ το συναίσθημα που μου γεννάει κάθε ταξίδι παρά τα μέρη καθαυτά που μπορείς να τα χαζέψεις άλλωστε σε πολλά μέρη.

Όσο για την προτεραιότητα, ούτε κ γω το είχα ψηλά, αλλά να που μου προέκυψε κ το έκανα όσο πιο γρήγορα μπόρεσα!
Έτσι ακριβώς! Το κάθε ταξίδι είναι προσωπικό ψυχικό αποτύπωμα... Ολα τα άλλα βρίσκονται σε ταξιδιωτικούς οδηγούς!
Συνέχισε..μας αρέσεις πολύ!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Όσλο - με καρεκλοπόδαρα

Η πτήση μας είχε ανταπόκριση μέσω Κοπεγχάγης, με μία μόνο ώρα περιθώριο, το είχα ένα άγχος κυρίως επειδή είχαμε παραδοτέα αποσκευή και φοβόμουν μήπως δεν φτάσει μαζί μας στο 'Οσλο, φτάναμε αργά το βράδι και υπήρχε ρίσκο να χάσουμε το τελευταίο λεωφορείο συμπληρώνοντας έγγραφα για τη χαμένη βαλίτσα.
Η μία ώρα έγινε τελικά με το ζόρι... μισή, αφού άργησε η πτήση από Θεσσαλονίκη, σκέφτηκα, οκ....χαλαρά, τον ήπιαμε τώρα!

Φτάνοντας στην Κοπεγχάγη, η αεροσυνοδός μας ανακοίνωσε πως το συγκεκριμένο αεροπλάνο θα συνέχιζε για 'Οσλο, οπότε ησύχασα ότι η βαλίτσα θα μας ακολουθούσε και απλά βγήκαμε από τη μία πύλη για να ξαναμπούμε από την άλλη, ενώ ερχόμασταν σε πρώτη επαφή με τους μηδαμινούς ελέγχους ταυτοποίησης στις Σκανδιναβικές χώρες.

Περνούσες απλά την κάρτα επιβίβασης από ένα σκάνερ και έμπαινες. Ούτε τι κουβαλούσες κοίταζαν, ούτε έλεγχος στα έγγραφα ταυτοποίησης, χαλαρότης παντού.
Και Κυριάκος Μητσοτάκης :eek: να έγραφε το εισιτήριό μου, θα ταξίδευα ανενόχλητη.

Η επόμενη διαπίστωση ήρθε από τις αεροσυνοδούς. Εκεί είναι απλές εργαζόμενες γυναίκες, μακριά από τον ηλικιακό ρατσισμό των περισσότερων αεροπορικών εταιρειών. Ήταν όλες τους μιας κάποιας ηλικίας και απλές, χωρίς μαλλί με προσεγμένους κότσους, χωρίς έντονο κόκκινο κραγιόν, ευγενικές και προσιτές, καθημερινές εργαζόμενες γυναίκες.

Φτάσαμε στην πρωτεύουσα της Νορβηγίας μετά τα μεσάνυχτα, βγαίνοντας από το αεροπλάνο άρχισα τα παρατεταμένα επιφωνήματα ευχαρίστησης ααααααααα, όταν με χτύπησε η πολυαναμενόμενη φυσική δροσιά που τόσο μου είχε λείψει. Παρότι κρύωνα λιγάκι, αρνιόμουν να φορέσω το μπουφανάκι μου, σα να ήθελα να αφήσω τη δροσιά να παρεισφρήσει σε κάθε μου πόρο μέχρι να φτύσει το σώμα μου και την τελευταία υποψία αηδιαστικής ζέστης που είχε αποθηκεύσει δύο μήνες τώρα.
Παραλάβαμε τις αποσκευές και τρέξαμε να βρούμε το λεωφορείο που είχα σημειώσει.
23 ευρώ μέχρι την πόλη-ξεκίνησε το κόντρα ξύρισμα....

Από τη στάση που μας άφησε μια ώρα αργότερα, μέχρι το κατάλυμα, είχαμε περπάτημα ούτε 500 μέτρα. Στην απόλυτη νέκρα την ώρας εκείνης βέβαια, ο ήχος των τροχήλατων ακουγόταν εκκωφαντικός, τέλεια παραφωνία στη γαλήνη της νύχτας, ενώ εμείς φορτωμένες σαν τα γαϊδούρια με βαλιτσάκια, μπακπακ και κρασιά από τα duty-free για τις δύσκολες ώρες, μπαίναμε κατάκοπες στο δωμάτιό μας αισίως μετά τις 02.30 , ιδιωτικό στούντιο σε ένα κόμπλεξ χόστελ+διαμερισμάτων που αποδείχθηκε εντελώς value for money, ευάερο και ευήλιο (κάνουμε και λίγο χιούμορ!) αλλά όντως μεγάλο και πεντακάθαρο, εξαιρετική επιλογή σε σχέση με τις τιμές της πόλης.


Το πρωί ξυπνήσαμε αργούτσικα και γω τουλάχιστον ένιωθα ότι ήθελα κ άλλο ύπνο. Σηκωθήκαμε όμως και παρότι η πρόβλεψη έδινε βροχή και μετά κ άλλη βροχή, κάπως έπρεπε να ξεκινήσουμε να δούμε την πόλη στη μοναδική μέρα που είχαμε διαθέσιμη για το 'Οσλο.

Φάγαμε το πρωινό μας-στην παραδοτέα είχαμε παραχώσει ότι χώρεσε για να μασουλάμε τις πρώτες 1-2 μέρες, έτσι χορτάτες, ξεχυθήκαμε να ανακαλύψουμε την πόλη.

Μπήκαμε στο τραμ και κατεβήκαμε στον κεντρικό πεζόδρομο Karl Johan street να ξεκινήσουμε από εκεί.
Το 'Οσλο έχει 634 χιλιάδες κατοίκους αλλά φυσικά εκτείνεται καθώς υπάρχουν τεράστιες εκτάσεις με πάρκα και πράσινο όπως στις περισσότερες ευρωπαικές πόλεις και δεν περιμέναμε τίποτα λιγότερο ούτε εδώ.

Η βόλτα ξεκίνησε φυσικά με βροχή.
20240809_114545.jpg
20240809_115741.jpg


20240809_120103.jpg
20240809_115919.jpg

αυτός φορούσε κέρατα Βίκινγκ :haha:
20240809_120611.jpg

Το Δημαρχείο! Χάνω ευκαιρία εγώ;
20240809_120920.jpg

και το Παλάτι
20240809_122303.jpg

20240809_122425.jpg

Και μετά είχε περισσότερη βροχή...
20240809_122441.jpg

20240809_122925.jpg


Εδώ με ένα φίλο μου, ποδηλάτης κι αυτός, ευτυχώς φοράει καπέλο γιατί εμένα το μαλλί μου δεν περνάει καλά σε τέτοια κλίματα, θυμήθηκε τις βροχερές μέρες του Βιετνάμ
20240809_123332.jpg

και επειδή η πόλη δεν είχε κάτι το φοβερά ενδιαφέρον, επικεντρωθήκαμε να χαζεύουμε τους άντρες-άξιους απόγονους των Βίκιγκς, ψηλοί, , αθλητικοί, σωματώδεις και εντυπωσιακοί σε κάθε ηλικία!
Το 1,90 το έχουν για πλάκα εδώ.
Κρίμα που οι δικοί μας αφήνονται αμαχητί στα μπυροκοίλια μετά τα 40, ελπίζουμε η νέα γενιά να φανεί περισσότερο προνοητική.
Οι Νορβηγίδες από την άλλη δεν μας φάνηκαν ιδιαίτερα ελκυστικές (ή έτσι μας βόλεψε) μάλλον λίγο ατσούμπαλες με έλλειψη φυσικής κομψότητας και γοητείας (...είπαν οι ταλαίπωρες με το φριζαρισμένο μαλλί) αλλά μάλλον δίκαιες είμασταν, διότι στη Σουηδία που άλλαζε το σκηνικό τις χαζεύαμε χωρίς ίχνος ματαιοδοξίας.
20240809_123507.jpg

διαμαρτυρία για την Παλαιστίνη
20240809_123847.jpg

Φτάσαμε στο μεσαιωνικό φρούριο του Akersus
20240809_130434.jpg

Ωραίο ήταν αυτό
20240809_130546.jpg
20240809_131311.jpg
20240809_130735.jpg

και ωραία θέα προς το φιόρδ του Όσλο
20240809_130727.jpg

αλογατάκι
20240809_125459.jpg


κάπου εκεί λίγο έκοψε η βροχή και τραβήξαμε προς την Όπερα.
Βασικά είχαμε ψοφήσει λίγο, ενώ είχε πολλά πάρκα και παγκάκια, ήταν όλα μούσκεμα δεν μπορούσαμε να καθίσουμε κάπου για μπρέικ.
Είπαμε μετά την 'Οπερα να πάμε κάπου για καφέ να στανιάρουμε.

Η πασίγνωστη για το επικλινές δάπεδο; στέγαστρο; 'Οπερα της πόλης ήταν όντως εντυπωσιακή.
Σχεδιάστηκε έτσι ώστε να αποτελεί μια φυσική πορεία αρμονίας από το νερό προς την επιφάνεια της γης και προσφέρει ομαλή πρόσβαση προς την οροφή.
20240809_133854.jpg



20240809_135113.jpg

Ούρσουλες
20240809_135223.jpg


έχω και βιντεάκι με περιγραφές! (αλίμονο...)
- YouTube

απο κει πάνω είδαμε ωραίες θέες
20240809_134738.jpg
20240809_124517.jpg


Κάναμε διάλειμμα μέσα σ ένα εμπορικό στον κεντρικό σταθμό όπου πλήρωσα το κατούρημα 1,70 σε ευρώ! κ μάλιστα με κάρτα κόντακτλες. Πρώτη φορά πλήρωσα 1,70 για τουαλέτα και μάλιστα με κάρτα. Τι γλυκό :shock:

Η βροχή βέβαια ξανάρχισε και δεν γκρινιάζει κανείς! (ας καθόμασταν στις παραλίες δεν μας έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό να τρέχουμε να ψάχνουμε το χειμώνα)

Αποφασίσαμε να παρακάμψουμε το πάρκο Vigeland με τα σιδερένια αγάλματα, δεν είχε κανένα νόημα με τόση βροχή και αντ' αυτού μπήκαμε σε λεωφορείο και τραμ για να πάμε στο μουσείο Fram.
Στο μεταξύ μπες βγες σε μέσα μεταφοράς, έβγαζα εισιτήρια από το app της Router πλην όμως έλεγχος δεν γινόταν πουθενά! θεωρούν ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι ασφαλώς και έχεις εισιτήριο όταν χρησιμοποιείς κάποιο από τα μέσα τους και το θεωρούν προσβολή να μπουν στη διαδικασία να σε ελέγξουν, σου λέει βρε κοπρίτη, άρχοντα σε έχουμε με τη μισθάρα σου, τις παροχές σου και τα όλα σου, ένα γαμοεισιτήριο μπορείς να το πληρώσεις!
Πράγμα που και εμείς τηρούσαμε ευλαβικά χωρίς τις μισθάρες και τις παροχές, εκτός από μια δυό φορές που μπήκαμε στα μέσα αφηρημένες επειδή μιλούσαμε και αφού βγαίναμε το θυμόμουν! ΑΜΑΝ! δεν έβγαλα εισιτήριο! μιμούμενη τις δοξασμένες ημέρες της κούτρας στον ΟΑΣΘ.

Το μουσείο του Fram που χτίστηκε γύρω από το πρωτότυπο πλοίο με το οποίο εξερευνήθηκε ο αρκτικός πόλος, μπορείς να περπατήσεις μέσα και πάνω στο πλοίο κ έχει πολλά διαδραστικά.
Ήταν επιβλητικό και πολύ διασκεδαστικό όσο τριγυρνούσαμε από το κατάστρωμα μέχρι τ αμπάρια!
20240809_155815.jpg
20240809_160451.jpg
20240809_161022.jpg
20240809_161242.jpg
20240809_162426.jpg

Σ αυτή τη σκηνή έμειναν στον αρκτικό κύκλο :eek:
20240809_160840.jpg
20240809_161709.jpg
20240809_161716.jpg
20240809_161813.jpg
20240809_161848.jpg

που πας χωρίς αλκοόλ....
20240809_162018.jpg
20240809_162102.jpg

Οι 5 εξερευνητές στον προαύλιο χώρο του μουσείου
20240809_162805.jpg

Αντάρα!
20240809_162901.jpg

Ωραίο ήταν και με λογική τιμή (12 ευρώ)

Ως δια μαγείας, επιστρέφοντας στην πόλη τα σύννεφα διαλύθηκαν, μέχρι που βγήκε ήλιος!
Ξαφνικά ήταν όλα πολύ πιο φωτογενή.
Επιστρέψαμε στο κέντρο, χαζέψαμε λίγο στα μαγαζιά και τον κόσμο που μαζευόταν να χαρεί την απρόσμενη λιακάδα.
20240809_180810.jpg
20240809_180814.jpg

20240809_182442.jpg
20240809_183202.jpg
20240809_192900.jpg
20240809_192910.jpg

Βρήκαμε ένα πάρκο με υπαίθριο καφέ-μπαρ και την πέσαμε να πιούμε τις μπύρες του καλωσορίσματος (μαθήματα made by @psilos3 ;))
20240809_192249.jpg
20240809_192316.jpg

20240809_192334.jpg
20240809_185235.jpg


Συμπαθητικό το 'Οσλο και ως εκεί. Δυσκολεύομαι να θυμηθώ αν το Ελσίνκι μου είχε αρέσει περισσότερο, πάνω κάτω στα ίδια τις τοποθετώ και τις δύο πόλεις. Αντίθετα από την Κοπεγχάγη που με κέρδισε από την πρώτη στιγμή σε ομορφιά και vibe-έπρεπε να περιμένω μερικές μέρες ακόμη για να γνωριστούμε με την τελευταία πρωτεύουσα που μου έλειπε, τη Στοκχόλμη, για να έχω ολόκληρη την εικόνα.

Η μέρα μας πάντως τελείωνε αρκετά πριν πέσει το σκοτάδι που αργούσε πολύ σ αυτό το σημείο του κόσμου, την επόμενη ξεκινούσε το κύριο μέρος του ταξιδιού μας, προς τα ακριβοθώρητα δυτικά φιόρδ της χώρας.

Ετοιμάσαμε ξανά τα πράγματά μας με ανυπομονησία και ξαπλώσαμε με κείνη την απέραντη γλυκιά αίσθηση ευχαρίστησης που νιώθεις όταν κρυώνεις λίγο και κουκουλώνεσαι με το παπλωματάκι,την ώρα που στην Ελλάδα τα 38άρια έκαναν πάρτι, με τα κλιματιστικά στο φουλ, καταβροχθίζοντας αδηφάγα νυχθημερόν τις κιλοβατώρες της ΔΕΗ :shock:

(ξέρω-ξέρω, πάντα βγάζω κάτι το ποιητικό η άτιμη :haha:)
 

Attachments

Last edited:

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.374
Likes
3.810
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πράγμα που και εμείς τηρούσαμε ευλαβικά χωρίς τις μισθάρες και τις παροχές, εκτός από μια δυό φορές που μπαίναμε στα μέσα αφηρημένες επειδή μιλούσαμε και αφού βγαίναμε το θυμόμουν! ΑΜΑΝ! δεν έβγαλα εισιτήριο, μιμούμενη τις δοξασμένες ημέρες της κούτρας στον ΟΑΣΘ.
Στον ΟΑΣΘ αν μπείς σε κανα 2 ή 3 σε ώρες αιχμής, κ να θέλεις να κόψεις εισιτήριο είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.032
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom