Νορβηγία Σουηδία Cool-cation στα φιόρδ της Νορβηγίας και κάτι ψιλά από Σουηδία

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σας βλέπω με τα ανορακ και τα κολάν και λιώνω! Τυχερουλες!
Αυτό που όσες μέρες ταξιδεύαμε, ανεβάζαμε τι φιόρδ, τι τοπία, τι βουνά και όλοι μας έλεγαν ότι ζηλεύουμε που φοράτε ζακέτα δείχνει το χάλι της ζέστης που ζούσατε όλοι το 15υγουστο !
 

taniakar

Member
Μηνύματα
282
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αναμένω με αγωνία την περιγραφή για την επίσκεψη στο Preikostolen!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Preikostolen (Pulpit Rock) -ή αλλιώς Mission....possible??

Καθόλου καλύτερα δεν ξύπνησα το πρωί, αλλά είχα ήδη σεταρισμένο το plan b στο μυαλό μου, κατάπια άλλο ένα από τα χαπάκια της Κικής για το στομαχόπονο και τραβήξαμε να πάρουμε το λεωφορείο.
Οι μάγκες της περιοχής το έχουν κάνει μονοπώλιο. Αν δεν έχεις αυτοκίνητο, ο μόνος τρόπος να πας ως τη βάση του τρεκ είναι ιδιωτικό λεωφορείο. Η δημόσια συγκοινωνία δεν εξυπηρετεί ως εκεί.
40 ευρώ πάνε ένα η διαδρομή, περίπου 50 λεπτά απόσταση. Δηλαδή πληρώσαμε κι από πάνω για να
πούμε το δεσπότη Παναγιώτη!

Πληρωμένο ήταν από καιρό, το σκέφτηκα, δε βαριέσαι, θα πάω μια βόλτα ως τη βάση και μετά βλέποντας και κάνοντας. Αν δεν μου έβγαινε, έπαιρνα το επόμενο λεωφορείο για πίσω.

Είχε μια σπάνια-υπέροχη λιακάδα και χαζεύαμε την όμορφη διαδρομή-όση από αυτή ήταν υπέργεια δηλαδή, διότι κάποια στιγμή μπήκε σε ένα υποθαλάσσιο τούνελ κ από κει κ έπειτα μας έφαγε το μαύρο σκοτάδι. Ξέχασε να βγει!
20240811_082522.jpg


14,5 χιλιόμετρα υποθαλάσσιο τούνελ! Κλαίμε οι Θεσσαλονικείς :cry:

Στη βάση του τρεκ χαζέψαμε λίγο τους πίνακες με τη διαδρομή
20240811_085422.jpg


Καλό φαινόταν στο χάρτη, 4000 τα μέτρα που έπρεπε να διανύσουμε για την κορυφή-ε σιγά τα ωά!
Κάπου στα 800 μέτρα υψόμετρο θα φτάναμε, ένα διωράκι έλεγαν όλοι ότι θα χρειαστούμε μαζί με τα μικρά διαλείμματα. Χαλαρά πράγματα!

Πρόσεξα ότι υπήρχε ένα ελικοδρόμιο παραδίπλα, όσο να πεις, για ψυχολογικούς λόγους βοηθάει να βλέπεις ότι είναι οργανωμένοι. Αχρείαστο να είναι.

Πήραμε από πίσω το λεφούσι προς το μονοπάτι, δεκάδες άνθρωποι, μικροί μεγάλοι, κυρίως βορειοευρωπαίοι αλλά και πολλοί-πάρα πολλοί μεσογειακοί, Ιταλοί και 'Ιβηρες είχαν την τιμητική τους, υποθέτω πως ο υπερτουρισμός και η ανυπόφορη ζέστη τους διώχνει προς το βορρά όπως και μας, άλλωστε αν πεις να κάνεις διακοπές στο Κάπρι ή στο Αμάλφι τον Αύγουστο, τα ίδια θα σου στοιχίσει η Νορβηγία και θα δεις και κάτι καινούργιο. Μην πω και φθηνότερα....

Το πρώτο κομμάτι του τρεκ 500-600 μέτρα ήταν απλά χώμα με μεγάλη κλίση. Καλύτερα δεν ένιωθα ιδιαίτερα και μόλις άρχισα να ανεβάζω παλμούς σκέφτηκα.....μα που πάω ο καραμήτρος.
Μήπως να γυρίσω πίσω; Αλλά είμαι πεισματάρα, έτσι στο διάλογο με τον εαυτό μου τα βρήκαμε κάπου στη μέση, ότι πάμε λίγο ακόμα κι αν δεις ότι δεν, το παίρνεις αλλιώς και επιστρέφεις στη βάση.
Αργότερα, μου είπε κι η Κική που δεν είχε τα δικά μου θέματα, ότι σε κείνο το σημείο σκέφτηκε και η ίδια να γυρίσει πίσω αλλά δεν το εξέφρασε ανοιχτά.

Οπότε συνεχίσαμε πιο πέρα και αρχικά το μονοπάτι ήταν κάπως έτσι.
Ωραίο και βατό όπως περιμένεις να είναι ένα μονοπάτι στο βουνό.
20240811_085806.jpg

κι έτσι συμπαθητικό ήταν
20240811_090355.jpg

είχε και ωραίες θέες
20240811_091813.jpg
20240811_092118.jpg


Αλλά επειδή τα ωραία σπανίως κρατάνε πολύ και τα καλά κόποις κτώνται, σύντομα αγρίεψε κάπως και το χώμα έγινε κροκάλα.
20240811_090119.jpg

20240811_093115.jpg


Το (μόνο) καλό στην όλη υπόθεση ήταν ότι επειδή προσηλώθηκα στις αναπνοές και την προσπάθεια να προσέχω που θα πατήσω, ξέχασα το στομαχόπονο, εξαφανίστηκε ως δια μαγείας, προφανώς ο οργανισμός μπήκε σε άλλη διαδικασία.

Από κει και μετά και για τα επόμενα 2500 μέτρα, υπήρχε μόνο κατσάβραχο. Ψηλά σκαλοπάτια, πέτρες, κοτρώνες, έπιανες από δω, κρατιόσουν από την άλλη, κοιτώντας διαρκώς που θα πατήσεις για να μη γκρεμοτσακιστείς.
20240811_094634.jpg
20240811_095001.jpg


Αυτό ήταν το σκηνικό από κει κ έπειτα και δεν είχα πια κουράγιο να βγάλω άλλη φωτογραφία.
Τα έφτυσα!
20240811_095534.jpg


Η αλήθεια είναι πως είχα δει 1-2 βιντεάκια για το τρεκ όπου έδειχναν τα ωραία τοπία και τη θέα που έβαλα και γω, συμφωνούσαν οι youtubers πως δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο και οποιοσδήποτε μιας μέτριας φυσικής κατάστασης το βγάζει με άνεση.
ΜΕΤΡΙΑΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ!! Τι διάολο. 20χιλιομετράκια γράφουμε στις πόλεις όταν ταξιδεύουμε χωρίς να χρειαζόμαστε νοσοκομείο μετά, δεν το λες μια μέτρια φυσική κατάσταση αυτό;

Αργότερα διάβασα ότι οι έμπειροι ορειβάτες το Pulpit ταξινομούν ως ΜΕΣΑΙΑΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ τρέιλ! Οι έμπειροι ορειβάτες!

Σηκώθηκα και γω η μπουρούχα ύστερα από δύο μήνες που ήμουν αραχτή στο κλιματιστικό, χωρίς προπόνηση, με το ένα πόδι το χτυπημένο που έπρεπε να προσέχω να μην το κουράζω, να πάω να ανέβω τα κατσάβραχα μεσαίας δυσκολίας των κομάντο! Δεν θα τα έφτυνα;

Η Κική προερχόμενη από 15μερες διακοπές στα βουνά του Μαυροβουνίου όπου χόρευε αδιάκοπα σ ένα φεστιβάλ τάγκο, ήταν σαφώς πιο φορμαρισμένη. Τα έφτυσε κ αυτή βέβαια αλλά σε πιο αξιοπρεπές επίπεδο από μένα, που από ένα σημείο κ έπειτα σερνόμουν στις πέτρες σαν σκουλήκι (που είμαι κιόλας), ενώ προσπαθούσα να μη σκέφτομαι ότι αυτό που ανεβαίναμε έπρεπε να το κατέβουμε κιόλας :eek:

Τι εννοείς έχει άλλα 1300 μέτρα;
20240811_102216.jpg


Κάναμε πεντάλεπτα μπρέικς κάθε μισάωρο για να πιούμε λίγο νερό, να φάμε μια μπάρα ή ένα μπισκότο, να πάρουμε λίγη ενέργεια και να ανακτήσουμε ανάσες. Ευτυχώς που μας έκανε πιο τέλειο καιρό δε γινόταν, αν έβρεχε κ από πάνω δεν βλέπω πως θα έβγαινε όλο αυτό παρέα με τη γλίτσα.

Στο μεταξύ χάζευα τις οικογένειες, πόσο διαφορετική νοοτροπία έχουν οι βόρειοι, που παίρνουν τα παιδιά του παντού μαζί, βλέπαμε δεκάδες μπαμπάδες με βρέφη στις πλάτες, άλλα κοιμόντουσαν άλλα έκλαιγαν-εκεί αυτοί.
Το ζόρι βέβαια δεν το τραβούσαμε μόνο εμείς. Συνέχεια βλέπαμε άλλους κλαταρισμένους να αγκομαχούν, να κάθονται ξέπνοοι να συνέλθουν, ακόμη και κάποιους που τα παρατούσαν κ έπαιρναν το δρόμο για πίσω.

Εμένα από ένα σημείο και μετά μου βγήκε η βλακεία. 'Ηταν τόσο απρόσμενη όλη η εμπειρία, είχα και την Κική να μου λέει κάθε λίγο και λιγάκι "Πρόσεχε μη γλιστρήσεις, είσαι επιρρεπής εσύ!" και της απαντούσα "εγώ στα δύσκολα δεν παθαίνω τίποτα, στον ίσιο δρόμο μέσα στην Τούμπα πάω και ταβλιάζομαι" και γελούσαμε λες και είχαμε ανάσες να ξοδέψουμε για τα γέλια και δε βλέπαμε τα χάλια μας που με το ζόρι βγάζαμε το επόμενο βήμα.

Σε κάποιο σημείο που αγκομαχούσα πάλι να κρατηθώ από ένα βράχο για να περάσω ένα ποταμάκι, είδα έναν διασώστη που έτρεχε με το βαλιτσάκι του -ποιός ξέρει για ποιόν δύσμοιρο κ του φώναξα "περίμενε καλέ μην τρέχεις, όπου νάναι πέφτω και γω" :haha:

Για λιγάκι και ενώ κοντεύαμε πια στα σοβαρά να πιάσουμε το στόχο, έγινε πάλι ομαλό
20240811_102221.jpg


να έκανα κ βιντεάκι, έτσι θα σας άφηνα;
https://www.youtube.com/shorts/mawihBqcwWQ

και ύστερα έγινε πάλι πιο χάλια, από το χάλια και μας κόπηκε το γέλιο.
Αλλά τελικά στρίψαμε σε μια γωνία κ άρχισε να δείχνει το πράγμα
20240811_103503.jpg

Από μακριά..
20240811_111200.jpg


Κι όταν φτάσαμε στο βράχο αγκαλιαστήκαμε και ζητοκραυγάσαμε ενθουσιασμένες που τα καταφέραμε ως εκεί και γλυτώσαμε το έμφραγμα, απολαμβάνοντας ένα τοπίο που όμοιό του δεν έχω δει πουθενά και μάλλον δεν θα ξαναδώ αφού εγώ αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ!

Πληροφοριακά, στο Pulpit Rock γυρίστηκαν σκηνές από το Mission Impossible -The Fallout (εξού και το έκαναν trend), κουβάλησαν οι Αμερικάνοι όλο τον εξοπλισμό εκεί πάνω με ελικόπτερα (γιατί μπορούν) και τελικά στην ταινία παρουσίασαν το μέρος ως τοπίο στο.... Κασμίρ, και πολύ ζοχαδιάστηκαν οι Νορβηγοί με την παπάτζα των Αμερικάνων και μποικόταραν την ταινία.

Πριν λοιπόν πέσετε να με φάτε που υπερβάλω με τις περιγραφές μου δείτε εδώ στιγμιότυπο με τον Τομ Κρουζ από το βράχο


παίζει εγώ να ήμουν σε χειρότερη κατάσταση από τον Ιθαν Χάντ που ανέβηκε το βράχο κάθετα :haha:

Το τοπίο ήταν όμως τόσο επιβλητικό που σύντομα ξεχνούσες την κούραση, αφέθηκα να χαζεύω, να αιχμαλωτίσω τις ανεπανάληπτες εικόνες.

Το 42 χιλιομέτρων Lysefjord...στα πόδια μας!
950ee311-ef8f-4e8c-bc47-f3ea3fb0265f.jpg



695c3985-504e-463a-84c7-c72fe28f883d.jpg

20240811_111238.jpg

Αυτά τα τοπία βέβαια θέλουν τηλεφακό, τι να σου κάνει και το σάμσουγκ που παιδευόμουν εγώ...
Νομίζω όμως πως όπως το χάζευα ένιωθα ότι είναι ψεύτικο! Σαν παραμύθι; σαν ζωγραφιά; δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς.
20240811_113040.jpg


Από την άλλη πλευρά...
20240811_113211.jpg

Αυτή τη φωτογραφία τη ζήτησα από έναν διερχόμενο πιτσιρικά...Λέω βγάλε μας με τη φίλη μου και το φιόρδ. Έβγαλε, μου δίνει το τηλέφωνο και φεύγει. Κοιτάζω...τι να δω; του φωνάζω έλα πίσω βρε που πας; το...φιόρδ που είναι; :p αλλά με αγνόησε.
20240811_113628.jpg


Ο κόσμος ήταν πολύς, δύσκολο να πάρεις στιγμιότυπο χωρίς άλλους. 'Εκαναν και διάφορες βλακείες για το ινσταγκράμ εκεί στην άκρη του βράχου.

Εδώ ο τύπος μιμείται τον Tom αλά Mission Impossible
20240811_111307.jpg


Εγώ να μην κάνω καμιά χαζομάρα;
Αλίμονο!

https://www.youtube.com/shorts/YdPi6BG8umA

Κι αφού το χαζέψαμε όσο το χαζέψαμε, φάγαμε και τα σαντουιτσάκια μας να πάρουμε κουράγιο, πήραμε απρόθυμα, με βαριά καρδιά το δρόμο της κατάβασης....
Προσπαθούσαμε να παρηγορηθούμε πως η κατάβαση-τι διάολο κατάβαση είναι, δεν μπορεί, κάπως καλύτερα θα πήγαινε.
Τι όχι; :cry:

Ναι μεν δεν ανέβαιναν πια οι παλμοί σαν τρελοί, δεν έκαιγαν οι τετρακέφαλοι.
Η κλίση του εδάφους όμως σε ανάγκαζε να κρατάς διαρκώς τις γάμπες και τις πατούσες σφιγμένες για να κρατηθείς-από ένα σημείο κ έπειτα έκαιγαν τα δάχτυλα των ποδιών μου ενώ η εξάντληση βάραινε τα βλέφαρά μου, πραγματικά ευχαρίστως την έπεφτα σε κανένα παρακείμενο βραχάκι για έναν υπνάκο!
Τα διαλείμματα όμως πρέπει να είναι συχνά και κοφτά, τόσο όσο να πάρεις ανάσες πριν προλάβουν να κρυώσουν οι αρθρώσεις. Αλλιώς κλάφτα Χαράλαμπε.
Απόδειξη ότι χρειαστήκαμε ακριβώς τον ίδιο χρόνο με αυτόν την ανάβασης πριν φτάσουμε ξέπνοες στο λεωφορείο, χυθήκαμε στα καθίσματα και πλέον το 50λεπτο μέχρι το Στάβαγκερ, ήρθε σα βάλσαμο για τα κατάκοπα κορμιά μας.

Από τη στάση του λεωφορείου, το σπίτι μας απείχε λιγότερο από 900 μέτρα, μια ευχάριστη βόλτα δηλαδή, που όμως την ώρα εκείνη κάθε βήμα ήταν ένας μικρός άθλος. Πήραμε κάτι πρόχειρο από το σούπερ μάρκετ να τσιμπήσουμε και συρθήκαμε στο σπίτι.

Ντουζ κ επιτέλους η λυτρωτική ξάπλα!
'Εβαλα να βλέπω Ολυμπιακούς που παρακολουθούσα ανελλιπώς πριν ξεκινήσει το ταξίδι κ ένιωθα πως ένα χάλκινο μετάλλιο το δικαιούμουν και γω μετά από όλο αυτό (τουλάχιστον :xalara:)
20240810_192340.jpg

Λίγο μετά έδειξαν και τον δικό μας Μανόλο σ ένα ρεπορτάζ! Δεν καταλάβαμε τι έλεγαν βέβαια στα νορβηγικά, αλλά πολύ χαρήκαμε που τον προβάλουν μέχρι εκεί, όλους τους έχει κερδίσει με το χαμόγελό του ο μπαγάσας. Χαλάλι του.

Η χαρά μας δεν κράτησε πολύ-άρχισαν να χτυπάνε σειρήνες σ όλο το κτίριο! Fire alarm!
Και ανακοινώσεις σε νορβηγικά και αγγλικά ότι πρέπει να εγκαταλείψουμε το κτίριο άμεσα διότι έχει εκδηλωθεί φωτιά o_O

'Υστερα έλεγα εγώ μήπως να μην γράψω ιστορία για το ταξίδι αυτό....πάνω που πάω να το σκεφτώ, συμβαίνουν κάτι τέτοια και αναθεωρώ! Γίνεται τώρα να μη γράψω εγώ για τα ευτράπελα;;

Η Κική πετάχτηκε από το μπάνιο και βγήκε με τις πιτζάμες και τις παντόφλες....εγώ ντύθηκα κιόλας, με την Κική να ορύεται, τι κάνεις παιδάκι μου, άστα όλα και πάμε να φύγουμε!

Βγήκα λίγο, δεν είχε ούτε καπνό ούτε μυρωδιά, ούτε τίποτα. Σκέφτηκα πως όλο και κάποιος μα@@κας πήγε να ανάψει τσιγάρο στη ζούλα και ενεργοποίησε τους πυρανυχνευτές και μας τραβολογούσαν άδικα.
Κατεβήκαμε από τις σκάλες (από τον 5ο όροφο) και κάτω συστηθήκαμε με τους γείτονες-στην πλεοψηφία πυτζαμάτοι :p

Σε 2 λεπτά έφτασε η πυροσβεστική...κιτρινόμαυρα διακριτικά και όχι κόκκινα; Με κυνηγάει....
20240811_195657.jpg

Και αφού επιβεβαιώθηκα ότι δεν ήταν φωτιά, μας άφησαν επιτέλους να ανέβουμε στα κρεβάτια μας και να... πεθάνουμε με την ησυχία μας.

Κι αν νομίζατε ότι εδώ τελείωσε η μέρα μας, πάρτε το αλλιώς.
Αν υπέκυπτα εύκολα στην ταλαιπωρία τι ταξιδιώτισα θα ήμουνα;
Ξεκουραστήκαμε όσο ξεκουραστήκαμε κανένα 3ωρο και αφού στα μέρη αυτά νυχτώνει αργά, βγήκαμε ξανά για περπάτημα να δούμε τα υπόλοιπα του όμορφου Στάβαγκερ πριν μετακομίσουμε στο βορειότερο Μπέργκεν την επόμενη μέρα.

Βαριά τα πόδια, αλλά συνεχίσαμε πάραυτα ως τον colorful street με τα πολύχρωμα κτίρια και τις πολλές παμπ.
20240811_205115.jpg

αυτό μας άρεσε πολύ και ήπιαμε από μιά μπυρίτσα να σβήσουμε.
20240811_205151.jpg

20240811_205211.jpg
20240811_205227.jpg
20240811_205129.jpg
20240811_205334.jpg
20240811_205345.jpg
20240811_205412.jpg
20240811_204553.jpg


Χορτάτες από μια μεγάλη ημέρα που με όλη τη δυσκολία της ήταν πολύ περισσότερα από όσα είχαμε φανταστεί, δεν είχαμε προλάβει ακόμη να επεξεργαστούμε τις εικόνες και όλη την εμπειρία, όμως νιώθαμε αδιαμφισβήτητα απλή, γνήσια ευγνωμοσύνη που είμασταν εκεί, τυχερές που τα ζούσαμε, αποσυρθήκαμε πια με την ψυχική πλήρωση που είχαμε κερδίσει με το σπαθί μας και κλείσαμε μια ακόμη σελίδα του ταξιδιού προσδοκώντας το αύριο που θα έφερνε στις ζωές μας το παραμυθένιο Μπέργκεν.

Φίλη @LULLU τώρα έχεις όλες τις πληροφορίες που περίμενες και μπορείς να αποφασίσεις για τον εαυτό σου, δίχως να με παίρνεις πολύ στα σοβαρά, γκρινιάζω και γκρινιάζω αλλά στο τέλος της ημέρας, με αυτό ή τον άλλο τρόπο, το καταφέρνουμε πάντα!
 
Last edited:

taniakar

Member
Μηνύματα
282
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Preikostolen (Pulpit Rock) -ή αλλιώς Mission....possible??

Καθόλου καλύτερα δεν ξύπνησα το πρωί αλλά είχα ήδη σεταρισμένο το plan b στο μυαλό μου, κατάπια άλλο ένα από τα χαπάκια της Κικής για το στομαχόπονο και τραβήξαμε να πάρουμε το λεωφορείο.
Οι μάγκες της περιοχής το έχουν κάνει μονοπώλιο. Αν δεν έχεις αυτοκίνητο, ο μόνος τρόπος να πας ως τη βάση του τρεκ είναι ιδιωτικό λεωφορείο. Η δημόσια συγκοινωνία δεν εξυπηρετεί ως εκεί.
40 ευρώ πάνε ένα η διαδρομή, περίπου 50 λεπτά απόσταση. Δηλαδή πληρώσαμε κι από πάνω για να
περάσουμε όλα αυτά που περάσαμε!

Πληρωμένο ήταν από καιρό, το σκέφτηκα, δε βαριέσαι, θα πάω μια βόλτα ως τη βάση και μετά βλέποντας και κάνοντας. Αν δεν μου έβγαινε, έπαιρνα το επόμενο λεωφορείο για πίσω.

Είχε μια σπάνια-υπέροχη λιακάδα και χαζεύαμε την όμορφη διαδρομή-όση από αυτή ήταν υπέργεια δηλαδή, διότι κάποια στιγμή μπήκε σε ένα υποθαλάσσιο τούνελ κ από κει κ έπειτα μας έφαγε το μαύρο σκοτάδι. Ξέχασε να βγει!
View attachment 472334

14,5 χιλιόμετρα υποθαλάσσιο τούνελ! Κλαίμε οι Θεσσαλονικείς :cry:

Στη βάση του τρεκ χαζέψαμε λίγο τους πίνακες με τη διαδρομή
View attachment 472335

Καλό φαινόταν στο χάρτη, 4000 τα μέτρα που έπρεπε να διανύσουμε για την κορυφή-ε σιγά τα ωά!
Κάπου στα 800 μέτρα υψόμετρο θα φτάναμε, ένα διωράκι έλεγαν όλοι ότι θα χρειαστούμε μαζί με τα μικρά διαλείμματα. Χαλαρά πράγματα!

Πρόσεξα ότι υπήρχε ένα ελικοδρόμιο παραδίπλα, όσο να πεις, για ψυχολογικούς λόγους βοηθάει να βλέπεις ότι είναι οργανωμένοι. Αχρείαστο να είναι.

Πήραμε από πίσω το λεφούσι προς το μονοπάτι, δεκάδες άνθρωποι, μικροί μεγάλοι, κυρίως βορειοευρωπαίοι αλλά και πολλοί-πάρα πολλοί μεσογειακοί, Ιταλοί και 'Ιβηρες είχαν την τιμητική τους, υποθέτω πως ο υπερτουρισμός και η ανυπόφορη ζέστη τους διώχνει προς το βορρά όπως και μας, άλλωστε αν πεις να κάνεις διακοπές στο Κάπρι ή στο Αμάλφι τον Αύγουστο, τα ίδια θα σου στοιχίσει η Νορβηγία και θα δεις και κάτι καινούργιο. Μην πω και φθηνότερα....

Το πρώτο κομμάτι του τρεκ 500-600 μέτρα ήταν απλά χώμα με μεγάλη κλίση. Καλύτερα δεν ένιωθα ιδιαίτερα και μόλις άρχισα να ανεβάζω παλμούς σκέφτηκα.....μα που πάω ο καραμήτρος.
Μήπως να γυρίσω πίσω; Αλλά είμαι πεισματάρα, έτσι στο διάλογο με τον εαυτό μου τα βρήκαμε κάπου στη μέση, ότι πάμε λίγο ακόμα κι αν δεις ότι δεν, το παίρνεις αλλιώς και επιστρέφεις στη βάση.
Αργότερα, μου είπε κι η Κική που δεν είχε τα δικά μου θέματα, ότι σε κείνο το σημείο σκέφτηκε να γυρίσει πίσω αλλά δεν το εξέφρασε ανοιχτά.

Οπότε συνεχίσαμε πιο πέρα και αρχικά το μονοπάτι ήταν κάπως έτσι.
Ωραίο και βατό όπως περιμένεις να είναι ένα μονοπάτι στο βουνό.
View attachment 472337
κι έτσι συμπαθητικό ήταν
View attachment 472338
είχε και ωραίες θέες
View attachment 472339 View attachment 472340

Αλλά επειδή τα ωραία σπανίως κρατάνε πολύ και τα καλά κόποις κτώνται, σύντομα αγρίεψε κάπως και το χώμα έγινε κροκάλα.
View attachment 472342
View attachment 472343

Το (μόνο) καλό στην όλη υπόθεση ήταν ότι επειδή προσηλώθηκα στις αναπνοές και την προσπάθεια να προσέχω που θα πατήσω, ξέχασα το στομαχόπονο, εξαφανίστηκε ως δια μαγείας, προφανώς ο οργανισμός μπήκε σε άλλη διαδικασία.

Από κει και μετά και για τα επόμενα 1500 μέτρα, υπήρχε μόνο κατσάβραχο. Ψηλά σκαλοπάτια, πέτρες, κοτρώνες, έπιανες από δω, κρατιόσουν από την άλλη, κοιτώντας διαρκώς που θα πατήσεις για να μη γκρεμοτσακιστείς.
View attachment 472344 View attachment 472345

Αυτό ήταν το σκηνικό από κει κ έπειτα και δεν είχα πια κουράγιο να βγάλω άλλη φωτογραφία.
Τα έφτυσα!
View attachment 472346

Η αλήθεια είναι πως είχα δει 1-2 βιντεάκια για το τρεκ όπου έδειχναν τα ωραία τοπία και τη θέα που έβαλα και γω, συμφωνούσαν οι youtubers πως δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο και οποιοσδήποτε μιας μέτριας φυσικής κατάστασης το βγάζει με άνεση.
ΜΕΤΡΙΑΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ!! Τι διάολο. 20χιλιομετράκια γράφουμε στις πόλεις όταν ταξιδεύουμε χωρίς να χρειαζόμαστε νοσοκομείο μετά, δεν το λες μια μέτρια φυσική κατάσταση αυτό;

Αργότερα διάβασα ότι οι έμπειροι ορειβάτες το Pulpit ταξινομούν ως ΜΕΣΑΙΑΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ τρέιλ! Οι έμπειροι ορειβάτες!

Σηκώθηκα και γω η μπουρούχα ύστερα από δύο μήνες που ήμουν αραχτή στο κλιματιστικό, χωρίς προπόνηση, με το ένα πόδι το χτυπημένο που έπρεπε να προσέχω να μην του κουράζω πάνω από ένα μήνα, να πάω να ανέβω τα κατσάβραχα μεσαίας δυσκολίας των κομάντο! Δεν θα τα έφτυνα;

Η Κική προερχόμενη από 15μερες διακοπές στα βουνά του Μαυροβουνίου όπου χόρευε αδιάκοπα ε ένα φεστιβάλ τάγκο, ήταν σαφώς πιο φορμαρισμένη. Τα έφτυσε κ αυτή βέβαια αλλά σε πιο αξιοπρεπές επίπεδο από μένα που από ένα σημείο κ έπειτα σερνόμουν στις πέτρες σαν σκουλήκι (που είμαι κιόλας), ενώ προσπαθούσα να μη σκέφτομαι ότι αυτό που ανεβαίναμε έπρεπε να το κατέβουμε κιόλας :eek:

Τι εννοείς έχει άλλα 1300 μέτρα;
View attachment 472347

Κάναμε 5λεπτα μπρέικς κάθε μισάωρο για να πιούμε λίγο νερό, να φάμε μια μπάρα ή ένα μπισκότο να πάρουμε λίγη ενέργεια και να ανακτήσουμε ανάσες. Ευτυχώς που μας έκανε πιο τέλειο καιρό δε γινόταν, αν έβρεχε κ από πάνω δεν βλέπω πως θα έβγαινε όλο αυτό παρέα με τη γλίτσα.

Στο μεταξύ χάζευα τις οικογένειες, πόσο διαφορετική νοοτροπία έχουν οι βόρειοι, που παίρνουν τα παιδιά του παντού μαζί, βλέπαμε δεκάδες μπαμπάδες με βρέφη στις πλάτες, άλλα κοιμόντουσαν άλλα έκλαιγαν-εκεί αυτοί.
Το ζόρι βέβαια δεν το τραβούσαμε μόνο εμείς. Συνέχεια βλέπαμε άλλους κλαταρισμένους να αγκομαχού, να κάθονται ξέπνοοι να συνέλθουν, ακόμη και κάποιους που τα παρατούσαν κ έπαιρναν το δρόμο για πίσω.

Εμένα από ένα σημείο και μετά μου βγήκε η βλακεία. 'Ηταν τόσο απρόσμενη όλη η εμπειρία, είχα και την Κική να μου λέει κάθε λίγο και λιγάκι "Πρόσεχε μη γλιστρήσεις, είσαι επιρρεπής εσύ!" και της απαντούσα "εγώ στα δύσκολα δεν παθαίνω τίποτα, στον ίσιο δρόμο μέσα στην Τούμπα πάω και ταβλιάζομαι" και γελούσαμε λες και είχαμε ανάσες να ξοδέψουμε για τα γέλια και δε βλέπαμε τα χάλια μας που με το ζόρι αναπνέαμε για το επόμενο βήμα.

Σε κάποιο σημείο που αγκομαχούσα πάλι να κρατηθώ από ένα βράχο για να περάσω ένα ποταμάκι, είδα έναν διασώστη που έτρεχε με το βαλιτσάκι του -ποιός ξέρει για ποιόν δύσμοιρο κ του φώναξα "περίμενε καλέ μην τρέχεις, όπου νάναι πέφτω και γω" :haha:

Για λιγάκι και ενώ κοντεύαμε πια στα σοβαρά να πιάσουμε το στόχο, έγινε πάλι ομαλό
View attachment 472348

να έκανα κ βιντεάκι, έτσι θα σας άφηνα;
https://www.youtube.com/shorts/mawihBqcwWQ

και ύστερα έγινε πάλι πιο χάλια, από το χάλια και μας κόπηκε το γέλιο.
Αλλά τελικά στρίψαμε σε μια γωνία κ άρχισε να δείχνει το πράγμα
View attachment 472349
Από μακριά..
View attachment 472353

Κι όταν φτάσαμε στο βράχο αγκαλιαστήκαμε και ζητοκραυγάσαμε ενθουσιασμένες που τα καταφέραμε ως εκεί και γλυτώσαμε το έμφραγμα, απολαμβάνοντας ένα τοπίο που όμοιό του δεν έχω δει πουθενά και μάλλον δεν θα ξαναδώ αφού εγώ αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ!

Πληροφοριακά, στο Pulpit Rock γυρίστηκαν σκηνές από το Mission Impossible -The Fallout (εξού και το έκαναν trend), κουβάλησαν οι Αμερικάνοι όλο τον εξοπλισμό εκεί πάνω με ελικόπτερα (γιατί μπορούν) και τελικά στην ταινία παρουσίασαν το μέρος ως τοπίο στο.... Κασμίρ, και πολύ ζοχαδιάστηκαν οι Νορβηγοί με την παπάτζα των Αμερικάνων και μποικόταραν την ταινία.

Πριν λοιπόν πέσετε να με φάτε που υπερβάλω με τις περιγραφές μου δείτε εδώ στιγμιότυπο με τον Τομ Κρουζ από το βράχο


παίζει εγώ να ήμουν σε χειρότερη κατάσταση από τον Ιθαν Χάντ που ανέβηκε το βράχο κάθετα :haha:

Το τοπίο ήταν όμως τόσο επιβλητικό που σύντομα ξεχνούσες την κούραση, αφέθηκα να χαζεύω, να αιχμαλωτίσω τις ανεπανάληπτες εικόνες.

Το 42 χιλιομέτρων Lysefjord...στα πόδια μας!
View attachment 472350


View attachment 472351
View attachment 472352
Αυτά τα τοπία βέβαια θέλουν τηλεφακό, τι να σου κάνει και το σάμσουγκ που παιδευόμουν εγώ...
Νομίζω όμως πως όπως το χάζευα ένιωθα ότι είναι ψεύτικο! Σαν παραμύθι; σαν ζωγραφιά; δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς.
View attachment 472355

Από την άλλη πλευρά...
View attachment 472354
Αυτή τη φωτογραφία τη ζήτησα από έναν διερχόμενο πιτσιρικά...Λέω βγάλε μας με τη φίλη μου και το φιόρδ. Έβγαλε, μου δίνει το τηλέφωνο και φεύγει. Κοιτάζω...τι να δω; του φωνάζω έλα πίσω βρε που πας; το...φιόρδ που είναι; :p αλλά με αγνόησε.
View attachment 472357

Ο κόσμος ήταν πολύς, δύσκολο να πάρεις στιγμιότυπο χωρίς άλλους. 'Εκαναν και διάφορες βλακείες για το ινσταγκράμ εκεί στην άκρη του βράχου.

Εδώ ο τύπος μιμείται τον Tom αλά Mission Impossible
View attachment 472358

Εγώ να μην κάνω καμιά χαζομάρα;
Αλίμονο!

https://www.youtube.com/shorts/YdPi6BG8umA

Κι αφού το χαζέψαμε όσο το χαζέψαμε, φάγαμε και τα σαντουιτσάκια μας να πάρουμε κουράγιο, πήραμε απρόθυμα, με βαριά καρδιά το δρόμο της κατάβασης....
Προσπαθούσαμε να παρηγορηθούμε πως η κατάβαση-τι διάολο κατάβαση είναι, δεν μπορεί, κάπως καλύτερα θα πήγαινε.
Τι όχι; :cry:

Ναι μεν δεν ανέβαιναν πια οι παλμοί σαν τρελοί, δεν έκαιγαν οι τετρακέφαλοι.
Η κλίση του εδάφους όμως σε ανάγκαζε να κρατάς διαρκώς τις γάμπες και τις πατούσες σφιγμένες για να κρατηθείς-από ένα σημείο κ έπειτα έκαιγαν τα δάχτυλα των ποδιών μου ενώ η εξάντληση βάραινε τα βλέφαρά μου, πραγματικά ευχαρίστως την έπεφτα σε κανένα παρακείμενο βραχάκι για έναν υπνάκο!
Τα διαλείμματα όμως πρέπει να είναι συχνά και κοφτά, τόσο όσο να πάρεις ανάσες πριν προλάβουν να κρυώσουν οι αρθρώσεις. Αλλιώς κλάφτα Χαράλαμπε.
Απόδειξη ότι χρειαστήκαμε ακριβώς τον ίδιο χρόνο με αυτόν την ανάβασης πριν φτάσουμε ξέπνοες στο λεωφορείο, χυθήκαμε στα καθίσματα και πλέον το 50λεπτο μέχρι το Στάβαγκερ μας ήταν το βάλσαμο για τα κατάκοπα κορμιά μας.

Από τη στάση του λεωφορείου, το σπίτι μας απείχε λιγότερο από 900 μέτρα, μια ευχάριστη βόλτα δηλαδή, που όμως την ώρα εκείνη κάθε βήμα ήταν ένας μικρός άθλος. Πήραμε κάτι πρόχειρο από το σούπερ μάρκετ να τσιμπήσουμε και συρθήκαμε στο σπίτι.

Ντουζ κ επιτέλους η λυτρωτική ξάπλα!
'Εβαλα να βλέπω Ολυμπιακούς που παρακολουθούσα ανελλιπώς πριν ξεκινήσει το ταξίδι κ ένιωθα πως ένα χάλκινο μετάλλιο το δικαιούμουν και γω μετά από όλο αυτό (τουλάχιστον :xalara:)
View attachment 472359
Λίγο μετά έδειξαν και τον δικό μας Μανόλο σ ένα ρεπορτάζ! Δεν καταλάβαμε τι έλεγαν βέβαια στα νορβηγικά, αλλά πολύ χαρήκαμε που τον προβάλουν μέχρι εκεί, όλους τους έχει κερδίσει με το χαμόγελό του ο μπαγάσας. Χαλάλι του.

Η χαρά μας δεν κράτησε πολύ-άρχισαν να χτυπάνε σειρήνες σ όλο το κτίριο! Fire alarm!
Και ανακοινώσεις σε νορβηγικά και αγγλικά ότι πρέπει να εγκαταλείψουμε το κτίριο άμεσα διότι έχει εκδηλωθεί κάπου φωτιά o_O

'Υστερα έλεγα εγώ μήπως να μην γράψω ιστορία για το ταξίδι αυτό....πάνω που πάω να το σκεφτώ, συμβαίνουν κάτι τέτοια και αναθεωρώ! Γίνεται τώρα να μη γράψω εγώ για τα ευτράπελα;;

Η Κική πετάχτηκε από το μπάνιο και βγήκε με τις πιτζάμες και τις παντόφλες....εγώ ντύθηκα κιόλας, με την Κική να ορύεται, τι κάνεις παιδάκι μου, άστα όλα και πάμε να φύγουμε!

Βγήκα λίγο, δεν είχε ούτε καπνό ούτε μυρωδιά, ούτε τίποτα. Σκέφτηκα πως όλο και κάποιος μα@@κας πήγε να ανάψει τσιγάρο στη ζούλα και ενεργοποίησε τους πυρανυχνευτές και μας τραβολογούσαν άδικα.
Κατεβήκαμε από τις σκάλες (από τον 5ο όροφο) και κάτω συστηθήκαμε με τους γείτονες-στην πλεοψηφία πυτζαμάτοι :p

Σε 2 λεπτά έφτασε η πυροσβεστική...κιτρινόμαυρα διακριτικά και όχι κόκκινα; Με κυνηγάει....
View attachment 472360
Και αφού επιβεβαιώθηκα ότι δεν ήταν φωτιά μας άφησαν επιτέλους να ανέβουμε στα κρεβάτια μας και να... πεθάνουμε με την ησυχία μας.

Κι αν νομίζατε ότι εδώ τελείωσε η μέρα μας, πάρτε το αλλιώς.
Αν υπέκυπτα εύκολα στην ταλαιπωρία τι ταξιδιώτισα θα ήμουνα;
Ξεκουραστήκαμε όσο ξεκουραστήκαμε κανένα 3ωρο και αφού στα μέρη αυτά νυχτώνει αργά, βγήκαμε ξανά για περπάτημα να δούμε τα υπόλοιπα του όμορφου Στάβαγκερ πριν μετακομίσουμε στο βορειότερο Μπέργκεν την επόμενη μέρα.

Βαριά τα βήματα αλλά συνεχίσαμε ως τον colorful street με τα πολύχρωμα κτίρια και τις πολλές παμπ.
View attachment 472361
αυτό μας άρεσε πολύ και ήπιαμε από μιά μπυρίτσα να σβήσουμε.
View attachment 472362
View attachment 472363 View attachment 472364 View attachment 472365 View attachment 472366 View attachment 472367 View attachment 472368 View attachment 472369

Χορτάτες από μια μεγάλη ημέρα που με όλη τη δυσκολία της ήταν πολύ περισσότερα από όσα είχαμε φανταστεί, δεν είχαμε προλάβει ακόμη να επεξεργαστούμε τις εικόνες και όλη την εμπειρία, όμως νιώθαμε αδιαμφισβήτητα απλή, γνήσια ευγνωμοσύνη που είμασταν εκεί, τυχερές που τα ζούσαμε, αποσυρθήκαμε πια με την ψυχική πλήρωση που είχαμε κερδίσει με το σπαθί μας και κλείσαμε μια ακόμη σελίδα του ταξιδιού προσδοκώντας το αύριο που θα έφερνε στις ζωές μας το παραμυθένιο Μπέργκεν.

Φίλη @LULLU τώρα έχεις όλες τις πληροφορίες που περίμενες και μπορείς να αποφασίσεις για τον εαυτό σου, δίχως να με παίρνεις πολύ στα σοβαρά, γκρινιάζω και γκρινιάζω αλλά στο τέλος της ημέρας, με αυτό ή τον άλλο τρόπο, το καταφέρνουμε πάντα!
Έχει ήδη μπει στο πρόγραμμα του 2025!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.561
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Σιγά που θα φτάνατε ως εκεί και δε θ΄ανεβαίνατε. Αφού σε κάτι τέτοια όλους μας πιάνει το «πείσμα» και τα καταφέρνουμε. Για το τοπίο δεν έχω λόγια, απλά μαγικό, άξιζε τον κόπο!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.568
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οπότε συνεχίσαμε πιο πέρα και αρχικά το μονοπάτι ήταν κάπως έτσι.
Ωραίο και βατό όπως περιμένεις να είναι ένα μονοπάτι στο βουνό.
20240811_085806.jpg
Μου θύμισες μία φίλη μου που πάμε κάποιες φορές μαζί για περπάτημα στο βουνό και μου λέει κάτι τέτοια και γελώ :haha:

Η αλήθεια είναι πως είχα δει 1-2 βιντεάκια για το τρεκ όπου έδειχναν τα ωραία τοπία και τη θέα που έβαλα και γω, συμφωνούσαν οι youtubers πως δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο και οποιοσδήποτε μιας μέτριας φυσικής κατάστασης το βγάζει με άνεση.
ΜΕΤΡΙΑΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ!! Τι διάολο. 20χιλιομετράκια γράφουμε στις πόλεις όταν ταξιδεύουμε χωρίς να χρειαζόμαστε νοσοκομείο μετά, δεν το λες μια μέτρια φυσική κατάσταση αυτό;

Αργότερα διάβασα ότι οι έμπειροι ορειβάτες το Pulpit ταξινομούν ως ΜΕΣΑΙΑΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ τρέιλ! Οι έμπειροι ορειβάτες!

Σηκώθηκα και γω η μπουρούχα ύστερα από δύο μήνες που ήμουν αραχτή στο κλιματιστικό, χωρίς προπόνηση, με το ένα πόδι το χτυπημένο που έπρεπε να προσέχω να μην το κουράζω, να πάω να ανέβω τα κατσάβραχα μεσαίας δυσκολίας των κομάντο! Δεν θα τα έφτυνα;
Είναι λάθος αυτό που νομίζουμε οτι επειδή περπατάμε πολύ στις πόλεις μπορούμε να κάνουμε το ίδιο και στο βουνό. Το περπάτημα στο βουνό θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια και σε πολλές περιπτώσεις θέλει και τρόπο! Τα έχω φτύσει πολλές φορές και έχω γυρίσει πίσω ή δεν ολοκλήρωσα την συνολική διαδρομή που είχα προγραμματίσει, είτε γιατί δεν είχα κοιμηθεί καλά, είτε γιατί δεν ήταν απλώς η μέρα μου ή ακόμα γιατί παρουσίασα κάποιο θέμα υγείας όπως εσύ.

Τα καταφέρατε μια χαρά και μπράβο σας!

ΥΓ. Υπέροχα τοπία έχει αυτή η ρουφιάνα η Νορβηγία...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μου θύμισες μία φίλη μου που πάμε κάποιες φορές μαζί για περπάτημα στο βουνό και μου λέει κάτι τέτοια και γελώ :haha:


Είναι λάθος αυτό που νομίζουμε οτι επειδή περπατάμε πολύ στις πόλεις μπορούμε να κάνουμε το ίδιο και στο βουνό. Το περπάτημα στο βουνό θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια και σε πολλές περιπτώσεις θέλει και τρόπο! Τα έχω φτύσει πολλές φορές και έχω γυρίσει πίσω ή δεν ολοκλήρωσα την συνολική διαδρομή που είχα προγραμματίσει, είτε γιατί δεν είχα κοιμηθεί καλά, είτε γιατί δεν ήταν απλώς η μέρα μου ή ακόμα γιατί παρουσίασα κάποιο θέμα υγείας όπως εσύ.

Τα καταφέρατε μια χαρά και μπράβο σας!

ΥΓ. Υπέροχα τοπία έχει αυτή η ρουφιάνα η Νορβηγία...
Εσύ ως ορειβάτισα ξέρεις! Εγώ δεν ήξερα...δε ρώταγα; :(
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.588
Likes
8.095
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
ΜΕΤΡΙΑΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ!!


Κι όταν φτάσαμε στο βράχο αγκαλιαστήκαμε και ζητοκραυγάσαμε ενθουσιασμένες που τα καταφέραμε ως εκεί και γλυτώσαμε το έμφραγμα, απολαμβάνοντας ένα τοπίο που όμοιό του δεν έχω δει πουθενά και μάλλον δεν θα ξαναδώ αφού εγώ αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ!


....διαβάζω και άρχισαν οι μυαλγιες και οι ζαλάδες. Που θα πάω καλέ;;ούτε φωτογραφία μου.




Φίλη @LULLU τώρα έχεις όλες τις πληροφορίες που περίμενες και μπορείς να αποφασίσεις για τον εαυτό σου, δίχως να με παίρνεις πολύ στα σοβαρά, γκρινιάζω και γκρινιάζω αλλά στο τέλος της ημέρας, με αυτό ή τον άλλο τρόπο, το καταφέρνουμε πάντα!
[/QUOTE]..με έχει πιάσει νευρικό γέλιο που με σκέφτομαι εκεί πάνω .μάλλον αεροπλάνο η το καραβάκι θα πάρω...που πάω έτσι στα αγκάθια καλέ;;;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.160
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Bergen με ήλιο και βροχή και η Κική με τα φυστίκια της

7 παρά είμασταν στο σταθμό των λεωφορείων. 'Ηταν το promo φθηνό εισιτήριο που είχα βρει με 17 ευρώ για το πρωινό δρομολόγιο, Στάβαγκερ-Μπέργκεν ένα 5ωρο περίπου ταξίδι.

Το σούπερ-ντούπερ λεωφορείο μας
20240812_065944.jpg


Ολόκληρο λεωφορείο για 5 ψωροτουρίστες έβαλαν, είναι άπλες αυτοί οι Νορβηγοί!
Ο οδηγός μας ενημέρωσε ότι παρότι δεν είχαμε αγορασμένη θέση, αν τυχόν δεν γέμιζε το λεωφορείο μπορούσαμε να καθίσουμε στις πιο προνομιακές-εκείνες με το τραπεζάκι.
Κοιταχτήκαμε με την Κική, η ώρα ήταν 7:10 και φεύγαμε σε 5 λεπτά. Με το ζόρι 5 άτομα ήταν σε όλο το λεωφορείο....
Απλωθήκαμε στις "ακριβές" θέσεις, βγάλαμε παπούτσια και ξαπλώσαμε να απολαύσουμε το ταξίδι.

Στην 5ωρη διαδρομή μπήκαμε-βγήκαμε από αναρίθμητα τούνελ αλλά και 3 φέρι που μας περνούσαν κάθε φορά απέναντι.
20240812_075857.jpg

20240812_075935.jpg

'Ερημα και τα φέρι, ωραία ήταν μέσα, απλά κάθε τρεις και λίγο εκεί που πήγαινε να κλείσει λίγο το μάτι μας κατέβαζε για ν αλλάξουμε νησί. Προβλήματα!
20240812_075953.jpg


Απολαυστικότατο ταξίδι, πήραμε πολύτιμες, αναγκαίες ανάσες μετά την καταπόνηση του Pulpit Rock.

Διανύαμε την τελευταία ημέρα με απόλυτη λιακάδα, από κει και έπειτα για όσο θα μέναμε στη χώρα, η πρόβλεψη έδινε συνεχείς βροχές και πάλι βροχές, γιατί πως αλλιώς θα καταλαβαίναμε που βρισκόμαστε;

300 μέρες το χρόνο βρέχει στο Μπέργκεν. 'Αντε να το πετύχεις δηλαδή άνευ!
Να που όμως εμείς το πετύχαμε, η πρώτη επαφή ήταν με έναν υπέρλαμπρο ήλιο με τις φωτογραφίες να "γράφουν" τα όμορφα χρώματα της πόλης.

Η πρώτη εικόνα μόλις βγήκαμε από το λεωφορείο στο δρόμο
20240812_121718.jpg


Βρήκαμε το χοστελάκι μας και το λατρέψαμε!
Δίπλα στο κέντρο, σύγχρονο και από τον κοινόχρηστο χώρο της κουζίνας που τρώγαμε το πρωινό και πίναμε τα καφεδάκια μας, βλέπαμε αυτό.
20240812_123150.jpg
20240812_123203.jpg


Βγήκαμε βόλτα να προλάβουμε τις ηλιόλουστες εικόνες
20240812_185815.jpg


Καταλήξαμε στο Bryggen, μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO, που είναι παλιά εμπορικά κτίρια χανσεατικής κληρονομιάς και συγκεντρώνουν τους τουρίστες.
20240812_190255.jpg
20240812_190458.jpg
20240812_190505.jpg
20240812_190655.jpg

Τα είδαμε απέξω και θα επιστρέφαμε ξανά για να τα δούμε ενδελεχώς.

μετά βρήκαμε τη Fish Market
20240812_191226.jpg
20240812_191241.jpg
20240812_191316.jpg
20240812_191358.jpg
20240812_191450.jpg
20240812_191532.jpg


Πανάκριβα όλα. Θα μείνω με την όρεξη να φάω ένα φρέσκο σολομό βόρειας θάλασσας . 35 ευρώ η μερίδα στην υπαίθρια αγορά, δεν είναι με τα καλά τους.
Ευτυχώς που τον είχα τσακίσει στη Βαλτική με 12 ευρώ τη μερίδα (πρόπερσι να φανταστείτε, μου είχε φανεί ακριβό το 12! ω ρε που πάμε....)

Πήγαμε σούπερ μάρκετ για προμήθειες και να μαγειρέψουμε κάτι.
Αποδείχθηκε ότι το συνοικιακό μάρκετ είναι τουριστικό αξιοθέατο. Αφού ήταν τίγκα στους τουρίστες που όπως εμείς, κεραυνοβολημένοι από τις αστρονομικές τιμές στο φαγητό, ψώνιζαν με τα καλαθάκια τους τρόφιμα και σνακς να βγει η μέρα.

Στο καθιερωμένο μου ρεπορτάζ τιμών επιβεβαίωσα ότι σε άλλη μία χώρα ότι το γάλα αμυγδάλου που προτιμώ και στην Ελλάδα και το παίρνω όταν βγαίνει προσφορά από 3,38 στα 2,40 μόνο :rolleyes: , στη Νορβηγία τα 2,40 είναι η κανονική του τιμή , όπως έχω ήδη διαπιστώσει σε Ισπανία και αλλού, τάχα μου δήθεν μας κάνουν έκπτωση οι Σκλαβενομασούτηδες !
20240810_180447.jpg


Επίσης ψωνίσαμε ελληνική φέτα σε συσκευασία 250gr ίδια τιμή με αυτή στην Ελλάδα, μόνο τα οπωροκηπευτικά ήταν τσιμπημένα (λογικό) και το καρβέλι το ψωμί που έβγαινε κοντά στα 4 ευρώ.
Ψωνίσαμε σαλατικό, αυγά, σαλαμοκάσερα για τα σαντουιτσάκια μας και η Κική φορτώθηκε δύο μεγάλα σακούλια από αράπικο φιστίκι που είπε ότι τα έχει αδυναμία και έκτοτε τα κατανάλωνε ανελλιπώς, πεινούσε; φυστίκια, ήταν κουρασμένη; φυστίκια, είχε στρες; πάλι φυστίκια και τη χαλάρωνε λέει η διαδικασία να σπάει το κέλυφος για να τα φάει, ενώ την ίδια ώρα εγώ είχα φάει τα ακροδάχτυλά μου για να τα καθαρίζω.

Γεγονός είναι πως έκτοτε τα σακουλάκια με τα φυστίκια ανανεώνονταν με ευλαβική ακρίβεια και συνόδεψαν το ταξίδι μας.

Εμένα πάλι μου θύμισε τον Γκούφι
testsaituttosusuperpippo.jpg


Η υπόλοιπη μέρα κύλησε ήσυχα, είχαμε ανάγκη να ανασυνταχθούμε, να ξεπιαστούν τα ποδάρια μας για να είμαστε και πάλι πλήρως λειτουργικές.

Το βραδάκι ωστόσο ήπιαμε την πρώτη μπύρα σε μια παμπ που είχαμε σταμπάρει και έγινε το στέκι μας για τις επόμενες βραδιές. Μαζί με τα φυστίκια (εννοείται), καθίσαμε έξω και απολαύσαμε την ανέλπιστα ζεστή βραδιά, ελπίζοντας την επόμενη μέρα η βροχή να αργήσει τόσο- όσο, για να προλάβουμε να απολαύσουμε την πόλη από ψηλά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.032
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom