Capital Controls και ταξίδια

makisg

Member
Μηνύματα
4.829
Likes
15.928
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
η κόρη που βρίσκετε τώρα στην Σινγκαπούρη με τον άνδρα της χρησημοποίησαν τις πιστωτικές τους (ALPHABANK,EUROBANK και Πειραιώς) για αγορές 140 ευρώ, 110 ευρώ και 100 ευρώ στο δε ξενοδοχείο δόσανε την πιστωτική τους και δεσμεύτικαν 500 ευρώ για εγγήυση για το δωμάτιο.πριν από λίγο μίλησα μαζί της και ζήτησα πληροφορίες για να σας ενημερώσω.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
745
Likes
2.041
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Προχθες το βραδυ εκλεισα απο το booking και με την πιστωτικη μου 3 ξενοδοχεια σε ιταλια και λιχτενσταιν. Δεν παρουσιαστηκε κανενα προβλημα, επιβεβαιωθηκαν ολες οι κρατησεις και μαλιστα απο το ενα μου ηρθε και mail απο το ιδιο το ξενοδοχειο με υποδειξεις για το πως θα το βρω.
Θελω να πιστευω οτι δεν θα υπαρξει καποιο προβλημα εκει
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Προσπαθώ τις τελευταίες μέρες, κι ενώ προετοιμάζομαι για το ταξίδι μου στην Ιταλία στις 15 Ιούλη, να μάθω αν μπορώ να χρησιμοποιώ την πιστωτική μου κάρτα στο εξωτερικό λόγω των τελευταίων εξελίξεων στην Ελλάδα με τα capital controls!Γνωρίζει κάποιος κάτι;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.483
Likes
14.500
Προσπαθώ τις τελευταίες μέρες, κι ενώ προετοιμάζομαι για το ταξίδι μου στην Ιταλία στις 15 Ιούλη, να μάθω αν μπορώ να χρησιμοποιώ την πιστωτική μου κάρτα στο εξωτερικό λόγω των τελευταίων εξελίξεων στην Ελλάδα με τα capital controls!Γνωρίζει κάποιος κάτι;
Μα για αυτό δεν γράφουμε σε αυτό το θέμα;Δύο πόστ πιο πάνω τα γράφει ο @makisg.
Τέλος πάντως για αγορές,πληρωμές ξενοδοχείων στο εξωτερικό και επί τόπου και όπως είναι σήμερα τα πράγματα δεν υπάρχει θέμα γενικά(αν κολλήσει θα είναι ίσως από το σύστημα της τράπεζας).Επίσης αναλήψεις στο όριο των 60 γίνονται αλλά ίσως με μικρότερη επιτυχία.Αυτά κατάλαβα εγώ τουλάχιστον από όσα πόσταραν συμφορουμίτες που είναι στο εξωτερικό τώρα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Επικοινώνησα πριν λίγο με την hsbc και μου είπαν ότι μπορώ να πληρώσω κανονικά το ξενοδοχείο στην Κωνσταντινούπολη με πιστωτική, και μπορώ να κάνω γενικά συναλλαγές με φυσική παρουσία της κάρτας. Μόνο ανάληψη μετρητών δεν γίνεται..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.770
Likes
15.346
Επικοινώνησα πριν λίγο με την hsbc και μου είπαν ότι μπορώ να πληρώσω κανονικά το ξενοδοχείο στην Κωνσταντινούπολη με πιστωτική, και μπορώ να κάνω γενικά συναλλαγές με φυσική παρουσία της κάρτας. Μόνο ανάληψη μετρητών δεν γίνεται..

Που τους βρήκες βρε συ; όλοι οι γνωστοί μου που συναλλάσσονται μαζί τους λένε πως είναι η μόνη τράπεζα που δεν άνοιξε καμία μέρα τελευταία...Με μέιλ επικοινώνησες;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Που τους βρήκες βρε συ; όλοι οι γνωστοί μου που συναλλάσσονται μαζί τους λένε πως είναι η μόνη τράπεζα που δεν άνοιξε καμία μέρα τελευταία...Με μέιλ επικοινώνησες;
Τηλέφωνο πήρα στο 801 11 71717 και το σηκωσαν αμέσως..
Αυτή που δε μπορώ να πιάσω με τίποτα είναι η εθνική.. Παίρνω μια βδομάδα τώρα για να ενεργοποιήσω το pin της νέας μου χρεωστικής (η προηγούμενη έληξε) και συνεχώς βγάζει μήνυμα ότι είναι απασχολημένο. Δε με βγάζει καν στην αναμονή με το βασικό μενού.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Τηλέφωνο πήρα στο 801 11 71717 και το σηκωσαν αμέσως..
Αυτή που δε μπορώ να πιάσω με τίποτα είναι η εθνική.. Παίρνω μια βδομάδα τώρα για να ενεργοποιήσω το pin της νέας μου χρεωστικής (η προηγούμενη έληξε) και συνεχώς βγάζει μήνυμα ότι είναι απασχολημένο. Δε με βγάζει καν στην αναμονή με το βασικό μενού.
Πάρε 08:30 το πρωϊ, εγώ τότε κατάφερα και έπιασα γραμμή, όλες τις άλλες ώρες έβγαινε ή κατειλημμένη η γραμμή ή περίμενες 20 λεπτά στην αναμονή και δεν απαντούσε κανείς και το έκλεινα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πάρε 08:30 το πρωϊ, εγώ τότε κατάφερα και έπιασα γραμμή, όλες τις άλλες ώρες έβγαινε ή κατειλημμένη η γραμμή ή περίμενες 20 λεπτά στην αναμονή και δεν απαντούσε κανείς και το έκλεινα.
8.30 ανοίγει η γραμμή; Φαντάστηκα ότι οι ηλικιωμένοι θα παίρνουν πρωί πρωί και θαναι τα ίδια και τότε.. Αλλά αν έπιασες θα δοκιμάσω και γω..
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Τηλέφωνο πήρα στο 801 11 71717 και το σηκωσαν αμέσως..
Αυτή που δε μπορώ να πιάσω με τίποτα είναι η εθνική.. Παίρνω μια βδομάδα τώρα για να ενεργοποιήσω το pin της νέας μου χρεωστικής (η προηγούμενη έληξε) και συνεχώς βγάζει μήνυμα ότι είναι απασχολημένο. Δε με βγάζει καν στην αναμονή με το βασικό μενού.
Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει κι εγώ και δεν μπορούσα 10 μέρες να βγάλω λεφτά!Τελικά πήγα σε ένα υποκατάστημα και έκανα την δουλειά μου.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
8.30 ανοίγει η γραμμή; Φαντάστηκα ότι οι ηλικιωμένοι θα παίρνουν πρωί πρωί και θαναι τα ίδια και τότε.. Αλλά αν έπιασες θα δοκιμάσω και γω..
Δεν ξέρω αν ανοίγει 8:30, αλλά μετά από 5 λεπτά μου απάντησε κάποιος, αν και στην αρχή έβγαινε το μήνυμα ότι είναι κατειλημμένη η γραμμή, μετά από 4-5 συνεχόμενες φορές που κάλεσα με έβαλε στο μενού της αναμονής, είπα "εκπρόσωπος" και μετά 5 λεπτά μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών. Πιο μετά, κατά τις 09:30 που έπαιρνε φίλη μου δεν μπόρεσε να πιάσει γραμμή μετά από προσπάθειες 1 ώρας!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Επικοινώνησα πριν λίγο με την hsbc και μου είπαν ότι μπορώ να πληρώσω κανονικά το ξενοδοχείο στην Κωνσταντινούπολη με πιστωτική, και μπορώ να κάνω γενικά συναλλαγές με φυσική παρουσία της κάρτας. Μόνο ανάληψη μετρητών δεν γίνεται..
Το ξενοδοχειο να ρωτησεις αν δεχεται την καρτα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.558
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom