BOHΘΕΙΑ PLZ

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προτείνω ανεπιφύλακτα Δαλματικές ακτές. Ξεκινήστε από Ντουμπρόβνικ και καταλήξτε Ριγιεκα
Η μπορείτε να πάτε Σλοβενία στα βουνά στη λίμνη Bled & Bohinj και μετά στην Κροατική Ίστρια (το Rovinj είναι υπέροχο).
awww.croatie.com_rovinj03.jpg

Μόνο που θα χρειαστεί να νοικιάσετε αμάξι. Υπάρχουν πλέον πτησεις και για Ljubljana και για Zagreb
Ε, αν είναι να πάνε προς τα κεί, οπωσδήποτε δε θα παραλείψουν το μαγικό Μαυροβούνιο.... Τουλάχιστον το 1/3 του προγράμματος εκεί.
Αν και ο Αύγουστος είναι πολύ δύσκολη περίοδος για Αδριατική. Τι δύσκολη, δηλαδή, χ$#@ μέσα. Πάρα πάρα πολύς κόσμος, τιμές στο θεό, κλπ. Δωμάτια πρέπει να τα κλείσετε από τώρα αν θέλετε κάτι καλό.

Εγώ θα πρότεινα κάτι σε Νότια Γαλλία (Provence & Cote d' Azur). Γκλαμουριά που καταρρίπτει ρεκόρ σε Μονακό, Νίκαια, Κάννες, St Tropez (το τελευταίο μόνο αν έχετε υπομονή για το traffic), μαζί με άψογες παραλίες, αλλά και δίπλα σε πόλεις μνημεία: Grasse, Αιχ, Avignon, Arles, Marseille, με χωριουδάκια στις κορυφές των λόφων, εκπληκτικά τοπία και οδικές διαδρομές κλπ.
Προς θεού όχι με γκρουπ, στα καλύτερα από αυτά τα μέρη δε μπορούνε καν να πάνε τα πούλμαν.
 

SerN

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι καινουριος στην παρέα , οποτε ακομα προσαρμόζομαι!
Τωρα για ταξίδι του μέλιτος- αν και είναι νωρίς λόγω ηλικίας να έχω σκεφτεί- θα πρότεινα Βέλγιο, και συγκεκριμένα το Bruges-
. Είχα περάσει πολύ ωραια , και νομιζω είναι και ρομαντικά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Ε, αν είναι να πάνε προς τα κεί, οπωσδήποτε δε θα παραλείψουν το μαγικό Μαυροβούνιο.... Τουλάχιστον το 1/3 του προγράμματος εκεί.
Αν και ο Αύγουστος είναι πολύ δύσκολη περίοδος για Αδριατική. Τι δύσκολη, δηλαδή, χ$#@ μέσα. Πάρα πάρα πολύς κόσμος, τιμές στο θεό, κλπ. Δωμάτια πρέπει να τα κλείσετε από τώρα αν θέλετε κάτι καλό.

Εγώ θα πρότεινα κάτι σε Νότια Γαλλία (Provence & Cote d' Azur). Γκλαμουριά που καταρρίπτει ρεκόρ σε Μονακό, Νίκαια, Κάννες, St Tropez (το τελευταίο μόνο αν έχετε υπομονή για το traffic), μαζί με άψογες παραλίες, αλλά και δίπλα σε πόλεις μνημεία: Grasse, Αιχ, Avignon, Arles, Marseille, με χωριουδάκια στις κορυφές των λόφων, εκπληκτικά τοπία και οδικές διαδρομές κλπ.
Προς θεού όχι με γκρουπ, στα καλύτερα από αυτά τα μέρη δε μπορούνε καν να πάνε τα πούλμαν.
Πες τα ρε μέγιστε taver, μην διαβάζω κουταμάρες για Σλοβενίες βραδιάτικα και τρελλαίνομαι... συγκρίνουμε τώρα την Γαλλία και την Ιταλία με σαχλαμάρες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πες τα ρε μέγιστε taver, μην διαβάζω κουταμάρες για Σλοβενίες βραδιάτικα και τρελλαίνομαι... συγκρίνουμε τώρα την Γαλλία και την Ιταλία με σαχλαμάρες...
Don't get me wrong, και η Αδριατική είναι πάρα πολύ καλή επιλογή. Απλά όχι για Αύγουστο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Don't get me wrong, και η Αδριατική είναι πάρα πολύ καλή επιλογή. Απλά όχι για Αύγουστο.
Don't get wrong too αλλά νότια Γαλλία τον Αύγουστο;;; Δηλαδή εκεί δεν έχει κόσμο;;; Και νομίζω ότι θα είναι πολύ ακριβότερα.
Εξαρτάται αν το ζευγάρι θέλει να κάνει και το μπανιο του οπότε δεν συγκρίνω την Αδριατική με τις ακτές της Νότιας Γαλλίας.
Αγαπητέ μου traveller (σου έχω δουλειά επί τη ευκαιρία) όντως δεν μπορείς να συγκρίνεις Ιταλία, Γαλλία με Κροατία ή Σλοβενία, αλλά προτάσεις κάνουμε. Εγώ είχα περάσει όμορφα και στα δύο μέρη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Don't get wrong too αλλά νότια Γαλλία τον Αύγουστο;;; Δηλαδή εκεί δεν έχει κόσμο;;; Και νομίζω ότι θα είναι πολύ ακριβότερα.
Τουλάχιστον έχει υποδομές για να τον στηρίξει. Στην Κροατία απλά δεν επαρκούν τα ξενοδοχεία, και έτσι οι τιμές τους εκτοξεύονται από 15/7 μέχρι 31/8 (βοηθάει και όλο το μαύρο χρήμα της ανατολικής Ευρώπης που δείχνει μια προτίμηση στην περιοχή...)
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.008
Likes
20.195
Εγώ, για την εποχή που θες και το budget, προτείνω Μπαλί....εικόνες σαν κι αυτή εδώ τις ονειρεύονται στην Ευρώπη...μην ακούς τους Ιταλο-γάλλους σταυροφόρους, πήγαινε προς Ασία και δε θα χάσεις....φύση, πολιτισμός, φαγητό, εξωτισμός, παραλίες, πνευματικότητα, ηρεμία.....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
μην ακούς τους Ιταλο-γάλλους σταυροφόρους, πήγαινε προς Ασία και δε θα χάσεις....φύση, πολιτισμός, φαγητό, εξωτισμός, παραλίες, πνευματικότητα, ηρεμία.....
Eίσαι υπό την επήρεια του λεμοντζέλου ακόμα, δεν είναι τίποτε... μέχρι να προσγειωθείς στο Tegel θα σου έχει περάσει...
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.008
Likes
20.195
Eίσαι υπό την επήρεια του λεμοντζέλου ακόμα, δεν είναι τίποτε... μέχρι να προσγειωθείς στο Tegel θα σου έχει περάσει...
Μάλλον τα μύδια ήταν, μου φάνηκαν από την αρχή ύποπτα....

Σταυροφόρε, κούκλα η Ευρώπη, αλλά ας πάει ο άνθρωπος να δει και κάτι άλλο, εξίσου ενδιαφέρον και όμορφο.....όμορφη η Μπελούτσι, ωραία και η Αντζελίνα Τζολί.....όλες-όλα έχουν τη χάρη τους.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.831
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
dimos333,
καλώς ήλθες στη φοβερή παρέα και να είστε ευτυχισμένοι :clap:

Βλέπω ότι έχειs ταξιδέψει πολύ Ευρώπη (17 χώρες καλά θυμάμαι?..), οπότε και γώ θα έλεγα για Μπαλί-Λομπόκ (κάτι διαφορετικό).
Ηδη το καλοκαίρι κόσμος και χαμός από το φόρουμ, θα κατηφορίσει προς τα κει (και γω η χάρη μου... :haha:)

Και αν αρέσουν στην συμβία ασημικά,σαρόνγκ (παρεό) και διάφορα άλλα, θα ξετρελλαθεί :shock: ααα και από spa επίσης!

Με 11-12 διανυκτερεύσεις (το ταξίδι είναι μεγάλο). Βάλτε και ένα-δύο Γκίλι (νησάκια) και νομίζω ότι θα σας έλθει μια χαρά:D

Αν τυχόν αποφασίσετε για αυτά τα μέρη μόνοι σας και όχι με πρακτορείο, μην καθυστερήσετε κρατήσεις και τα σχετικά.....

Καλη απόφαση!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
dimos333,
καλώς ήλθες στη φοβερή παρέα και να είστε ευτυχισμένοι :clap:

Βλέπω ότι έχειs ταξιδέψει πολύ Ευρώπη (17 χώρες καλά θυμάμαι?..), οπότε και γώ θα έλεγα για Μπαλί-Λομπόκ (κάτι διαφορετικό).
+1 ψήφος κι από μένα:clap:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αθήνα-dar es salam με Egypt air κάτω από 600 ευρώ. Και κάτω από 10 το καράβι για Ζανζιβάρη, ποιός είπε ότι η μαγεία κοστίζει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.925
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom