BOHΘΕΙΑ PLZ

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Τι να κάνουμε εμείς φοβόμαστε... εσύ που είσαι ατρόμητη και ξέρεις καλύτερα πέταξε με δαύτους, αλλά μην το πολυδιαφημίζεις κιόλας...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οποιου του μέλει να πνιγεί.. Ποτέ του δεν πεθαίνει!
 

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
εχεις σκεφτει καθολου βαλκανια?ρουμανια ειναι πολυ ομορφη..θα δεις πολυ ομορφα τοπια..υπαρχει εκει και το δελτα του δουναβη...νομιζω οτι με τα χρηματα που διαθετεις την γυρισεις ολη..και μπορει να πας και μολδαβια μια βολτα...
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
κινα εχει πολιτισμο αλλα οχι παραλιες , ηπα εχει παραλιες αλλα οχι πολιτισμο ( ο μονος πολιτισμος ειναι ο τζον γουειν και η καλαμιτι τζοουνς ) :lol: - τι κακος που ειμαι :) , αφρικη θα ψηθητε απο την ζεστη , ευρωπη μονο κατι σαν ισπανια η πορτογαλια και μετα σου μενει μονο η ταυλανδη για να καλυψει αυτα που θελεις , δηλαδη και πολιτισμο και διακοπες , με μια προυποθεση να μεινεις 3 ημερες μπανκοκ και τις υπολοιπες κο σαμουι και κο πουκετ , επισεις καλυπτει και το μπανζετ που διαθετεις . αυτα και καλα ταξιδια .
Υ.Γ. αλλο πολιτισμος και αλλο αξιοθεατα μην μου χωθει κανενας :clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
κινα εχει πολιτισμο αλλα οχι παραλιες , ηπα εχει παραλιες αλλα οχι πολιτισμο ( ο μονος πολιτισμος ειναι ο τζον γουειν και η καλαμιτι τζοουνς ) :lol: - τι κακος που ειμαι :) , αφρικη θα ψηθητε απο την ζεστη , ευρωπη μονο κατι σαν ισπανια η πορτογαλια και μετα σου μενει μονο η ταυλανδη για να καλυψει αυτα που θελεις , δηλαδη και πολιτισμο και διακοπες , με μια προυποθεση να μεινεις 3 ημερες μπανκοκ και τις υπολοιπες κο σαμουι και κο πουκετ , επισεις καλυπτει και το μπανζετ που διαθετεις . αυτα και καλα ταξιδια .
Υ.Γ. αλλο πολιτισμος και αλλο αξιοθεατα μην μου χωθει κανενας :clap:
Δηλαδή έχει πολιτισμό η Ταϋλάνδη, αλλά δεν έχουν οι ΗΠΑ? Σορρυ δηλαδή, αλλά σε γιατρό πήγες να σε κοιτάξει?

Δεν ξέρω τι ορίζεις ΕΣΥ ως πολιτισμό (*), αλλά ρίξε μια ματιά στην ιστορία των βραβείων Νόμπελ Λογοτεχνίας, Ιατρικής, Φυσικής/Χημείας, Οικονομικών κλπ, και μέτρα πόσους Αμερικάνους και πόσους Ταϊλανδούς θα δεις. Κάνε μια βόλτα από ένα Αμερικάνικο και από ένα Ταϊλανδέζικο πανεπιστήμιο.

Ή κοίτα απλώς τη βιβλιοθήκη σου, τη δισκοθήκη σου, κλπ.

(*): Υπαρχουν εκατοντάδες πιθανοί ορισμοί. Ξεκίνα το διάβασμα από δω: Culture - Wikipedia, the free encyclopedia
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δηλαδή έχει πολιτισμό η Ταϋλάνδη, αλλά δεν έχουν οι ΗΠΑ? Σορρυ δηλαδή, αλλά σε γιατρό πήγες να σε κοιτάξει?

Δεν ξέρω τι ορίζεις ΕΣΥ ως πολιτισμό (*), αλλά ρίξε μια ματιά στην ιστορία των βραβείων Νόμπελ Λογοτεχνίας, Ιατρικής, Φυσικής/Χημείας, Οικονομικών κλπ, και μέτρα πόσους Αμερικάνους και πόσους Ταϊλανδούς θα δεις. Κάνε μια βόλτα από ένα Αμερικάνικο και από ένα Ταϊλανδέζικο πανεπιστήμιο.

Ή κοίτα απλώς τη βιβλιοθήκη σου, τη δισκοθήκη σου, κλπ.

(*): Υπαρχουν εκατοντάδες πιθανοί ορισμοί. Ξεκίνα το διάβασμα από δω: Culture - Wikipedia, the free encyclopedia
Οντως υπαρχουν απειροι ορισμοι για το τι ειναι πολιτισμος - civilization.
Εξισου πολλοι ορισμοι υπαρχουν για το τι ειναι culture-καλλιεργεια.
Αλλα οι δυο οροι δεν ταυτιζονται ακομη και αν πολλες φορες χρησιμοποιουνται ως συνωνυμοι. Οποτε προσθετω και το Civilization - Wikipedia, the free encyclopedia
Επι της ουσιας ομως καθε λαος και καθε χωρα ειναι φορεας πολιτισμου και ειναι λαθος να υποτιμουμε οποιαδηποτε περιπτωση.
Αλλο πραγμα ειναι φυσικα ειναι οτι μπορει σε δεδομενες συγκυριες να μας ελκυει και να μας συγκινει ο ταδε η ο δεινα πολιτισμος και να μας ειναι αδιαφορος η εως και να μας απωθει καποιος αλλος. Αυτο ειναι δικο μας υποκειμενικο θεμα.
 

irene14978

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα,
και εγώ στην ίδια φάση βρίσκομαι με εσένα. Θέλω να πάω ταξίδι του μέλιτος τέλος Ιουλίου και έχω προβληματιστεί. Κοίτα επειδή το έχω ψάξει πολύ (καταρχήν Τανζανία-Ζανζιβάρη ξέχασε το, πανάκριβο ταξίδι, εμένα μου βγάινει 6.000€ χωρίς τα έξοδα εκεί). Γιατί δεν κοιτάς Κροατία, Ταυλάνδη και για Αίγυπτο έχω ακούσει ότι είναι υποφερτά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οντως υπαρχουν απειροι ορισμοι για το τι ειναι πολιτισμος - civilization.
Εξισου πολλοι ορισμοι υπαρχουν για το τι ειναι culture-καλλιεργεια.
Αλλα οι δυο οροι δεν ταυτιζονται ακομη και αν πολλες φορες χρησιμοποιουνται ως συνωνυμοι. Οποτε προσθετω και το Civilization - Wikipedia, the free encyclopedia
Lost in translation...

Επι της ουσιας ομως καθε λαος και καθε χωρα ειναι φορεας πολιτισμου και ειναι λαθος να υποτιμουμε οποιαδηποτε περιπτωση.
Αλλο πραγμα ειναι φυσικα ειναι οτι μπορει σε δεδομενες συγκυριες να μας ελκυει και να μας συγκινει ο ταδε η ο δεινα πολιτισμος και να μας ειναι αδιαφορος η εως και να μας απωθει καποιος αλλος. Αυτο ειναι δικο μας υποκειμενικο θεμα.
Είναι σημαντικό να μην υποτιμούμε οποιοδήποτε πολιτισμό. Βεβαίως. Αλλά από την άλλη, δε μπορούμε, στο όνομα της διαφορετικότητας, να ισοπεδώνουμε και την πολιτιστική συνεισφορά του καθενός στο σημερινό συνολικό ανθρώπινο πολιτισμό. Για παράδειγμα, πανανθρώπινες έννοιες, όπως τα ανθρώπινα δικαιώματα, οι κανόνες υγιεινής, η 7-ήμερη εβδομάδα, ότι η γη είναι σφαιρική κλπ, όλες από κάπου ξεκίνησαν, και όλες ενσωματώθηκαν σε όλο τον κόσμο (με κάποιες εξαιρέσεις, πάντοτε). Και στον 21ο αιώνα, η ιστορία των παγκόσμιων φιλοσοφικών και επιστημονικών ιδεών, ένα μεγάλο μέρος της έννοιας πολιτισμός δηλαδή με οποιαδήποτε ορισμό αυτής, συνεχίζει να διαγράφεται. Και ως προς αυτά, η κατανομή του "βάρους" ανάμεσα στις χώρες δεν είναι ισότιμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.925
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom