Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επίσης, έχει πάει κανείς στον ζωολογικό κήπο της Βουδαπέστης; Επειδή θα είμαι με μωράκι ενός έτους είχα υπόψη μου να πηγαίναμε. Φαντάζομαι ότι δε θα είναι κάτι φοβερό, ίσως όμως να του αρέσει.
Πηγα πριν απειρα χρονια οποτε δεν ξερω αν οι πληροφοριες ισχυουν η οχι πλεον. Μια χαρα ζωολογικος κηπος ηταν τοτε. Με αρκετα ζωα, μαλιστα περιμενα πολυ λιγοτερα απο οσα συναντησα τελικα.
Ο κυριος λογος που πηγα ομως ηταν γιατι ειχα διαβασει σε καποιον οδηγο οτι εχει αρχιτεκτονικο ενδιαφερον, καθοτι αρκετα παλιος, και πραγματι ηταν ετσι. τα διαφορα κτιρια στα οποια βρισκοντουσαν οι χωροι διαβιωσης των ζωων ηταν εμπνευσμενοι απο την ανατολη, οποτε υπηρχαν ανατολιτικα στοιχεια: πχ ινδικα στο κλουβι των ελεφαντων -αν θυμαμαι καλα- και τα σχετικα. Και πραγματι ηταν αρχιτεκτονικα πολυ κλαλαισθητος. Καλα να περασεις. :clap:
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
nera_gr δυστυχώς site δεν ξέρω αν έχει,εγώ το έκλεισα μέσω της booking.com και λέγονταν adler apartments.Εγώ έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.861
Likes
16.086
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θα ήθελα και εγώ να πώ τη γνώμη μου για τη Μπρατισλάβα.Πήγα τα προηγούμενα Χριστούγεννα ημερήσια εκδρομή με την γυναίκα μου απο τη Βιέννη με τρένο.(επειδή η άποψη του καθενός μας είναι απολύτως υποκειμενική) θα ήθελα να πώ οτι νιώσαμε απογοήτευση απο τη πρώτη στιγμή που κατεβήκαμε απο το τρένο,παρ'όλα αυτά πήραμε το λεωφορείο και πήγαμε στο κέντρο.Παρ'όλο που ήταν Χριστούγεννα η πόλη ήταν κρύα και θλιβερή,ήπιαμε έναν καφέ και φύγαμε αρον-αρον.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Μιας που ειπες Χριστούγεννα να ρωτήσω κι εγώ κάτι??Στην Βουδαπέστη στολίζουν απο νωρίς??Γιατί εμείς θα πάμε 2-7 Δεκέμβρη και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα πολύ να δω Χριστουγεννιάτικο κλίμα :clap:, αλλά δεν ξέρω να θα το προλάβω ή αν στολίζουν αργότερα.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μιας που ειπες Χριστούγεννα να ρωτήσω κι εγώ κάτι??Στην Βουδαπέστη στολίζουν απο νωρίς??Γιατί εμείς θα πάμε 2-7 Δεκέμβρη και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα πολύ να δω Χριστουγεννιάτικο κλίμα :clap:, αλλά δεν ξέρω να θα το προλάβω ή αν στολίζουν αργότερα.
Ναι, τότε που θα πας θα είναι στολισμένα, γύρω στις 26/11 στολίζουν. Μην περιμένεις όμως να δεις κάτι αντίστοιχο με τα Χριστούγεννα στην Αυστρία ή τη Γερμανία. Έχει χριστουγεννιάτικη αγορά στη Vorosmarty Ter και κοντά στο Oktogon αν θυμάμαι καλά, πολύ μικρότερης κλίμακας όμως.
Στο πνεύμα των Χριστουγέννων πάντως θα μπεις!!
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
παιδια ο καιρος τελη σεπτεμβρη τι λεει??τι ρουχα χριεαζονται???οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλοτερες απο εδω αποτι ειδα!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Ναι, τότε που θα πας θα είναι στολισμένα, γύρω στις 26/11 στολίζουν. Μην περιμένεις όμως να δεις κάτι αντίστοιχο με τα Χριστούγεννα στην Αυστρία ή τη Γερμανία. Έχει χριστουγεννιάτικη αγορά στη Vorosmarty Ter και κοντά στο Oktogon αν θυμάμαι καλά, πολύ μικρότερης κλίμακας όμως.
Στο πνεύμα των Χριστουγέννων πάντως θα μπεις!!
nera_gr σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Τι ωραία!Ξέρω ότι δεν πρόκειται να βρω καμία υπερπαραγωγή γιατί η Βουδαπέστη δεν φημίζεται για την Χριστουγεννιάτικη αγορά της, αλλά τουλάχιστον να μπω, όπως λες, λίγο στο πνεύμα. :D
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Κι εγώ θα είμαι εκεί τον Σεπτέμβρη :)
Λοιπόν για ξενοδοχείο θα σε συμβουλέψουν άλλοι, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να προτιμήσετε την Κεντρική Πέστη.
Και η περιοχή του κάστρου είναι ωραία, πιο φτηνή και πολύ ρομαντική, απλώς είναι λίγο πιο δύσκολες οι μετακινήσεις σε αντίθεση με την κεντρική Πέστη. Έχουν προταθεί πολύ καλά ξενοδοχεία, νομίζω το ZARA Hotels - Design and Boutique Hotels in the city center of Budapest, Hungary boutique hotel zara είναι το καλύτερο.

Να πάτε σε λουτρά οπωσδήποτε, να φάτε γκουλάς, να πιείτε κρασί egri bikaver, να πάτε στην αγορά...
Τι άλλες συμβουλές θέλεις;
Θα παω και εγω 27 με 29 οκτωμβριου
τι ειναι το Γκουλας μου κινισες την περιργεια η μαλλον τον ουρανισκο
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Θα παω και εγω 27 με 29 οκτωμβριου
τι ειναι το Γκουλας μου κινισες την περιργεια η μαλλον τον ουρανισκο
Goulash - Wikipedia, the free encyclopedia

Κοκκινιστό μοσχαρίσιο κρέας με κύριο συστατικό την πάπρικα.
Με το κρυουλάκι που θα'χει τέλος Οκτώβρη θα το ευχαριστηθείτε πολύ. Δοκιμάστε το και σε σούπα!;)
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Να ρωτησω και γω με την σειρα μου.Σε κανενα μηνα απο τωρα παω και εγω Βουδαπεστη. Θα εχω 4μιση μερες στη διαθεση μου. Αξιζει να αφιερωσω μια μερα σε μονοημερη εκδρομη εκτος βουδαπεστης;Και αν ναι που?Λιμνη Μπαλατον ισως;
Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.861
Likes
16.086
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλησπέρα σε όλους,
βρε παιδιά με μας τους καπνιστές τι γίνετε στη Βουδαπέστη?
είναι όπως εδώ "η καπνίζουν παντού?
τα τσιγγάρα είναι ακριβά "η να πάρουμε απο Ελλαδα?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Καλησπέρα σε όλους,
βρε παιδιά με μας τους καπνιστές τι γίνετε στη Βουδαπέστη?
είναι όπως εδώ "η καπνίζουν παντού?
τα τσιγγάρα είναι ακριβά "η να πάρουμε απο Ελλαδα?
Τι εννοείς όπως εδώ??? Πάντως αυτό βρήκα ότι ισχύει:

Hungary

Smoking is banned for several years on public transport, hospitals, airports and in public and federal buildings, including the Parliament. From 2010, a smoking ban is effective on playgrounds and underpasses.[45] In 2009, a proposal to ban smoking in all public places including restaurants, bars, etc. was placed on hold due to lobby groups.[46] However, many restaurants and bars elect to be smoke-free throughout the country.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom