• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάρτιο - Μάιο 2020 !

Alpha bank bonus

Sam-chal

Member
Μηνύματα
953
Likes
2.173
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Εχει καταντησει αηδια ο ΑΒ. Συγκρινοντας με αλλο σουπερμαρκετ εχει διαφορα 10 ως 20% στις τιμες. Βλεποντας το ετησιο report στην καρτα μου τωρα που τελειωνει η χρονια οπως και το report στην εφαρμογη Alpha bonus, το κερδος σε εισιτηρια ειναι μηδαμινο απο τα bonus του ΑΒ μπροστα στις τιμες 10% εστω πιο κατω.
Έχω την αίσθηση ότι αυτά τα bonus είναι μούφα. Αγοράζοντας από άλλα καταστήματα πιο φθηνά τα προϊόντα μάλλον εξοικονομούμε περισσότερα χρήματα αφ' ενός δεν παίρνουμε περιττά αφ' ετέρου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.798
Likes
44.379
Έχω την αίσθηση ότι αυτά τα bonus είναι μούφα. Αγοράζοντας από άλλα καταστήματα πιο φθηνά τα προϊόντα μάλλον εξοικονομούμε περισσότερα χρήματα αφ' ενός δεν παίρνουμε περιττά αφ' ετέρου
Η ταση ενος ανθρωπου να παιρνει περιττα ειναι εγγενης. Και χωρις επιβραβευση θα παιρνει περιττα. Επισης ειναι σχετικος ο ορισμος "περιττα".
Επειδη ειμαστε σε ταξιδιωτικο φορουμ, εχω δει να γινονται ταξιδια κατα τη γνωμη μου περιττα σε αδιαφορους προορισμους, αλλα κατα τη γνωμη του ταξιδιωτη ηταν ταξιδι αναγκαιο για τους δικους του λογους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.484
Likes
21.879
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μούφα είναι μην ασχολείστε. Όσο πιο πολλά bonus κερδίζονται, τόσο δε βρίσκουμε θέσεις award.
Καλα εδώ μέσα έχουμε δει να λένε ποσο χάλια είναι τα μίλια και ότι καλύτερα είναι κάτι εκπτωτικα κουπόνια αεροπορικων εταιρειών της κακιάς ώρας που έχουν τις ακυρώσεις πτήσεων ψωμοτύρι :suicide:

Τώρα βέβαια πρωτοστατούν στη χρήση των μιλίων
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
4.313
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Υπάρχει πληθώρα θέσεων για παντού. Για οποιαδήποτε περίοδο. Θέλει πλάνο και λίγες γνώσεις.
Πλάνο για πτήσεις μετά από 10 μήνες; Φαντάζει ακατόρθωτο για πολλούς εργαζόμενους με οικογενειακές υποχρεώσεις...
Πόσο σας ζηλεύω που κλείνετε πτήσεις για μετά από 11 μήνες!!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.943
Likes
7.679
Πλάνο για πτήσεις μετά από 10 μήνες; Φαντάζει ακατόρθωτο για πολλούς εργαζόμενους με οικογενειακές υποχρεώσεις...
Πόσο σας ζηλεύω που κλείνετε πτήσεις για μετά από 11 μήνες!!
Λίγο η πολύ, πάρα πολλά άτομα γνωρίζουν τις άδειες τους ειδικά στον δημόσιο τομέα.
Άλλα να γνωρίζεις ότι αρκετές αεροπορικές ελευθερώνουν θέσεις ακόμα και την τελευταία στιγμή.
Κι εγώ ζηλεύω αυτός που φεύγουν και ξεχνάνε να γυρίσουν έχοντας μπόλικο ελεύθερο χρόνο..
Όλοι κάτι θα ζηλεύουμε τελικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.798
Likes
44.379
Πλάνο για πτήσεις μετά από 10 μήνες; Φαντάζει ακατόρθωτο για πολλούς εργαζόμενους με οικογενειακές υποχρεώσεις...
Πόσο σας ζηλεύω που κλείνετε πτήσεις για μετά από 11 μήνες!!
Προχθες αλλαξα εισιτηριο με μιλια για πτηση σε 19 μερες, Γαλλια.
Απιστευτες διαθεσιμοτητες φετος.
Αν νομιζεις οτι κλεινουμε μονο για τις διαθεσιμοτητες τοσο νωρις, κανεις λαθος. Εγω κλεινω για να βρω φθηνα ξενοδοχεια. Βρισκω εισιτηρια και για αλλου τελευταια στιγμη, αλλα το παιχνιδι του φθηνου ταξιδιου Ευρωπη παιζεται στην καλη και φθηνοτερη διαμονη.
Εγω ζηλευω τον υδραυλικο μου, 30 ευρω σε μιση ωρα χωρις αποδειξη, να τα βρασει τα μιλια. Ολοι καποιον ζηλευουμε.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.484
Likes
21.879
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πλάνο για πτήσεις μετά από 10 μήνες; Φαντάζει ακατόρθωτο για πολλούς εργαζόμενους με οικογενειακές υποχρεώσεις...
Οι υποχρεώσεις στη ζωή είναι πολλές και διάφορες και δεν βρίσκω νόημα να τις αναλύσω. Το να κλείνεις αεροπορικά ένα χρόνο πριν δεν σημαίνει ότι έχεις λύσει τα προβλήματα σου για ένα χρόνο μετά.

Η κράτηση αεροπορικων εισιτηρίων μήνες πριν έχει πάντα ένα ρίσκο. Αυτο το ρίσκο μπορεί να είναι τελείως διαφορετικό απο άνθρωπο σε άνθρωπο. Για άλλους είναι πιο μεγάλο και για άλλους είναι λιγότερο και στα ταξίδια πολλές φορές εξαρταται και απο τις προτεραιότητες και τις επιλογές του καθένα μας. Προσωπικά θεωρώ χωρίς νόημα κάθε συζήτηση για το ποιος μπορεί και πως μπορεί να κάνει κάποια ταξίδια. Αυτό που μπορεί να είμαι διατεθειμένη να ρισκάρω εγώ μπορεί εσύ να μη θες να το συζητήσεις καν και εγώ το βρίσκω απόλυτα θεμιτό.

Αυτό που θα βοηθούσε πραγματικά θα ήταν να βλέπουμε τους τρόπους που μπορούμε να εκμεταλευτουμε για να κάνουμε ένα ταξίδι και ανάλογα με τις συνθήκες, τις δυνατότητες και τα γούστα μας να κρίνουμε τι θα υιοθετήσουμε και τι θα αφήσουμε.

Δεν είναι ακατόρθωτο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.361
Likes
5.214
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Υπάρχει πληθώρα θέσεων για παντού. Για οποιαδήποτε περίοδο. Θέλει πλάνο και λίγες γνώσεις.
Πληθώρα θέσεων δεν υπάρχει, ο αριθμός θέσεων για συγκεκριμένο ετήσιο πτητικό έργο είναι ίδιος, εκτός κι αν η εταιρεία αποφασίσει να αυξήσει τη διαθεσιμότητα awards. Οπότε για συγκεκριμένο αριθμό θέσεων awards και για συγκεκριμένο συνολικό αριθμό ανεξαργύρωτων bonus πόντων, θα βρίσκεις πιο δύσκολα τη θέση που θέλεις όσο θα αυξάνεται ο αριθμός των ανεξαργύρωτων πόντων γιατί θα αυξάνεται η πιθανότητα κάποιος άλλος κάτοχος πόντων να κλείσει αυτή τη θέση. Όποιος χρησιμοποιεί το πρόγραμμα χρόνια πριν και συγκρίνει την ευκολία που κλείναμε awards τότε με το σήμερα, θα καταλάβει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.798
Likes
44.379
Πληθώρα θέσεων δεν υπάρχει, ο αριθμός θέσεων για συγκεκριμένο ετήσιο πτητικό έργο είναι ίδιος, εκτός κι αν η εταιρεία αποφασίσει να αυξήσει τη διαθεσιμότητα awards.
Το οποιο πτητικο εργο εχει σαφως αυξηθει σε σχεση με πριν λιγα χρονια. Πολυ περισσοτεροι προορισμοι, μεγαλυτερες συχνοτητες σε πτησεις. Παρα πολλες επιλογες με star alliance που δεν υπηρχαν. Γενικα τρωγαμε μεγαλο πακετο στο παρελθον.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.943
Likes
7.679
Πληθώρα θέσεων δεν υπάρχει, ο αριθμός θέσεων για συγκεκριμένο ετήσιο πτητικό έργο είναι ίδιος, εκτός κι αν η εταιρεία αποφασίσει να αυξήσει τη διαθεσιμότητα awards. Οπότε για συγκεκριμένο αριθμό θέσεων awards και για συγκεκριμένο συνολικό αριθμό ανεξαργύρωτων bonus πόντων, θα βρίσκεις πιο δύσκολα τη θέση που θέλεις όσο θα αυξάνεται ο αριθμός των ανεξαργύρωτων πόντων γιατί θα αυξάνεται η πιθανότητα κάποιος άλλος κάτοχος πόντων να κλείσει αυτή τη θέση. Όποιος χρησιμοποιεί το πρόγραμμα χρόνια πριν και συγκρίνει την ευκολία που κλείναμε awards τότε με το σήμερα, θα καταλάβει.
Μπερδεύτηκα, εδώ είναι νήμα για πόντους το οποίο εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου, επίσης δεν χρησιμοποιώ καθόλου την αιγαίου μεμονωμένα, πάρα μονο σε συνδυασμό με άλλες εταιρίες της συμμαχίας. Μεμονωμένα μόνο σαν συμπλήρωμα κάποιας άλλης μεγάλης πτήσης από αεροδρόμιο εξωτερικού.
Φυσικά η απάντηση της @paefstra με καλύπτει ως προς τη διαθεσιμότητα οπού με μίλια είναι περισσότερη από κάθε άλλη φορά όλες τις εποχές σε οικονομική και διακεκριμένη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.592
Μηνύματα
902.997
Μέλη
39.337
Νεότερο μέλος
Areti74

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom