Alpha bank bonus

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
πλήρωσα ανέπαφα από το κινητό και μου είπε η κοπέλα ότι από κινητό το κάνει πολλες φορές οπότε πρέπει να μιλήσω με alpha.
Ισχύει αυτό, το έχω προσέξει και εγώ, αλλά οι πόντοι σε αυτή τη περίπτωση μου μπαίνουν μετά 3-4 μέρες περίπου και όχι καθόλου αν δεν πάρω 100 τηλέφωνα την Άλφα....
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Το τερματικό ήταν Alpha γιατί προηγήθηκε συναλλαγή φίλου με gold και πήρε κανονικά το Χ8 και Χ5 εγώ δυστυχώς δε μπορούσα να έχω τη καρτα μου και πλήρωσα ανέπαφα από το κινητό και μου είπε η κοπέλα ότι από κινητό το κάνει πολλες φορές οπότε πρέπει να μιλήσω με alpha. Οπότε σίγουρα δεν έφταιγε το τερματικό. Διάβασα εδώ ότι τη πάτησαν πολλοί έτσι και με αρκετά Τηλέφωνα και μέιλ πιστωθηκαν τελικά οπότε θα αρχίσω κι εγώ τα τηλέφωνα για αρχή
H κοπέλα αν και άσχετη σου απάντησε σωστά. Tους πόντους θα τους πάρεις μετά από μερικές μέρες. Συμβαίνει πάντα όταν πληρώνω με apple pay.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μα το θέμα είναι να μπουν αν μπουν θα μετατραπούν αν δε μπουν τι να μετατρέψω :mad:.
Kι ο κολλητός blue έχει οπότε τους μετέτρεψε επιτόπου από τη gold γιατί ποτέ δε ξέρεις πότε θα κλειδώσει το σύστημα σε όλους.
Περισσότερο θα φοβόμουν όχι αν θα μπουν στο λογαριασμό μπόνους, αλλά αν θα μπορώ να τους μετατρέψω μετά σε μίλια
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Το τερματικό ήταν Alpha γιατί προηγήθηκε συναλλαγή φίλου με gold και πήρε κανονικά το Χ8 και Χ5 εγώ δυστυχώς δε μπορούσα να έχω τη καρτα μου και πλήρωσα ανέπαφα από το κινητό και μου είπε η κοπέλα ότι από κινητό το κάνει πολλες φορές οπότε πρέπει να μιλήσω με alpha. Οπότε σίγουρα δεν έφταιγε το τερματικό. Διάβασα εδώ ότι τη πάτησαν πολλοί έτσι και με αρκετά Τηλέφωνα και μέιλ πιστωθηκαν τελικά οπότε θα αρχίσω κι εγώ τα τηλέφωνα για αρχή
Ποτε μα ποτε σε μεγαλους συνεργατες δεν πληρωνω με κινητο. Ειδικα,φιλε, περιμενοντας να δω 40.000 :D.
 

pan82

Member
Μηνύματα
713
Likes
898
Ισχύει αυτό, το έχω προσέξει και εγώ, αλλά οι πόντοι σε αυτή τη περίπτωση μου μπαίνουν μετά 3-4 μέρες περίπου και όχι καθόλου αν δεν πάρω 100 τηλέφωνα την Άλφα....
H κοπέλα αν και άσχετη σου απάντησε σωστά. Tους πόντους θα τους πάρεις μετά από μερικές μέρες. Συμβαίνει πάντα όταν πληρώνω με apple pay.
Επειδή το έχω πάθει και σε bp και σε βασιλόπουλο αρκετές φορές όντως μπαίνουν μετα την επεξεργασία της συναλλαγής. Το θέμα είναι ότι είδα εδώ απο αρκετά μελη στο φόρουμ ότι όταν είναι με δόσεις τους μπήκε μόνο η δόση Χ 8 και προσπάθησαν να τους πεισουν ότι έτσι γίνεται κι ολας επειδή είναι από google pay και δε ξέρω και επειδή παίζει και το έξτρα Χ5 τι θα πέσει τελικά με την επεξεργασία. Γι αυτό είπα θα περιμένω να επεξεργαστεί πρώτα

Ποτε μα ποτε σε μεγαλους συνεργατες δεν πληρωνω με κινητο. Ειδικα,φιλε, περιμενοντας να δω 40.000 :D.
.
Προφανώς ούτε κι εγώ ποτέ, αλλα υπήρχε λόγος, τη κάρτα μου ήταν ανέφικτο να την έχω δυστυχώς, οπότε δεν είχα επιλογή...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επειδή το έχω πάθει και σε bp και σε βασιλόπουλο αρκετές φορές όντως μπαίνουν μετα την επεξεργασία της συναλλαγής. Το θέμα είναι ότι είδα εδώ απο αρκετά μελη στο φόρουμ ότι όταν είναι με δόσεις τους μπήκε μόνο η δόση Χ 8 και προσπάθησαν να τους πεισουν ότι έτσι γίνεται κι ολας επειδή είναι από google pay και δε ξέρω και επειδή παίζει και το έξτρα Χ5 τι θα πέσει τελικά με την επεξεργασία. Γι αυτό είπα θα περιμένω να επεξεργαστεί πρώτα

.
Προφανώς ούτε κι εγώ ποτέ, αλλα υπήρχε λόγος, τη κάρτα μου ήταν ανέφικτο να την έχω δυστυχώς, οπότε δεν είχα επιλογή...
Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις ακριβώς....
Όσον αφορά το θέμα των δόσεων, δεν έχει καμία σχέση με τους πόντους. Όταν κάνεις την αγορά με δόσεις μπαίνουν κανονικά κατά την αγορά όλοι οι πόντοι που αντιστοιχούν στο συνολικό ποσό της αγοράς. Αυτό που έχει αλλάξει με παλιά είναι οτι πλέον δεν δεσμεύεται το συνολικό ποσό της αγοράς στην πιστωτική αλλά κάθε μήνα η εκάστοτε μηνιαία δόση συν αυτή του επόμενου μήνα. Οπότε έχεις περιθώριο να κάνεις και άλλες αγορές μέχρι το όριο αγοράς που έχει η κάρτα. Παλιά δεσμεύονταν όλο το ποσό της αγοράς, και κάθε μήνα που γινόταν η πληρωμή της εκάστοτε δόσης αποδεσμεύονταν στη κάρτα και το αντίστοιχο ποσό. Επίσης δεν μπορείς να κάνεις αγορά που να ξεπερνάει το όριο αγοράς της κάρτας. Όλα αυτά όμως δεν έχουν σχέση με τους μπόνους του προγράμματος της Άλφα.
 

pan82

Member
Μηνύματα
713
Likes
898
Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις ακριβώς....
Όσον αφορά το θέμα των δόσεων, δεν έχει καμία σχέση με τους πόντους. Όταν κάνεις την αγορά με δόσεις μπαίνουν κανονικά κατά την αγορά όλοι οι πόντοι που αντιστοιχούν στο συνολικό ποσό της αγοράς. Αυτό που έχει αλλάξει με παλιά είναι οτι πλέον δεν δεσμεύεται το συνολικό ποσό της αγοράς στην πιστωτική αλλά κάθε μήνα η εκάστοτε μηνιαία δόση συν αυτή του επόμενου μήνα. Οπότε έχεις περιθώριο να κάνεις και άλλες αγορές μέχρι το όριο αγοράς που έχει η κάρτα. Παλιά δεσμεύονταν όλο το ποσό της αγοράς, και κάθε μήνα που γινόταν η πληρωμή της εκάστοτε δόσης αποδεσμεύονταν στη κάρτα και το αντίστοιχο ποσό. Επίσης δεν μπορείς να κάνεις αγορά που να ξεπερνάει το όριο αγοράς της κάρτας. Όλα αυτά όμως δεν έχουν σχέση με τους μπόνους του προγράμματος της Άλφα.
Αρχικά thanks για ενημέρωση γιατί δεν ήξερα ότι αυτό έχει αλλάξει και το πρόσεξα τώρα και απόρρησα γιατί θυμάμαι όταν έβαζα κάτι μεγάλο ποσό το δεσμευε ολο. Τώρα πχ έχοντας βάλει 1000€ με δόσεις βλέπω ότι απλά μου έχει δεσμεύσει επόμενη δόση. Πχ αν το όριο της κάρτας μου είναι 1500 μπορώ πχ να βάλω αλλα 1000€ σε δόσεις πάλι η μέχρι 500 σε δόσεις;
Εγώ πριν έλεγα ότι αν δεις σε προηγούμενες σελίδες εδώ θα δεις ότι τουλάχιστον σε τρία μέλη δε μπήκαν μετά όλοι οι πόντοι μαζί αλλα μόνο της πρώτης δόσης με την αιτιολογία ότι έγινε η εξόφληση από το πορτοφόλι και μετα απο πολλα τηλέφωνα και mail τελικά αποδέχτηκε η τράπεζα και τους πιστώσε οπότε φοβάμαι και μένα έτσι θα γίνει και θα πρέπει να τους πριξω στα τηλέφωνα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Αρχικά thanks για ενημέρωση γιατί δεν ήξερα ότι αυτό έχει αλλάξει και το πρόσεξα τώρα και απόρρησα γιατί θυμάμαι όταν έβαζα κάτι μεγάλο ποσό το δεσμευε ολο. Τώρα πχ έχοντας βάλει 1000€ με δόσεις βλέπω ότι απλά μου έχει δεσμεύσει επόμενη δόση. Πχ αν το όριο της κάρτας μου είναι 1500 μπορώ πχ να βάλω αλλα 1000€ σε δόσεις πάλι η μέχρι 500 σε δόσεις;
Καλο ειναι να δεις στην εφαρμογη της Aegean ολες τις λεπτομερειες για το τι χρωστας, τι ποσο εχεις βαλει σε ατοκες και τι ακομη μπορεις να χρεωσεις. Υπαρχουν ολα οταν ανοιγεις το πεδιο με τις λεπτομερειες της καρτας. Πατας το βελακι πανω απο το statements και ανοιγουν οι πληροφοριες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τώρα πχ έχοντας βάλει 1000€ με δόσεις βλέπω ότι απλά μου έχει δεσμεύσει επόμενη δόση. Πχ αν το όριο της κάρτας μου είναι 1500 μπορώ πχ να βάλω αλλα 1000€ σε δόσεις πάλι η μέχρι 500 σε δόσεις;
Αν έχεις μία κάρτα της Άλφα με όριο αγορών 1500€ παράδειγμα και κάνεις μία αγορά 1000€ σε 10 άτοκες δόσεις τότε θα δεσμευτούν αρχικά 200€ απο τη κάρτα που είναι η τρέχουσα δόση που πρέπει να πληρωθεί και η αμέσως επόμενη. Θα έχεις δλδ υπόλοιπο για αγορές 1300€. Δεν μπορείς να κάνεις αγορά άνω των 1500€ εφάπαξ.
 

pan82

Member
Μηνύματα
713
Likes
898
Αν έχεις μία κάρτα της Άλφα με όριο αγορών 1500€ και κάνεις μία αγορά 1000€ σε 10 άτοκες δόσεις τότε θα δεσμευτούν αρχικά 200€ απο τη κάρτα που είναι η τρέχουσα δόση που πρέπει να πληρωθεί και αμέσως επόμενη. Θα έχεις δλδ υπόλοιπο για αγορές 1300€. Δεν μπορείς να κάνεις αγορά άνω των 1500€ εφάπαξ.
Αυτό φαντάστηκα κι εγώ απλά απορώ γιατί με αυτό το τρόπο μπορώ να βάλω και 5000€ σε δόσεις, αφού κάθε φορά θα δεσμεύει τη τρέχουσα δόση και την επόμενη, αρα σε 5 συναλλαγές με 1000€ σε 10δόσεις η κάρτα θα δεσμεύσει 200€*5=1000€ από τα 1500. Δεν είναι παράλογο να δίνει τόσο μεγάλη πίστωση;

Καλο ειναι να δεις στην εφαρμογη της Aegean ολες τις λεπτομερειες για το τι χρωστας, τι ποσο εχεις βαλει σε ατοκες και τι ακομη μπορεις να χρεωσεις. Υπαρχουν ολα οταν ανοιγεις το πεδιο με τις λεπτομερειες της καρτας. Πατας το βελακι πανω απο το statements και ανοιγουν οι πληροφοριες.
Δυστυχώς μεσα στις πληροφορίες σου έχει μόνο το υπόλοιπο για αγορές εφάπαξ δεν έχει πληροφορίες για αγορές με δόσεις που νομίζω παλιά είχε, και όπως εγραψε και ο Sassenach77 όντως αφαιρεί τη τρέχουσα και επόμενη δόση μόνο. Απλα δείχνει λίγο παράξενο αν μπορεις να βάλεις τοσες πολλές δόσεις πλέον
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Αυτό φαντάστηκα κι εγώ απλά απορώ γιατί με αυτό το τρόπο μπορώ να βάλω και 5000€ σε δόσεις, αφού κάθε φορά θα δεσμεύει τη τρέχουσα δόση και την επόμενη, αρα σε 5 συναλλαγές με 1000€ σε 10δόσεις η κάρτα θα δεσμεύσει 200€*5=1000€ από τα 1500. Δεν είναι παράλογο να δίνει τόσο μεγάλη πίστωση;
Οχι. Καμια τραπεζα δεν χανει αν ο δανειοληπτης φερεται επιπολαια.
Επισης αν βαλεις θεορατο χρεος και το εξυπηρετεις κανονικα για χρονια, εισαι πιο αξιοπιστος απο καποιον που δεν εχει κανενα χρεος και η τραπεζα δεν γνωριζει τη συμπεριφορα του.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.110
Likes
1.693
Σε αυτή την κατηγορία ανήκω και το έχα κάνει πολλές φορές. Κι αν θυμάμαι καλά, έπαιρνα τα πλήρη μίλια ασχέτως ΦΠΑ, αλλά θα μάθουμε στις 15/11 που θα μπουν τα μίλια.
Οταν πηρα συσκευες με voucher, ενω αφαιρεθηκε το ποσο των voucher απο την τελικη τιμη , πηρα ολους τους εξτρα ποντους λες και πληρωνα κανονικη τιμη, ενω εδωσε το ×4 στην τελικη τιμη, ο,τι ειδε η καρτα. Ετσι εχουν στημενο το προγραμμα.
Για να επανέλθω εντός θέματος, απ' όσο καταλαβαίνω ο Γιώργος δεν έχει κανένα άγχος να μην πάρει τους έξτρα πόντους, αλλά αν αυτοί πλέον μπορούν να γίνουν μίλια. Οπότε η τρισέλιδη ανάλυση που ακολούθησε μάλλον δεν αφορά την aegean bonus visa.
Και όπως λέει η paefstra, η αρχική τιμή που φαίνεται στο site του Κωτσόβολου μετράει για τους έξτρα πόντους, άσχετα αν χρησιμοποιήσεις κουπόνι του Κωτσόβωλου ή εκπτωτικό voucher τρίτου. Θα πάρεις το πραγματικό ποσό που πλήρωσες x4, συν τους έξτρα πόντους την καθορισμένη ημερομηνία.
Αυτό φαντάστηκα κι εγώ απλά απορώ γιατί με αυτό το τρόπο μπορώ να βάλω και 5000€ σε δόσεις, αφού κάθε φορά θα δεσμεύει τη τρέχουσα δόση και την επόμενη, αρα σε 5 συναλλαγές με 1000€ σε 10δόσεις η κάρτα θα δεσμεύσει 200€*5=1000€ από τα 1500. Δεν είναι παράλογο να δίνει τόσο μεγάλη πίστωση;
Πάμε και ένα offtopic: Δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή με ποσό αγοράς πάνω από το πιστωτικό σου όριο, είτε με δόσεις είτε χωρίς. Και το άθροισμα των μηνιαίων δόσεων από όλες τις συναλλαγές σου, πάλι δεν μπορεί να ξεπερνά το πιστωτικό σου όριο. Και το άθροισμα αυτό μειώνει ισόποσα το διαθέσιμο υπόλοιπο για συναλλαγές. Οπότε δεν δίνει πίστωση πάνω από το πιστωτικό σου όριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom