2 μερη που δεν.....

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.532
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μενω Θεσσαλονικη και το ΙΜΧΑ κανει μαθηματα τουρκικων.
Εχω εναν ανηψιο που μαθαινε τουρκικα στο Παρισι και ηταν ο αγαπημενος της καθηγητριας του καθοτι καταλαβαινε λεξεις το νοημα των οποιων οι γαλλοι αδυνατουσαν να συλλαβουν : πχ για τη λεξη "μπατζανακ" ειχε αναγκαστει να τους κανει ολοκληρο σχεδιαγραμμα στο πινακα οικογενειακων σχεσεων για να τους εξηγησει και οι γαλλοι αδυνατουσαν να καταλαβουν το λογο υπαρξης αυτης της σχεσης.
Πολιτισμικες διαφορες!
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος η παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Σπύρο,
Φχαριστούμε για τις πληροφορίες! :p
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ χώρα, που να μην έχει και τις δικές της ομορφιές, περισσότερες ή λιγότερες.

Οι κουβεντιάζοντες, τις απόψεις μας καταθέτουμε και δεν αποσκοπούμε σε δυσφήμιση ή διαφήμιση. Εξάλλου κανείς δεν μας τιμωρεί, ούτε κανείς μας πληρώνει! :p:p

Ολα έχουν να κάνουν με το dna του καθενός μας και σαφώς μια πρώτη ματιά σε μια χώρα ή ένα κομμάτι αυτής πολλές φορές να δημιουργεί λανθασμένη άποψη.

Οπότε ευπρόσδεκτα και τα τεκμήρια από τους άλλους!
συμφωνω και επαυξανω:clap:
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μενω Θεσσαλονικη και το ΙΜΧΑ κανει μαθηματα τουρκικων.
Εχω εναν ανηψιο που μαθαινε τουρκικα στο Παρισι και ηταν ο αγαπημενος της καθηγητριας του καθοτι καταλαβαινε λεξεις το νοημα των οποιων οι γαλλοι αδυνατουσαν να συλλαβουν : πχ για τη λεξη "μπατζανακ" ειχε αναγκαστει να τους κανει ολοκληρο σχεδιαγραμμα στο πινακα οικογενειακων σχεσεων για να τους εξηγησει και οι γαλλοι αδυνατουσαν να καταλαβουν το λογο υπαρξης αυτης της σχεσης.
Πολιτισμικες διαφορες!
Εσύ που ξέρεις και Γερμανικά θα έχεις και καλή τουρκική προφορά καθώς και στα τούρκικα υπάρχουν διαφορετικές προφορές στο Ο και στο Ιιιι (ανοιχτές πιο κλειστές) γιατί οι έλληνες ακόμα και της Πόλης τα προφέρουν όλα ίδια και οι Τούρκοι λένε χαρακτηριστικά Rum telaffuz (ελληνική προφορα΄)
χαχαχαχα θεικό αυτό με το μπατζανάκ
 

bubka

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο-Αβανα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή
Στην πολη βρεθηκα 3 φορες οποτε αν θες ακουσε με ,αν οχι.......
Ο συνδιασμος του παλιου με το καινουριο,του πλουσιου και του φτωχου,του Βοσπορου με τα χλιδατα club και τα υπεροχα εστιατορια,των πανεμορφων γυναικων με την ασπρη επιδερμιδα και τα καταγαλανα ματια και τελος η Αγια Σοφια.....θα σε κανουν οπως και εμενα εραστη της πολης αυτης!!!!
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος η παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Στην πολη βρεθηκα 3 φορες οποτε αν θες ακουσε με ,αν οχι.......
Ο συνδιασμος του παλιου με το καινουριο,του πλουσιου και του φτωχου,του Βοσπορου με τα χλιδατα club και τα υπεροχα εστιατορια,των πανεμορφων γυναικων με την ασπρη επιδερμιδα και τα καταγαλανα ματια και τελος η Αγια Σοφια.....θα σε κανουν οπως και εμενα εραστη της πολης αυτης!!!!
φιλε μπουπκα δεν εχω αντιρηση σε οσα λες εσυ και οι προηγουμενοι συνομιλιτες ,αλοστε δεν ειναι τυχαιο,οι πιο πολλοι εκφραζονται με καλα λογια,αφου μου φαινετε θα ανεβασω τον πηχη για τον προορισμο μου προς τουρκια:Dοχι προς το αμεσο μελλον...βεβαια αλλα......θυμαμαι ο κολητος μου πηγε πριν κανα 2 χρονια και μαλιστα πασχα,και θυμαμαι του την ειπα:haha:καλα του λεω πασχα κιολας?:Dτελοςπαντον...ιδωμεν....;)
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
θυμαμαι ο κολητος μου πηγε πριν κανα 2 χρονια και μαλιστα πασχα,και θυμαμαι του την ειπα:haha:καλα του λεω πασχα κιολας?:Dτελοςπαντον...ιδωμεν....;)
Τι πιο style από το να κάνεις Πάσχα στο Οικουμενικό Πατριαρχείο; Δεν συγκρίνεται :clap:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν είναι ότι θα απέκλεια κάποιους προορισμούς, αλλά όπως ειπώθηκε και παραπάνω υπάρχουν οι προτεραιότητες και στις προτεραιότητες αυτές είναι και η Τουρκία και η Αίγυπτος και στην Ινδία θα ήθελα να πάω κάποια στιγμή! Το θέμα είναι εκεί που θα πάω να έχει κάτι να δω, κάτι να κάνω και όλα τ΄άλλα θα έρθουν!
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος η παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Τι πιο style από το να κάνεις Πάσχα στο Οικουμενικό Πατριαρχείο; Δεν συγκρίνεται :clap:
φιλε παραλογιστη αυτο μου ειπε και ο φιλος μου,και μαλιστα ξερει οτι η τουρκια ειναι απο τους τελευταιους προορισμους μου,παρολα αυτα με ενθαρυνει ακομα και σημερα να παμε και μαλιστα οδικος.....:roll:οχι 2μας βεβαια:D....
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Το 1993 έτυχε, φοιτητής τότε, να παρευρεθώ στην ενθρόνιση του Πατριάρχη Βαρθολομαίου στο Οικουμενικό Πατριαρχείο. Ήταν η πρώτη φορά που επισκεπτόμουν την πόλη. Αν και λόγω της ημέρας ο Πατριάρχης ήταν εξαιρετικά πολυάσχολος, δέχθηκε έστω και για λίγο να μας δει και να μας ευχαριστήσει για την παρουσία μας. Δεν θα ξεχάσω την συγκίνηση του κόσμου αλλά και τις ουρές των αστυνομικών γύρω από το Φανάρι αφού προσήλθαν πολιτικοί και θρησκευτικοί ηγέτες και λοιποί αξιωματούχοι. Ποτέ δεν υπήρξα ιδιαίτερα θρησκευόμενος άνθρωπος. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση στο πατριαρχείο ήταν η απλότητα των ανθρώπων και δη των ιεραρχών. Μπορεί να συνατήσεις τον Μητροπολίτη Περγάμου και να μοιάζει με έναν απλό ιερέα. Αντιθέτως με την Ελλαδική Εκκλησία που ακόμη και ο καντηλανάφτης είναι φορέας εξουσίας.
Με την πρώτη ματιά αγάπησα την Πόλη. Και όποτε μου δίνεται η ευκαιρία ξανασυναντιόμαστε.
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος η παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Το 1993 έτυχε, φοιτητής τότε, να παρευρεθώ στην ενθρόνιση του Πατριάρχη Βαρθολομαίου στο Οικουμενικό Πατριαρχείο. Ήταν η πρώτη φορά που επισκεπτόμουν την πόλη. Αν και λόγω της ημέρας ο Πατριάρχης ήταν εξαιρετικά πολυάσχολος, δέχθηκε έστω και για λίγο να μας δει και να μας ευχαριστήσει για την παρουσία μας. Δεν θα ξεχάσω την συγκίνηση του κόσμου αλλά και τις ουρές των αστυνομικών γύρω από το Φανάρι αφού προσήλθαν πολιτικοί και θρησκευτικοί ηγέτες και λοιποί αξιωματούχοι. Ποτέ δεν υπήρξα ιδιαίτερα θρησκευόμενος άνθρωπος. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση στο πατριαρχείο ήταν η απλότητα των ανθρώπων και δη των ιεραρχών. Μπορεί να συνατήσεις τον Μητροπολίτη Περγάμου και να μοιάζει με έναν απλό ιερέα. Αντιθέτως με την Ελλαδική Εκκλησία που ακόμη και ο καντηλανάφτης είναι φορέας εξουσίας.
Με την πρώτη ματιά αγάπησα την Πόλη. Και όποτε μου δίνεται η ευκαιρία ξανασυναντιόμαστε.
φιλε σταυρο θα το ξαναπω δεν εισαι ο μονος που εκφραζεται με καλα λογια για την πολη,σιγουρα υπαρχουν χειροτερα μερη,αλωστε η πολη 5τσιγαρα δρομος ειναι:D,οταν και αμα αποφασισω να παω σιγουρα θα εχω καλιτερη αποψη;)μεχρι τοτες παρακολουθω τις γνωμες και τις συμβουλες,και ...εδω ειμαστε:)
 

black hawk

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
με το αυτ/νητο γυρο ευρωπ
πραγα εχω παει με 2 ζευγαρια ακομα για 4 ημερες περασα καταπληκτικα αν και η μονη κακη αναμνυση θα κλεβανε το πορτοφολι του ενος ζευγαριου στον υπογειο αλλα τουσ καταλαβαμε και τουσ πισαμε προσοχη λοιπον και δεν θα ξαναπαω βιενη πηγα χρι/ννα και περασα πολυ βαρετα με γκρουπ
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος η παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
πραγα εχω παει με 2 ζευγαρια ακομα για 4 ημερες περασα καταπληκτικα αν και η μονη κακη αναμνυση θα κλεβανε το πορτοφολι του ενος ζευγαριου στον υπογειο αλλα τουσ καταλαβαμε και τουσ πισαμε προσοχη λοιπον και δεν θα ξαναπαω βιενη πηγα χρι/ννα και περασα πολυ βαρετα με γκρουπ
πραγα,βιεννη,παρισι,χρισ/ννα ειναι 3τοπ προορισμοι και δη απο τις ομορφοτερες πολεις της ευρωπης[πιστευω να μην εχω αδικο],ειναι κριμα τετοια εποχη και σε τετοιες πολεις να περνας βαρετα,μηπως ηταν κακη συγκηρια?υπαρχουν και ατομα που βαρεθηκαν μετα τις 10 φορες....μηπως πρεπει να το ξανασκεφτεις?:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.559
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom