Ολλανδία 1η μερα(από τις 6).. στο Αμστερνταμ...τι κάνουμε?

Aigio-city

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβικη
1η μέρα στο Αμστερνταμ...λέω να παρουμε το λεωφορείο που κανει tour στα αξιοθέτα για να προσανατολιστουμε κιολας...μηπως η κρουαζιερα ειναι καλυτερη ιδέα?
Ευχαριστώ!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κατά τη γνώμη στα αξιοθέατα πήγαινε με τα πόδια έχεις πολλές μέρες και το Άμστερνταμ όπως και κάθε πόλη έχει άλλη χάρη να το περπατάς από το να στριμώχνεσαι σε λεωφορεία με γιαπωνέζους. Το καραβάκι είναι καλύτερο γιατί συνδιάζει και το υγρό στοιχείο και περνάς από τα ωραία κανάλια και τις γεφυρούλες. Σε ζηλέυω μακάρι να ήμουν σε ένα καφέ του Άμστερνταμ....
 

Aigio-city

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβικη
Το πιο πιθανο είναι να μην παω ιδιαιτερα σε μουσεία κλπ(σκέφτομαι να πάω στον ζωολογικό,στη heineken,σε ένα απο τα βασικά (ποιο?)μουσεία...τον χρόνο μου θα το χαλάσω τριγυρνώντας στην πόλη...μ'αρέσει πολύ το τριγύρισμα σε σοκάκια...παζάρια(αλά Κωνσταντινούπολη) κάνοντας ποδήλατο κλπ...τη βαρκάδα σίγουρα θα την κάνω πάντως!!καμιά άλλη πρόταση για αξιοθέατο που θα έιναι κάτι ιδιαίτερο πέρα από ένα κλασικό μουσείο?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Τα αξιοθέατα είναι τα κλασικά μουσεία, πλατείες, σπίτι της Άννας Φρανκ (δεν πήγα), Madame Tussauds (έπίσης δεν πήγα το θεωρώ αστείο και ακριβό) μουσείο Heineken. Αφού δε σου αρέσουν τα μουσεία καλύτερα να βολτάρεις αν και κατά την ταπεινή μου άποψη το Vincent Van Gogh αξίζει. Επίσης μιας και σου αρέσουν οι αγορές και οι βόλτες πήγαινε στην Αlbert cuypstraat market νομίζω θα σου αρέσει , σε αυτό το δρόμο έχει κι ένα έθνικ εστιατόριο με ωραίο φαγητό και ωραία διακόσμηση γεμάτο νεαρόκοσμο το Bazzar.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Το πιο πιθανο είναι να μην παω ιδιαιτερα σε μουσεία κλπ(σκέφτομαι να πάω στον ζωολογικό,στη heineken,σε ένα απο τα βασικά (ποιο?)μουσεία...τον χρόνο μου θα το χαλάσω τριγυρνώντας στην πόλη...μ'αρέσει πολύ το τριγύρισμα σε σοκάκια...παζάρια(αλά Κωνσταντινούπολη) κάνοντας ποδήλατο κλπ...τη βαρκάδα σίγουρα θα την κάνω πάντως!!καμιά άλλη πρόταση για αξιοθέατο που θα έιναι κάτι ιδιαίτερο πέρα από ένα κλασικό μουσείο?
Ημουν και γω πριν λίγες μέρες ημερήσια στο Άμστερνταμ, και όπως σου λένε και παραπάνω, είναι καλύτερο να περπατήσεις την πόλη..Ως τοπ αξιοθέατο θεωρείται το σπίτι της Άννας Φρανκ αλλά η ουρά είναι τεράστια οπότε καλό θαναι να κλείσεις από πριν εισητήριο γιατί εκει θα φας πολύ ώρα..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το πιο πιθανο είναι να μην παω ιδιαιτερα σε μουσεία κλπ(σκέφτομαι να πάω στον ζωολογικό,στη heineken,σε ένα απο τα βασικά (ποιο?)μουσεία...τον χρόνο μου θα το χαλάσω τριγυρνώντας στην πόλη...μ'αρέσει πολύ το τριγύρισμα σε σοκάκια...παζάρια(αλά Κωνσταντινούπολη) κάνοντας ποδήλατο κλπ...τη βαρκάδα σίγουρα θα την κάνω πάντως!!καμιά άλλη πρόταση για αξιοθέατο που θα έιναι κάτι ιδιαίτερο πέρα από ένα κλασικό μουσείο?

Αν σου αρέσουν οι πίνακες ζωγραφικής, για μένα το must μουσείο είναι το Rijksmuseum. Δεύτερο για τα γούστα μου έρχεται το μουσείο Van Gogh.

Rijksmuseum Amsterdam, the museum of the Netherlands
Van Gogh Museum - (Her)ontdek de werken van Vincent van Gogh
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Συμφωνώ απόλυτα με την Anny αλλά επειδή είπε οτι δεν του πολυαρέσουν τα μουσεία το Van Gogh είναι πιο μικρό και όσο να ΄ναι επίσης τα έργα του Van Gogh είναι πιο γνώριμα για κάποιον που δεν έχει πόρωση με τους πίνακες όπως εγώ ας πούμε.
 

Aigio-city

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβικη
Με τους πίνακες δεν τα παω πολυ καλα είναι η αλήθεια...προτιμω μουσεία ιστορίας ή επιστημονικα...
 

Aigio-city

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβικη
Αν επιλέγατε μια πόλη κοντα στο αμστερνταμ για μονοήμερη ή και για μια διανυκτερευση τι θα προτείνατε...?Η απ΄σταση δεν με πειράζει..δηλαδή σκέφτομαι ακόμα και επισκεψη πχ σε Μπριζ..Βρυξελες εκτος από τις ολλανδικές που είναι όλες κοντά από οτι έχω καταλαβει...
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ενδιαφερουσα και ζωντανη πολη ειναι η Ουτρεχτη.Επισης βορειως του Αμστερνταμ βρισκεται το Αλκμααρ,οπου καθε Παρασκευη γινεται ζυγισμα τυριου-μια διαδικασια που επαναλαμβανεται 300 χρονια τωρα-.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.385
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom