ταξιδιωτική ιστορία,πως πρέπει να είναι και γιατί?

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.484
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Φαντάσματα βλέπετε μου φαίνεται μερικοί, δεν έχει το σάιτ καμία "οδηγία" και καμία "γραμμή" για το πώς "πρέπει" να γράφονται οι ιστορίες ή οτιδήποτε άλλο εδώ. Ερωτηθήκαμε από ένα μέλος αν θα μας ΑΡΕΣΕ να διαβάζουμε έναν συγκεκριμένο τρόπο γραφής (κάτι που να περιλαμβάνει φανταστικά πρόσωπα πχ) και απάντησαν τα μέλη αυτό που πιστεύουν. Πού είδατε να λέμε αν στο σάιτ απαγορεύεται κάτι και επιτρέπεται μόνο κάτι άλλο; Λες και έχουμε κανένα τρόπο να ελέγξουμε αν κάτι που γράφεται είναι μυθοπλασία ή όχι!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Φαντάσματα βλέπετε μου φαίνεται μερικοί, δεν έχει το σάιτ καμία "οδηγία" και καμία "γραμμή" για το πώς "πρέπει" να γράφονται οι ιστορίες ή οτιδήποτε άλλο εδώ. Ερωτηθήκαμε από ένα μέλος αν θα μας ΑΡΕΣΕ να διαβάζουμε έναν συγκεκριμένο τρόπο γραφής (κάτι που να περιλαμβάνει φανταστικά πρόσωπα πχ) και απάντησαν τα μέλη αυτό που πιστεύουν. Πού είδατε να λέμε αν στο σάιτ απαγορεύεται κάτι και επιτρέπεται μόνο κάτι άλλο; Λες και έχουμε κανένα τρόπο να ελέγξουμε αν κάτι που γράφεται είναι μυθοπλασία ή όχι!!

δε διαφωνω καθολου ....μονο να κάνω μια μικρή παρατηρηση...το αρχικο ερωτημα αφορουσε το αν είναι θεμιτος αυτος ο τροπος γραφής που δε σημαινει αν μας αρεσει η όχι αλλά αν το θεωρουμε.....πως να το πω ....εντιμο? σωστο?κάποιοι αρχικά διατύπωσαν λοιπον αρνητικη απαντηση αλλά μετα απο αρκετά ποστ φαινεται οτι οι αποψεις συγκλινουν.....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αφού έχεις ένα θέμα με τα ρομπότ, θα φροντίσω να στο ξεδιαλύνω όταν θα πάω...;) Θα προσπαθήσω να καταγράψω με κάθε λεπτομέρεια και βιντεοσκοπώντας όποιο ρομπότ συναντήσω, είτε με καλωσορίσει, είτε αλλάζει πάνες, είτε χορεύει...αν μας ψέλνει στα γιαπωνέζικα :D θα δυσκολευτώ λιγάκι να το μεταφράσω, αλλά θα προσπαθήσω...:haha:
αν και μου βάζεις ιδέες για δαιμόνιες περιγραφές...:twisted:

Και αφού όπως λέει ο baba, το κάναμε american bar :D
αφιερωμένο στην Έρση...


Sorry για το off topic, αλλά δεν μπορώ να αφήσω τη φιλενάδα μου προβληματισμένη...;):)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φαντάσματα βλέπετε μου φαίνεται μερικοί, δεν έχει το σάιτ καμία "οδηγία" και καμία "γραμμή" για το πώς "πρέπει" να γράφονται οι ιστορίες ή οτιδήποτε άλλο εδώ. Ερωτηθήκαμε από ένα μέλος αν θα μας ΑΡΕΣΕ να διαβάζουμε έναν συγκεκριμένο τρόπο γραφής (κάτι που να περιλαμβάνει φανταστικά πρόσωπα πχ) και απάντησαν τα μέλη αυτό που πιστεύουν. Πού είδατε να λέμε αν στο σάιτ απαγορεύεται κάτι και επιτρέπεται μόνο κάτι άλλο; Λες και έχουμε κανένα τρόπο να ελέγξουμε αν κάτι που γράφεται είναι μυθοπλασία ή όχι!!
Εσυ εισαι το αφεντικο, εσυ βαζεις η δεν βαζεις τους κανονες. Αν λες οτι ο καθενας μπορει να γραφει οτι του αρεσει, ανεξαρτητως αν ειναι αληθες η οχι, εστω και σε δευτερευοντα στοιχεια, οπως τουλαχιστον τεθηκε η ερωτηση, τοτε προφανως η απαντηση εχει ηδη δοθει προς την ANEL και δεν εχουν πλεον κανενα νοημα οι δικες μας τοποθετησεις.
Το αν ειναι εφικτος ο ελεγχος ειναι ενα ζητημα, και εντελως αλλο ζητημα ειναι αν ειναι δεοντολογικα ορθο, οποτε ο καθεις αποφασιζει αν θα αυτοπεριοριοριστει η οχι.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.484
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σύμφωνοι, αλλά το να γράφονται αλήθειες αντί για παραμύθια, θεωρούσα (μέχρι τώρα) ότι είναι εντελώς αυτονόητο. Το να προσθέσει κάποιος μια μυθοπλαστική νότα με ένα τόσο εξώφθαλμο τρόπο όπως πχ ο Λεονάρντο, και μάλιστα δηλώνοντάς το, οκ δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα, άσχετα αν υπάρχουν μέλη που αρέσει/δεν αρέσει. :)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δεν θα ηθελα με τιποτα να διαβαζω ιστοριες ταξιδιωτικης φαντασιας.

Αν ηθελα να σπαταλησω το χρονο μου με μυθοπλασιες θα πηγαινα σε ενα βιβλιοπωλειο και θα αγοραζα κατι αντιστοιχο.

Συμφωνω με το οχι σε ολα.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Εσυ εισαι το αφεντικο, εσυ βαζεις η δεν βαζεις τους κανονες. Αν λες οτι ο καθενας μπορει να γραφει οτι του αρεσει, ανεξαρτητως αν ειναι αληθες η οχι, εστω και σε δευτερευοντα στοιχεια, οπως τουλαχιστον τεθηκε η ερωτηση, τοτε προφανως η απαντηση εχει ηδη δοθει προς την ANEL και δεν εχουν πλεον κανενα νοημα οι δικες μας τοποθετησεις.
Το αν ειναι εφικτος ο ελεγχος ειναι ενα ζητημα, και εντελως αλλο ζητημα ειναι αν ειναι δεοντολογικα ορθο, οποτε ο καθεις αποφασιζει αν θα αυτοπεριοριοριστει η οχι.
νομίζω πως το παραπάνω ποστ δεν αποδίδει σε καμία περίπτωση το νόημα της ερώτησης που έκανα...κατά την γνώμη μου δεν αποδίδει ούτε και το νόημα της απάντησης.
δεν ρώτησα ποτέ,αν ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει,ανεξαρτήτως αν είναι αλήθεια ή ψέματα.ρώτησα κατά πόσο τα μέλη θεωρούν θεμιτή την εμπλοκή φανταστικών στοιχείων σε μια πραγματική ιστορία.

και φυσικά όλες οι τοποθετήσεις έχουν νόημα,όσο αφορά εμένα,γιατί η ερώτηση μου, δεν αφορούσε στο τι επιτρέπετε από κανόνες του φόρουμ,αλλά τι το κάθε μέλος θεωρεί θεμιτό.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.118
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Και καλά, εσένα γιατί σε απασχολεί τι θεωρεί το καθένα μέλος σα θεμιτό τρόπο γραφής;
Οι πιο απολαυστικές ιστορίες που εγώ έχω διαβάσει εδώ είναι του xlapakosavrou κι από καμμία δεν έλειπε το φανταστικό στοιχείο. Και σε ταξιδεύουν αλλού και την πραγματική καταγραφή επίσης δίνουν. Κάποιες φορές ακόμα και δυσδιάκριτα τα λες τα όρια. Ε δε νομίζω πως ώφειλε να μας ρωτήσει για τον τρόπο γραφής του, ούτε αντιλήφτηκα να διαμαρτύρεται κανείς για αθέμιτη γραφή του συγκεκριμένου (αυτό δα έλειπε). Κάποιος νιώθει πως έχει παρέα ψυχές και το λέει, περί ορέξεως ουδείς λόγος!
Αφού λοιπόν ρωτάς: αλλού αρέσουν κι αλλού όχι, όμως τα φευγάτα και τα "ελαφροΐσκιωτα" ούτε παραπληροφορούν ούτε μπερδεύουν.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συμφωνω με την apodrasi. Αν περιμενεις να καταλαβεις τι αρεσει στον καθενα μας η εστω στην πλειοψηφια... την εβαψες! Ακρη δε θα βγαλεις... Οι μισοι θα σου λενε ετσι και οι αλλοι μισοι γιουβετσι. Οποτε γραφε οπως ευχαριστει τον εαυτο σου και σε οποιον αρεσεις. Και στο κατω κατω της γραφης δε γραφεις κατα παραγγελια δικη μας, υποθετω οτι γραφεις επειδη το χαιρεσαι και το ευχαριστιεσαι. Αλλωστε το μονο βεβαιο ειναι οτι δε θα μπορεσεις να μας ικανοποιησεις ολους αισθητικα.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.831
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Και καλά, εσένα γιατί σε απασχολεί τι θεωρεί το καθένα μέλος σα θεμιτό τρόπο γραφής;
..........
Αφού λοιπόν ρωτάς: αλλού αρέσουν κι αλλού όχι, όμως τα φευγάτα και τα "ελαφροΐσκιωτα" ούτε παραπληροφορούν ούτε μπερδεύουν.
Συμφωνω με την apodrasi. Αν περιμενεις να καταλαβεις τι αρεσει στον καθενα μας η εστω στην πλειοψηφια... την εβαψες! Ακρη δε θα βγαλεις... Οι μισοι θα σου λενε ετσι και οι αλλοι μισοι γιουβετσι. Οποτε γραφε οπως ευχαριστει τον εαυτο σου και σε οποιον αρεσεις. Και στο κατω κατω της γραφης δε γραφης κατα παραγγελια δικη μας, υποθετω οτι γραφεις επειδη το χαιρεσαι και το ευχαριστιεσαι. Αλλωστε το μονο βεβαιο ειναι οτι δε θα μπορεσεις να μας ικανοποιησεις ολους αισθητικα.
Συζήτηση που έχω ακούσει σε γάμο για τους νεόνυμφους :
- Kαλά τι τέλειο ζευγάρι !!
- Είσαι σοβαρή??? τι του βρήκε αδελφάκι μου ???
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.202
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ο καθένας μας φαντάζομαι μπορεί να γράφει όπως θέλει, διαφορετικά ο Def θα είχε βάλει όρους και για αυτό. Και η επιλογή είναι δικιά μας το τι θα διαβάσουμε και τελικά θα μας αρέσει. Εδώ παίζει καθαρά το προσωπικό γούστο. Η παρατήρηση που έχω να κάνω είναι πως δημιουργώντας ένα τέτοιο θέμα-ερώτημα, ίσως δημιουργείς αυτόματα και μια προκατάληψη προς τα κείμενα σου, τα οποία προφανώς δεν την αξίζουν... Πάω να διαβάσω την ιστορία τώρα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.519
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom