Ολλανδία προβλημααααα....

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
εννοειται πως δεν ειναι υποχρεωμενοι να κρατησουν το παιδι μας αλλα το ξεκαθαριζεις απο την αρχη και οχι μετα...!παντως οταν τους ανακοινωσα οτι τελικα θα τον παρουμε μαζι,τρελαθηκανε και μας ειπανε οχι...θα τον κρατησουμε εμεις.αρα ολα οκ.απλα ο μονος φοβος ητανε επειδη ειναι μικρος ακομα και οι διακοπες θα γινουν χειμωνα.καποιοι ξερετε πως ειναι να εχεις ενα παιδι 16 μηνων το οποιο δεν θελει να καθεται ουτε δευτερολεπτο ουτε σε καροτσι,ουτε σε καρεκλα,και να πηγαινει σα σφαιρα και συ να τρεχεις σαν τον τρελο να το κυνηγας,παιδι που δε μιλαει ακομα τονιζω και δε μπορει να σου πει ακομα αν το πονεσει κατι,τι το ποναει και τελοσπαντων δε μπορεις να συνενοηθεις ακομα μαζι του,αλλα και να πρεπει να εχεις το αγχος του φαγητου του.να πρεπει να του μαγειρεψεις,να το εχεις μαζι και να ψαχνεις να το ζεστανεις...γιατι δε μπορουνε να τρωνε τα παντα,πρεπει να τρωνε ελαφρια μαγειρεμενα φαγητα.ειναι λιγο πακετο πιστευω πως απο 4 χρονων και πανω ειναι πιο ευκολο να ταξιδεψει.
οσο για το οτι οταν κανουμε παιδι ειμαστε προετοιμασμενοι οτι οτι και να κανουμε πρεπει να βαζουμε το παιδι μας πρωτα αυτο εννοειται αλλα οταν εχεις την ευκαιρια να πας καπου με τον αντρα σου "μονοι" σας γιατι να μη το κανεις?? εγω προσωπικα δε δουλευω και ειμαι συνεχεια στο σπιτι με το μικρουλι μου,ε!θες να ξεφυγεις και λιγο να χαλαρωσεις και να διασκεδασεις,χωρις να αλλαζεις πανες ολη μερα,οι μαμαδες που ειναι σ'ενα σπιτι ολη μερα με ενα μωρο,μαγειρεμα και φροντιδα σπιτιου(μη παρεξηγηθω,μ'αρεσει που το κανω)αλλα θες και λιγες μερες χαλαρωσεις με τον αντρα σου....!τωρα αν καταφερω να χαλαρωσω και δε θα ναι ολη μερα το μυαλο μου πισω στο παιδι μου,γιατι ειναι η πρωτη φορα που θα ειμαι μακρυα του τοσες μερες θα σας το πω οταν γυρισω....

τωρα για να περασω στο ταξιδιωτικο κομματι,κλεισαμε με olympic air με 571 με επιστροφη και ξενοδοχειο 10 λεπτα απ'το κεντρο για 8 νυχτες με πρωινο 660.καλη τιμη δεν ειναι?
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.118
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Dancing Queen
με ευχαρίστησαν οι απόψεις σου. Δείχνουν πως είσαι μια ώριμη κόρη και πως, όταν το αποφασίσεις, θα γίνεις μια πολύ υπεύθυνη μαμά! Σε φαντάζομαι επιπλέον μια ζωντανή γιαγιά που η ίδια και με χαρά θα θέλεις να συστήσεις στα παιδιά τη μουσική των 80s!!
Βέβαια τότε θα καταλάβεις πως ένα προσωπικό ταξίδι δεν αποτελεί εξεζητημένη απαίτηση αλλά ανάγκη ψυχής (τρόπο να γεμίσεις τις μπαταρίες σου για να συνεχίσεις να ανταποκρίνεσαι).
Θα δεις ακόμη πως η πλειοψηφία των γιαγιάδων επιθυμούν οι ίδιες διακαώς να προσφέρουν στα εγγόνια τους και πως κοντά τους νιώθουν υπερήφανες, ικανές και χρήσιμες. Αισθάνονται απόρριψη και δυσαρέσκεια όταν τις αποκλείσεις από την ανατροφή, τουλάχιστον ως προς το πρακτικό της μέρος. Το λέω για την πλειοψηφία των ελληνίδων γιαγιάδων και θα ήθελα να έχω ακόμα δύναμη να ανήκω κι εγώ σ' αυτή την κατηγορία.
Είναι λοιπόν, γι' αυτή την κατηγορία των γιαγιάδων, θέμα συνέπειας να βρεθούν κοντά στα βλαστάρια τους τη φορά που εσύ θα το χρειαστείς (όχι μόνο τις στιγμές που το έχουν οι ίδιες ανάγκη) και βέβαια θέμα δικής τους αυτοπεποίθησης και προθυμίας ανάληψης ευθύνης (ότι θα τα καταφέρουν να ανταποκριθούν). Γιατί κανείς δεν εμπιστεύεται το παιδί του σε γονιό που δε θεωρεί ικανό!! Άλλωστε η κοπέλα δεν είπε ότι στηρίζεται σε γιαγιάδες-δεκανίκια σε μόνιμη βάση κι ας το θεωρείς εσύ πιο θεμιτό.
Nιώθω την ανάγκη να το φωνάξω κι από εδώ: μαμά μου και μαμά του, ευχαριστώ για τα ταξίδια (επαγγελματικά και μη) που με βοηθήσατε να πραγματοποιήσω!!!

Γιώτα
για το Άμστερνταμ ουδέν! Δεν έχω πάει Ολλανδία.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βέβαια τότε θα καταλάβεις πως ένα προσωπικό ταξίδι δεν αποτελεί εξεζητημένη απαίτηση αλλά ανάγκη ψυχής (τρόπο να γεμίσεις τις μπαταρίες σου για να συνεχίσεις να ανταποκρίνεσαι).

Nιώθω την ανάγκη να το φωνάξω κι από εδώ: μαμά μου και μαμά του, ευχαριστώ για τα ταξίδια (επαγγελματικά και μη) που με βοηθήσατε να πραγματοποιήσω!!!

Για τα ζευγάρια, είναι πάντοτε ευτυχία, οι ελάχιστες αποδράσεις, όταν γίνονται χωρίς παιδιά...:) (μονίμως παροτρύνω τα δικά μου, να το σκάνε...όποτε μπορούν;))

Για τις ευχαριστίες προς τους γονείς...ένα μόνο θα σου πω...τίποτα δεν είναι τυχαίο;):D
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Dancing Queen
με ευχαρίστησαν οι απόψεις σου. Δείχνουν πως είσαι μια ώριμη κόρη και πως, όταν το αποφασίσεις, θα γίνεις μια πολύ υπεύθυνη μαμά! Σε φαντάζομαι επιπλέον μια ζωντανή γιαγιά που η ίδια και με χαρά θα θέλεις να συστήσεις στα παιδιά τη μουσική των 80s!!
Βέβαια τότε θα καταλάβεις πως ένα προσωπικό ταξίδι δεν αποτελεί εξεζητημένη απαίτηση αλλά ανάγκη ψυχής (τρόπο να γεμίσεις τις μπαταρίες σου για να συνεχίσεις να ανταποκρίνεσαι).
Θα δεις ακόμη πως η πλειοψηφία των γιαγιάδων επιθυμούν οι ίδιες διακαώς να προσφέρουν στα εγγόνια τους και πως κοντά τους νιώθουν υπερήφανες, ικανές και χρήσιμες. Αισθάνονται απόρριψη και δυσαρέσκεια όταν τις αποκλείσεις από την ανατροφή, τουλάχιστον ως προς το πρακτικό της μέρος. Το λέω για την πλειοψηφία των ελληνίδων γιαγιάδων και θα ήθελα να έχω ακόμα δύναμη να ανήκω κι εγώ σ' αυτή την κατηγορία.
Είναι λοιπόν, γι' αυτή την κατηγορία των γιαγιάδων, θέμα συνέπειας να βρεθούν κοντά στα βλαστάρια τους τη φορά που εσύ θα το χρειαστείς (όχι μόνο τις στιγμές που το έχουν οι ίδιες ανάγκη) και βέβαια θέμα δικής τους αυτοπεποίθησης και προθυμίας ανάληψης ευθύνης (ότι θα τα καταφέρουν να ανταποκριθούν). Γιατί κανείς δεν εμπιστεύεται το παιδί του σε γονιό που δε θεωρεί ικανό!! Άλλωστε η κοπέλα δεν είπε ότι στηρίζεται σε γιαγιάδες-δεκανίκια σε μόνιμη βάση κι ας το θεωρείς εσύ πιο θεμιτό.
Nιώθω την ανάγκη να το φωνάξω κι από εδώ: μαμά μου και μαμά του, ευχαριστώ για τα ταξίδια (επαγγελματικά και μη) που με βοηθήσατε να πραγματοποιήσω!!!

Γιώτα
για το Άμστερνταμ ουδέν! Δεν έχω πάει Ολλανδία.

συμφωνω απολυτα μ'αυτα που λες.η dancing queen θα καταλαβει τι εννοουμε μονο οταν κανει παιδια.:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.368
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom