Ολλανδία προβλημααααα....

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Συμφωνώ με Ζέτα και Ερση.Παιχνίδια μαζί και καλό ντύσιμο και όλα όσα σου είπαν τα κορίτσια.Τώρα για παν ενδεχόμενο γνωρίζεις την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης που βγάζεις δωρεάν στον φορέα σου?Σε προηγούμενο μας ταξίδι την χρειάστηκα εγώ τελικά κι όχι ο μικρός μας-ήταν 6 ετών,ξέρω πως υπάρχει διαφορά.
Οσο για τα coffee shops δεν νομίζω ότι χάνεις και κάτι...εγώ δεν άντεξα και πολύ σε αυτά..αν και επέμενε ο άντρας μου να πάμε...Βρε τόσοι ξένοι πάνε ταξίδια,αυτά τα παιδιά πως δεν παθαίνουν τίποτα?

και γω ειχα παντα αυτη την απορια.τους βλεπεις τα σερνουν παντου.οτν ειχα παει μαλδιβες ειχαμε δει παρα πολλα παιδακια που ειναι και "100" ωρες ταξιδι....
αλλη νοοτροπια παιδι μου οι ξενοι,εμεις ειμαστε φοβιτσιαρηδες....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
εχει περασει προ πολλου που τα παιδια μου ειχαν τετοια ηλικία...αλλα ξερω φιλικο ζευγαρι της κόρης μου που το παιδακι τους ειναι τωρα 14 μηνων και εχουν παει σκωτία και πριν 1 μηνα που τους ειδα ειχαν γυρισει απο ταξιδι 2 εβδομαδων στην ιταλία και τα χριστουγεννα πανε βερολίνο...
εντάξει εχει μια ιδιομορφία το ταξιδι μα παιδι αλλα μην κολλας..δοκιμασέ το και θα δεις οτι όλα θα ειναι καλά και δεν θα εχεις αναγκη τις γιαγιάδες..και θα σκασουν απο την ζήλια τους.....χαχαχα..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να σου πω και κατι αλλο: Η κορη μου ειναι τωρα 19 χρονων. Και εχω μετανιωσει για οσα ταξιδια δεν εκανα μαζι της, επειδη με επιασαν οι φοβιες μου. Αν ξεκινουσα ξανα τωρα, θα του γ@μουσα τη μ@ν@ στα ταξιδια! (συγνωμη για την εκφραση). Οι αναμνησεις μου απο τα ταξιδια με την κορη μου ειναι απο τις πιο ευτυχισμενες στιγμες μου. Μη καθεσαι να ματζιρευεις και να σπαζεσαι. Ξεκινα ταξιδιωτικη καριερα με το νινι σου και θα περασεις υπεροχα κα χωρις απωθημενα!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ωχ!!!! ερση.........το ματι μου.......
εσυ τετοια κανονια:haha::haha::haha:
τοδαμε και αυτο....:clap:

στο θεμα...
και γω συμφωνω να το παρεις...με καροτσι

και πες της γιαγιας...πισω εχει η αχλαδα την ουρα:D:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ωχ!!!! ερση.........το ματι μου.......
εσυ τετοια κανονια:haha::haha::haha:
τοδαμε και αυτο....:clap:

στο θεμα...
και γω συμφωνω να το παρεις...με καροτσι

και πες της γιαγιας...πισω εχει η αχλαδα την ουρα:D:D
Μην κοιτας που στα γραπτα ειμαι σχετικα συμμαζεμενη! Στην πραγματικοτητα ειμαι ανθηροστομη! :haha:
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Φίλη Giota1 ούτε να το σκέφτεσαι να ακυρώσεις το ταξίδι. Αφού όπως λες θέλεις να γυρίσεις όλο τον κόσμο, αν το σκέφτεσαι τώρα...τότε για μια ζωή θα ακυρώνεις ταξίδια για κάθε σημαντικό και ασήμαντο λόγο. Λοιπόν, επειδή έχω κάνει το ταξίδι πέρσι με το γιο μου (2 ετών) στη Βαυαρία και στην Αυστρία και φέτος στην Ουγγαρία (Βουδαπέστη, Λίμνες Μπάλαντον), εννοείτε χωρίς γκρουπ αλλα με νοικιασμένο αυτοκίνητο, έχω να σου προτείνω κι εγώ μερικά:
1) Για το αεροπλάνο οπωσδήποτε καροτσάκι ελαφρύ για να μην περιμένεις στο αεροδρόμιο. Θα σου χρειαστεί οπωσδήποτε (στις μετακινήσεις σου στο Άμστερνταμ). Δεν λέει χωρίς καροτσάκι. Μην τολμήσεις και τον έχεις αγκαλιά. Την έβαψες! Ακόμα και να κοιμηθεί πριν την ώρα του το αφήνεις και κοιμάται στο καρότσι. Μην τρελαίνεσαι! Δεν παθαίνουν τίποτα τα "πουλάκια" μας!
2) Απαραίτητη η ευρωπαϊκή ασφαλιστική κάρτα (εμάς μας είχε χρειαστεί για νοσοκομείο στη Βουδαπέστη). Αν, ω μη γένοιτο, συμβεί τίποτα.
3) Αποξηραμένα φρούτα (τα πουλάνε σε βιολογικά) αν μπορείς για να μασάει στο ταξίδι και για να έχει να παίζει και για να μην πάθει ναυτία.
4) Η γνώμη μου είναι να κλείσεις appartment και όχι δωμάτιο για να διευκολυνθείς (αλλαξιέρα, βραστήρας κλπ.).
5) Να κυκλοφορείς όσο περισσότερο μπορείς άφοβα στην πόλη. Είναι κομμένη και ραμμένη για παιδιά! (πάρκα, ποδήλατα, δημόσιες συγκοινωνίες κλπ.).
6) Σκέψου πόσες μαγικές εικόνες θα χάσεις χωρίς το παιδί σου. Δεν είναι κρίμα;
7) Αγόρασε (αν δεν έχεις) μια πρακτική τσάντα που θα την κουβαλάς (ή και τσαντάκι) και θα χωράει μωρομάντηλα, μπουκάλι νερό, αλλαξιά ρούχα. Τίποτα άλλο. Όσο πιο πολλά παίρνεις στις μετακινήσεις σου τόσο λιγότερα χρησιμοποιείς και τόσο κουραστική γίνεται η μετακίνηση.
Όσο για το κρύο, μη φοβάσαι. Πιο πολύ υγρασία έχει παρά κρύο εκείνη την εποχή. Και θυμήσου. Τα παιδιά μας έχουν λιγότερο φόβο από το κρύο απ' ότι απ' τη ζέστη.
Ελπίζω να περάσεις καλά!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Για το αεροπλάνο οπωσδήποτε καροτσάκι ελαφρύ για να μην περιμένεις στο αεροδρόμιο
τι εννοείς; μπορεί κανείς να μεταφέρει το μικρό, σπαστό, ελαφρύ καροτσάκι σαν χειραποσκευή στηνκαμπίνα;
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Βεβαίως! Είναι υποχρεωμένο το πλήρωμα να το τοποθετήσει ακριβώς στη θέση αριστερά μόλις τελειώσει η σκάλα (στη φυσούνα μπαίνοντας εκεί που κάνουν καφέ κλπ.). Την πρώτη φορά που το είδα έπαθα κι εγώ και έλεγα τι βλάκας που ήμουν που δεν το έφερνα. Εκτός αν έχεις σπαστό τριών επιπέδων που το βάζεις στο χώρο αποσκευών πάνω από το κάθισμα. Όχι παίζουμε!;)
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Είναι κάποιος κανονισμός αυτός ουτως ώστε αν κάποιος μου το αρνηθεί να μπορώ να επιμείνω;
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Είναι κάποιος κανονισμός αυτός ουτως ώστε αν κάποιος μου το αρνηθεί να μπορώ να επιμείνω;
Κατ' αρχάς συγνώμη για την καθυστέρηση:(, αλλά δυστυχώς είναι Σάββατο και κάνω παρέα τα παιδιά μου. Τώρα, γι' αυτό που με ρωτάς: Ναι, υπάρχει κανονισμός σε όλο τον κόσμο όπου το καροτσάκι καταγράφεται ως αποσκευή και γι' αυτό η συνήθης πρακτική σε όλα τα αεροδρόμια (το έχω δει και το έχω χρησιμοποιήσει) ειναι να μπαίνει τελευταίο το καρότσι με τον συνοδό του, να ταξιδεύει ως αποσκευή με το αντίστοιχο αυτοκολλητάκι του και μετά να σου δίνουν το καρότσι φεύγοντας. Μην τολμήσει κανείς να σου το απαγορεύσει. Είναι διεθνής κανονισμός (απ' ότι ξέρω) και το γράφει και στα δικαιώματα της "βίβλου του επιβάτη" των αεροπορικών εταιρειών (ένα μανιφέστο του 2002 νομίζω που αφορά τα δικαιώματα των επιβατών αεροπορικών, ατμοπλοϊκών, σιδηροδρομικών κλπ. επιβατών όλου του κόσμου). Και πάλι καλό ταξίδι!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.531
Μηνύματα
899.373
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom